Ko norėjote paklausti apie vyną: Rasa Starkus

Publikuota: 2016-01-31
Vyno ekspertė Rasa Starkus. Herkaus Milaševičiaus (VŽ) nuotr.
Vyno ekspertė Rasa Starkus. Herkaus Milaševičiaus (VŽ) nuotr.

Į VŽ „Savaitgalio“ klausimą apie vyną šį kartą atsako vyno ekspertė Rasa Starkus, „Vyno klubo“ bendraturtė, Someljė asociacijos valdybos narė, Someljė mokyklos dėstytoja.

Vyno žinovai vartoja terminus „Senojo pasaulio“, „Naujojo pasaulio“ vynai. Kuo jie iš esmės skiriasi? Ar vieni jų geresni nei kiti?

Pirmiausia reiktų pasakyti, kad Senasis pasaulis (SP) – tai Europos senųjų vyno tradicijų šalys Prancūzija, Italija, Ispanija, Portugalija, Vokietija, Vengrija, Austrija. Naujasis pasaulis (NP) – tai Čilė, Argentina, JAV, Australija, Naujoji Zelandija, Pietų Afrikos Respublika. Kalbėdami apie tų dviejų pasaulių vynus, nori nenori paliečiame kelis aspektus: kokybę, intensyvumą, ilgaamžiškumą ir kainą.

NP ir SP vynų aromatų ir skonių intensyvumas visuomet skyrėsi. Pirmiesiems būdingi lengviau suprantami, lengviau atpažįstami aromatai ir skoniai, juose lengviau atpažinti teorinius konkrečios vynuogės apibūdinimus. Pvz., „Cabernet Sauvignon“ iš PAR labiau primins ankštpipirius, o iš Australijos turės akivaizdžią juodųjų serbentų natą. „Sauvignon Blanc“ iš Naujosios Zelandijos primins pomidorų šakelių kvapą. NP vynuose alkoholio kiekis dažniausiai didesnis.

Kalbant apie kokybę, reikia pripažinti, kad visame pasaulyje padaroma begalė puikių vynų. Taip, prieš gerą dešimtmetį Europa, susižavėjusi NP vynų stiliumi ir įstatymų laisvumu, bandė daryti panašaus stiliaus vynų. Tuo pačiu metu NP vyndariai sekė Europa ir ieškojo ypatingų vynuogynų, išskirtinės dirvožemių ir klimato sąjungos, kad padarytų kuo įspūdingesnį identitetą turintį vyną, kuo visus žavėjo senoji Europa. Taigi, vynų kokybės siekia visi.

Tai iliustruoja garsios degustacijos, kuriose rungiasi abiejų pasaulių vynai. Kartais jose pasitaiko neįtikėtinų staigmenų, paneigiančių bet kokias nuostatas. Antai, 1976 m. Paryžiuje vykusioje aklojoje degustacijoje Amerikos vynai pralenkė garsiuosius Prancūzijos vynus ir nustebino visko mačiusius ekspertus. Kitas dalykas, niekas nepaneigs, kad Europoje yra didesnė tiek vyno stilių, tiek vynuogių įvairovė. Apie vynų ilgaamžiškumo skirtumus irgi kalbėti sunku, nes gerieji vynai bręsta ilgai visose pasaulio vietose, o brandos trukmė dažnai priklauso nuo daugelio aspektų.

Kalbant apie kainą, vėlgi, – ilgainiui nusistovėjo nuomonė, kad NP vynai pigesni. Ją suformavo keli didieji Australijos, Pietų Afrikos, Čilės gamintojai, prieš dešimtmetį į daugelį šalių savo portfeliuose atsinešę marias pigaus vyno. Dabar net tiems patiems vyndariams sunku įtikinti rinkas, kad NP vynai, atspindintys tų šalių tradicijas, žinias ir vyndarių meną, kainuoja tiek pat, kaip ir tokio paties lygio vynai Europoje.

O nuomonė, kad Europoje daromi brangūs vynai, susidarė todėl, kad dažniausiai girdime apie labai garsius vardus, tačiau SP vynų įvairovė begalinė, tad ir kainos įvairios. Sakyčiau, kad skirtumas tarp Senojo ir Naujojo pasaulių vynų yra tik toks, kad gerų NP vynų gauti sunkiau, dažniausiai jų reikia ieškoti „ten“, o SP vynų galima rasti lengviau ir greičiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Į Birštoną – ragauti konkursinių patiekalų 1

Birštonas, nuolatos ieškantis naujų būdų populiarinti kurortą, šiemet modifikavo kelintus metus rengiamą...

Laisvalaikis
2019.05.17
Didžiausiam aludariui pasaulyje – 200 mln. Eur bauda dėl brangaus alaus Belgijoje 3

Europos Komisija (EK) didžiausiam pasaulyje aludariui – Belgijos „Anheuser-Busch InBev“ – skyrė 200 mln. Eur...

Pramonė
2019.05.13
„Michelin“ žvaigždės irgi išeina į pensiją

Švedijoje esančio dviejų „Michelin“ žvaigždučių restorano „Faviken Magasinet“ šefas Magnusas Nilssonas...

Laisvalaikis
2019.05.08
Investavo 0,5 mln. Eur į kraftinio spirito daryklą dvare 5

Pakruojyje pradėjo veikti Pakruojo dvaro spirito varykla ir alaus bravoras. „Kompleksas“ veiks kaip muziejus...

Laisvalaikis
2019.05.07
Vynuogynai pasiryžę kovoti su klimato kaita Premium

Ignoruoti klimato kaitą tampa vis sunkiau: pastarieji penkeri metai buvo karščiausi planetoje. Pasaulinės...

Laisvalaikis
2019.05.05
Mokytis vyno kultūros kviečia „Vyno dienos“ 3

Penktadienį ir šeštadienį Vilniuje, „Litexpo“ parodų ir kongresų centre, vyksta 15-oji tarptautinė paroda...

Laisvalaikis
2019.05.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau