„The Chinese Tea Company“ Londone įkūrėja ir arbatos žinovė – apie tradicijas, mitus, teisingą vartojimą

Publikuota: 2018-11-19
Arbatos ceremonijos meistrė Juyan Webster. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Arbatos ceremonijos meistrė Juyan Webster. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Juyan Webster, Londone veikiančios bendrovės „The Chinese Tea Company“ įkūrėja ir arbatos žinovė, pasakoja apie kiniškos arbatos tradicijas, kuriose itin svarbus vaidmuo tenka ne tik arbatos kokybei, bet ir laikui.

Darganotą rudens pavakarę p. Webster arbatiniame užpliko arbatą.

„Laikas geriant arbatą atlieka itin svarbų vaidmenį. Svarbu žinoti, kada arbatžoles užpilti vandeniu, kiek jas mirkyti, kada išpilstyti į puodelius. Siūlau pagalvoti ir apie kitą laiko aspektą – laiką šeimai ir sau, kai kartu neskubėdami mėgaujatės arbata“, – sako p. Webster.

Arbata, pasakoja pašnekovė, jos gyvenime buvo nuo mažumės: „Užaugau Džedziango provincijoje, ne taip toli nuo Šanchajaus. Visas regionas garsėja žaliąja arbata, mūsų šeima nebuvo išimtis. Tėvams priklausė nedidelė arbatos plantacija, kurioje visi darbavomės: tėtis rūpinosi verslo reikalais, o ūkį ir namus prižiūrėjo mama. Kiekvieną savaitgalį keldavomės penktą ryto ir eidavome į laukus skinti arbatos lapelių. Vėliau vakare padėdavome juos tvarkyti.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Klausiu, kaip arbata atlydėjo p. Webster iki Londono.

„Mūsų regione sakoma: jei kur nors išvyksti, būtinai pasiimk arbatos. Taip ir nutiko: kai išvažiavau mokytis, paskui apsigyvenau Londone, arbata iškeliavo su manimi, o vėliau tapo verslu ir gyvenimo būdu. Augant arbata man atrodė įprastas, kasdienis gėrimas. Vėliau, kai jau studijuodama užsienyje grįždavau į Kiniją, pamačiau, kad skirtinguose regionuose yra daugybė skirtingų arbatos rūšių, ėmiau jomis domėtis“, – prisimena p. Webster.

16 metų Jungtinės Karalystės sostinėje gyvenanti moteris prieš 8 metus čia atidarė arbatos namus „The Chinese Tea Company“.

„Iš pradžių iš Kinijos atsivežtas arbatas pamėgo mano draugai ir vyro kolegos, kurie negalėjo patikėti, kad galima gerti arbatą ne iš maišelio. Vėliau pajutau, kad norinčiųjų paragauti atsiranda vis daugiau. Taip atsirado mano arbatos parduotuvė Portobelo gatvėje. Dabar siūlome gausybę nemaišytų, išskirtinių arbatų, patys jas atsivežame tiesiai iš augintojų“, – sako ji.

Tiesiai iš ūkių

Ponia Webster pasakoja, kad arbatos rinkoje, kurioje karaliauja didžiosios arbatos kompanijos, dažniausiai prekiaujančios aromatizuota juodąja arbata, jai pavyko įsitvirtinti pritaikius kinišką arbatos verslo metodą – prekiautojas arbatą įsigyja tiesiai iš mažų ūkių.

„Kinijoje įprasta gerti tokią arbatą, kokia auga tame regione. Pavyzdžiui, augdama žinojau tik apie žaliąją arbatą. Šanchajuje, nors miestas milžiniškas, iki pat šių dienų buvo geriama tik žalioji arbata. Neretai vieno ūkio arbata parduodama tik vienoje parduotuvėje ir niekur daugiau. Verslo ėmiausi žinodama, kad itin svarbu tiesiogiai bendrauti su augintojais, taip pat širdyje jaučiau, kad labai svarbu turėti parduotuvę – vietą, kur žmonės galėtų lankytis, ragauti, tyrinėti, gauti patarimų“, – teigia p. Webster.

Nuo mitų iki dabarties

Dauguma tyrinėtojų teigia, kad Kinija yra arbatos gimtinė, o vietiniai mielai pasakoja mitą apie dieviškąjį ūkininką (dar vadinamą imperatoriumi) Šenongą, kuris esą ne tik išrado žemdirbystę, bet ir pirmasis paragavo arbatos, kai į indą su karštu vandeniu vėjas netyčia įpūtė laukinio medžio lapelį. Iki šių dienų arbata atlieka svarbų vaidmenį kinų kultūroje: kaip tradicinėse lietuviškose vestuvėse neapsieinama be duonos ir druskos, taip kinų vestuvės neįsivaizduojamos be arbatos ceremonijos.

„Arbatos ceremonija simbolizuoja ištikimybės ir laimingos santuokos troškimą, taip pat pagarbą savo ir sutuoktinio tėvams. Tradiciškai jaunieji, prieš išvykdami tuoktis, geria arbatą su nuotakos šeima, o po vestuvių tokia padėkos ceremonija pakartojama jaunojo tėvų namuose“, – pasakoja p. Webster.

Anot jos, Kinijos arbatos istorija – gana sudėtinga: ir labai ilga, ir kartu labai trumpa.

„Tūkstančius metų auginame ir geriame arbatą, taip pat daugybę metų ja prekiaujame. Tačiau 1966 m. Mao Dzeduno pradėtos Didžiosios kultūrinės revoliucijos aukomis tapo ne tik intelektualai, bet ir arbatos augintojai: valdžia pradėjo kontroliuoti verslą, didesnius ūkius tiesiog perėmė, prekiautojams uždraudė prekiauti, o šeimos, kurioms arbata buvo pajamų šaltinis, jo neteko. Didžioji dalis arbatos plantacijų buvo apleistos, o dalis – sunaikinta, nes norėdami išgyventi žmonės vietoj arbatos mėgino auginti ryžius, kurie, žinoma, neaugo netinkamoje dirvoje. Vėliau žmonės gailėjosi, bet kai neturi ko valgyti, negalvoji apie arbatą“, – sako pašnekovė.

Šiuo metu, pasak p. Webs­ter, arbatos rinka Kinijoje klesti, o dėl technologijų net tolimesnėse šalies provincijose galima aptikti įvairesnės arbatos.

„Prireikė keleto dešimtmečių, kad ekonomika atsigautų, o dabar arbatos rinka ir kainos auga kaip ant mielių. Atsiranda vis daugiau arbatos tiekėjų, didelė konkurencija, bet ir darbo kaina išaugo. Auginant arbatą, beveik viskas daroma žmogaus rankomis: rankomis renkami lapeliai, žmonės patys siauriausiais takeliais surinktą arbatą iš plantacijų kalnuose neša žemyn, patys ją apdoroja“, – vardija žinovė.

Svarbios detalės

Klientų visoje Europoje turinti p. Webster teigia, kad arbatos tradicijos priklauso nuo šalies.

„Pastebiu, kad visoje Euro­poje žmonės geria vis daugiau arbatos, tačiau jiems dar trūksta žinių, kokia arbata yra gera ir kaip ją reikėtų gerti“, – mano pašnekovė ir priduria, kad juodoji arbata su šokoladu ar juodoji arbata su imbieru nėra skirtingos arbatos rūšys. Nors Lietuvoje esame įpratę arbatą plikyti tiesiai į puodelį, p. Webster atskleidžia, kad Kinijoje, ypač šalies pietuose, populiariausias „Gong Fu Cha“ metodas:

„Gong Fu Cha“ metu arbata užplikoma nedideliame arbatiniame, vadinamame gaivaniu, neilgai trukus išpilstoma į mažus puodelius ir lėtai gurkšnojama. Man šis metodas taip pat labiausiai patinka, nes tuomet lengviausia kontroliuoti vandens temperatūrą, mirkymo ir gėrimo laiką. Jeigu praleidi akimirką, kai arbatą gerti geriausia, nebepajusi viso jos aromato ir skonio. Pavyzdžiui, visi žinome, kad žaliąją arbatą reikėtų užpilti ne itin karštu, 70–80 laipsnių Celsijaus vandeniu, juodajai arbatai jis turi būti karštesnis, dažniausiai 100 laipsnių Celsijaus. Nuo arbatos taip pat priklauso, kiek ją mirkysime. Kai kurias arbatos rūšis reikia mirkyti taip, kad neatšaltų vanduo, kitas mirkant, priešingai, vanduo turi atvėsti.“

Arbata diktuoja ir kiek kartų ją galima užpilti vandeniu. Pavyzdžiui, mūsų skanaujama „An Ji Bai Chai“ iš Džedziango provincijos, kaip dauguma žaliųjų arbatų, gali būti plikoma nuo trijų iki penkių kartų.

Tik ne su pienu

Ponia Webster sako, kad niekada nevėlu mokytis gerti arbatą.

„Svarbiausia, kad gertumėte ją tikrą – nepasenusią, ne iš pakelių, kuriuose tikros arbatos nebelikę nė kvapo ir ne paskanintą cukrumi, pienu ar grietinėle. Žaliąją arbatą geriausia suvartoti per metus nuo tos dienos, kai jos lapeliai buvo nuskinti, juodąją – per 2–3 metus, jeigu tinkamai laikote (tamsoje, šaltyje ir sausai), gerųjų savybių arbata nepraras net 5 metus. Bet kokie priedai paslepia ir nustelbia arbatos skonį, kuris išties yra labai subtilus ir daugiasluoksnis, jį lemia žemė, kurioje auga arbatos krūmas, auginusio ir apdorojusio žmogaus meistrystė. Visada patariu gerti nemaišytą arbatą ir ją pirkti ten, kur pardavėjas nepasimeta paklaustas, iš kokio regiono yra jo siūloma arbata ir kaip ją geriausiai paruošti“, – pataria pašnekovė.

Ji taip pat siūlo atidžiau pasidomėti arbatos savybėmis.

„Dabar visame pasaulyje populiaru gyventi sveikiau. Mąstydami apie sveiką mitybą žmonės prisimena žaliąją ar baltąją arbatą. Iš tiesų žalioji arbata nėra naudingesnė už juodąją, tačiau mus jos veikia skirtingai. Juodosios ir žaliosios arbatos lapeliai auga ant tų pačių krūmų, tik juodoji arbata gaminant oksiduojama (fermentuojama), o žalioji – ne. Skirtingi procesai lemia, kad žaliosiose arbatose yra labai daug antioksidantų, o juodosios arbatos teigiamai veikia virškinimo sistemą, turi detoksikuojančių savybių. Todėl tuomet, kai skauda pilvą, kur kas naudingiau gerti ne žaliąją, o juodąją arbatą“, – nustebina p. Webster.

FOTOGALERIJA Kiniškos arbatos degustacija (10 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kuo mums įdomus Ukrainos vynas Premium

Gegužę Vilniuje vykusioje tarptautinėje parodoje „Vyno dienos“ surengta ukrainietiško vyno degustacija...

Laisvalaikis
2022.05.15
Kitoks turgus: Paupyje pasiekė 7,5 mln. Eur apyvartą, Benedikto turgus planuoja plėtrą Premium

Įprastoms turgavietėms atsigaunant po pandemijos klesti ir visiškai kitokių koncepcijų objektai, kurie irgi...

Prekyba
2022.05.12
Kol Lietuvos įstatymai draudžia kalbėti apie vyną, ES mūsų vyndariams dega žalią šviesą Premium

„Europos Sąjungos (ES) pripažinimas, kad Lietuvoje galima auginti vynuoges ir daryti vynuogių vyną reiškia,...

Laisvalaikis
2022.05.06
Į Kauną (maisto) kultūros: tarpukario restoranų sudakai ir obaliai Premium

Kultūros turistų maršrutuose po Kauną atsiranda ir barai, restoranai – ir pramoginiais, ir pažintiniais...

Gazelė
2022.05.06
Gastronomijos savaitės žvaigždė – Palangos restoranui „Amsterdam Plaza“

Balandžio 25 d.–gegužės 1 d. vykusioje vienuoliktoje Lietuvos gastronomijos savaitėje specialius meniu siūlė...

Laisvalaikis
2022.05.04
Reklamai pasitelkė šokolado meditaciją

Pastaruosius du mėnesius visas pasaulis gyvena karo Ukrainoje nuotaikomis – tai sekina ir psichologiškai, ir...

Rinkodara
2022.05.01
Mąstantiems atidaryti restoraną ar kavinę: kokių klaidų nepadaryti verslo pradžioje Premium

Jei svajonė turėti savo maitinimo įstaigą, tegul ir visai nedidukę, neapleidžia, o sąskaitoje yra šiokių...

Gazelė
2022.04.30
„Michelin“ gidas – jau Estijoje, virėjai laukia žvaigždučių Premium 2

Balandžio pradžioje garsiojo „Michelin“ gastronomijos gido ir Estijos verslumo, turizmo bei inovacijų...

Laisvalaikis
2022.04.28
Kaip atidaryti greitojo maisto restoraną, kai pinigų kišenėje – ne tiek jau daug Premium

Maitinimo verslas – rizikingas ir gana brangus malonumas. Tačiau verslininkų patirtis rodo, kad neprastą...

Gazelė
2022.04.26
„Huracan Coffee“ įkūrėjas: kavos puodelį reikėtų pabranginti dvigubai, bet niekas tam nesiryš Premium 35

Dvejus metus trunkanti pandemija, karas Ukrainoje, pasikeitę vartotojų įpročiai ir tiesiog akyse auganti...

Gazelė
2022.04.22
Restoranų vaišės: per Velykas antrų Kalėdų nebus, bet reikia bandyti viską Premium

Šventėms artėjant, kai kurie gyventojai nutaria vaišes verčiau užsisakyti gatavas, negu gamintis jas patiems.

Gazelė
2022.04.13
Darbdaviai šokiruoti: kai kurie darbuotojai kitur nėra gavę „baltos“ algos Premium 21

Mokėti visus mokesčius, atrodytų, yra savaime suprantama, tačiau tik ne maitinimo sektoriuje. Vis dėlto...

Gazelė
2022.04.07
„Burger Kiosk“ strategija: būti klientams ant tako, į užkandines investuoti iki 20.000 Eur Premium

Svajonę turėti savo restoraną ar kavinę galima įgyvendinti su palyginti nedidelėmis investicijomis. „Burger...

Gazelė
2022.04.03
Patarimai restoranams: sąnaudų kainų valdymas prasideda nuo audito

Maitinimo įstaigoms pastaraisiais metais dorojantis su skirtingais iššūkiais, gastronomijos verslo...

Gazelė
2022.04.02
Dienos pietų kainos – arti psichologinės ribos: kokių sprendimų rado restoranai Premium 14

Kai produktai, energija, kuras brangsta kone kasdien, vis daugiau maitinimo įstaigų griebiasi skaičiuotuvo ir...

Gazelė
2022.04.01
Metė darbus bankuose ir įkūrė verslą: gyvenimai tiesiog apsivertė Premium

Prestižinė darbovietė finansų sektoriuje, galimybė kilti karjeros laiptais, stipriai sukalta motyvacinė...

Gazelė
2022.03.25
Greitojo maisto restoraną Vilniuje įkūrė per pusantro mėnesio ir vos už 20.000 Eur Premium

Patirtis ir noras dirbti gali būti svarbiau net už pinigus: sostinės restorano „Good Mood Food“ įkūrėjai,...

Gazelė
2022.03.23
Smulkieji verslą išplėtė po visą Lietuvą tik išsprendę lygtį su vienu nežinomuoju Premium

Transporto pasiūla yra didelė, tačiau smulkieji verslininkai, ieškantys specifinės paslaugos, kartais net...

Gazelė
2022.03.20
Dėl restorano grįžo gyventi Klaipėdon, bet netrukus tokį pat įkūrė ir Vilniuje Premium 1

Kai kurie verslininkai nesiima plėstis geografiškai, nes bijo, kad, fiziškai nebūdami kurioje nors vietoje,...

Gazelė
2022.03.18
„Smart-ID“ pritaikė netradiciškai – alkoholio be jo nenusipirksi Premium

Per karantiną prasidėjus e. prekybos bumui, daugiau atsirado ir virtualių parduotuvių, prekiaujančių...

Gazelė
2022.03.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku