„Euro 2016“: suvaržytas rendez-vous

Publikuota: 2016-06-10
Tradicinių Prancūzijos rinktinės spalvų aprangą vilkintis berniukas „Super Victor“ – 2016 m. čempionato talismanas. Jam vardą išrinko internautai, kuriems Super Viktoras patiko labiau nei Driblou ar Goalix. Erico Gaillard‘o („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Tradicinių Prancūzijos rinktinės spalvų aprangą vilkintis berniukas „Super Victor“ – 2016 m. čempionato talismanas. Jam vardą išrinko internautai, kuriems Super Viktoras patiko labiau nei Driblou ar Goalix. Erico Gaillard‘o („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
„Verslo žinios“

Prancūzijoje šį vakarą prasidedantis Europos futbolo čempionatas turėjo būti aistringas, siautulingas ir nevaržomas. Tačiau futbolo pirmenybes jų šeimininkai ir visa Senojo žemyno futbolo bendruomenė pasitiko gerokai kitaip, nei norėjo.

Teroro išpuoliai Europoje iš esmės pakeitė požiūrį į šių metų futbolo šventę. Be abejo, emocijų netrūks visą mėnesį iki liepos 10-osios, kai paaiškės XV Europos čempionato nugalėtojas. Tačiau futbolo aistrų siautulio bus gerokai mažiau: tūkstančiai pareigūnų, jų pagalbininkų ir išmaniųjų technologijų neleis pamiršti, kad šis čempionatas nebus toks, kokio tikėjosi jo organizatoriai, prieš porą metų paskelbę čempionato šūkį „Le rendez-vous“ ir pakvietę futbolo mėgėjus į pasimatymą.

Pretendentų – daugiau

Teisė rengti Europos pirmenybes Prancūzijai patikėta 2010 m., kai prancūzai galutiniame balsavimo etape vos vienu balsu įveikė Turkiją. UEFA balsavimo komisijos sprendimas sukėlė nemažai diskusijų vien dėl to, kad tuometis UEFA prezidentas buvo prancūzas – Michelis Platini. Spėliota, kad Prancūzija, jau trečią kartą rengianti čempionatą, atrinkta neatsitiktinai. Maža to, prisiminta, kad 2008 m. čempionatas vyko Austrijoje ir Šveicarijoje, o tuomet FIFA prezidentas buvo šveicaras Seppas Blatteris...

Tačiau sąmokslo teorijos gana greitai buvo pamirštos – artėjo dėl stringančio pasirengimo gerokai sudėtingesnės pirmenybės Lenkijoje ir Ukrainoje, o daugelis Europos valstybių džiaugėsi būsimomis naujovėmis. Šių metų čempionate pirmą kartą dalyvaus 24 komandos, o ne 16. Tai reiškia, kad galimybė pasirodyti elitiniame turnyre atsivėrė valstybėms, nepriskiriamoms prie stipriausiųjų grupės. Tuo šiemet pasinaudojo Albanija, pirmą kartą futbolo švente džiaugsis Islandija, Slovakija, Šiaurės Airija ir Velsas.

Tačiau į galimų čempionato nugalėtojų gretas tradiciškai rikiuojami Europos futbolo grandai. Pirmiausia tai 2012 m. pasaulio čempionė Vokietija ir Europos čempionato nugalėtojų titulą ginantys ispanai. Pastarųjų pergalė čempionate paliktų dar vieną išskirtinį įrašą istorijos metraščiuose. Ispanija – vienintelė komanda, kuriai pavyko apginti Europos čempionų titulą. Šiemet ispanai kartelę gali kilstelėti dar aukščiau – čempionų taurę kelti trečią kartą iš eilės. Ekspertai nenurašytų ir šeimininkų prancūzų galimybių. Savos arenos, savi žiūrovai suteikia papildomą pranašumą, o kad moka tuo pasinaudoti, prancūzai jau įrodė: 1984 m. namuose žaidę prancūzai tapo Europos čempionais, o 2008 m. triumfavo pasaulio pirmenybėse.

Taigi dėl didesnio dalyvių skaičiaus futbolo sirgalių laukia net 51 susitikimas.

Grumtynės ne tik aikštėje

Aikštelėje ir už jos ribų grumsis ne tik futbolininkai. Į futbolo aistrų verpetą tradiciškai neria ir verslas. Bene atkakliausia kova vyksta tarp sportinės aprangos ir avalynės tiekėjų. Sporto verslo aktualijas analizuojančiame tinklaraštyje „ScoreandChange.com“ pastebima, kad šiemet čempionato rinktines aprengs 7 tiekėjai, nors prieš dvejus metus pasaulio pirmenybėse varžėsi tik 4 prekių ženklai. Be rinkos milžinų „Adidas“, „Nike“ ir „Puma“, futbolininkai vilkės prekių ženklų „Joma“, „Macron“, „Umbro“ ir „Errea“ aprangas. Šios kompanijos remia po vieną nacionalinę komandą.

Televizorių ekranuose dažniausiai šmėžuos vokiečių „Adidas“ prekių ženklas – kompanija remia 9 rinktines, tarp jų – Ispanijos ir Vokietijos. Vokiečių aprangos milžinė, oficiali čempionato rėmėja, tiekia ir kamuolius.

Vilkėdami amerikiečių „Nike“ aprangą žais čempionato šeimininkai prancūzai ir dar penkios rinktinės. „Puma“ bendradarbiauja su penkiomis komandomis, tarp jų – ir Italija. Mažiau žinomi italų gamintojų ženklai puoš pirmenybių debiutantų aprangas – albanai žais su „Macron“ apranga, islandai – su „Errea“. Prieš ketverius metus „Umbro“ turėjo 3 partnerius, tačiau dviejų neteko – Anglija pradėjo bendradarbiauti su „Nike“, o Švedija – su „Adidas“.

Nauji ženklai

Šį Europos čempionatą remia 10 kompanijų. „Adidas“, „Carlsberg“, „Continental“, „Coca-Cola“, „Hyundai / Kia“, „McDonald’s“, „Orange“, „Turkish Airlines“ ženklai europiečiams puikiai žinomi. „Socar“ ir „Hisense“ – daugeliui nepažįstami.

Kinų elektronikos gamintojui „Hisense“ partnerystė su UEFA turėtų padėti pagerinti savo žinomumą Europoje, į kurios rinką kinai taikosi vis aktyviau. Verta paminėti, kad ši Kinijos kompanija tapo pirmąja per 56 metus, su kuria pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.

Dažnas europietis sunkiai įvardytų, kuo užsiima kita čempionato rėmėja „Socar“. Gali kilti asociacijų su automobilių pramone, tačiau jų tėra tik tiek, kad automobiliai užsuka pasipildyti degalų į tokiu prekių ženklu pažymėtas Azerbaidžano valstybinės naftos ir dujų bendrovės „Socar“ degalines. Labiau besidominčių futbolu toks Azerbaidžano skverbimasis į Europos futbolą nestebina – šios šalies pavadinimas ne vienus metus regimas ant Madrido „Atletico“ komandos marškinėlių, užrašą „Azerbaidžanas – ugninga šalis“ gegužės pabaigoje matė UEFA Čempionų lygos finalo žiūrovai. Azerbaidžano investicijos į futbolą jau duoda vaisių – trejos 2020 m. Europos futbolo čempionato grupės etapo ir vienos pirmenybių ketvirtfinalio rungtynės vyks jo sostinėje Baku.

Neremia, bet žinomi

Investuotos dešimtys milijonų eurų ir oficialaus čempionato rėmėjo statusas dar negarantuoja žinomumo ir asocijavimo su Europos pirmenybėmis. Iki čempionato pradžios likus keletui savaičių, rinkodaros bendrovės „Radium One“ tyrimas Didžiojoje Britanijoje parodė, kad ne viena kompanija gali netikėtai tapti oficialia rėmėja, nors tokia iš tiesų ir nėra. Apklausus 1.000 britų, kurie nurodė besidomintys futbolo čempionatu, trečioje vietoje iš įvardintų atsidūrė „Nike“. Į „rėmėjų“ sąrašo dešimtuką pateko ir „MasterCard“, „Visa“, „Heineken“, „Barclays“ ir „Budweiser“, nors jos tokios nėra. O štai rėmėjų „Orange“, „Hyundai“, „Hisense“ žinomumas itin žemas – nesiekė nė 1%.

Rupertas Stainesas, „Radium One“ atstovas, pabrėžia, kad „MasterCard“, „Heineken“ ar „Barclays“ žinomumą lemia vadinamasis Halo efektas – kompanijos vykdo kitus su futbolo rėmimu susijusius projektus.

Dėmesys saugumui

Žinant, ką Prancūzija išgyveno praėjusių metų lapkritį dėl teroristų išpuolių, natūralu, kad pirmenybių organizatoriai dievagojosi imtis visų įmanomų priemonių saugumui užtikrinti.

Viena generalinių repeticijų įvertinant pasirengimą čempionatui ir naujas saugumo priemones tapo gegužės 21 d. Paryžiaus „Stade de France“ vykusios šalies taurės turnyro finalo rungtynės. Tačiau prancūzai patyrė visišką fiasko. Tūkstančiai sirgalių susispietė prie stadiono, miniai sutramdyti policijai teko panaudoti ašarines dujas, vėliau dalis žmonių į stadioną pateko tinkamai nė nepatikrinti. Rungtynių metu tribūnose kilo tikrų gaisrų.

Tai iškėlė rimtų klausimų dėl pasirengimo čempionatui, tačiau jo organizatoriai suskubo raminti, esą jie pasimokė ir klaidas ištaisys. O jausdami visuomenės spaudimą netruko pranešti, kad saugumą palaikys itin gausios pajėgos: maždaug 77.000 policininkų ir žandarų, 13.000 privačių saugos tarnybų darbuotojų, savanoriai. Be to, bus imtasi netradicinių priemonių, pvz., paruoštos technologijos, neleisiančios virš stadionų skraidyti dronams, galintiems tapti teroristų ginklu.

Ziadas Khoury, „Euro 2016“ saugumo vadovas, interviu „Associated Press“ nurodė, kad neskraidymo zonomis taps ne tik 10 stadionų, kuriuose vyks pirmenybės, bet ir visų 24 komandų treniruočių bazės.

„Kai ruošiesi tokio masto renginiui, turi numatyti net ir mažiausiai tikėtinus scenarijus“, – sako p. Khoury.

Balandį saugumo specialistai treniravosi, kaip kovoti su dronais, kurie galėtų paskleisti cheminį ginklą virš minios. Ypatingas dėmesys bus skiriamas ir sirgalių zonoms, kuriose čempionato rungtynes, skaičiuojama, stebės apie 8 mln. žmonių. Dėl didelės rizikos saugumui net svarstyta, kad šių zonų reiktų atsisakyti, tačiau, kaip teigia organizatoriai, užtikrinti į vieną vietą sugužėjusių futbolo mėgėjų saugumą yra lengviau nei tuo atveju, jei jie bus išsibarstę po skirtingas teritorijas.

Teroristų išpuolių rizika nuolat linksniuota po praėjusių metų lapkričio, o papildomu įtampos šaltiniu tapo per Prancūziją nuvilnijusi protestų banga dėl valdžios bandymų liberalizuoti darbo santykius. Prancūzija kunkuliuoja ir laukia futbolo šventės. Sėkmingas rinktinės žaidimas gali tapti taip reikalingu saugikliu.

infogr.am::da4f37d7-12d8-4183-9487-4bed627a0b0f

FOTOGALERIJA Prancūzija ruošiasi futbolo čempionatui (36 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tarptautinių turistų srauto augimas pasaulyje 2019 metais sulėtėjo

Tarptautinių turistų srautas pasaulyje 2019 metais padidėjo 4% ir prieaugis buvo mažiausias nuo 2016 metų,...

Paslaugos
2020.01.21
Vilniaus gimtadieniui – 1.500 apšviestų pastatų

Sausio 24–26 d. vyks Vilniaus šviesų festivalis. Skelbiama, jog užsienio ir Lietuvos menininkų sukurtos 27...

Laisvalaikis
2020.01.21
Planuojantiems vasaros atostogas – naujos skrydžių kryptys iš Lietuvos 1

Žiema – geras metas planuoti šiltojo sezono veiklas. Lietuvos oro uostai šią vasarą kviečia išbandyti naujas...

Paslaugos
2020.01.21
Sveiki įpročiai gali pridėti 10 metų gyvenimo 1

Mokslininkai pateikia vis daugiau įrodymų, jog sveiki įpročiai gali ne šiaip pailginti gyvenimą, bet pridėti...

Laisvalaikis
2020.01.19
Karo drama „1917“ pelnė prodiuserių gildijos pagrindinį apdovanojimą

Holivudo prodiuseriai šeštadienį savo pagrindinį metų prizą skyrė karinei dramai apie Pirmąjį pasaulinį karą...

Laisvalaikis
2020.01.19
Šarm el Šeichas ir Eilatas įveda plastikų ribojimus, Hurgada – atsisako

Vis daugiau Raudonosios jūros kurortų įveda draudimą naudoti plastikinius maišelius ir vienkartinius indus.

Paslaugos
2020.01.19
Verslininkas A. Jankauskas – apie meno rinkos rekordus Premium

Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) eksponuojamas verslininko, kolekcininko Andriaus Jankausko į...

Laisvalaikis
2020.01.19
Neringa pradeda tvarkyti Urbo kalną

Neringoje, Nidos gyvenvietėje, prasidėjo Urbo kalno kraštovaizdžio formavimo ir infrastruktūros darbai. Per 8...

Laisvalaikis
2020.01.18
Oro uostų vilionės – nuo saunos iki šviesos terapijos 

Oro linijų bendrovės, siekdamos išlaikyti esamus ir pritraukti naujų klientų, šiems siūlo įvairiausių...

Laisvalaikis
2020.01.18
„Futbolo pinigų lygą“ pernai laimėjo „Barcelona“

„Barcelona“ futbolo klubas per 2018-2019 m. sezoną gavo 840 mln. Eur pajamų – gerokai daugiau nei bet kuris...

Laisvalaikis
2020.01.18
Streikuotojų blokuotas Luvras vėl atvėrė duris lankytojams

Paryžiaus Luvras – lankomiausias pasaulyje muziejus – šeštadienį vėl atvėrė duris po protesto akcijos, per...

Paslaugos
2020.01.18
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Renginių šį savaitgalį nemažai ir jie įvairūs: nuo pirmąsyk Lietuvoje „Fluxus“ atstovų minimo Meno...

Laisvalaikis
2020.01.17
Japonijoje šįmet žadamas dar ankstyvesnis sakurų žydėjimas

Japonijoje hanami (sakurų žydėjimo stebėjimas) yra sena šventė, į miestų parkus ir atokesnes vietoves...

Laisvalaikis
2020.01.16
Daugiausia „Oskaro“ nominacijų – „Džokeriui“, neatsilieka ir kiti

Los Anžele paskelbtos 92-ųjų Kino akademijos „Oskaro“ apdovanojimų nominacijos. Į daugiausia jų – 11 –...

Laisvalaikis
2020.01.13
Aplink pasaulį per 245 dienas

Kruizų kompanija „Viking“ pretenduoja į naują pasaulio rekordą – savo klientams ji pasiūlė ilgiausiu...

Laisvalaikis
2020.01.12
Sostinės bėgime laisvės gynėjams pagerbti – beveik 9.000 dalyvių

Tradiciniame bėgime Sausio 13-osios laisvės gynėjams pagerbti šeštadienį Vilniuje dalyvavo beveik 9.000...

Laisvalaikis
2020.01.11
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį ir Laisvės gynėjų dieną

Pilietiškiausias šio savaitgalio renginys – Laisvės gynėjų diena. O kol koncertų salėse tęsiasi pošventinis...

Laisvalaikis
2020.01.10
Vilniuje Lukiškių kalėjime ruošiamasi „Netflix“ serialo „Stranger things“ filmavimui

Jungtinių Valstijų interneto televizijos „Netflix“ serialo „Stranger things“ (liet. „Keisti dalykai“)...

Laisvalaikis
2020.01.09
Keliaujantiems po Lietuvą – 10 įspūdingiausių riedulių

Paskutinis ledynas, dengęs Lietuvą ir pasibaigęs maždaug prieš 14.000 metų, mūsų šalies landšafte paliko...

Laisvalaikis
2020.01.08
50 metų muzikos industrijoje: populiariausias buvo M. Jacksonas

Muzikos industrija per pastaruosius 50 metų pasikeitė neatpažįstamai: per juos pristatytos ir pirmosios...

Laisvalaikis
2020.01.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau