Balio burtai

Publikuota: 2015-08-30
Atnaujinta 2015-08-31 09:10
Šokėjas. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
Šokėjas. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
 

Vietos kūdikiai nuo mažų dienų valgo aštriai ir į maistą be prieskonių nežiūri. Atvykėliai ašarodami sunkiai kramto baliečių patiekalus, o vietiniai užsieniečių maistą nyam-nyam vadina nuobodžiu ir beskoniu. Baliečiai daržovių lupeną lupa nuo savęs, o posakiu „turintis valgyti bananų lapus“ apibūdina neturtingą žmogų.

Bananas yra vienas pirmųjų vaisių, kurio paragauja kūdikis, kai jam dainuojama lopšinė:

„Buožgalviai, žuvys ir vabalai iš Bedulu, kur jūs traukiat? Ten, kur valtys priplaukia. Ką jūs ten pamatysit? Savo vidurius, kurie iškrito. Ar toli jie iškrito? Taip aukštai kaip tūkstantis kiaulių. Koks gydytojas jus gydė? Su barzda ir kuodu. Kur jis gyvena? Priešais medį su varpu. Kuo jie muša varpą? Santalmedžio širdies lazdelėm. Kas jį muša? Didelis miegantis kalvis.“

Vos pradėjęs vaikščioti vaikas paliekamas kitų vaikų globai. Jis klajoja po kaimą ir daro, ką nori. Vaikas dažnai vadinamas idewa – dievu. Jis neatsako už savo veiksmus, o jo kūne veikia dievas. Vaikai retai verkia. Namie nėra griežtos disciplinos, jie nebauginami, bet įkalbinėjami sutikti. Mažas balietis klausosi suaugusiųjų pokalbių ir stebi gyvulių poravimąsi.

Vyrų klausimai ir moterų atsakymai

„Ar tu nori?“ – klausia romantinių jausmų turintis vyras, kai nori sužinoti, ar moteris jaučia tą patį. Jei ne, smarkiai nenusimena ir ieško kitos. Kai kurie naudoja magiją. Surenka gyvatės seilių, kūdikio ašarų arba kokosų aliejaus iš medžio, po kuriuo sėdėjo nėščia moteris, ir kalba mantrą. Kiti be perstojo galvoja apie išrinktąją ir valgydami šalia padeda jai maisto. Moteris nebegali nei miegoti, nei valgyti. Ji pati ateina pas vyrą, naudojantį burtus.

Jei vyras nori keršyti, moters plauką pririša prie paukščio ir jį paleidžia. Taip gražuolė išprotėja. Jei moteris turi apgamą lūpų srityje, tikima, kad ji ves Radžą.

Barzdotųjų taisyklės

Šventikai augina barzdas ir turi daug taisyklių, nes visada privalo galvoti apie dievus. Jie negali valgyti viešose vietose, o valgydami turi sėdėti atsisukę į rytus. Jautiena, kiauliena ir dievams aukojamas maistas yra uždraustas. Jie negali gerti alkoholio ir vaikščioti žemiau vietų, kur yra nešvaraus vandens. Jei vamzdžiai nutiesti aukštai tarp ryžių laukų, važiuodami motoroleriu jie privalo sustoti ir perkopti vandens kanalizaciją.

Be to, šventikai vesti gali tik kartą.

Kaspino kaita

Balio menas keičiasi. Susižavėjimas išblėsta, kai užplūsta naujos mados. Skulptūrą, dailę, muziką, balietiškų sijonų ir kaspino rišimą.

Jie liberalūs ir religijos atžvilgiu. Iš kitų į salą atėjusių religijų Balio gyventojai pasiėmė tai, kas jiems labiausiai tiko. Taip Buda tapo jaunesniuoju Šivos sūnumi. Ir nežinia, gal vieną dieną Jėzus taps pusbroliu.

Orkestro natos

Kiekvienas kaimas Balyje turi savo orkestrą. Groti yra didelė garbė. Muzikantais tampa ir paprasti darbininkai, ir princai. Visi yra vieno lygio – kastos muzikoje užmirštamos. Vairuotojas susapnuoja melodiją ir ją užrašo. Atėjęs į repeticiją pagroja. Jei kas nors sugalvoja geresnį variantą, siūlo savo. Orkestro muzikantai nerodo kūrybinių ambicijų ir naują versiją patvirtina arba atmeta. Niekas neužrašo muzikos natomis, nes „muzika lieka jų kepenyse“. Baliečiai turi penkių natų gamą, kurią vadina ding dong deng dung dang.

Teatras

Baliečių kalboje nėra žodžio vaidybiniam „teatrui“. Čia ir šokama, ir dainuojama. Visi princai turi mokėti šokti, o šokdami – dainuoti. Šokėjos nuo mažų dienų mokosi sunkiai įveikiamų kojų judesių. Išrietusios pusiau sulenktas kojas, varto dideles akis ir sako niekada nepavargstančios. Su muzika jos pasiekia transą ir girdi tik ritmą, nuovargio nejaučia.

Po pasirodymų niekas neploja. Tik vieną dieną per metus, kai meldžiamasi už meną, pasirodymų nevyksta.

Kardas

Jei vyras negali dalyvauti susitikime, atsiunčia savo kardą kris. Kai teisėjas suserga ir nedalyvauja teisme, jo vietoje guli kardas. Apleistas ir parūdijęs kardas laikomas mirusiu, todėl šalia jo nebededamos aukos su gėlėmis ir smilkalais.

Papajų pabaisos

Vyriškos giminės melionmedžiai, neduodantys vaisių, laikomi pabaisų lindyne. Tokie medžiai neauga kaimo ribose. Šviečiant pilnačiai, jie iškasami laukuose ir šešios mergaitės – pasamdytos kaimo raganos – su pertraukomis šoka susirinkusiems kaimiečiams, atėjusiems pažiūrėti užkerėjimo spektaklio.

Jei kaimietis nori tapti bloguoju raganiumi leyak, turi išlaikyti narsumo egzaminą. Nors prie jo prisiartinęs milžinas taikosi nukirsti jam galvą, o gyvatės sukasi jam aplink kūną, jis turi likti nepajudėjęs iš vietos. Jei pelės pasirodo kampuose grodamos didelėmis fleitomis, jis negali susijuokti.

Baliečiai sako, kad moterims ir tiems, kurie turi griovelį tarp nosies ir lūpų, yra lengviau pasiversti raganomis, nuogomis skraidančiomis virš namų.

Vietiniai mano, kad atvykėliai niekada nepajus raganų užpuolimų, nes yra kitos rasės. O užsienietiški vaistai baliečių nepagydys, nes jie veikia žmones, kurie juos išrado. Jei balietis sunkiai serga, jam virš namų pakabinamas sulenktas pandano lapas. Jei ligonis miršta, jo siela išeina pro burną.

Ilgaplaukio indoneziečio pasakojimas apie jo senelio mirtį

Sėdime ilgaplaukio indoneziečio Joko galerijoje tarp jo tapytų paveikslų ir kalbamės apie nuolatos krintančius lėktuvus prie Salako kalno. Sako, jis užburtas. Ta proga Joko papasakoja apie savo senelio mirtį:

„Kai senelis mirė, pats nuėjo ir atsigulė į savo laidojimo vietą. Kol jis miręs judėjo link jos, mes ėjome šalia, bet niekam nebuvo galima eiti tiesiai prieš jį ar jo kalbinti, nes senelis būtų susmukęs.“

Žavesys

Sėdžiu ceremonijoje ir žiūriu į baliečius. Jie gyvena paprastuose namuose, jaučia stiprų ryšį su žeme. Renkasi į ceremonijas didingose šventyklose, pasipuošę šilkais ir auksu. Garbina gamtos jėgas naudodami išlavintą muzikos ir šokio skonį. Ilgai ruošiamos prabangios šventės ir taupomi milijonai rupijų kartais sudega per dvi minutes.

Stebiu, kaip balietė apeigas fotografuoja mobiliuoju telefonu ir iš karto nuotraukas deda į feisbuką. Kai savo profilyje pamatau draugų nuotraukas iš ceremonijų, dažnai nesuprantu, kokia proga šį kartą. Ramūs jų veidai sunkiai išduoda, ar kas nors gimė, ar mirė.

Vieną dieną netikėtai gavau tailandietės Nantanos nuorodą ir ją atsidariusi pamačiau jos tėvo kaulus. Ji ką tik baigė apeigas ir draugams išsiuntinėjo nuotraukas. Vėliau kaulus apdėjo gėlių žiedais.

Palikau Balį ir atskridau pas Nantaną. Prie prieplaukos atvažiavau vidurnaktį ir sužinojau, kad keltas jau nebeplukdo – reikės laukti ryto. Išlipau iš atviro džipo ir nuėjau tiesiai. Perėjau du kvartalus ir tolumoje pamačiau blausią švieselę.

Priėjau namelį, atidariau duris. Viduje prie prekystalio – žmogus su maža kepure. Grojo Marley.

– Labas, yra laisvų kambarių?

– Yra.

– Tai gerai.

– Užrašykite savo vardą ir šalį.

Užrašiau. Maža kepurė:

– Iš Lietuvos dar čia niekas nėra buvęs.

– Netikiu.

– Imkite, pažiūrėkite.

Vedžiau pirštu sąrašą. Sustojau. Perskaičiau.

– Dovydas Bluvšteinas. Lithuania.

Registruotojas prisiminė, kad tai buvo labai aukštas žmogus.

Prenumeruodami žurnalą sutaupote iki 30% nei pirkdami kas mėnesį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Be naftos: kurios šalys ketina atsisakyti vidaus degimo variklių 32

Jau ne kartą „Verslo klasėje“ minėtą Dono Hubertso iš „Royal Dutch Shell“ citatą verta periodiškai vis...

Verslo klasė
2018.10.21
Knygos: prisikėlusiojo terapija ir „Čečėnijos tragedija“

Leidėjai dar nesugalvojo geresnio būdo, kaip parduoti knygas, nei pagrindinio veikėjo prisikėlimas: Biblijos...

Verslo klasė
2018.10.21
„Teslos“ žudikai ateina Premium 16

Lietuvos kelius pasiekė pirmieji serijiniai „premium“ klasės elektromobiliai – „Jaguar I-Pace“...

Verslo klasė
2018.10.21
Beprotiškas hibridas iš „Porsche“ planetos: 6 mlrd. Eur – elektromobiliams Premium 2

Pirmojo serijinio elektromobilio gamybai besiruošiantis „Porsche“ kuria fizikos dėsnius ignoruojančią...

Verslo klasė
2018.10.20
Krovininis reisas Černobylis–Astravas Premium 8

33 000 MW. Toks buvo paskutinis Černobylio ketvirtojo reaktoriaus galios rodiklis, užfiksuotas valdymo...

Verslo klasė
2018.10.20
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 6

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Knygos: #Depresija „Selfų slėnyje“ Premium

Lietuvos rašytojų sąjunga išleidžia knygą su heštagais ir viršeliu, ant kurio puikuojasi „Instagram“ motyvai.

Verslo klasė
2018.10.19
Kosmoso lenktynėse rusai toli atsiliko Premium 17

2014 m. balandį, kai dėl karo veiksmų Ukrainoje Rusijai buvo pradėtas taikyti pirmasis sankcijų paketas,...

Verslo klasė
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Kaip mokyti(s) laimės: ką gali padaryti mokytojas Premium

„Jei mokytojas moko apie vidines vertybes, jis ir pats turi jas praktikuoti“, – tokie Tibeto dvasinio lyderio...

Verslo klasė
2018.10.07
Hobis: keli augalai balkone gali tapti emocine atgaiva Premium

Žydinčiomis gėlėmis išpuoštame sode šnekučiavosi dvi moterys. Ant mažo bistro stiliaus stalelio stovėjo...

Verslo klasė
2018.10.06
Kūno ir sielos ryšiai: kas yra sveika gyvensena Premium

Senas posakis „sveikame kūne – sveika siela“ yra pernelyg gerai žinomas, kad keltų klausimų. Dažniausiai jį...

Verslo klasė
2018.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau