Į šerifo automobilį atsisuka net „Lamborghini“ vairuotojai

Publikuota: 2015-08-10
„Verslo žinios“

Baltijos šalyse yra, matyt, vienintelis automobilis, kuriam varžybas dėl aplinkinių dėmesio pralaimėtų bet kuris kitas – ir naujausias „Lamborghini“, ir „Ferrari“. Tai juodai baltas amerikietiškas „Ford Crown Victoria“.

Tiesa, tai ne šiaip Niujorko taksistų pamėgtas didžiulis sedanas, tai – užrašu „Police Interceptor“ pažymėtas modelis. Atskirą gamyklinį kodą turintis, dažnai sutrumpintai CVPI vadinamas automobilis „Ford“ gamykloje gavo nemažai pakeitimų, būdingų tik policijos pareigūnams skirtam modeliui.

Kai 2011 m. „Ford“ nusprendė atsisakyti šio modelio gamybos, mat jis nebeatitiko šiuolaikinių saugumo bei kitų reikalavimų, specialiųjų tarnybų pareigūnai pareiškė protestą. Gamyklai nesureagavus, jie nusipirko automobilių į priekį. Žiniasklaida dieną, kai „Ford“ pareiškė nebegaminsią „Police Interceptor“ modelių, pavadino „liūdna diena Amerikai“.

Akivaizdu, vienas tokių, amerikietiškų policininkų įsigytų iš didelės meilės, modelių važinėja ir Lietuvoje, mat 2011 m. liepą pareigūnams parduotas automobilis naudoti pradėtas tik 2012 m. viduryje.

Stabdo iš smalsumo

Kiekvieno praeivio akimis nulydimu „Ford Crown Victoria Police Interceptor“ važinėjantis Paulius Leika, amerikietiškų automobilių gerbėjas, sako, kad kelionė šiuo automobiliu niekuomet nėra nuobodi. Automobilį fotografuoja praeiviai, vairuotojai ir netgi Lietuvos policininkai, retkarčiais užrašu „Sheriff“ (angl. šerifas) sustabdantys vien iš smalsumo. Netgi kažkur stabtelėjus prireikia vos kelių akimirkų, kad prieitų smalsuoliai ir prašytų leisti drauge nusifotografuoti, apžiūrėti automobilį.

Idėja atsivežti išskirtinį modelį į Lietuvą p. Leikai kilo žiemą atostogaujant JAV, kur tokių „Police Interceptor“ modelių – labai daug. Vieną, kaip reklamą turistams, Los Andželo policijos departamentas demonstravo netgi greta „Santa Monica“ tilto.

„Tokių automobilių nuolatos matydavau aukcionuose, tad pagalvojau, kodėl gi vieno tokio neatsivežus į Lietuvą“, – sako pašnekovas.

infogr.am::infogram_0_crown_vic_pi-3002

Į aukcionus policijos pajėgų automobiliai patekta tik tuomet, kai jų atsisakoma dėl, pavyzdžiui, to, kad automobilis pateko į eismo įvykį. Daugumai tokių transporto priemonių nurenkamos sirenos, išmontuojami garsiakalbiai, švyturėliai, kita įranga, tad aukcione suskubti nučiupti automobilį, turintį visą įrangą, sunku. Vis dėlto Lietuvoje važinėjantis „Šerifo“ automobilis turi visą šiam modeliui būdingą įrangą – trūksta tik nešiojamojo kompiuterio.

Įstatymais pasidomėjo

Prieš priimdamas galutinį sprendimą pirkti pareigūnų naudotą transporto priemonę, p. Leika pasidomėjo ir Lietuvos įstatymais. Juose numatyta, kad baudžiama už mėlynos ir raudonos spalvos švyturėlių, specialių signalų naudojimą.

„Švyturėliai ant mano automobilio yra balti, tad, pagalvojau, rūpesčių neturėtų kilti“, – sako amerikietiškų automobilių gerbėjas ir pabrėžia, kad labai norint, būtų galima, pavyzdžiui, įjungti švyturėlius, tačiau prašomas jis sutinka parodyti tik privačioje teritorijoje, ne gatvėje.

infogr.am::infogram_0_crown_vic_kino_pramone

Į Lietuvą „Crown Victoria Police Interceptor“ keliavo maždaug mėnesį, gerokai ilgiau – kone penkis mėnesius – truko, kol į Lietuvą atkeliavo automobilio remontui reikalingos detalės bei transporto priemonės remontas. Pastarųjų rasti Lietuvoje sunku. Kėbului reikalingų detalių yra tik JAV, o kelis važiuoklei reikalingus elementus pašnekovas įsigijo Lietuvoje, mat automobilis dalijasi bendra baze su „Lincoln Town Car“.

Kitoks – jau iš gamyklos

Gamykloje policijos pajėgoms skirtam modeliui montuojama sutvirtinta pakaba. Automobilio konstrukcija rėminė, tad šis yra kur kas tvirtesnis. Gamykloje į modelį įdedamas ir kalibruotas spidometras, siejamas su greičio matavimo įranga. Tarp gamyklinių privalumų – greitai nusileidžiantys langai, atidarius duris salone neužsideganti šviesa, perprogramuota 4 laipsnių pavarų dėžė, leidžianti motorui dirbti iki ribotuvo, teritorijos apžiūrai skirtas žibintas ir kitos detalės.

Tačiau nors ir turėdamas atskirą gamybos kodą, gamykloje „Crown Victoria Police Interceptor“ buvo dažomas tik viena spalva, trūkdavo kitų darbui būtinų priedų. Tad policijos pareigūnams įsigijus naują automobilį nemažai darbo tekdavo atlikti ir samdomoms bendrovėms.

Pirmiausia automobilis būdavo perdažomas dviem spalvomis. Tiesa, pastebi p. Leika, iš darbininkų nereikalauta kokybės, tad automobilį atsigabenęs į Lietuvą jis iš karto jį perdažė, o vietoje buvusių policijos departamento lipdukų, kad būtų mažiau asociacijų su Lietuvos pareigūnais, jis užklijavo užrašą „Šerifas“.

infogr.am::infogram_0_crown_vic_kilometrai

Specialiai samdomos bendrovės automobiliui sumontuodavo švyturėlius, garsiakalbius, garso sistemą, policijos šaukinius priimančią ir siunčiančią įrangą, nešiojamąjį kompiuterį su policijos duomenų baze, greičio matavimo įrangą, kelias skirtingas sirenas, ginklo laikiklius virš galvos, lieto plastiko galinę sėdynę, pertvarą tarp pirmos ir antros sėdynių eilės, ir kitką.

„Neretai įranga, montuojama į policijos automobilį, kainuodavo tiek pat, kiek pats automobilis“, – pastebi pašnekovas.

Automobilio priekį sutvirtina įspūdingas rėmas. Šis, pasakoja p. Leika, kitaip nei daugelis mano, naudojamas ne nuo pareigūnų sprunkančių automobilių taranavimui.

„Naudodami rėmą amerikiečiai policininkai nustumia nuo kelio apvirtusį ar sudužusį automobilį. Be to, žiemą šiuo guma aptrauktu rėmu jie atsargiai stumteli pusnyse įklimpusius ir pajudėti negalinčius vairuotojus“, – atskleidžia modelio savininkas.

Prasižengusius JAV pareigūnai sodina ant plastikinių galinių sėdynių. Pastarosios ne pačios patogiausios, tačiau vietos ant jų užtektinai, o prireikus – sėdynės lengvai išvalomos paprasčiausio vandens srove.

Važiuoja etanoliu

Po „Crown Victoria Police Interceptor“ kapotu – amerikietiškas V8 formos 4,6 l darbinio tūrio motoras, turintis 250 AG galią. 2008 m. motoras buvo atnaujintas ir, dėl aplinkosauginių priežasčių, pritaikytas važiuoti etanoliu, tad atidarius degalų bako dangtelį ten matyti geltonas kamštis, ant kurio užrašyta „E85 arba benzinas“.

Pašnekovas tikina, kad važiuojant greitkeliu „Police Interceptor“ modelis, nepaisant didelio variklio darbinio tūrio, nėra ėdrus.

„Greitkelyje 100 km tenka mažesnės nei 12 l degalų sąnaudos, mieste sąnaudų neskaičiavau, tačiau amerikietiški modeliai čia taupumu nepasižymi“, – sako „Šerifo“ automobilio savininkas.

Dėl saugumo 75 l talpos degalų bakas patrauktas tolėliau nuo automobilio galinės dalies, tad „Police Interceptor“ modelio bagažinė – ypač gili. Šis modelis, skelbia amerikiečiai, kol kas vienintelis, kuriam pavyko atlaikyti smūgį į galą 120 km/val. greičiu nesprogus degalų bakui.

Gerų emocijų užtaisas

Pirmą kartą, kai sėdo prie „Police Interceptor“ vairo, p. Leika prisimena iki šiol.

„Gavau kažkokią dėmesio bombą. Smagu, kad šitas automobilis žmonėms sukelia teigiamas reakcijas – visi šypsosi, mojuoja, kelia į viršų nykščius. Kol kas negirdėjau nei vieno neigiamo atsiliepimo“, – sako pašnekovas.

Greičiau atvirkščiai – gana dažnai prie degalinėje, greta restorano ar tiesiog gatvėje sustojusio p. Leikos pribėgę smalsuoliai skuba klausti, ar p. Leika kartais šio automobilio nenuomojąs. Pašnekovas neslepia – tokių minčių yra.

„Galvoju apie nuomą, tačiau tik su vairuotoju. Neramu, mat automobilis galingas, be to – retas, tad norisi pasaugoti“, – aiškina „Police Interceptor“ savininkas.

Ne kartą p. Leika sulaukė prašymų parduoti modelį, tačiau atsisveikinti su ypatingu automobiliu jis neskuba.

„Galbūt kažkada, po kelių metų, – pasvarstęs sako amerikietiškų automobilių gerbėjas. – Tačiau kitas automobilis tuomet bus naujausias amerikiečių policijos pajėgoms skirtas „Dodge Charger“.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ypatingi „Mazda“ metai Verslo tribūna

Nuo dienos, kai Jujiras Matsuda, gyvenimo audrų blaškomas, bet ryžto nepraradęs japonas pasuko į automobilių...

Automobiliai
06:00
Europos automobilininkai renkasi benziną, atranda elektrą ir pamiršta dyzeliną  Premium

Naujų automobilių pardavimai 2019 m. rodo, kad pirkėjai Europos Sąjungoje (ES) vis aktyviau ieško alternatyvų...

Automobiliai
05:45
„Tesla“ atšaukia daugiau kaip pusę 2016 m. parduotų „Model X“

JAV elektromobilių kompanija „Tesla“ atšaukia 15.000 „Model X“, paaiškėjus, kad dėl tvirtinimo detalių...

Automobiliai
2020.02.15
„Bosch“ tikina galintys rytoj pradėti savavaldžių automobilių gamybą 

Automobilių pramonės gigantas tikina turintis visas gamybai reikalingas technologijas, tačiau jį stabdo...

Automobiliai
2020.02.08
„Fiat Chrysler“ dėl koronaviruso gali būti priversta sustabdyti gamyklą Europoje

Italijos ir JAV automobilių koncernas „Fiat Chrysler Automobiles“ (FCA) gali sustabdyti savo gamyklą Europoje...

Automobiliai
2020.02.07
Rusijos naujų automobilių rinka sausį augo 2%  2

Prekybos augimas sausio mėnesį nevertinamas kaip ženklas, žadantis metinį augimą: šiemet, kaip ir...

Automobiliai
2020.02.06
Dėl epidemijos Kinijoje stoja pasaulinių automobilių pramonės koncernų gamyklos Premium

Daugėjant koronaviruso sukeltų mirčių ir susirgimo atvejų, automobilių gamintojai ir jų tiekėjai stabdo...

Automobiliai
2020.02.04
„Aston Martin“ rado gelbėtoją ir žengs į „Formulę-1“

Su sunkumais susiduriantis Jungtinės Karalystės prabangių automobilių gamintojas „Aston Martin“ rado naują...

Automobiliai
2020.02.03
Sausį Lietuvos naujų automobilių rinkoje – 19% augimas 

2020 m. sausį naujų lengvųjų automobilių registravimas Lietuvoje šoktelėjo 30%, tačiau spartus augimas...

Automobiliai
2020.02.03
Naujų automobilių pardavimai Lietuvoje: sparčiai auga, bet Estijos nepaveja Premium

Naujų lengvųjų automobilių rinka 2019 m. išlaikė pasta­rųjų metų tendencijas: for­malų 41% augimą lė­mė su...

Automobiliai
2020.01.31
Frankfurto automobilių parodos galas: po 70 metų kraustosi į kitą miestą

Vokietijos automobilių pramonės asociacija VDA beveik 70 metų Frankfurte vykusią automobilių parodą nusprendė...

Automobiliai
2020.01.30
Norvegijoje „Tesla“ beveik pasivijo „Volkswageną“ 

„Tesla“ prekybos rezultatai elektromobilių užimamą rinkos dalį Norvegijoje pakylėjo iki 42%, skelbia šalies...

Automobiliai
2020.01.28
„Volkswagen“ dalijimosi platforma šiemet pasiūlys 8.400 elektromobilių 

Koncernas „Volkswagen AG“ skelbia apie šiais metais numatomą didelę savo teikiamų automobilių dalijimosi...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau