Nuostabiausi Sicilijos skoniai: kur pavalgyti Palerme
FOTOGALERIJA Sicilijos skoniai: kur pavalgyti Palerme (20 nuotr.)
Keliauti po Italiją ir neaplankyti Sicilijos yra tas pats, kas išvis nepamatyti Italijos. Sicilija yra visa ko raktas, rašė viena iškiliausių Apšvietos epochos asmenybių vokiečių poetas Johannas Wolfgangas Goethe 1816 m. išleistoje esė Italijos kelionė (ang. Italian Journey).
Vokiečių filosofas po Siciliją keliavo beveik tris mėnesius. Tiek pat laiko ten praleidau ir aš. Pritariu Goethei antikos griuvėsiai čia atrodo senesni, oras karštesnis, jūra žydresnė, o maistas skanesnis nei kitur.
Mangia mangia mangia! (it. valgyk), išgirsi raginimą atsisakęs siūlomo patiekalo. Tokios stalo taisyklės galioja visiems, įspėja buto bendranuomiai, kramsnodami sūdytus kaparėlius ir aplink svogūno laiškus vyniodami ėrienos žarnas tai bus ant grotelių kepamas užkandis stigghiola.
Istorija antrame plane
Turbūt kiekvienas sicilietis, net prikeltas vidury nakties, galėtų papasakoti, kaip gaminti baklažanų salotas (it. insalata di melanzane) ar iškepti ypač mėgstamą tortą Cassata, bet per tuos tris mėnesius nesutikau nė vieno, kuris žinotų, kodėl Palermo parkai vadinami angliškaisiais sodais (it. giardino inglese) ir ką simbolizuoja barokinės Palermo aikštėje Quattro Canti stovinčios statulos.
Vietinių dėmesio istorijai stoką ryškiausiai iliustruoja Piazza Pretoria aikštė su palermietiškuoju Trevi fontanu, kuri geriau žinoma gėdos aikštės pavadinimu Piazza della Vergogna. Manoma, kad lankomiausia miesto vieta taip vadinama dėl rankomis pusnuogį kūną besidangstančių skultpūrų.
Palermo žiniasklaida spėja, kad pavadinimas apeliuoja į gėdingą aikštės nepriežiūrą joje nuo neatmenamų laikų akis bado byrantis negyvenamo namo fasadas, o prieš kelerius metus nuo fontano atskilęs marmuro gabalas užkrito tiesiai ispanui turistui ant galvos. Nuo tada prisėsti ant fontano kraštų griežtai draudžiama, objektas aptvertas geležine tvora. Kita vertus, palermiečiai ir nesiūlo čia lankytis, jie pirmiausia rekomenduos dėmesio vertus restoranus ir kavines.
Kavos ir saldumynų
Gera kava garsėja Palermo kavinė Casa Stagnita. Kavos pupelės čia pat ir skrudinamos, tad Discesa dei Giudici gatvelėje tvyrantis kvapas privers užsukti kiekvieną kartą joje atsidūrus. Tiesa, vietinių čia retai sutiksi, nes siciliečiai, kaip ir visi italai, principingai vengia kavinių, kuriose puodelio espreso kaina siekia eurą.
Užsigeidę ko nors saldaus, ieškokite Capello desertinės, kur kepamas palermiečių ypač mėgstamas 7 sluoksnių šokoladinis tortas Sette veli. Jo receptą sukūrę trys Šiaurės Italijos virtuvės šefai 1997 m. ir už jį pelnė Konditerijos gaminių pasaulio taurę, bet desertas taip išpopuliarėjo Palerme, kad čia visi įsitikinę, jog tai Capello meistrų kūrinys.
Siciliečiai ypač mėgsta saldumynus. Tai akivaizdu užėjus į bet kurią kavinę užkandžių ir karštų patiekalų sąrašą dažnai pranoksta desertų gausa.
Gelato valgo visi
Per pietus arba vėlyvus pusryčius siciliečiai gaivinasi gelato. Apie vidurdienį Palermo centre esančioje ledainėje Brioscia į ledų laukiančią turistų masę įsimaišo ir cementu apsitaškę statybininkai, ir kostiumuoti biuro darbuotojai. Brioscia ne vienintelė vietinių rekomenduojama ledainė. Jeigu norite šokoladinio skonio ledų keliaukite į jais garsėjančią Il Signor di Carbognano. Neįprastų skonių deriniais garsėja Gelateria La Kala, dėl nepaaiškinamų priežasčių gausiausiai lankoma po vidurnakčio.
Verta žinoti, kad Sicilijoje galima prašyti trijų skonių gelato, ir jie čia valgomi apvalioje bandelėje. Salos gyventojai tokiose bandelėse valgo beveik viską mėsą, ledus, granitą, mums pažįstamą šerbeto pavadinimu.
Vakarienės teks palaukti
Ant sicilietiškos vakarienės stalo pica nėra toks dažnas patiekalas, kaip, tarkime, Neapolyje, bet viešint Palerme verta užsukti į piceriją Frida, ji garsėja kvadratinėmis picomis su kraštuose įvyniota rikota. Abejingų tai nepalieka.
Ieškodami čia taip mėgstamų baklažanų ir žuvies, sukite iškart už picerijos kampo ten rasite šeimos restoranėlį Rossa Nera vecchio club. Šioje vietoje pagerbta Palermo futbolo komanda Rossa Nera, jos sienas puošia žaidėjų marškinėliai. Nors dabar klubas ne toks garsus kaip anksčiau, palermiečiai sako, kad maistas čia liko toks pat geras.
Šaltuoju metų laiku čia ypač populiarūs spagečiai su sepijomis (it. spaghetti al nero di seppia), daugumos karštųjų patiekalų kainos nesiekia 5 Eur. Tiesa, man nepavyko čia pavakarieniauti keletą kartų ant durų radau raštelį, kad šeimininkai atostogauja, paskiau kad nedirba, nes gedi mirusio giminaičio. Greičiausiai tik man taip nesisekė, nes gerų atsiliepimų apie Fridą girdėjau dar Lietuvoje.
Jeigu ir jūs rasite užrakintas duris, sukite į Via Maqueda gatvę ir stokite į eilę prie Bisso, jaukaus bistro durų. Vietos čia nerezervuojamos, bet atėjus reikėtų prie baro užsiregistruoti į laukiančiųjų sąrašą. Bistro veikia prie pat barokiniais fasadais garsėjančios Quattro Canti aikštės, tad laukiant yra į ką akis paganyti.
Užkandžiai Bisso kainuoja 34 Eur. Išbandykite baklažanų salotas ir būtinai užsisakykite žuvies jų patiekalų kainos tesiekia 58 Eur. Po šių dviejų patiekalų jau būsite persivalgę, tačiau būtinai paragaukite torto Cassata su Zibbibo desertiniu vynu.
Neišvažiuokite iš Palermo neparagavę Pane con la milza gatvėse verdamų jautienos kepenų, patiekiamų bandelėje ir aplaistomų citrinų sultimis. Tai Palermo gatvės maisto simbolis, priverčiantis suraukti nosį beveik kiekvieną turistą.
Ramybės į gamtą
Po sočios vakarienės kitą rytą susirengę prie jūros prieš tai užsukite į didžiausią miesto turgų Ballaro, jame galima rasti net ir savo daiktų jeigu iš jūsų ką nors pavogė, greičiausiai kitą dieną savo nuosavybę rasite ant turgaus prekystalių. Čia kasdien už eurą išparduodami vaisiai, garsiai deramasi dėl šviežios ar keptos rikotos, jūrų gėrybių.
Apsipirkę sėskite į 806 miesto autobusą, jis nuveš į Capo Gallo, arčiausiai Palermo esantį gamtos parką. Jį rasite kantriai peržygiavę sausakimšą Mondello paplūdimį. Capo Gallo teritorijoje kur kas ramiau mažiau žmonių, o vanduo kur kas šaltesnis ir skaidresnis nei miesto paplūdimyje.
Gamtą Sicilijoje sergsti Riserva naturale statusas, tad tokių parkų saloje daugiau nei septynios dešimtys.
Seniausias Zingaro, įkurtas 1981 m. Tai 7 km ilgio laukinių paplūdimių parkas, kuris driekiasi tarp jaukaus jūros kaimelio Scopello ir vieno gražiausių Sicilijos paplūdimių San Vito Lo Capo miestelyje.
Sicilijai priklauso daugiau nei kelios dešimtys salų, dauguma jų vulkaninės kilmės su aktyviomis viršukalnėmis. Didžiausias tokių salų kompleksas yra Eolijos (Lipario) salynas. Į Strombolį, vieną Eolijos salų, kasnakt kursuoja keltas. Kodėl naktį? Kad geriau matytųsi ugnikalnio šlaitu tingiai tekanti lava.
Siciliečiai kalbėdami apie salas pirmiausia pabrėžia jų paplūdimių spalvą juoda arba balta. Pavyzdžiui, vienos labiausiai nutolusios nuo Sicilijos salos Linozos paplūdimiai garsėja juoda spalva, o šalia esanti Lampedūza žinoma dėl akinamai balto smėlio krantų ir gražiausiu pasaulio paplūdimiu vadinamo Spiaggia dei Conigli. Didžiausios Sicilijai priklausančios salos Pantelerijos paplūdimiai egzotiškai juodi. Visgi didžiausią įspūdį palieka saloje esančios terminės vonios ir jų garais šildomos arba aušinamos uolų grotos, vietinių vadinamos u pirtusu du nutaru natūraliomis pirtimis.
Žmogaus veikla nedarko laukinio salos gamtovaizdžio čia nedideliuose arabiško stiliaus akmeniniuose nameliuose dammusi gyvena per 7.000 panteleriečių. Kita vertus, šią salą galima vadinti itališkuoju Hamptonu Pantelerija garsėja kaip žymių italų atostogų vieta.
Skrendantiems tiesiai iš Kauno oro uosto į Siciliją patogiausia aplankyti Favinjaną. Keltai iš Trapanio į šią tunų žvejyba garsėjančią salą kursuoja kas pusvalandį. 20 kv. km pločio saloje patogiausia keliauti dviračiu, jo nuoma dienai tekainuoja 5 Eur, beveik 3 kartus pigiau nei Trakuose. Favinjana garsėja viena už kitą įspūdingesnėmis uolėtomis pakrantėmis Cala Rossa ar Cala Azzurra.
Kita vertus, visoje Sicilijoje yra tiek daug vertų aplankyti vietų, kad salą geriausiai apibūdina jos gyventojų priežodis: kai norima poezijos, keliaujama į Siciliją.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti