Vyno ir desertų čempionate – atsargus lengvumas

Publikuota: 2015-11-13
Desertų ir vyno derinių čempionatą laimėjusi restorano „Time“ komanda – Audrius Simpukas, Andrius Kubilius, Andrejus Anisko. 
Ritos Starkuvienės nuotr.
Desertų ir vyno derinių čempionatą laimėjusi restorano „Time“ komanda – Audrius Simpukas, Andrius Kubilius, Andrejus Anisko. Ritos Starkuvienės nuotr.
„Verslo žinios“

Lapkričio 9 d. Vilniuje, viešbutyje „Crowne Plaza“, įvyko šeštasis Vyno ir desertų derinių čempionatas, jame varžėsi 17 komandų.

Šiame čempionate pirmiausia įdomu stebėti, kaip kasmet, tarsi vėjui papūtus, kinta desertų mados. Kad čempionatas kasmet profesionalėja, patvirtina ir antrus metus čempionate teisėjaujanti viešnia iš Estijos (taigi nešališkas asmuo) Ene Ojaveski, žurnalo „KÖÖK (Kitchen)“ ir portalo flavoursofestonia.com redaktorė, ir tai, kad pirmąsias 9 vietas užėmusių komandų surinkti balai išsirikiavo nuo 79,4 iki 70-ies. Arūno Starkaus, šio čempionato sumanytojo, vertinimu, jau kelinti metai čempionatas gana panašus: apie 20 komandų ir 6–7 labai stiprūs desertai, lygiai tas pats atsitiko šiemet.

„Pernai buvo gal pora nuviliančių derinių, šiemet – nebe. Taigi likusioji dalis – vidutinio arba aukštesnio nei vidutinis lygio“, – sako p. Starkus. Jo manymu, panašumas kyla iš to, kad kasmet atsiranda naujų dalyvių, o šie dažnai naiviai tikisi lengvai prašokti. „Bet pamato, kad norint patekti į gerųjų sąrašą reikia gerokai padirbėti. Čia viskas kaip gyvenime“, – šypsosi p. Starkus. Anot jo, problema yra tik ta, kad šiemet desertai suvienodėjo, nes dauguma susikoncentravo į vieną – lietuviškiausio deserto – temą ir išnyko įvairovė, kuri 2013 m. čempionate buvo stulbinama. Čempionato rengėjas svarsto, jog kitąmet, siekiant įvairovės, bus paskelbta daugiau nominacijų.

infogr.am::infogram_0_vyno_ir_desertu_cempionato_nugaletojai

Šokolado nebeliko

Kalbant apie madas detaliau, – pernai čempionate dominavo desertai iš šokolado. Šiemet tokių buvo vos trys ir nė vienas jų nebuvo vertas šokolado „Michel Cluizel“ įsteigto prizo už geriausią šokoladinį desertą. Šiuosyk dominavo paprastesni, lengvesni, sakytum, atsargesni saldėsiai. Viskas gerai, tačiau tarsi pritrūko dolce vita pojūčio.

Į lietuviškiausio deserto titulą, suskaičiavus balus, pretendavo mažiausiai keturi deriniai. Beje, tokiu galėjo būti išrinktas ir Estijos komandos „Graspop“ paruoštas „Tamsios duonos pyragas“ – gaivus, lengvas, puikiausio rūgšties ir saldumo balanso gardėsis, patiektas su naminiu aronijų vynu.

Mados veikia ir vynus

Madų vėjai, o gal greičiau – povandeninės srovės veikia ir renkantis vynus. Antai 2013 m. dominavo „Riesling“ iš Mozelio (Vokietija) – nuo pusiau sauso iki saldaus, buvo daug sausojo vyno. Pernai „Riesling“ išvis nebeliko, o greta sausų lengvų ir putojančių vynų atsirado aromatizuoto, pastiprinto vyno. Šiemet į pirmąsias gretas stojo stipresni vynai, 5 komandos desertus patiekė su porto.

Pasak p. Starkaus, pastiprintų vynų populiarumas tikrai išaugo, juos patiekė 5 komandos, tiksliau, – su porto buvo daugiausia ne itin sėkmingų derinių: 3 iš 4 paskutinių vietų užėmė desertų deriniai su portu ir marsala.

„Deja, tai buvo paprasčiausi bazinio lygio portai. Nenuostabu, kad konditeriai nesugebėjo atsverti likeriniam vynui būdingo atviro alkoholiškumo, tiesmuko saldumo ir nesudėtingo vaisiškumo. Juk ne veltui čempionate įsteigta geriausio vyno nominacija – vyno kokybė yra ne mažiau svarbus elementas už deserto sudedamųjų dalių kokybę“, – aiškina p. Starkus.

Pasak jo, ankstesniais metais čempionato dalyviai buvo pradėję daryti nesaldžius desertus ir derinti juos su sausu vynu, briuto šampanu. Sėkmės tai neužtikrino, nes deserto tikimasi saldaus. Todėl buvo įsteigta lengviausio derinio nominacija. Ją šiemet laimėjo vicečempionų restorano „Dine“ desertas su 5% alkoholio tūrio „Moscato d‘Asti“. Trečiosios vietos laimėtojai R&J derino 7% alk. tūrio „Dr. Loosen Beerenauslese“, restorano „Sweet Root“ sukurtas lietuviškiausias desertas panaudojo 7% alk. tūrio „Reichsgraff von Kesselstatt Auslese“.

„Manau, tai rodo tam tikrą artimiausių metų tendenciją, kuri sutampa su pasaulyje plintančia nedaug alkoholio turinčio vyno mada“, – komentuoja p. Starkus. Jo manymu, tai, kad komandos pritrūko tinkamo vyno, galėtų būti ženklas importuotojams pasipildyti saldaus vyno portfelį.

„Lietuvoje vis dar sunku nusipirkti klasikinių saldžiųjų Graikijos „Vinsanto“, nekas dėl Toskanos „Vin Santo“, Luaros slėnio saldžiųjų, nekalbant apie aukštos klasės „Icewine“. O norint laimėti, reikia tikrai gero deserto ir kartais netikėto vyno, kurį įmanoma atrasti tik ragaujant daugybę variantų“, – kalba p. Starkus.

Smagu, kad čempionate pasirodė lietuviško vyno: pirmosios vietos laimėtojai savo desertą iš obuolių „Ruduo“ derino su Gintaro Sino „Apple Icewine“ – be kalbų vykęs derinys, o sėkmingas šio vyno „išėjimas“ į čempionatą galbūt padrąsins labiau krutėti kitus Lietuvos vyndarius.

Kai pritrūksta labai nedaug

Visų desertų ir jų derinių su vynu nesuminėsi, o ir kažin ar būtų įdomu. Mintyse perstumdant desertų lėkšteles – čia laimėtojai, o čia kiti – iš kai kurių lėkštelių darsyk norisi atsignybti kokį gabalėlį: juk buvo gerai. Gerai, bet kažko pritrūko.

Tarp tokių minėčiau „Salvetės“ restorano (5-oji vieta) desertą iš sicilietiškų pistacijų, kremo, limončelo, apelsinų ir greipfrutų šerbeto – neginčytinai puikus ir skonis, ir vaizdas, tačiau tiršto pistacijų saldumo lengvas „Moscato d‘Asti“ tiesiog nepakėlė. Vien išvardijus 7-ą vietą užėmusios „Ertlio namo“ komandos meduje virtų cidonijų deserto sudedamąsias dalis tįsta seilės, tačiau tų dalių buvo per daug ir vietoj harmoningos dermės su „Chateau Dereszla 3 Puttonyos Tokaji Aszu“ išėjo tokia miela „įvairių daiktų krautuvėlė“. Reikėtų paminėti ir lietuviškiausio deserto laimėtojus „Sweet Root“, jeigu šį vakarą norėčiau deserto, norėčiau būtent jų sukurtojo – lengvo ir elegantiško, su jaukiu namų kvapu prieš Kalėdas.

Beje, visų trijų restoranų komandos vykusiai pristatė desertus, kitaip sakant, juos pardavė ir pagrindė vyno pasirinkimą.

Restoranas „IDW Esperanza“, kaip visada, balansuoja ant banalumo ir meistriškumo ribos. Mintis patiekti desertą stilizuotoje cigarų dėželėje – puiki, bet vaizdas buvo geresnis už skonį. Geras ir jis, bet kai cigaras primena pienišką šokoladą, – nei šis, nei tas.

Treti metai iš eilės vizualumu stebina viešbučio „Kempinski“ restorano „Telegrafas“ komanda. Tiesą sakant, ir doze sveikos ironijos: pernai „Telegrafas“ patiekė iš saldėsių padarytų lietuviškų gėrybių – dešros, sūrio, pomidorų ir duonos. Šiemet – amerikietiškojo burgerio ir prancūziško „Macarons‘o“ „hibridą“ su padažais trijuose mažutėliuose indeliuose ir keptomis „bulvytėmis“. Pritrūko vieno – kad visos tos grožybės būtų ne vien saldžios ir labai saldžios.

Taisyklių nedaug

Someljė Arminas Darasevičius, pirmąsias dvi vietas užėmusių restoranų „Time“ ir „Dine“ bendraturtis, paprašytas paaiškinti, kur slypi tinkamo derinio paslaptis, sako, kad viskas čia aišku ir paprasta – visose knygose parašyta pagrindinė taisyklė, kad vynas turi būti šiek tiek saldesnis už desertą. Kitas dalykas, prideda jis, reikia nuolat ragauti ir žiūrėti, kaip tie skoniai jungiasi. Jeigu derinys pavykęs, jau visai gerai.

Anot p. Armino, labai svarbu tekstūra: deserto svoris turi atitikti vyno sunkumą, intensyvumą: prie lengvo deserto netaikysi saldaus, labai intensyvaus vyno. Tekstūra burnoje, kūnas, turi būti panašūs, tai yra bendroji vyno ir maisto derinimo taisyklė.

„Trečias dalykas – pasidarytą desertą ragauti su vynu, ir jei atrodo, kad derinys geras, bet kai ko dar trūksta, nebijoti keisti. Vyno nebepakeisi, o desertą galima „pakombinuoti“: paryškinti arba tekstūrą, ar kokį nors elementą, kad jis susijungtų su vynu“, – aiškina p. Arminas. Anot jo, pirmoji „Time“ konditerio idėja buvo padaryti obuolių sūrio desertą. Kai pradėta galvoti apie vyną ir buvo ištartas pavadinimas „Eiswein“, komanda prisiminė, kad yra lietuviškas obuolių „Ledo vynas“. „Obuolių deserto skoniai gražiai susijungė su „Ledo vyno“ obuoliais, išreiškė, papildė vienas kitą. Tada bandėme, modifikavome, konstravome. Jei būtume žengę pirmąjį žingsnį ir nieko nebekeitę, nieko gero nebūtų pavykę“, – kalba p. Arminas.

Restoranas „Time“ obuolių desertą su „Ledo vynu“ į savo valgiaraštį įtrauks kitą savaitę. Restorane „Dine“ antrą vietą laimėjusio derinio jau galima ragauti. O mano galva, tai, kad restoranų meniu atsiranda čempionate dalyvaujantieji patiekalai, yra vienas iš didžiausių šio čempionato laimėjimų.

infogr.am::infogram_0_specialieji_prizai

FOTOGALERIJA Vyno ir desertų čempionatas 2015 (19 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kodėl restoranuose visiems reikia cepelinų Premium

Tiek konsultantai, tiek patys verslininkai pataria išsiskirti iš kitų ir daryti tai, ko konkurentai nedaro.

Gazelė
2020.01.19
Legendinio šefo P. Bocuse restoranas neteko „Michelin“ žvaigždės

Gurmaniškąją Prancūzijos gyventojų dalį sukrėtė žinia: legendinio prancūzų virtuvės šefo Paul Bocuse...

Laisvalaikis
2020.01.17
Vieni restoranai jau bumbtelėjo ant žemės, kiti nusileidimui dar tik ruošiasi Premium

Maitinimo įstaigos, gruodį skaičiavusios gerokai išaugusias apyvartas, sausį ieško būdų, kaip prisikviesti...

Gazelė
2020.01.15
Virtuvės meistrai D. Praspaliauskas ir T. Rimydis apie restoranų tendencijas: tvaru ir lokalu Premium

Avokadai, burokėliai, Benedikto kiaušiniai, mėsainiai, sezoninės daržovės ir vaisiai, atsakingas vartojimas –...

Laisvalaikis
2020.01.14
Vynas veganams – misija įmanoma

Turint galvoje, jog vynas yra produktas iš vynuogių ir mielių, galima manyti, kad visi vynai yra tinkami...

Laisvalaikis
2020.01.12
Jūrų gėrybių restorane – ir cukrus iš vandenyno

Ispanas virtuvės meistras Angelas Leonas sakosi pasišventęs misijai skatinti tvarumą ir atsakingą vartojimą.

Laisvalaikis
2020.01.09
Lietuvos vyndariai: pagaminti sunku, o parduoti – dar sunkiau Premium

Lietuviško vyno pardavimai, sumenkę dėl 2017 m. padidinto akcizų mokesčio, pernai stabilizavosi. Vis dėlto...

Pramonė
2020.01.09
„Impossible Foods“ pristatė augalinę kiaulieną 2

Augalinės kilmės proteinus kurianti bendrovė „Impossible Foods“, rinkai siūlanti „Impossible Burger“, Las...

Pramonė
2020.01.07
Brangiausio vyno butelis kainavo 30.000 Eur

Išgirdę apie reto, kolekcinio, aukcionuose parduodamo vyno kainas, pečiais gūžčioja ne vienas – toks butelis...

Laisvalaikis
2020.01.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau