Į Pasaulio sėklų saugyklą airiai pasidėjo miežių

Publikuota: 2018-03-18
Svalbardo sėklų saugykla. Skandinavija. „Today“ nuotr.
Svalbardo sėklų saugykla. Skandinavija. „Today“ nuotr.

Vieną gražią šių metų dieną pasaulis apsivertė aukštyn kojomis: Antarktidoje lijo, Romoje snigo. Į tai buvo atkreiptas dėmesys minint Svalbardo pasaulinės sėklų saugyklos, kitaip vadinamos Paskutinio teismo dienos saugykla, dešimtmetį. Į dešimtmečiui skirtą konferenciją susirinkę mokslininkai perspėja, kad klimato atšilimas yra daug rimtesnė problema, nei žmonija įsivaizduoja.

2008 m. atidaryta Svalbardo pasaulinė sėklų saugykla įrengta Norvegijai prikausančioje Spitsbergeno saloje, per 1.000 km nuo Šiaurės Ašigalio. Joje saugoma 1 mln. įvairiausių augalų sėklų, suvežtų čia iš viso pasaulio genų bankų. Skelbiama, jog saugykloje gali tilpti 4,5 mln. rūšių sėklų. Vienai rūšiai tenka vidutiniškai 500 sėklų, tad maksimali talpa – 2,5 mlrd. sėklų.

Projektą, atsiėjusį 9 mln. USD, finansavo Norvegijos vyriausybė, saugyklą valdo Šiaurės Europos genų bankas „NordGen“.

Sėklų į saugyklą yra pasidėję 74 pasaulio institutai. Beje, sutarties nepasirašiusi Kinija steigia savus sėklų ir genų bankus ir tarptautiniu mastu nebendradarbiauja.

Reikia naujų rūšių

Naujienų agentūra „Bloomberg“ praneša, jog 10-metį paminėjusios saugyklos darbuotojai susidūrė su problema – klimatas keičiasi gerokai greičiau, nei buvo įsivaizduota. Statant saugyklą nebuvo numatyta, jog amžinasis įšalas gali ištirpti. Prieš dvejus metus užfiksuota, kad į saugyklos vidų pradėjo skverbtis vanduo. Dabar Norvegija skyrė apie 20 mln. USD saugyklai patobulinti, tačiau rūpesčių mokslininkams kelia ne vien pastatas.

„Biologinė įvairovė yra tarsi statybiniai blokeliai, iš kurių išauga nauji augalai, o dėl klimato kaitos mums reikia nedelsiant kurti naujas rūšis. Klimatas kinta greičiau, negu augalai spėja prisitaikyti“, – Aaslaug Marie Hagą, grupės „Crop Trust“ genų bankams palaikyti vykdomąją direktorę, cituoja „Bloomberg“.

„Crop Trust“ siekia sutelkti 850 mln. USD fondą tyrimams ir darbams finansuoti, didžiausios grupės rėmėjos – JAV, Vokietija ir Norvegija, imta dairytis finansavimo ir privataus verslo sektoriuje. Sėklų saugyklos dešimtmečiui paminėti surengtos konferencijos dalyviai (nepaisant Donaldo Trumpo administracijos skeptiško požiūrio į klimato kaitą) kalbėjo, esą nematyti ženklų, kad JAV išsižadėtų savo įsipareigojimų. Keletas juokavo, kad galbūt naujoji administracija to dar nepastebėjo.

10-mečio proga įvairūs pasaulio genų bankai padėjo į saugyklą naujų sėklų. Tarp jų buvo ryžių, kukurūzų, etiopinių baklažanų ir estiškų bulvių, lęšių ir t. t. Kai kurios sėklos tiesiogiai su maistu nebuvo susiję. Pvz., airiai padėjo miežių sėklų, norėdami užsitikrinti airiško viskio gamybos tęstinumą. Jeigu išsipildys blogiausia, šis gėrimas tikrai bus paklausus.

Paskutinės dienos banke saugomos sėklos priklauso jas atsiuntusioms valstybėms ir institucijoms, prireikus jų galima pasiimti, kaip neseniai padarė Alepo (Sirija) sėklų bankas.

Šiaurėje, kur lokiai

Svalbardas, labiausiai į Šiaurę nutolęs Norvegijos taškas, pasiekiamas komerciniais maršrutais, lėktuvu maždaug per 1,5 val. iš Norvegijos šiaurinės dalies. Saugykla nuo miestelio yra maždaug už 10-ies min. kelio automobiliu. Atstumas netolimas, tačiau, jei nesate apsiginklavę stambiakalibriu šautuvu, geriau sėskite į automobilį, nes vos išvykę iš miesto, patenkate į poliarinių lokių teritoriją, pataria „Bloomberg“.

Įėjimą į požemį, esantį netoli apleistos anglių kasyklos, tapusios pirmąja Šiaurės Europos sėklų saugykla, naktį apšviečia instaliacija „Amžinas aidas“ („Perpetual Repercussion“) iš šviesolaidžių, plieno ir stiklo.

Sėklos laikomos -18°C temperatūroje giliau nei 100 metrų po kalnu, už šešerių plieninių durų su spynomis, kurių kodus žino vos keli žmonės pasaulyje. Saugykla atidaroma kelis kartus per metus, kai atvežama sėklų, kurios vėliau saugomos specialiose trisluoksnės folijos pakuotėse.

Reikiamą temperatūrą užtikrina amžinasis įšalas ir stora uoliena. Dingus elektrai, pastato konstrukcija ir vieta kalne leistų išlaikyti nuolatinę -5°C laipsnių temperatūrą.

Lietuvos augalų genų banke (AGB) saugoma apie 3.300 rūšių sėklų pavyzdžių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mėsėdis pasidavė: šefas Ramsay gamins veganišką picą

Radikaliais pareiškimais apie vegetarišką ir veganišką maistą ne kartą pagarsėjęs britų virtuvės šefas...

Laisvalaikis
2018.04.21
Gėrėte alkoholio? Jūsų gydytojui apie tai jau pranešta 3

Jungtinių Valstijų mokslininkai sukūrė mikroschemą, kuri implantuota į žmogaus organizmą, matuoja alkoholio...

Laisvalaikis
2018.04.17
Kasdienė taurė vyno gyvenimą gali sutrumpinti pusmečiu 5

Kasdien po taurę vyno ar bokalą alaus išgeriantys žmonės vidutiniškai gyvena puse metų trumpiau. Dar...

Laisvalaikis
2018.04.15
Ne iki galo iškeptas kepsnys? Restoranas tam turi priežastį

Jei kaskart užsisakę vidutiniškai iškeptą kepsnį, gaunate jį beveik žalią, žinokite, kad taip yra ne tik...

Laisvalaikis
2018.04.15
Smaližių teismui „KitKat“ pristato rožinį šokoladą

Didžiosios Britanijos smaližiai pirmieji pasaulyje galės paragauti rožinės spalvos šokolado.

Vadyba
2018.04.14
„Gastronomikos“ šefas Čeprackas: mes neužsidarome, mes keliamės į žiauriai fantastišką vietą

„Ne, „Gastronomika“ nebankrutuoja. Mes keliamės į kitą, žiauriai fantastišką vietą“, – sako virtuvės meistras...

Laisvalaikis
2018.04.04

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau