VŽ rekomenduoja: knygos

Publikuota: 2016-08-27
„REUTERS“/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
„REUTERS“/„Scanpix“ nuotr.

VŽ siūlo savaitgalį praleisti kartu su knyga ir pateika Lietuvos leidyklų naujienas.

Jukka Rislakki „Vorkuta! Sukilimas lageryje“

Iš suomių kalbos vertė Aida Krilavičienė

Leidykla „Briedis“, 2016 m.

Jukka Rislakki – žurnalistas, dokumentinių leidinių apie netolimos istorijos įvykius Suomijoje, Baltijos šalyse ir Rusijoje autorius. Jis apdovanotas Suomijos valstybės mokslo populiarinimo, tiriamosios žurnalistikos „Lumilapio“, latvių dienraščio „Diena“ premijomis, pelnęs „Suomen tietokirjailijat ry“ pripažinimo premiją, skiriamą mokslo knygų autoriams. Rislakki knygos sulaukė didelio dėmesio Suomijoje, Latvijoje ir JAV. Šaltą 1953 m. vasarą gulago sistemą sudrebino kalinių sukilimas Vorkutoje. Tarp tų, kurie vadovavo sukilimui, buvo suomis Einas Priukia (Eino Prykä), itin aktyviai veikė kaliniai iš Baltijos šalių ir ukrainiečiai. Akmens anglių 29-ojoje kasykloje lietuviams atstovavo nepriklausomos Lietuvos kariuomenės kapitonas Afanasijus Kazanas. Remdamasis dokumentais, kalinių ir liudininkų prisiminimais, knygos autorius intriguojančiai atskleidžia sukilimo peripetijas. Nemažai kalinių dėl laisvės ir teisingumo paaukojo gyvybę. Nors sukilimas baigėsi kruvinu susidorojimu, Sovietų Sąjungos gulago sistemoje prasidėjo didelės permainos.

Sergei Loiko „Oro uostas“

Iš rusų kalbos vertė Vytautas Leščinskas

Leidykla „Briedis“, 2016 m.

Sergejus Loiko – „Los Angeles Times“ specialusis korespondentas ir fotografas, dirbantis ten, kur vyksta karas ir ginkluoti konfliktai. Per tą laiką jis parašė daugiau kaip tūkstantį straipsnių ir paskelbė daugiau kaip 600 fotografijų. Jo straipsniai ir fotografijos – iš ginkluotų konfliktų, revoliucijų bei karų Kalnų Karabache, Rumunijoje, Tadžikistane, Čečėnijoje, Afganistane, Irake – spausdinami šimtuose laikraščių ir žurnalų visame pasaulyje.

„Oro uostas“ – tikrais faktais grindžiamas romanas apie Ukrainos karių kovą su prorusiškais separatistais bei Rusijos karinėmis pajėgomis per 242 dienų trukusią Donecko oro uosto apgultį. S. Loiko buvo vienintelis užsienio žurnalistas ir fotografas, kuriam pavyko patekti į sugriautą oro uostą ir keletą dienų gyventi drauge su narsiais jo gynėjais. Romano veiksmas prasideda Oro uoste – Donecko oro uosto prototipe, kur maža ukrainiečių įgula dieną ir naktį atremia gyvąja jėga bei technika daugelį kartų pranašesnio priešo atakas.

Knyga iliustruota Sergejaus Loiko fotografijomis. 

George Prochnik „Nepakeliama tremtis: Stefanas Zweigas pasaulio pakrašty“

Iš anglų kalbos vertė Vytautas Grenda

Leidykla „Tyto alba“, 2016 m.

George‘as Prochnikas – eseistas, poetas, anglų ir amerikiečių literatūros dėstytojas, žurnalo „Cabinet“ redaktorius. „Nepakeliama tremtis: Stefanas Zweigas pasaulio pakrašty“ – trečioji jo knyga. Joje ramiai ir objektyviai autorius pasakoja apie tragišką Zweigo šlovės ir nusivylimo istoriją. Dar 1930-aisiais Stefanas Zweigas buvo vienas populiariausių pasaulio rašytojų, pelnęs visuotinį pripažinimą, turtus ir žymiausių kultūros kūrėjų draugystę. Į valdžią atėjus Hitleriui, visa tai sutrupėjo kaip smėlio pilis. Europietis kosmopolitas atsidūrė tremtyje... Autorius, taip pat išeivių iš Vienos palikuonis, prieš skaitytojus išskleidžia menininko, tikėjusio vieninga Europa, minčių ir jausmų žemėlapį. Tai ir staigaus Europos žlugimo, ir žmogaus, vis labiau tolstančio nuo to, kas sudarė jo pasaulį, istorija, kupina nuojautos, kad pasaulis negrįžtamai keičiasi, ir kad tai, kas buvo savaime suprantama, artima, kas sudarė mūsų kultūrinį identitetą, pažeista neatitaisomai. Šis pasakojimas – apie dvasinę tikrovę, apie Senojo ir Naujojo pasaulio skirtumus, apie Vakarų civilizacijos idealų griuvimą ir apie menininko likimą daugybę gyvenimų pražudžiusioje mėsmalėje. 

Vidmantas Šmigelskas  „Kur skraido liūdesio lėktuvai“

Leidykla „Versus aureus“, 2016 m.

Vidmantas Šmigelskas (1971 m.) – geografijos mokytojas, „Anykštos“ laikraščio žurnalistas. „Kur skraido liūdesio lėktuvai“ – antroji autoriaus knyga. V. Šmigelskas su bičiuliais dešimt savaičių praleido Anglijoje: skynė narcizus ir rūšiavo statybines atliekas. Naujoji knyga – tos „komandiruotės“ dienoraštis, papildytas istorinėmis ir geografinėmis detalėmis. Šiame kūrinyje autorius ironiškai, kartais net ciniškai dėsto, kaip gali baigtis laimės paieškos svetimoje šalyje.

Knygoje originaliai pateikiama galima emigracijos pradžios versija ir realios jos pasekmės. Autorius šmaikščiai, su geroka doze ironijos, o neretai ir prasismelkiančiu kartėliu pasakoja apie savo šlovingą narcizų skynėjo ir atliekų rūšiuotojo karjerą Anglijoje. Tekstas lengvai skaitomas, autoriaus žodžiais – „be pretenzijų į meną“, tačiau skaitytoją įtraukia kaip gyva nuotykių istorija, turinti ryškią siužetinę liniją ir charakteringus, asmenines dramas išgyvenančius personažus. Skaitant šią knygą galima svariai pagilinti istorijos, geografijos, psichologijos žinias, įgyti netikėtų gyvenimo patirčių.

Kęstutis Navakas „Vyno kopija“

Leidykla „Tyto alba“, 2016 m.

Kęstutis Navakas – žinomas poetas, eseistas, literatūros kritikas, vertėjas. Už savo kūrybą yra pelnęs daugybę įvertinimų, 2007 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija. „Vyno kopija“ – pirmasis jo romanas.

„Romano pasakotoją api­­būdinčiau knygos žo­džiais: „Žlugę žmonės man gražūs.“ Klajojantis – vienu metu dabar ir atmintyje – po miesto alėją, nerepre­zentacines kavines, Muzikinį teatrą, užkaborius ir kambario kosmosą stebėtojas įrodo, kad valkatavimas ir prasigėrimas gyvenimą gali paversti svaiginančiu meno faktu, jei bandoma numalšinti, bet nenugalima fantazija įspūdžius fermentuoja teisingai. Vynas neturi kopijų, tik nuodijančius falsifikatus, jų pavyzdžių pilnos knygotekos. Navakas falsifikato pagaminti nepajėgus.

Taigi, svaiginkitės, kol pajusite „nežinia ko alsavimą į mentis“. Tik po mažą gurkšnį, dideliu galite užspringti. Nes šioje knygoje net degtukai ant stalo kadaise yra šlamėję mišku“, – taip apie K. Navako romaną atsiliepia taip pat Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, rašytoja Giedra Radvilavičiūtė.

Antony Polonsky „Žydai Lietuvoje, Lenkijoje ir Rusijoje“

Iš anglų kalbos vertė Indrė Joffytė ir Rūta Puišytė

Leidykla „Versus aureus“, 2016 m.

Antony Polonsky, Bran­deis (JAV) universiteto profesorius, yra bene autoritetingiausias Rytų Europos žydų istorijos tyrinėtojas. Vienas naujausių jo darbų pateikia išsamų sintetinį istorinės, politinės ir kultūrinės žydų bendruomenės raidos Lietuvoje, Lenkijoje ir Rusijoje vaizdą.

Modernus, gausiais ar­chyviniais tyrimais paremtas darbas ypač svarbus Lietuvos žydų istorijai. Originaliame knygos pavadinime nėra Lietuvos vardo, tačiau istorinės realijos lėmė, kad Lietuva, buvusi Abiejų Tautų Respublikos dalis, vėliau – Rusijos imperijos dalis, tapo neatsiejamu A. Polonsky studijų objektu.

XVIII a. Lietuvos ir Lenkijos žydų bendruomenė, didžiausia pasaulyje, buvo ir Rytų Europos intelektinio bei religinio žydų gyvenimo centras. Autorius į žydų istoriją žvelgia ne per konflikto ar kančios prizmę, o ieškodamas skirtingų bendruomenių sugyvensenos principų.

Knygoje aprašomas vienos reikšmingiausių bendruomenių žydų istorijoje iškilimas, suklestėjimas, beveik visiškas sunaikinimas ir laipsniškas atgimimas.

FOTOGALERIJA Knygos savaitgaliui (6 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
M. Jaggeris karantino pabaigą pasveikino nauja daina Premium

Mickas Jaggeris, legendinis roko grupės „Rolling Stones“ vokalistas, ir Dave'as Grohlas, ne mažiau legendinės...

Laisvalaikis
2021.04.14
Dokumentika: E. Hemingway’us – žmogus ir legenda Premium

Ernestas Hemingway’us (1899–1961), viena ryškiausių XX a. pirmosios pusės asmenybių, vienas įdomiausių...

Laisvalaikis
2021.04.12
Kaune laivai plauks nuo Nemuno salos 3

Kauno Nemuno saloje ruošiamasi įrengti prieplauką, nuo kurios galės kursuoti pramoginiai laivai, pirmadienį...

2021.04.12
Brazilijoje statoma už esamą dar didesnė Kristaus statula

Pietų Brazilijoje statoma nauja Kristaus statula, kuris bus dar didesnė už visame pasaulyje garsią Rio de...

Laisvalaikis
2021.04.11
 VŽ rekomenduoja: tarpukario dekadansas ir ekscentriško kolekcionieriaus istorija Premium

Praėjusių metų vasario pradžioje pasirodė vienos geriausių dabarties lietuvių prozininkių Undinės...

Laisvalaikis
2021.04.11
Renginių dar nėra, bet bilietų pardavėjai siūlo naujovių Premium

Nors renginiai vis dar uždrausti, tačiau bilietų platintojai yra prie žemos starto linijos. Trūksta tik...

Gazelė
2021.04.10
„Kino pavasaris“ baigėsi, bet salės neužrakino

Antrąją Velykų dieną 26-asis „Kino pavasaris“ paskelbė finišuojantis su, pirminiais duomenimis, 100.000...

Laisvalaikis
2021.04.06
Dėl karantino pažeidimų M.A.M.A. apdovanojimuose – 42 administracinės bylos  

Kauno apskrities policija jau pradėjo 42 administracines teisenas pavieniams asmenims po praėjusį savaitgalį...

Laisvalaikis
2021.04.02
Velykų savaitgaliui: kur eiti, kai nėra kur važiuoti

Kaip būtų gerai, jei užuot ignoravę realybę priimtume ją tokią, kokia yra. Taip, dabar karantinas. Taip,...

Laisvalaikis
2021.04.02
Virtualioje „Skalvijos“ kino salėje – dokumentika

Dokumentinio kino atgimimas nei naujiena, nei ką nors stebina. Ilgą laiką buvęs „paraščių“ žanras, įgijęs...

Laisvalaikis
2021.04.01
Nyderlandų vyriausybė leido gyvai stebėti „Euroviziją“ 1

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) gavo Nyderlandų vyriausybės leidimą „Eurovizijos“ dainų konkursą gyvai...

Laisvalaikis
2021.04.01
„Kino pavasaris“ autokino sezoną pradeda Kaune

Virtualioje erdvėje nuo kovo 18 d. vykstantis tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ (KP) balandžio...

Laisvalaikis
2021.03.30
Seimas balsavo už gyvūnų gerovę: ženklinti bus privaloma, pardavinėti turguose – nebegalima 1

Kovo 30 d. Seimas įtvirtino prievolę mikroschemomis ženklinti kates, šunis, šeškus ir registruoti juos Gyvūnų...

Laisvalaikis
2021.03.30
Dėl M.A.M.A. apdovanojimų finalo – policijos tyrimas

Policija pradėjo administracinę teiseną dėl muzikos apdovanojimų M.A.M.A., kovo 27 d. vykusių Kauno...

Laisvalaikis
2021.03.29
Geriausi scenos menininkai apdovanoti „Auksiniais scenos kryžiais“

Šeštadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) Vilniuje surengta tradicinė...

Laisvalaikis
2021.03.27
Lietuvoje 20.30 val. išjungus šviesas  bus minima Žemės diena

Šeštadienį Lietuvoje išjungus šviesas bus minima Žemės diena.Šviesas visi raginami išjungti nuo 20.30 val.

Laisvalaikis
2021.03.27
Luvras pradėjo eksponuoti visą savo kolekciją internete

Paryžiaus Luvro muziejus penktadienį pranešė įkėlęs į internetą kone pusę milijono eksponatų iš savo...

Laisvalaikis
2021.03.27
V. van Gogho paveikslas parduotas už 13 mln. Eur

Vienas iš vos kelių privačiose kolekcijose likusių Vincento van Gogho paveikslų ketvirtadienį parduotas...

Laisvalaikis
2021.03.25
NDG atsidaro su dviem naujomis parodomis

Į savaitgalio kultūringus maršrutus vilniečiai nuo kovo 26 d. galės įtraukti ir Nacionalinę dailės galeriją...

Laisvalaikis
2021.03.25
Didžiausias pasaulyje paveikslas ant drobės parduotas už 62 mln. USD

Britų menininko Sachos Jafri nutapytas didžiausias pasaulyje paveikslas ant drobės aukcione Dubajuje buvo...

Laisvalaikis
2021.03.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku