Į šerifo automobilį atsisuka net „Lamborghini“ vairuotojai

Publikuota: 2015-08-10
„Verslo žinios“

Baltijos šalyse yra, matyt, vienintelis automobilis, kuriam varžybas dėl aplinkinių dėmesio pralaimėtų bet kuris kitas – ir naujausias „Lamborghini“, ir „Ferrari“. Tai juodai baltas amerikietiškas „Ford Crown Victoria“.

Tiesa, tai ne šiaip Niujorko taksistų pamėgtas didžiulis sedanas, tai – užrašu „Police Interceptor“ pažymėtas modelis. Atskirą gamyklinį kodą turintis, dažnai sutrumpintai CVPI vadinamas automobilis „Ford“ gamykloje gavo nemažai pakeitimų, būdingų tik policijos pareigūnams skirtam modeliui.

Kai 2011 m. „Ford“ nusprendė atsisakyti šio modelio gamybos, mat jis nebeatitiko šiuolaikinių saugumo bei kitų reikalavimų, specialiųjų tarnybų pareigūnai pareiškė protestą. Gamyklai nesureagavus, jie nusipirko automobilių į priekį. Žiniasklaida dieną, kai „Ford“ pareiškė nebegaminsią „Police Interceptor“ modelių, pavadino „liūdna diena Amerikai“.

Akivaizdu, vienas tokių, amerikietiškų policininkų įsigytų iš didelės meilės, modelių važinėja ir Lietuvoje, mat 2011 m. liepą pareigūnams parduotas automobilis naudoti pradėtas tik 2012 m. viduryje.

Stabdo iš smalsumo

Kiekvieno praeivio akimis nulydimu „Ford Crown Victoria Police Interceptor“ važinėjantis Paulius Leika, amerikietiškų automobilių gerbėjas, sako, kad kelionė šiuo automobiliu niekuomet nėra nuobodi. Automobilį fotografuoja praeiviai, vairuotojai ir netgi Lietuvos policininkai, retkarčiais užrašu „Sheriff“ (angl. šerifas) sustabdantys vien iš smalsumo. Netgi kažkur stabtelėjus prireikia vos kelių akimirkų, kad prieitų smalsuoliai ir prašytų leisti drauge nusifotografuoti, apžiūrėti automobilį.

Idėja atsivežti išskirtinį modelį į Lietuvą p. Leikai kilo žiemą atostogaujant JAV, kur tokių „Police Interceptor“ modelių – labai daug. Vieną, kaip reklamą turistams, Los Andželo policijos departamentas demonstravo netgi greta „Santa Monica“ tilto.

„Tokių automobilių nuolatos matydavau aukcionuose, tad pagalvojau, kodėl gi vieno tokio neatsivežus į Lietuvą“, – sako pašnekovas.

infogr.am::infogram_0_crown_vic_pi-3002

Į aukcionus policijos pajėgų automobiliai patekta tik tuomet, kai jų atsisakoma dėl, pavyzdžiui, to, kad automobilis pateko į eismo įvykį. Daugumai tokių transporto priemonių nurenkamos sirenos, išmontuojami garsiakalbiai, švyturėliai, kita įranga, tad aukcione suskubti nučiupti automobilį, turintį visą įrangą, sunku. Vis dėlto Lietuvoje važinėjantis „Šerifo“ automobilis turi visą šiam modeliui būdingą įrangą – trūksta tik nešiojamojo kompiuterio.

Įstatymais pasidomėjo

Prieš priimdamas galutinį sprendimą pirkti pareigūnų naudotą transporto priemonę, p. Leika pasidomėjo ir Lietuvos įstatymais. Juose numatyta, kad baudžiama už mėlynos ir raudonos spalvos švyturėlių, specialių signalų naudojimą.

„Švyturėliai ant mano automobilio yra balti, tad, pagalvojau, rūpesčių neturėtų kilti“, – sako amerikietiškų automobilių gerbėjas ir pabrėžia, kad labai norint, būtų galima, pavyzdžiui, įjungti švyturėlius, tačiau prašomas jis sutinka parodyti tik privačioje teritorijoje, ne gatvėje.

infogr.am::infogram_0_crown_vic_kino_pramone

Į Lietuvą „Crown Victoria Police Interceptor“ keliavo maždaug mėnesį, gerokai ilgiau – kone penkis mėnesius – truko, kol į Lietuvą atkeliavo automobilio remontui reikalingos detalės bei transporto priemonės remontas. Pastarųjų rasti Lietuvoje sunku. Kėbului reikalingų detalių yra tik JAV, o kelis važiuoklei reikalingus elementus pašnekovas įsigijo Lietuvoje, mat automobilis dalijasi bendra baze su „Lincoln Town Car“.

Kitoks – jau iš gamyklos

Gamykloje policijos pajėgoms skirtam modeliui montuojama sutvirtinta pakaba. Automobilio konstrukcija rėminė, tad šis yra kur kas tvirtesnis. Gamykloje į modelį įdedamas ir kalibruotas spidometras, siejamas su greičio matavimo įranga. Tarp gamyklinių privalumų – greitai nusileidžiantys langai, atidarius duris salone neužsideganti šviesa, perprogramuota 4 laipsnių pavarų dėžė, leidžianti motorui dirbti iki ribotuvo, teritorijos apžiūrai skirtas žibintas ir kitos detalės.

Tačiau nors ir turėdamas atskirą gamybos kodą, gamykloje „Crown Victoria Police Interceptor“ buvo dažomas tik viena spalva, trūkdavo kitų darbui būtinų priedų. Tad policijos pareigūnams įsigijus naują automobilį nemažai darbo tekdavo atlikti ir samdomoms bendrovėms.

Pirmiausia automobilis būdavo perdažomas dviem spalvomis. Tiesa, pastebi p. Leika, iš darbininkų nereikalauta kokybės, tad automobilį atsigabenęs į Lietuvą jis iš karto jį perdažė, o vietoje buvusių policijos departamento lipdukų, kad būtų mažiau asociacijų su Lietuvos pareigūnais, jis užklijavo užrašą „Šerifas“.

infogr.am::infogram_0_crown_vic_kilometrai

Specialiai samdomos bendrovės automobiliui sumontuodavo švyturėlius, garsiakalbius, garso sistemą, policijos šaukinius priimančią ir siunčiančią įrangą, nešiojamąjį kompiuterį su policijos duomenų baze, greičio matavimo įrangą, kelias skirtingas sirenas, ginklo laikiklius virš galvos, lieto plastiko galinę sėdynę, pertvarą tarp pirmos ir antros sėdynių eilės, ir kitką.

„Neretai įranga, montuojama į policijos automobilį, kainuodavo tiek pat, kiek pats automobilis“, – pastebi pašnekovas.

Automobilio priekį sutvirtina įspūdingas rėmas. Šis, pasakoja p. Leika, kitaip nei daugelis mano, naudojamas ne nuo pareigūnų sprunkančių automobilių taranavimui.

„Naudodami rėmą amerikiečiai policininkai nustumia nuo kelio apvirtusį ar sudužusį automobilį. Be to, žiemą šiuo guma aptrauktu rėmu jie atsargiai stumteli pusnyse įklimpusius ir pajudėti negalinčius vairuotojus“, – atskleidžia modelio savininkas.

Prasižengusius JAV pareigūnai sodina ant plastikinių galinių sėdynių. Pastarosios ne pačios patogiausios, tačiau vietos ant jų užtektinai, o prireikus – sėdynės lengvai išvalomos paprasčiausio vandens srove.

Važiuoja etanoliu

Po „Crown Victoria Police Interceptor“ kapotu – amerikietiškas V8 formos 4,6 l darbinio tūrio motoras, turintis 250 AG galią. 2008 m. motoras buvo atnaujintas ir, dėl aplinkosauginių priežasčių, pritaikytas važiuoti etanoliu, tad atidarius degalų bako dangtelį ten matyti geltonas kamštis, ant kurio užrašyta „E85 arba benzinas“.

Pašnekovas tikina, kad važiuojant greitkeliu „Police Interceptor“ modelis, nepaisant didelio variklio darbinio tūrio, nėra ėdrus.

„Greitkelyje 100 km tenka mažesnės nei 12 l degalų sąnaudos, mieste sąnaudų neskaičiavau, tačiau amerikietiški modeliai čia taupumu nepasižymi“, – sako „Šerifo“ automobilio savininkas.

Dėl saugumo 75 l talpos degalų bakas patrauktas tolėliau nuo automobilio galinės dalies, tad „Police Interceptor“ modelio bagažinė – ypač gili. Šis modelis, skelbia amerikiečiai, kol kas vienintelis, kuriam pavyko atlaikyti smūgį į galą 120 km/val. greičiu nesprogus degalų bakui.

Gerų emocijų užtaisas

Pirmą kartą, kai sėdo prie „Police Interceptor“ vairo, p. Leika prisimena iki šiol.

„Gavau kažkokią dėmesio bombą. Smagu, kad šitas automobilis žmonėms sukelia teigiamas reakcijas – visi šypsosi, mojuoja, kelia į viršų nykščius. Kol kas negirdėjau nei vieno neigiamo atsiliepimo“, – sako pašnekovas.

Greičiau atvirkščiai – gana dažnai prie degalinėje, greta restorano ar tiesiog gatvėje sustojusio p. Leikos pribėgę smalsuoliai skuba klausti, ar p. Leika kartais šio automobilio nenuomojąs. Pašnekovas neslepia – tokių minčių yra.

„Galvoju apie nuomą, tačiau tik su vairuotoju. Neramu, mat automobilis galingas, be to – retas, tad norisi pasaugoti“, – aiškina „Police Interceptor“ savininkas.

Ne kartą p. Leika sulaukė prašymų parduoti modelį, tačiau atsisveikinti su ypatingu automobiliu jis neskuba.

„Galbūt kažkada, po kelių metų, – pasvarstęs sako amerikietiškų automobilių gerbėjas. – Tačiau kitas automobilis tuomet bus naujausias amerikiečių policijos pajėgoms skirtas „Dodge Charger“.

Sekite pirmuosius automobilių testavimo įspūdžius, naujienas, dalinkitės savo nuomone ir patirtimi „Facebook“ puslapyje „VŽ Transportas“

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Į Lietuvą žengiantis „Ionity“ tinklas elektromobilių įkrovimą brangina 500% Premium 7

Iki šių metų pabaigos tris itin didelės galios elektromobilių įkrovos stoteles Lietuvoje ketinantis pastatyti...

Saulės energija automobiliuose: netiki investuotojai, bet dosniai remia vartotojai Premium

Miunchene įsikūręs startuolis „Sono Motors“ per minios finansavimo kampaniją savo projektui surinko 53 mln.

Automobiliai
2020.01.23
„Toyota“ visame pasaulyje atšauks 3,4 mln. automobilių 

Dėl galimų saugos pagalvių veiklos sutrikimų bus atšaukiami didžiąja dalimi JAV rinkoje parduoti modeliai.

Automobiliai
2020.01.22
„Volkswagen“ atstovai: 2021 m. 40% pardavimų Lietuvoje sudarys elektromobiliai 2

„Audi“ ir „Volkswagen“ praneša apie prekybos rekordą Baltijos šalyse: Lietuva išlieka didžiausia rinka,...

Automobiliai
2020.01.22
VŽ bando: „Ford Ranger Raptor“  Premium

Europos rinkai pasiūlytas neeilinis „Ford“ pikapo modelis vargu ar suvilios daug pirkėjų. Bet tai nė kiek...

„Toyota“ Ženevoje pristatys naują miesto visureigį

Automobilis kol kas neskelbiamu pavadinimu „Toyotos“ gamoje rikiuosis šalia kompaktinio krosoverio C-HR ir...

Dakare greičiausias tarp lietuvių – B. Vanagas, V. Žala vos pasiekė finišą

Penktadienį Saudo Arabijoje baigėsi Dakaro ralis. Sėkmingiausiai iš lietuvių lenktynininkų jame pasirodė...

Automobiliai
2020.01.17
Priešpaskutiniame Dakaro etape lietuviai išlaikė stabilumą

Saudo Arabijoje vykstančiame Dakaro ralyje dalyvaujantys lietuvių lenktynininkai priešpaskutiniame etape...

Automobiliai
2020.01.16
Sustabdytas 10-asis Dakaro ralio greičio ruožas, Lietuvos atstovai išlaiko pozicijas 

Dėl daugybės įvykių trasoje pritrūkus medikų komandų, maratono organizatoriai anksčiau laiko sustabdė...

Automobiliai
2020.01.15
2020-ieji – mažos taršos automobilių metai Premium

Šiais metais su naujais Europos Sąjungos automobilių taršos ribojimais susidursianti rinka laukia naujos...

Automobiliai
2020.01.15
V. Žala ir B. Vanagas Dakaro suvestinėje vėl priartėjo vienas prie kito 

Įveikęs beveik 900 km maršrutą, devintąją lenktynių dieną vėl geriausią rezultatą pasiekęs Lietuvos atstovas...

Automobiliai
2020.01.14
Po 8-ojo etapo Dakaro ralio 20-uke – trys lietuvių ekipažai

Saudo Arabijoje vykstančio Dakaro ralio 8-ajame etape trys iš likusių keturių lietuvių ekipažų papuolė į...

Automobiliai
2020.01.13
E. Juškauskui ir A. Pauliukėnui debiutas Dakare baigtas – užsidegė automobilis

Iš Saudo Arabijoje vykstančio Dakaro ralio pasitraukė šių lenktynių debiutantai Edvinas Juškauskas ir...

Automobiliai
2020.01.10
Vilniuje – išankstinis „Land Rover Defender“ pasirodymas  1

Išankstiniam pristatymui į Vilnių atvežtas ilgai lauktas modelis, kuris modelių gamoje pakeis nuo 1983 m. iš...

Automobiliai
2020.01.09
Penktąją Dakaro dieną – skirtingi Lietuvos dalyvių įspūdžiai ir pasiekimai 

Dauguma lietuvių ekipažų gerino pozicijas, tačiau Vaidotas Žala remontavo automobilį, o Arūnas Gelažninkas...

Automobiliai
2020.01.09
Ketvirtajame Dakaro etape – lenktynininkų paranoja akmenims 

Benediktas Vanagas trečiadienį vėl buvo greičiausias Lietuvos atstovas, tačiau per paskutinius 50 km neteko 3...

Automobiliai
2020.01.08
Sugriežtinti ES taršos reikalavimai brangins kai kuriuos naujus automobilius Premium

Naujų automobilių anglies dioksido (CO2) taršą ribojantys Europos Sąjungos (ES) reikalavimai smarkiai paveiks...

Automobiliai
2020.01.07
Dakare – Benedikto Vanago kilimas ir sunki diena likusiems Lietuvos atstovams 

Trečiajame lenktynių etape B. Vanagas užėmė 16-ąją vietą ir buvo greičiausias tarp lietuvių. Bendrojoje...

Automobiliai
2020.01.07
„Sony“ staigmena „CES 2020“ parodoje – savavaldis elektromobilis

„Sony“ šiųmetėje vartotojų elektronikos parodoje CES pristato ne tik televizorius. Japonijos kompanija...

Technologijos
2020.01.07
Vyriausybė trečiadienį planuoja grąžinti žaliąsias rodykles  4

Audringos visuomenės reakcijos sulaukęs Susisiekimo ministerijos sprendimas panaikinti prie šviesoforų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau