J. Basanavičiaus gimtadienio proga – nuolaidos senamiesčio kavinėse

Publikuota: 2018-11-20
Lapkričio 23 d., penktadienį, minint 167-ąsias dr. Jono Basanavičiaus gimimo metines, priešais Nacionalinę filharmoniją Vilniuje bus atidaryta signataro vardo aikštė ir atidengtas jam skirtas paminklas. Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Lapkričio 23 d., penktadienį, minint 167-ąsias dr. Jono Basanavičiaus gimimo metines, priešais Nacionalinę filharmoniją Vilniuje bus atidaryta signataro vardo aikštė ir atidengtas jam skirtas paminklas. Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Lapkričio 23 d., minint 167-ąsias dr. Jono Basanavičiaus gimimo metines, priešais Nacionalinę filharmoniją Vilniuje bus atvert signataro vardo aikštė ir atidengtas jam skirtas paminklas. Sostinės savivaldybė skelbia, kad šią progą ketina paminėti ir senamiesčio kavinės, kuriose lankytojų laukia specialūs pasiūlymai ir šventiniai meniu.

„Simboliška ne tik tai, kad dr. J. Basanavičius sugrįžta į vieną iš istoriškai svarbiausių Vilniaus erdvių, bet ir tai, kad į šį sugrįžimą įsitraukia ir miesto verslininkai. Juk ir pats dr. J. Basanavičius turėjo verslininko gyslelę, buvo verslumo Lietuvoje pradininkas“, – rašoma savivaldybės pranešime žiniasklaidai.

 Šia proga desertinė „Sugarmour“ į savo meniu įtraukia gintarinį gimtadienio tortą, o tą pat dieną atidaromas naujas restoranas „Etno dvaras“ lankytojams planuoja pristatyti „Basanavičiaus salę“ – joje bus eksponuojama įvykių vizualizacija, atskleidžianti, kodėl dr. J. Basanavičius yra vadinamas tautos patriarchu. Restoranas „City Chef barbecue“ atsižvelgė į dvi dr. J. Basanavičiaus biografijos linijas: jis buvo aktyvus blaivybės skleidėjas ir turėjo Bulgarijos pilietybę. Todėl restorano meniu bus galima rasti nealkoholinį „Jono“ kokteilį, kurio sudėtyje yra bulgariškojo rožių aliejaus.

„Džiugo namai“ savo gaminiams taikys 20% nuolaidą, „Bookafe“ lankytojai visą šventinę lapkričio 23-iąją dieną bus kviečiami pasimėgauti dr. J. Basanavičiaus latės kava. Pusryčių kavinėje „Beigelistai“ ištarus kodą „Beigelis su Basanavičiumi“ bus taikoma 30% nuolaida.

Anos Astos Dagytės, restorano „Mason“ vadovė, prisidėti prie iniciatyvos paskatino noras puoselėti šalies istoriją. Jos vadovaujamas restoranas, kuriame daugiausia siūlomi užsienio šalių virtuvės patiekalai, į meniu ketina įtraukti lietuviškosios virtuvės simbolį – bulvių plokštainį. Iniciatyvoje taip pat dalyvauja kavinės „Ice dunes“, „Artistai“, „Pilies kepyklėlė“, „Mykolo 4“, „Pilies katpėdėlė“, „Izgara“, „Žuvinė“. Kai kurie restoranai ir kavinės pasiūlymus taikys iki mėnesio pabaigos. Visą pasiūlymų sąrašą rasite čia.

Gabus verslininkas

Anot iniciatyvos sumanytojų, dr. J. Basanavičius buvo ne tik Lietuvių suvažiavimo Vilniuje idėjos autorius ir pagrindinis organizatorius, tautiškumo skleidėjas bei ryšių tarp Lietuvos ir užsienio kūrėjas – jam sekėsi ir verslas.

Kaip „Verslo žiniose“ rašė istorikas Algirdas Grigaravičius, J. Basanavičius buvo vienas iš „Vilijos“ bendrovės žemės ūkio mašinoms gaminti organizatorių ir stambiųjų akcininkų, taip pat vienas „Lietuvių ūkininkų B-vės“ steigėjų 1913-aisiais. Jonas Smilgevičius kartu su J. Basanavičiumi ir kitais lietuviais 1911 m. balandį įsteigė bendrovę, kuri nupirko bankrutavusią Petro Vileišio geležies dirbinių gamyklą. 1912 m. vasarį pradėjęs dirbti, J. Smilgevičiaus vadovaujamas fabrikas tapo pirmąja lietuviška akcine bendrove. Aukštos kokybės „Vilijos“ produkcija 1912 m. Rostove žemės ūkio parodoje buvo apdovanota trimis sidabro medaliais, o lietuviški gaminiai paplito po visą Rusiją.

Kitas sumanymas, prie kurio aktyviai prisidėjo J. Basanavičius, buvo cemento fabrikas. Daktaras 1912 m. tapo vienu iš penkių ar šešių privačios akcinės bendrovės Cemento fabriko su 55.000 rublių įstatiniu kapitalu akcininku. Jame dirbo apie 100 vietos gyventojų. Basanavičius dalyvavo ir steigiant Vilniuje lietuvių kredito banką, Trečiąją Vilniaus savitarpio kredito draugiją, pradėjusią veiklą 1915 m. rugpjūčio 8 d. Steigiamajame susirinkime birželio 1 d. buvo išrinktas kandidatu į jos revizijos komisiją. Daktaras pasirodė įžvalgus ir supratęs tautinės verslininkystės svarbą veikėjas bei organizatorius.

Apie paminklą

J. Basanavičiaus paminklo (idėjos autoriai – architektas Gediminas Antanas Sakalis, skulptoriai Gediminas Piekuras ir Algirdas Rasimavičius) to paties vardo aikštėje atidengimu sostinė simboliškai pabaigs Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio renginius. „Verslo žinios“ jau rašė, kad šis atminimo ženklas dr. J. Basanavičiui Vilniuje – vienas iš 26-ių paminklų, kurių sukūrimą Vyriausybė buvo įtraukusi į Šimtmečio programą. Vardijant motyvus, dėl kurių paminklui iš kelių galimų vietų buvo pasirinkta aikštė priešais Nacionalinę filharmoniją, minima, jog „tai ypatingos svarbos istorinė Vilniaus erdvė, priešais buvusius Miesto salės rūmus, kuriuose 1905 m. gruodžio 4–5 d. posėdžiavo Didysis Vilniaus seimas. Būtent Jonas Basanavičius buvo Lietuvių suvažiavimo Vilniuje idėjos autorius, šio suvažiavimo pagrindinis organizatorius. Didysis Vilniaus seimas, deklaravęs politinės lietuvių tautos tęstinumą, davė pradžią moderniai Lietuvos valstybei ir šiuolaikiniam mūsų parlamentarizmui“.

Aikštės sutvarkymo projekto vadovas – Gediminas Antanas Sakalis. Rangovas – UAB „Akordas-1“. Sutvarkymo sąmata siekia apie 500.000 Eur.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Tyrimas: insulto rizika veganams ne mažesnė 9

Naujas britų tyrimas teigia, jog veganiškos ir vegetariškos mitybos atstovai turi mažesnę tikimybę susirgti...

Laisvalaikis
2019.09.09
Naujas „Grill London“ savininkų šūvis: matė vietos naujam formatui, tobulino dvejus metus Premium 23

„Grill London“ autoriai šį mėnesį pristatė dar vieną savo kūrinį – Vilniaus ir Kauno „Akropoliuose“ šį mėnesį...

Gazelė
2019.09.09
„Cinque Terre“ – vynas iš nuostabiojo penketo Premium 1

Ryškiaspalviais namais ant stačių uolų nusėta Italijos rivjera į šalies šiaurės vakarus sutraukia daugybę...

Laisvalaikis
2019.09.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau