Parama leido prikelti unikalią sodybą, kurioje dabar verda gyvenimas

  Reklama publikuota: 2023-03-20
  svg svg

  Asociacijos „Plungės skautai“ vadovas Žydrūnas Pilitauskas pasakoja, kaip naujam gyvenimui pavyko prikelti garsios skautės sodybą, kurioje dabar verda gyvenimas. Kauniškis alpinistas Skirmantas Paukštys pasiūlė įrengti stotis su veiklomis: kliūčių ruožą, švytuoklę, nusileidimą lynais ir 11 m aukščio laipiojimo bokštą su sienele, Jokūbo kopėčiomis, dėžėmis.

  Idėja iš pirmo žvilgsnio utopinė. Investuoti į pramogų parką kaime, apleistoje sodyboje reikia labai ryžtingo žmogaus. 

  „Taip ir pateikėme paraišką, o po pusmečio sužinojome, kad laimėjome“, – džiaugėsi Ž. Pilitauskas. 

  Į Plungės rajone, Smilgių kaime, įkurtą nuotykių parką „Skautiškos pramogos“ dabar traukia ne tik jaunimas, bet ir suaugusieji. Čia tiek smagių ir naudingų pramogų bei patirčių, kad visa tai išbandžiusieji nori vėl sugrįžti. 

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Tačiau sėkmė neatėjo vien tik gavus ir sumaniai panaudojus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) parama, gauta pagal priemonę „LEADER programa“, bet svarbiausia – parką įkūrusios asociacijos „Plungės skautai“ vadovų bei jaunimo išradingumas, kūrybiškumas ir entuziazmas. 

  Istorinė vieta 

  Plungės skautai yra įsikūrę istorinėje vietoje – Australijos lietuvės, Plungės garbės pilietės, taip pat skautės Monikos Danutės Baltutienės tėviškėje, kurią ji atkūrė 1994 m., atvykusi į Lietuvą. 

  „Ši garbaus amžiaus moteris jau 7 metai, kaip neatvažiuoja į mūsų šalį, ji ieškojo, kas gali prižiūrėti sodybą. Kažkas iš jos giminaičių pasiūlė mus – skautus. Sodyba per tiek metų buvo labai apleista ir reikalavo didžiulių investicijų. Kaip žinia, skautai nėra turtinga ar pelno siekianti organizacija, iš stovyklų organizavimo sutaupydavome kažkiek lėšų, kurias investavo į sodybos tvarkymą, o paskui ir į patį didžiausią mūsų projektą – skautiškų pramogų parko kūrimą. Skautai – bendruomenė, tad vaikai ir jaunimas patys labai noriai ėmėsi padėti tvarkyti sodybą“, – pasakojo asociacijos „Plungės skautai“ vadovas Žydrūnas Pilitauskas. 

  Ne pirmas projektas 

  Kitas sėkmės raktas – žmonės, kurie ėmėsi įgyvendinti šį projektą, jau turėjo patirties. 

  Vadovas užsiminė, kad asociacija dar iki pramogų parko įkūrimo yra įgyvendinusi keletą Plungės vietos veiklos grupės (VVG) inicijuotų projektų – mokomąsias stovyklas „N-14: senieji amatai“. O kai prieš dvejus metus Plungės VVG pasiūlė pasidomėti priemone „Bendruomeninių ir kitų pelno nesiekiančių organizacijų verslo iniciatyvų kūrimosi skatinimas“, gimė populiarumo sulaukęs projektas. 

  „Galvojau, kad veikla turėtų būti pirmiausia naudinga mūsų skautams ir kitiems vaikams, jaunimui bei bendruomenėms. Prisiminiau savo jaunystę, laukinį turizmą, laipiojimus turizmo technikos varžybose ir tai, ką skautai moka ir daro stovyklose, perteikdami savo žinias kitiems. Tada ir šovė į galvą mintis, kad reikia įkurti skautiškų pramogų parką su skautiškomis edukacijomis“, – apie gimusią idėją kalbėjo skautų organizacijos vadovas. 

  Ne tik pramogos 

  Asociacijos tikslas ne tik pramogos ir malonus laiko praleidimas. Sumanymas buvo toks, kad parke galima būtų ne tik  palaipioti virvėmis, tinklais, nusileisti lynais per tvenkinį – tokių paslaugų Lietuvoje ir Žemaitijoje tikrai netrūksta. Svarbiausia – kad veiksmas vyktų kartu ir galima būtų išmokti daug įvairių naudingų dalykų, pavyzdžiui, praktinių, namuose praversiančių skautiškų mazgų rišimo, skautiškos duonelės kepimo, senovės lietuvių ir skautiškų lavinamųjų žaidimų ir kt. 

  „O lipimas siena, Jokūbo kopėčiomis, dėžėmis – tai buvo unikalus variantas mūsų regione. Visa tai įvertinę nutarėme teikti skautiškus edukacinius užsiėmimus (nuo 3 iki 4 val.), kur viską vainikuoja visos grupės bendras žaidimas. Orientavomės į klases, bendruomenes, šeimas, darbo kolektyvus, studentus, taip pat ir į pavienius asmenis. Edukacijų tikslas – mobilumas, paslaugumas, nuoširdus bendravimas ir laukinis patogumas“, – aiškino Ž. Pilitauskas.

  Baiminosi karantino ir lietaus 

  Jis pripažino, kad būta ir nuogąstavimų. Projektą pataikyta įgyvendinti tuo metu, kai buvo karantinas, ribojamos veiklos, buvo ir kitokių kliūčių. Be to, 2022-ųjų pavasaris buvo itin lietingas, todėl buvo sudėtinga išbandyti trasas ir pradėti dirbti. Kai orai pagražėjo, nuotykių parkas staigiai sušurmuliavo.  

  „Beveik kasdien po edukacinį užsiėmimą, o kai kada – net po du per dieną. Važiavo nuo 12 iki 55 žmonių grupės iš visur. Tai ir buvo pats geriausias mūsų veiklos įvertinimas. Nemažai vaikų ir jaunuolių priimti nemokamai, ir ukrainiečių pabėgėliai galėjo nemokamai naudotis visomis mūsų edukacijomis ir trasomis. Be to, įgyvendindami projektą, įsteigėme ir išlaikome darbo vietą, kurioje atsakingai darbuojasi žmogus, iki tol nedalyvavęs skautų bei edukacinėse veiklose“, – tvirtino asociacijos „Plungės skautai“ vadovas. 

  Pernai skautų sodyboje apsilankė daugiau nei 1 300 vaikų, jaunuolių ir kaimų bendruomenių atstovų ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Švedijos.

  Kviečia teikti paraiškas 

  Plungiškiai sėkmingai pasinaudojo KPP priemonės „LEADER programa“ galimybėmis ir, išradingai investavę paramą, sukūrė netradicinę veiklą kaime, kuri sulaukė pasisekimo. Tokiu būdu patvirtino, kad pagrindinis priemonės „LEADER programa“ įgyvendinimo principas „iš apačios į viršų“ – gyvas. 

  Parama pagal šią priemonę skiriama VVG atstovaujamai teritorijai, o jos tikslas – spręsti atstovaujamos teritorijos problemas. 

  2014–2020 m. KPP laikotarpiu „LEADER programos“ biudžetas – apie 127 mln. Eur, Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, patvirtinta paramos suma – apie 114 mln. Eur. 

  Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane numatyta motyvuoti bendruomenės inicijuotą kaimo plėtrą iniciatyvos „iš apačios į viršų“ principo pagrindu, finansuojant kaimo vietovių vietos plėtros strategijas (VPS), kuriomis siekiama spręsti vietos iššūkius ir tenkinti vietos poreikius. 

  Iniciatyvos tęsiamos

  Nuo 2023 m. kovo 1 d. VVG kviečiamos teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra (LEADER)“. Paraiškas kartu su vertinti parengta VPS Nacionalinei mokėjimo agentūrai bus galima teikti iki gegužės 31 d. 

  Šios priemonės tikslas – skatinti užimtumą, augimą, lyčių lygybę, socialinę įtrauktį ir vietos plėtrą kaimo vietovėse, įskaitant bioekonomikos ir darnaus miškų ūkio sektorius. 

  2023–2027 m. laikotarpiu priemonei yra numatytas beveik 74,9 mln. Eur biudžetas. Parama kiekvienai VPS priemonei pagal identifikuotus poreikius ar prioritetus gali būti suplanuota skirtinga. 

  Maksimali galima paramos suma pagal priemonę vienam vietos projektui – iki 200 000 Eur.

  Vietos projektų pareiškėjai gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys,  deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą arba registruoti konkrečios VVG teritorijoje. 

  Žemės ūkio ministerijos atstovai pabrėžia, kad 2023-2027 m.  laikotarpyje, skirtingai nei ankstesniame, VVG yra suteikta galimybė laisvai pagal teritorijos identifikuotas problemas ar poreikius modeliuoti strategijose priemones ir jų rezultatų rodiklius bei rodiklių kiekybines reikšmes. Remiamų veiklų spektras gana platus, VVG pagal identifikuotus teritorijos poreikius konkrečias priemones modeliuos rengiamoje vietos plėtros strategijoje. 

   

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Vienišus Lietuvos senjorus gelbės socialinio recepto projektas

  Keturiose Lietuvos savivaldybėse pradedamas socialinio recepto projektas, skirtas vienišų senjorų...

  Laisvalaikis
  2023.05.19
  Moldovos prezidentė M. Sandu: „Jie norėtų atkurti Sovietų Sąjungą“ Premium

  „Jie norėtų atkurti Sovietų Sąjungą. Jie nori sugrąžinti senuosius laikus. O mes to nenorime. Moldova 30 metų...

  Laisvalaikis
  2023.05.19
  Blogio polemika. Vingiuotas ir duobėtas Rusijos kelias į XXI a. fašizmą Premium 4

  1992 m. sausio 1-oji buvo precedento neturintys Naujieji metai Rusijos istorijoje. Maskvos gatvėse, kuriose...

  Verslo aplinka
  2023.05.18
  Klaipėdoje pradedamas jūrinei kultūrai skleisti skirtas projektas „Burių miestas“

  Minint Europos jūros dieną Klaipėdoje ketvirtadienį pristatytas jūrinės kultūros puoselėjimui skirtas trejų...

  Laisvalaikis
  2023.05.18
  T. Vizgirda: kol kiti gigantai miegos, mūsų gigantas augs (I dalis) Premium

  „Recesija nėra geras laikas ką nors pradėti. Ir yra geriausias laikas pradėti. Kai ekonomika sulėtėja, reikia...

  Laisvalaikis
  2023.05.18
  Siūlo didinti finansavimą kurortams 2

  Seimas Vyriausybę ketina įpareigoti tvirtinti ne tik dešimties metų kurortų ir kurortinių teritorijų plėtros...

  Verslo aplinka
  2023.05.18
  LRS paskelbė architektūrinio konkurso poetui J. Marcinkevičiui atminti laimėtojus

  Lietuvos rašytojų sąjunga (LRS) paskelbė architektūrinio-skulptūrinio objekto poetui Justinui Marcinkevičiui...

  Laisvalaikis
  2023.05.16
  Latviai siūlo naudoti istorinį arba vokišką Kaliningrado pavadinimą, lietuviai dar svarsto, lenkai jau pakeitė 1

  Pastarąją savaitę trys valstybės – Lietuva, Latvija ir Lenkija – pasiūlė savo versijas, kaip elgtis su...

  Laisvalaikis
  2023.05.16
  Imasi naujos tradicijos – skelbia tarptautinę rinkodaros dieną

  Europos marketingo konfederacija (EMC) priėmė vienbalsį sprendimą gegužės 27 d. paskelbti tarptautine...

  Rinkodara
  2023.05.16
  Pervargę darbuotojai palieka įmones: verslai rado būdų, kaip to išvengti Verslo tribūna

  Trijų dienų sveikatos gerinimo atostogos – toks siūlymas atsidūrė Seime, motyvuojant, jog darbuotojų...

  Vadyba
  2023.05.16
  Darbas iš namų persikelia prie jūros: kaip užtikrinti darbuotojų produktyvumą? Verslo tribūna 1

  Šylant orams vis daugiau darbuotojų, dirbančių hibridiniu ar nuotoliniu būdu, savo darbo vietą perkelia į...

  Vadyba
  2023.05.16
  Vienišiausi žmonės įmonėje: apie ką jie tyli Premium

  Kuo aukščiau, tuo – vienišesnis: tokią kainą daugelis vadovų moka už savo karjeros aukštumas. Vadovės – ypač:...

  Vadyba
  2023.05.15
  „Michelin“ žvaigždučių verta vakarienė „kosmoso pakraštyje“ – už 130.000 USD

  Jei prancūzų kosminių oro balionų startuolis „Zephalto“, bendradarbiaujantis su Prancūzijos kosmoso agentūra,...

  Laisvalaikis
  2023.05.14
  UNESCO Kuršių nerijos apsaugos planą Lietuvai leido rengti be Rusijos

  Į UNESCO pasaulinio kultūros paveldą įtrauktos Kuršių nerijos vertybes saugantį planą Lietuva rengs be...

  Laisvalaikis
  2023.05.14
  Kaunas mini Kalantines

  Prabėgus 51 metams po Romo Kalantos (1953–1972) žūties, jo auką laisvės vardan ir Kauno pavasario...

  Laisvalaikis
  2023.05.14
  Kai į darbą eini lyg į galeriją: naujame „Lewben“ biure – 170 meno kūrinių Premium

  Investicijų bendrovė „D9“ Vilniuje, Domaševičiaus gatvėje, atidarė biurą-galeriją „D9 Artsy Office“, kuriame...

  Laisvalaikis
  2023.05.13
  Kviečia atrasti miestą, kurio nerasi Google

  Gegužės 13 d., šeštadienį, Vilniaus 700 metų paminėjimo proga Gedimino kalno papėdėje atidaroma nauja ir...

  Laisvalaikis
  2023.05.12
  Briuselis ėmėsi ūkininkų: planuoja ūkius prilyginti gamykloms Premium

  Kad pasiektų savo tikslų klimato srityje, Briuseliui reikia kitokio žemės ūkio sektoriaus. Visgi ūkininkai...

  Financial Times
  2023.05.12
  A. Ramanausko-Vanago premija įteikta Laisvės kovų įamžinimo sąjūdžiui

  Minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir vienybės dieną, Varėnos rajono savivaldybės įsteigta Adolfo...

  Laisvalaikis
  2023.05.12
  Sveikatinimo centro įkūrėja V. Jurgaitienė – apie tai, kaip minimaliomis sąnaudomis gauti maksimalų efektą Premium

  „Turi prisižiūrėti, kad po 10, 15 ar 20-ies metų liktum darbingas. Ši ilgaamžiškumo tendencija pasaulyje...

  Laisvalaikis
  2023.05.12

  Verslo žinių pasiūlymai