Ko norėjote paklausti apie vyną: Jolanta Smičienė

Publikuota: 2015-11-15
Jolanta Smičienė, sertifikuota šampano žinovė. Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.
Jolanta Smičienė, sertifikuota šampano žinovė. Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.

VŽ „Savaitgalis“ toliau kalbina vyno specialistus, galinčius profesionaliai atsakyti į keistus, ne tokius keistus ir visai rimtus klausimus apie vyną ir kitus gėrimus. Ko gero, ne vienam, ypač savo akimis nemačiusiam šampano gamybos proceso, yra dingtelėjusi mintis, kodėl šis gėrimas toks brangus, palyginti su kitais putojančiais vynais.
Į šį klausimą atsako Jolanta Smičienė, sertifikuota šampano žinovė.

Galima atsakyti ir vienu sakiniu: todėl, kad padaryti paprasčiausią šampaną vyndariui užtrunka mažiausiai 2,5 metų nuo to laiko, kai buvo nurinktos vynuogės baziniam šampanui pagaminti. O juk sakoma, kad laikas – pinigai.

Taigi taip ilgai daromo bazinio vyno nerasite niekur pasaulyje. Čia dar reikėtų pridurti, kad pigiausias šampanas daromas gerokai ilgiau nei brangiausias Bordo vynas.

Kalbant skaičiais, 2014 m. vynuogynų kaina Šampanėje siekė 1,5 mln. Eur už hektarą, kilogramas vynuogių kainavo apie 6,5 Eur. Aukščiausios klasės šampanui padaryti reikia 1,2 kg vynuogių. Taigi vien vynuogės vienam buteliui pagaminti kainuoja 9 Eur.

Kalbant plačiau, reiktų prisiminti šio gėrimo istoriją. Šampanės vyndariai, darantys šampaną jau 300 metų, padėjo pagrindus ar, šiuolaikiškai šnekant, sukūrė technologijas, kuriomis vėliau patogiai pasinaudojo viso pasaulio vyndariai. Šampano gamintojai ir toliau lyderiauja eksperimentinės, kūrybinės vyndarystės ir vynmedžių auginimo srityse, o eksperimentai kainuoja brangiai.

Kitas dalykas – Šampanė yra griežčiausiais įstatymais labiausiai apribota vyndarystės apeliacija pasaulyje, o per artimiausius penkerius metus reikalavimai šampano gamybai bus dar labiau sugriežtinti.

Toliau – šampano gamybos technologijos yra vienos brangiausių vyndarystės pasaulyje dėl minėtojo proceso ilgumo ir sudėtingumo. Ne kas kitas, o šampano gamintojai metų metais „migdo“ savo šampanus su mielių nuosėdomis, siekdami išgauti reikiamą kompleksą ir balansą. Taip padaromas ilgaamžiškiausias putojantis vynas, į kurį krypsta kolekcininkų ir vyno žinovų aklys. Negana to, Šampanėje privaloma kasmet išlaikyti atitinkamą rezervinių vynų kiekį. Laikyti rūsiuose nemažus kiekius vyno, kuris negeneruoja greitų pajamų, – nuostolinga. Tačiau jei nutiks taip, kad dėl prastų orų vyndarys neturės iš ko daryti šampano, šie rezerviniai vynai bus išsigelbėjimas.

Auginti vynuoges Šampanėje – pragariškas darbas. Beveik visi darbai čia atliekami rankomis, vynmedžių auginimą sunkina nenuspėjamos oro sąlygos. Kitas dalykas, atšiaurus Šampanės regiono klimatas (šalnos, kruša, drėgmė, keičianti didžiausius karščius) ir unikaliausias pasaulyje dirvožemis, kuriame dominuoja kreida ir organinės jūrų gyvūnijos liekanos, šampano gamintojams padėjo sukurti „kai ką iš nieko“ – sudėtingiausioje aplinkoje vieną geriausių vynų pasaulyje.

Ir dar – apie dažnai minimą brangią šampano rinkodarą. Taip, ji brangi. Reklamuoti prabangos produktą visuomet kainuoja daugiau. Brangu būti žvaigžde. O ką ragauti – šampaną, „Prosecco“ ar kokį kitą putojantį vyną – kiekvieno reikalas, priklausantis nuo aibės aplinkybių.

Patarčiau surengti akląją gėrimų degustaciją – ką išsirinksi, tas ir bus tavo.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Į Birštoną – ragauti konkursinių patiekalų 1

Birštonas, nuolatos ieškantis naujų būdų populiarinti kurortą, šiemet modifikavo kelintus metus rengiamą...

Laisvalaikis
2019.05.17
Didžiausiam aludariui pasaulyje – 200 mln. Eur bauda dėl brangaus alaus Belgijoje 3

Europos Komisija (EK) didžiausiam pasaulyje aludariui – Belgijos „Anheuser-Busch InBev“ – skyrė 200 mln. Eur...

Pramonė
2019.05.13
„Michelin“ žvaigždės irgi išeina į pensiją

Švedijoje esančio dviejų „Michelin“ žvaigždučių restorano „Faviken Magasinet“ šefas Magnusas Nilssonas...

Laisvalaikis
2019.05.08
Investavo 0,5 mln. Eur į kraftinio spirito daryklą dvare 5

Pakruojyje pradėjo veikti Pakruojo dvaro spirito varykla ir alaus bravoras. „Kompleksas“ veiks kaip muziejus...

Laisvalaikis
2019.05.07
Vynuogynai pasiryžę kovoti su klimato kaita Premium

Ignoruoti klimato kaitą tampa vis sunkiau: pastarieji penkeri metai buvo karščiausi planetoje. Pasaulinės...

Laisvalaikis
2019.05.05
Mokytis vyno kultūros kviečia „Vyno dienos“ 3

Penktadienį ir šeštadienį Vilniuje, „Litexpo“ parodų ir kongresų centre, vyksta 15-oji tarptautinė paroda...

Laisvalaikis
2019.05.03
Paskelbtas geriausias Lietuvos someljė 3

Balandžio 29 d. vykusiame XV Lietuvos someljė čempionate „Codorniu Zero Grand Prix 2019“ pergalę nuskynė...

Laisvalaikis
2019.04.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau