Kultūros komplekse „SODAS 2123“ – apie erdvės politiką

Publikuota: 2022-09-27
Iš Beno Gerdžiūno fotodokumentinio-antropologinio tyrimo Sirijos kurdų bendruomenėje.
svg svg
Iš Beno Gerdžiūno fotodokumentinio-antropologinio tyrimo Sirijos kurdų bendruomenėje.

Rugsėjo 29–spalio 2 d. Vilniuje, kultūros komplekse „SODAS 2123“ (Vitebsko g. 23), rengiamas simpoziumas „Erdvės politika“. Keturių dienų programoje – filmų peržiūros, ekskursijos, paskaitos, naujų kūrinių pristatymai, koncertai ir kt., juose Lietuvos ir užsienio menininkai, architektai, skirtingų sričių tyrėjai ir praktikai kvies drauge nagrinėti, kaip erdvės kūrimas persipina su politiniais klausimais.

Pasak simpoziumo rengėjų, erdvės ir pastatai yra mūsų kolektyvinių susitarimų, taisyklių ir svajonių projekcijos. Vis dėlto Lietuvoje dėmesys dažniau sutelkiamas į estetinius ar funkcinius architektūros aspektus, tarsi pamirštant politiškumą. O šis daro kartais tiesioginę, kartais mažiau akivaizdžią įtaką sprendimams visuose masteliuose – nuo gyvenamojo kambario iki geopolitinių teritorijų.

Renginio kuratoriai Vilius Balčiūnas, Gabrielė Černiavskaja ir Martynas Germanavičius keturių dienų renginių programoje išskyrė penkias temines ašis: „Erdvės vienetas ir jo sudedamoji“, „Bendro gyvenimo mikropolitika“, „Už mūsų namų sienų“, „Miestas ir vaizduotė“, „Geopolitinės erdvės“. 

Nagrinėdami šias temas daugiau kaip dvidešimt menininkų ir mokslininkų iš Lietuvos bei užsienio simpoziume kvies pažvelgti į Vilniaus praeitį, fantazuoti ir žaisti apie miestų ateitį, per maistą, garsą ir pasivaikščiojimus ieškoti veikiančių bendruomenės telkimo formų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Patirti erdvę – iš skirtingų perspektyvų

Kiekvienas miestietis turi savitą santykį su jam įprasta erdve – namais, kiemu, gatvių tinklu, pamėgtomis poilsio ir pramogų vietomis bei gerai pažįstamais ženklais. Šis įprastumas gali atrodyti savaime suprantamas, o netikėti pokyčiai – suardyti komfortabilią kasdienybę. 

Vis dėlto miesto audinys yra dinamiškas, jo pokyčius lemia ekonominiai, kultūriniai, ideologiniai ir kiti faktoriai. Be akylesnio žvilgsnio jie gali likti deramai neįvertinti. Tarptautiniame akademiniame lauke architektūros ir politikos santykio tyrinėjimai įgyja vis didesnę reikšmę. Šių klausimų aktualumas pastebimas ir skirtingų sričių kūrėjų praktikose, tad simpoziumo kuratoriai mąstyti apie erdvę ir ją patirti ragins iš skirtingų perspektyvų.

Kitąmet bus švenčiama Vilniaus 700 metų sukaktis – per tiek laiko susiformavo ir nusistovėjo jo gatvių struktūra, upių ir landšafto sąlygojamas urbanistinis peizažas, tačiau kiekvienas laikotarpis mieste palieka savo architektūrinius ženklus. Šiuo požiūriu, svarbi ir „Erdvės politikos“ simpoziumo lokacija – 2019 m. Rasų kolonijoje atidarytas daugiafunkcinis kompleksas „SODAS 2123“, užpildęs kultūrinį mikrorajono vakuumą. Istoriškai šioje teritorijoje plytėjo miesto sodai, o išlikusiuose pastatuose veikė mokykla-internatas, taigi dabartinio komplekso bendruomenė daug dėmesio skiria apylinkių specifikai.

Daugeliui gerai pažįstamų XX a. mikrorajonų veidą renginyje pristatys Povilas Vincentas Jankūnas. Jo „Mikrorajonas“ – utopinio miesto planavimo žaidimas, perkeliantis į negailestingą sovietinės Lietuvos blokinių namų statybų įkarštį. Simpoziume netruks ir pranešimų, diskusijų. Vienoje jų apie alternatyvų požiūrį į planavimo procesus, pavyzdžiui, pasitelkiant kūrybiškas dalyvavimo formas, saviorganizaciją, pasakos Berlyne gyvenanti Leona Lynen. Klodiana Millona ir Yuan Chun Liu, remiantis (etno)grafiniais tyrimais, gilinsis į įvairias bendro gyvenimo formas ir jų politiką – nuo lovos iki miesto. 

Vieną opiausių šiandienos temų – energetikos politiką, palies Traumnovelle (Leone Drapeaud, Johnny Leya), nagrinėsiantys energijos gamybos infrastruktūros ateitį, jos simbolinį ir pilietinį vaidmenį civilizacijai. 

Vytautas Gečas „Erdvės politikai“ sukūrė „Stalą“, o stalo kaip savotiško furšeto, maisto ritualų erdvę kūrybinėse dirbtuvėse atskleis menininkas Erik Vojevodin. Fotožurnalistas Benas Gerdžiūnas Sirijos kurdų bendruomenėje atliko fotodokumentinį-antropologinį tyrimą apie naujo valstybės modelio galimybę. Tai – tik keli erdvės politikos klausimų narpliojimo pavyzdžiai. 

Simpoziumą pratęs galerijoje „Atletika“ (Vitebsko g. 23, Vilnius) eksponuojama paroda, joje iki spalio 16 d. bus pristatomi simpoziumo dalyvių tyrimai ir meno kūriniai. 

Ir kinas, ir muzika

Simpoziumo programą vakarais papildys kinas ir muzika. Į vaidybinių filmų programą jos sudarytoja Mantė Valiūnaitė įtraukė Jacques'o Tati komediją „PlayTime“ (1967), vadinamą prancūzų režisieriaus šedevru ir drąsiausiu kūriniu. 2012 m. britų kino instituto kritikų sąraše „PlayTime“ užėmė 43 vietą, o režisierių sąraše „100 geriausių visų laikų filmų“ – 37-ąją. Filmas išleidimo metu patyrė finansinę nesėkmę, tačiau dabar vertinamas kaip vienas geriausių visų laikų filmų. 

Toliau kino programoje – žmogaus kūno, kaip visa ko mato, istoriją tyrinėjantis Sašos Litvintsevos ir Beny Wagnerio filmas „Constant“ (2022), išradingo architekto akistata su nekilnojamojo turto vystytojais ukrainiečių režisieriaus, rašytojo Oleksiy Radynskio filme „Infinity According to Florian“ (2022) bei Nyderlandų režisieriaus Berto Haanstra trumpametražių filmų (1950–1983) rinkinys.

Muzikinėje dalyje, kuruotoje Beno Trakimo, suplanuoti grupių „Ambulance on Fire“, „Roudtraxx“, „Kanalizacija“, „Puppystyle“ (Jelisejav & Šarūnė), Certo (Artūro Čertovo), Ugnės Uma, Simono Nekrošiaus, Visvaldo Morkevičiaus koncertai. 

Simpoziumo renginiai vyks anglų kalba. Visa programa nemokama. Į kai kurias kūrybines dirbtuves reikalinga išankstinė registracija.

Simpoziume ir parodose dalyvaus Vytautas Gečas, Artūras Čertovas, Klodiana Millona, Yuan Chun Liu, Rasa Antanavičiūtė, Marija Drėmaitė, Andrius Ropolas, Angelika Hinterbrander, Jonas Illigmann, Povilas Vincentas Jankūnas, Magdalena Beliavska, Louis Koseda, Kamilė Krasauskaitė, Pijus Džiugas Meižis, Oleksiy Radynski, Goda Verikaitė, Aušra Česnauskytė, Leona Lynen, Traumnovelle (Leone Drapeaud, Johnny Leya), B. Gerdžiūnas, Arvydas Grišinas, Andrius Bielskis, Bert Haanstra, Ona Lozuraitytė-Išorė, Petras Išora-Lozuraitis, Erik Vojevodin.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Kaip E. Muskas griauna savo įvaizdį ir „Teslos“ kapitalizaciją Premium 6

„Tesla“ verta daugiau nei kiti automobilių gamintojai, nes investuotojai pasitiki JAV technologijų magnato...

Laisvalaikis
2022.11.28
Leipalingyje rasti partizanų vado J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, rasti pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio...

Laisvalaikis
2022.11.28
Tarpukario elektros krizė: nuo boikotų iki pirmos lietuviškos elektrinės Premium

Dar kartą galima pakartoti, kad po saule nieko naujo: kaip ir dabar, taip ir smetoniškuoju laikotarpiu bei...

Laisvalaikis
2022.11.27
Soutine’as ir jo draugai Alytuje Premium

Jei tiesa, kad būtinieji miesto atributai yra geras restoranas ir gero meno galerija, Alytus jau bus nudirbęs...

Laisvalaikis
2022.11.27
Ieškoma, kas sutvarkytų avarinės būklės Klaipėdos švyturį

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) paskelbė konkursą Melnragėje stovinčiam avarinės būklės...

Laisvalaikis
2022.11.27
Čilės pirmoji ponia tokia būti nenori – reformuoja vaidmenį

Čilės prezidento Gabrieliaus Borico gyvenimo draugė Irina Karamanos siekia panaikinti pirmosios ponios...

Verslo aplinka
2022.11.27
Paskelbti „JCDecaux premijos 2022“ laureatai

Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) ir lauko reklamos kompanija „JCDecaux Lietuva“ skelbia, kad šiemet jų bendro...

Rinkodara
2022.11.26
„Gera dovana“ pristato dovaną tikram krepšinio mylėtojui – vardinę krepšinio sirgaliaus plytelę Verslo tribūna

Artėjant svarbiausiai metų šventei „Gera dovana“ džiaugiasi dar viena svaria partneryste – pradėjo...

Laisvalaikis
2022.11.25
Depresija ar rudeninis liūdesys. Kaip atskirti? Premium 1

„Neskubėkite priimti sprendimų, kai esate prislėgtos emocinės būsenos“, – sako psichologas-psichoterapeutas...

Laisvalaikis
2022.11.24
Naujas prieštaringai vertinamas tyrimas: SARS-CoV-2 turi genų inžinerijos požymių Premium

Užteko maždaug 30.000 genetinių raidžių grandinėlės, kad prasidėtų COVID-19 košmaras, kuris, skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2022.11.24
Į „išankstinę pensiją“ išėjęs „Fredos“ akcininkas A. Ėmužis: mano hobis – džiaugtis gyvenimu Premium 8

Prieš devynis mėnesius iš  baldų įmonės „Freda“ į, kaip pats sako, „išankstinę jauną pensiją“ išėjęs Antanas...

Pramonė
2022.11.24
Kalėdinių dovanų darbuotojams ir partneriams karštinė: kaip išsiskirti iš minios? Verslo tribūna

Artėjant gražiausioms metų šventėms, įmonės jau spėjo „įsisukti“ į varginančias kalėdinių dovanų paieškas.

Laisvalaikis
2022.11.23
Tai, ko nepastebėjo klientai: „Maximos“ lojalumo kortelių atnaujinimo užkulisiai Verslo tribūna 2

Didelio projekto įgyvendinimas – procesas su daug iššūkių, ypač – kai tenka dirbti ir tarptautiniu lygmeniu.

Prekyba
2022.11.23
Paskelbti Kauno mokslo premijų laureatai

Kauno miesto mokslo premijos šiemet skirtos Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkams –...

Laisvalaikis
2022.11.22
Putino elgsena ir kalbos – po didinamuoju stiklu Premium

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą šių metų vasarį elgsenos tyrėjai ėmė dar atidžiau analizuoti Rusijos...

Laisvalaikis
2022.11.22
JT komitetas neleido nukelti sovietinių skulptūrų Vilniaus Antakalnio kapinėse, savivaldybė vis tiek ruošiasi tai daryti 19

Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių komitetui palikus laikinąją apsaugą sostinės Antakalnio kapinėse...

Laisvalaikis
2022.11.22
Sporto rinkodaros nauda verslo įmonėms: kokių tikslų ji leidžia pasiekti? Verslo tribūna

Sporto partnerystės – viena iš rinkodaros formų, kurią verslo įmonės pasitelkia norėdamos įgyvendinti...

Rinkodara
2022.11.22
Išrinkti geriausi „NAPA Baltic 2022“ pakuočių darbai

Kasmetiniuose Baltijos šalių pakuočių dizaino apdovanojimuose išrinkti geriausi dizaino darbai: iš 123...

Rinkodara
2022.11.21
Kiekviena organizacija turi tradicijas ir vertybes – svarbu jas atliepti kolektyvo kelionėje Verslo tribūna

Advokatų profesinė bendrija „Triniti Jurex“ bendras komandos išvykas planuoja du kartus per metus. Anot...

Tyrimas: tik kas penktas darbdavys rūpinasi savo darbuotojų emocine sveikata

Net 53% darbuotojų susiduria su emocinėmis problemomis darbe arba darbinėse situacijose, tačiau tik...

Vadyba
2022.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku