VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Publikuota: 2022-05-06
Marius Jonutis. „Karas 6“, 2022, fragmentas. Galerijos „Meno niša“ nuotr.
svg svg
Marius Jonutis. „Karas 6“, 2022, fragmentas. Galerijos „Meno niša“ nuotr.

Jau beveik įprasta, kad vaizduojamasis menas nespaudžia stabdžių – šią savaitę greta gausybės esamų vėl atidaryta gerų parodų. Tęsiasi Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro gastrolės bei šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Artėja vienas svarbiausių „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos įvykių – didysis „Santakos“ savaitgalis, iki jo numatyta visa eilė įdomių renginių.

Gegužės 6–9 d. Lietuvoje tęsiasi Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro gastrolės. 

Pasak Dmytro Morozovo, Charkivo teatro vyriausiojo dirigento, trupė atvežė didingą programą, kurioje – du koncertai (ukrainietiškos ir pasaulio muzikos), baleto gala koncertas, kiti pasirodymai. Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Palangos, Joniškio ir Molėtų gyventojai matys skirtingas ukrainiečių programas. Nors už bilietus surinkti pinigai Ukrainos artistams labai reikalingi, du mėnesius rodyti spektaklių negalėję bombarduojamo miesto teatro vadovai sako, kad labiausiai jų trupei reikia publikos dėmesio. 

Gegužės 6 d. Charkivo teatro trupė koncertuos Joniškyje, 7 d. – Palangos koncertų salėje, 8 d. – Vilniuje, LNOBT scenoje, 9 d. visų karų aukoms atminti sostinės Šventų Jonų bažnyčioje svečiai atliks W. A. Mozarto „Requiem“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vėliau Charkivo nacionalinis akademinis operos ir baleto teatras leisis į gastroles kitose Europos šalyse. 

Gegužės 6–7 d. Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, vyksta 16-oji tarptautinė paroda „Vyno dienos“. 

Savo produkciją joje pristato svarbiausi šalies vyno platintojai ir gamintojai, užsienio vyninės, kombučios, sidro, alaus, trauktinių, tekilos, viskio, kitų gėrimų gamintojai ir pardavėjai. 

Didžiausia Šiaurės Europoje gėrimų paroda mėgėjus ir profesionalus tradiciškai kviečia į seminarus, degustacijas ir paskaitas, forumus. Parodoje galima sutikti vyndarių ir kitų gėrimų gamintojų iš Prancūzijos, Portugalijos, Austrijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Estijos, Danijos, Latvijos, Vengrijos, Sakartvelo, Armėnijos, kitų šalių. Žinoma, ir lietuviško vyno gamintojų. 

Gegužės 7 d. 19 val. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, koncertuos maestro iš Lenkijos Andrzejaus Kosendiako diriguojamas Lietuvos kamerinis orkestras (LKO), solo grieš violončelininkė Elena Daunytė.

LKO svečias, Lietuvoje gerai žinomas lenkų dirigentas A. Kosendiakas yra Nacionalinio muzikos forumo (NMF) Vroclave direktorius, profesorius, vienas garsiausių Lenkijos muzikos vadybininkų, įkūręs Vroclavo baroko orkestrą ir ansamblį, NMF chorus, prisidėjęs prie kelių muzikos festivalių atsiradimo. 

Andrzejus Kosendiakas. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Andrzejus Kosendiakas. Dmitrijaus Matvejevo nuotr. 

Koncerte su LKO maestro A. Kosendiakas diriguos Fr. X. Richterio ir C. Ph. E. Bacho opusus. Koncertą vainikuos W. A. Mozarto 25-oji simfonija.

C. Ph. E. Bacho Koncertą violončelei ir orkestrui grieš violončelininkė Elena Daunytė – daugelio tarptautinių konkursų laureatė, Čiurlionio styginių kvarteto narė.

Gegužės 7 d. 20 val. Vilniuje, muzikos klube „Tamsta“, gyvos lietuviško roko legendos „Poliarizuoti stiklai“ pristatys albumą „Ukraina ugnyje“.

Smagu, kai praeitis ne tik neapsitraukia pelėsiais, bet ir diktuoja šiandienos rokenrolo tendencijas. Grupė „Poliarizuoti stiklai“ – viena tų nedaugelio, kuri per 30 metų išliko orginalios sudėties, o jų dainos „Medžiai be lapų“ ar „Stasė“ tapo kone liaudies dainomis. Koncerte skambės tiek naujo albumo, tiek ir ankstesnių laikų kūriniai.

Ukrainos piliečiai į koncertą įleidžiami nemokamai.

Gegužės 7 d. Vilniuje, erdvėje „gallery 1986“ (Kauno g. 32), nepriklausomas radijas „Radio Vilnius“ švenčia vienų metų gimtadienį, jo svečiai — britų elektroninės muzikos legenda James'as Holdenas ir vienas garsiausių Lenkijos klarnetininkų, džiazo muzikantas Wacławas Zimpelis.  

Garsieji svečiai Holdeno įrašų kompanijoje „Border Community” išleido elektroniką ir džiazą jungiantį albumą „Long Weekend EP”. 

Duetą apšildys Nikolaienko –  Ukrainos garso menininkas, šiuo metu gyvenantis Taline. Atlikėjas nostalgiškus, istorija persismelkusius garsinius koliažus kuria su sena muzikine įranga ir įspūdinga sukarpytų kasečių juostų kolekcija. Gyviems pasirodymams  akomponuos  „Radio Vilnius” rezidentas Filippos Raskovic ir stoties įkūrėjai — Kotryna Briedytė ir Manfredas, parengę specialią „gallery 1986“ erdvei pritaikytą programą.

„galery 1986“. Norbert Tukaj nuotr.
„galery 1986“. Norbert Tukaj nuotr. 

Pasibaigus koncertams programą tęs radijo bendruomenės nariai – Isla to isla, MIJU, Less Feeling bei Circus Operandi. Daugiau informacijos apie renginį „Radio Vilnius” ir „gallery 1986” Facebook paskyrose.

Gegužės 7 d. 18 val. Palangoje, Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 1), atidaroma Rimanto Olšausko ir Marijos Olšauskaitės paroda „Laimingas atsitiktinumas“.

Tėvas ir dukra Rimantas Olšauskas ir Marija Olšauskaitė kartu, nors ir atskirai, kalba apie santykius, mirtingumą ir malonumus. Kol Marija šioje parodoje užima budinčios menininkės poziciją, Rimantas tyrinėja, kaip atsiradus linijiniams santykiams, nelieka erdvės interpretacijai. 

Atidarant parodą dalyvaus saksofonininkas Petras Vyšniauskas, renginys atviras. Paroda veiks iki birželio 12 d. 

Iki gegužės 8 d. įvairiose Kauno vietose vyksta tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“.

Festivalio programoje – užsienio ir Lietuvos, jaunieji ir pripažinti, skaitytojams gerai žinomi rašytojai ir poetai. Jų aprėpti literatūros horizontai driekiasi nuo Prancūzijos iki tolimosios Indonezijos. Knygų mylėtojų laukia tradiciniai skaitymai ir alternatyvios knygos, „akli“ pasimatymai ir poezijos „puspiečiai“. Festivalio programa skelbiama čia

Gegužės 8 d. Kauno rotušės aikštėje bus minima Europos diena.

Europos Komisijos atstovybės ir „Kaunas 2022“ organizuojamas renginys „Europos diena. Vienybės simfonija“ kviečia klausytis koncerto ir svarbių pokalbių bei dalyvauti apdovanojant Metų europietį.

Gegužės 8 d. 12 val. Klaipėdos Žvejų rūmų Teatro salėje –  Nijolės Sinkevičiūtės muzikinis spektaklis vaikams  „Pasaka be pavadinimo“. 

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklį vaikams apie vienybę ir tikrą draugystę pastatė režisierė Eglė Miškinytė, libreto autorius – Virgis Pupšys. Spektaklyje susipina įvairiausi muzikiniai stiliai, kažkur nugirstų ir niekur negirdėtų pasakų užuominos, personažai, priversiantys nusišypsoti, pyktelti, atjausti, nusijuokti ir galiausiai – pamilti.

Vilniuje, Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Pilies g. 40), atidaryta Kanados menininkių grupės „Gibson Girls“ paroda „Kartu ir atskirai. Pokalbiai meno ženklais“.

„Kartu ir atskirai. Pokalbiai meno ženklais“ – tai pašto atvirukų rinkinys, kuriame atsispindi kūrybos vietos (fizinės ir psichologinės) įtaka baigtiniam kūriniui. 

Rinkinio autorės – Kanados dailininkės Yale Brotman, Karen Curry, Liz Parkinson, Snaigė Šileika ir M. J. Steenberg, žinomos kaip „Gibson Girls“.

Grupės narės bendrauja jau tris dešimtmečius, yra surengusios nemažai parodų. Šį bendrą projektą „Gibson Girls“ sumanė ir pradėjo 2018 metais. Visos kūrė tradicinio formato atvirukus ir siuntė viena kitai. Kiekviena, gavusi tokį atviruką, jį papildė savo kūryba ir siuntė kitoms. Taip per ketverius metus susikaupė 600 pašto atvirukų, keliavusių įvairiausiais maršrutais – nuo Gabriola salos iki Pouch Cove Newfoundlande, nuo Puerto Escondido Meksikoje iki Toronto, rinkinys. Kiekviename jų – visų „Gibson Girls“ kūrybos ženklai.

Vilniuje, galerijoje „Meno niša“ atidaryta Mariaus Jonučio darbų paroda „Žaislai ir karas“.

Tai devynioliktoji M. Jonučio paroda šiemet 20-metį švenčiančioje galerijoje „Meno niša“. 

„Metų pradžioje jau buvau susigalvojęs parodos pavadinimą „žaislai“ ir drožiau žaislus, bet tada prasidėjo karas, purvinas, naikinantis, šėtoniškas rusų karas ir šventas didvyriškas ukrainiečių karas už teisę būti. Nebeturėjau teisės nieko su tuo nedaryti, ašarų neužtenka, reikia padėti, reikia būti kartu, kažkaip paveiksluose sutalpinti neviltį ir viltį, velnišką blogį ir žmogišką gerumą. Dabar jau visą gyvenimą liksiu dėkingas ir skolingas Ukrainos žmonėms. Jie kenčia už visus mus, kaip kažkada Jėzus, bet daugiau nei jis – nepasiduoda ir kovoja. Pavadinsiu parodą „Žaislai ir karas“, – sakė M. Jonutis, modernus pasakotojas vaizdais, pasižymintis unikalia liaudiškos pasakos pajauta. 

Paroda veiks iki gegužės 28 d.

Vilniaus rotušėje atidaryta paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2022“, pristatanti šių metų spaudos fotografijos konkurso finalistų ir „Auksinio kadro“ nominantų darbus.

Šiemet spaudos fotografijos konkurso komisijos vertinimui beveik 100 Lietuvos fotografų pateikė per 3.000 nuotraukų, jose užfiksuoti svarbiausi praėjusių metų geopolitiniai ir socialiniai įvykiai bei naująjį ritmą palengva atrandantys (arba sugrįžtantys į senąjį) kultūra, sportas, gamtosauga, kitos mūsų gyvenimo sritys. Plačiau apie parodą čia

Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius) veikia paroda „Iš nusidėjėlių didžiausia“: Vladislovo Neveravičiaus paveikslas „Atgailaujanti šv. Marija Magdalietė“.

Retas senosios Lietuvos dailės kūrinys gali pasigirti tokiu populiarumu ir entuziastinga amžininkų reakcija kaip Vladislovo Neveravičiaus (1814/1815–1891), dar žinomo Jono Tisevičiaus vardu, paveikslas „Atgailaujanti šv. Marija Magdalietė“. Pagal belgų dailininko Jeano Baptiste’o Lodewijko Maeso (1794–1856) drobę sukurtas šventosios atvaizdas nebuvo tik paprasta kopija. 

Vladislovas Neveravičius (1814-1815–1891). Atgailaujanti šv. Marija Magdalietė. Fragmentas. LNDM nuotr.
Vladislovas Neveravičius (1814-1815–1891). Atgailaujanti šv. Marija Magdalietė. Fragmentas. LNDM nuotr.

Nutapytas dailininkui studijuojant Vienoje, jis netrukus buvo apdovanotas aukso medaliu ir nupirktas. Vos įsigijęs paveikslą, karininkas, rašytojas ir muzikas Feliksas Boznańskis (apie 1793–apie 1860) jį kaip vieno kūrinio parodą pradėjo vežioti po Europą. Berlynas, Drezdenas, Leipcigas, Lvivas, Varšuva, Maskva, Sankt Peterburgas, Gardinas, Poznanė, Vilnius... Visą šią kelionę lydėjo gausūs atsiliepimai spaudoje, laiškuose paveikslą minėjo garsūs kultūros veikėjai, kūrinio garbei net kurtos eilės, ne kartą jis vadintas šedevru, dailininko triumfu. 

Parodą sudaro keturios dalys: „Vladislovas Neveravičius“, „Kūrinio gimimas ir įvertinimas“, „Atgailaujanti šv. Marija Magdalietė“, „Įkvėpimo šaltinis“. 

Paroda veiks iki 2022 m. gruodžio 31 d.

Gegužės 11 d., trečiadienį, 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) vyks Vilniaus universiteto mokslinių straipsnių rinkinio „Lietuvos ir Turkijos istorinės, kultūrinės ir literatūrinės sąsajos. Totorių ir karaimų įnašas“ pristatymas.

Renginyje dalyvaus rinkinio sudarytoja doc. dr. Galina Miškinienė, knygos recenzentas dr. Tomas Čelkis, Turkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje J. E. Gökhan Turan, Tarpparlamentinių ryšių su Turkijos Respublika grupės pirmininkas Kazys Starkevičius, Bažnytinio paveldo muziejaus parodos „Pro Rytų vartus: Orientas Lietuvos liturginėje tekstilėje XVI–XX amžiais“ kuratorė dr. Gabija Surdokaitė-Vitienė. Renginį moderuos Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanė prof. dr. Inesa Šeškauskienė.

Leidinys skirtas paminėti Turkijos ir Lietuvos 1930 m. rugsėjo 17 d. pasirašytos ir 1931 m. birželio 9 d. ratifikuotos Draugystės sutarties 90-ąsias metines, prisimenant Lietuvos totorių ir karaimų indėlį į istorinius santykius. 

Gegužės 11 d. 19 val. Lietuvos nacionalinio kultūros centro garso įrašų studijoje (žinomoje kaip Vilniaus plokštelių studija, Barboros Radvilaitės g. 8) bus pristatytas naujausias Liudo Mockūno įrašų leidinys „Polilogai“. 

Solidžiai išleistame albume – 15 m. brandinta šiuolaikinės akademinės muzikos įrašų programa, kurioje solo saksofonais ir klarnetais groja vienas žymiausių šalies saksofonininkų Liudas Mockūnas.

Pirmojoje kompaktinėje plokštelėje įamžinti O. Balakausko, V. Germanavičiaus, R. Šerkšnytės ir A. Malcio kūrinių įrašai fiksuoja gyvus koncertinius pasirodymus su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Šv. Kristoforo kameriniu orkestru ir kameriniu orkestru „Modus“. Antroji atspindi ilgą ir vaisingą saksofonininko kūrybinę bičiulystę su styginių kvartetu „Chordos“.

Pristatymo vakare skambės beveik visa antrosios plokštelės kūrinių programa, ją atliks L. Mockūnas ir styginių kvarteto „Chordos“ nariai. Vakarą ves muzikologė Veronika Janatjeva.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Mirė žurnalistas, rašytojas Laimonas Tapinas

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė žurnalistas, rašytojas, kino istorikas ir kritikas Laimonas Tapinas.

Laisvalaikis
08:38
Į Panevėžį atkeliauja dalis S. Eidrigevičiaus darbų

Panevėžyje statant Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau...

Laisvalaikis
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Narai Baltijos jūroje karpo „vaiduoklius“ nuo nuskendusių laivų

Nuo laivų, karo metu nuskendusių Baltijos jūroje, nukarpomi žvejybiniai tinklai, dar vadinami vaiduokliais –...

Laisvalaikis
2022.05.27
Milijardierius S. Bankmanas-Friedas: apie kriptorinkų vertę ir ateitį Premium

„Apie du trečdalius arba tris ketvirtadalius pirmą kartą investuojančiųjų į kriptovaliutas tiesiog nori...

Laisvalaikis
2022.05.27
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku