Kaunas filtruoja sovietmečio paminklus, Raseiniai – „slepia“

Publikuota: 2022-04-11 13:03
Karo belaisvių palaidojimo vietą žymintis akmuo. Kauno savivaldybės nuotr.
svg svg
Karo belaisvių palaidojimo vietą žymintis akmuo. Kauno savivaldybės nuotr.

Praėjusią savaitę pradėjus garsiai ir plačiai svarstyti apie Lietuvoje tebesančius sovietinius reliktus, Kaunas užsimojo „galutinai pašalinti bet kokias sąsajas su sovietine ideologija, jos simbolika ar Rusija, tęsiančia karą Ukrainoje“. Tuo metu Raseinių valdžia praneša, jog laukdama vyriausybės sprendimo sovietinius paminklus laikinai „paslėps“.

Pasak Kauno miesto savivaldybės, K. Baršausko gatvėje nuspręsta atsisakyti paminklinio akmens, žyminčio keturių komunarų sušaudymo vietą. 

Svarstoma ir dėl paminklinio akmens, žyminčio karo belaisvių palaidojimo vietą šalia VI forto teritorijos, likimo. Jis neįtrauktas į kultūros paveldo registrą, jame nėra sovietinių simbolių ar nepriimtino teksto, tačiau abejonių kelia galimai hiperbolizuotas mirusiųjų skaičius.

Abejonių Kaunui kelia ir Aukštųjų Šančių karių kapinėse stovinčios skulptoriaus Konstantino Bogdano (1926–1995) skulptūros „Motina tėvynė“ ir „Karys“ bei nacistinės Vokietijos stovyklos Sovietų Sąjungos karo belaisvių palaidojimo vieta Aleksote, Europos prospekte.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Aukštųjų Šančių sovietinių karių kapinės 2016 metais įtrauktos į kultūros vertybių registrą. Kultūros paveldo departamentas taip siekė apsidrausti nuo Rusijos mėginimų kapinėse statyti naujus ar perdarinėti esamus paminklus, koreguoti ar kaitalioti užrašus, apie tai VŽ pasakojo ir Vidmantas Bezaras, Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos vadovas

Pasak specialisto, daugumai tokių laidojimo vietų visoje Lietuvoje buvo suteiktas kultūros paveldo statusas, kuris reglamentuoja, kad bet kokie tose vietose atliekami darbai būtų derinami su institucijomis. To prireikė pamačius, kai prieš 15–20 m. ne vienoje laidojimo vietoje buvo padaryta drastiškų žingsnių – Rusijos ambasada pati ar per tarpininkus sutvarkydavo kapus, prirašydavo būtų ir nebūtų dalykų, prikabindavo įvairių simbolių. 

Todėl, anot V. Bezaro, „buvimas Kultūros paveldo registre buvo savotiškas tokių veiksmų filtras“.

Minėtosios K. Bogdano skulptūros „Motina tėvynė“ ir „Karys“ nėra saugomos kaip kultūros paveldo objektai, šiuo metu ant jų sovietinės simbolikos nėra. Savivaldybės iniciatyva gegužės 9-ąją šie objektai pasitiks nešdami žinią apie palaikymą Ukrainai.

Nuodugniai analizuos

„Nuodugniai išanalizavus sąrašus, atitinkamai bus imtasi kategoriškų sprendimų ir dėl kitų objektų nukėlimo ar perkėlimo, pavadinimo keitimų bei kitokių veiksmų“, – rašoma savivaldybės pranešime. 

Anot jo, Kaunas didžiąją dalį savo viešųjų erdvių desovietizavo netrukus po nepriklausomybės atgavimo. Iš aikščių buvo iškelti ir į Grūto parką perduoti tarybinių veikėjų paminklai, panaikinti sovietiniai gatvių, aikščių, mokymo įstaigų pavadinimai, o „mūsų laikus pasiekė tik pavieniai tarybinių laikų ideologiniai reliktai, kuriuos saugojo kultūros paveldo statusas, tačiau ir jie baigia išnykti iš miesto erdvių“.

Pernai, restauruojant Vytauto Didžiojo tilto prietiltį, uždengtos tarybinės penkiakampės žvaigždės, iš Vaikų literatūros muziejaus kiemo iškeltas P. Cvirkos biustas, į rekonstruotą Vienybės aikštę negrąžintos dekoratyvinės stelos“, – apsivalymo aktus vardija Saulius Rimas, Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas.

Pasak pranešimo, toliau nuosekliai peržiūrimi Kauno skulptūrų ir paminklų registrai bei atminimo lentų tekstai, vietovardžių pavadinimai, galimai susiję su Rusija, okupaciniu režimu ar tarybine ideologija. Tokių diskutuotinų vietų Kaune likę tik vienetai. Jų likimas bus nuspręstas jau vykstančiuose darbiniuose pasitarimuose.

Tarp svarstytinų klausimų – Kaune esančių įstaigų ir gatvių pavadinimų keitimas. Atsižvelgus į vietos bendruomenės siūlymus, planuojama rasti tinkamesnį pavadinimą Aleksandro Puškino progimnazijai, kuri neturi jokių tiesioginių sąsajų su šiuo Rusijos poetu, o „rusų mokyklos“ etiketė seniai neatitinka realybės, – joje mokosi 30 skirtingų tautybių mokiniai iš Ukrainos, Irano, Afganistano, Venesuelos, Filipinų, Rumunijos, Meksikos, JAV ir kitų šalių.

Skelbiama, jog rekomendacijas dėl Salomėjos Nėries gatvės pavadinimo turės pateikti savivaldybės Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo darbo grupės.

Kaune gatvių pavadinimais ar atminimo lentomis įamžinti ir Kaune gyvenę bei dirbę rusų tautybės asmenys: Mstislavas Dobužinskis, Levas Karsavinas, Vladimiras Dubeneckis, Aleksandras Timinskis. Šie asmenys buvo lojalūs mūsų šaliai, todėl jiems skirti atminimo ženklai išliks. Nesikeis ir Rusų gatvės pavadinimas, kadangi rusai nuo seno yra viena iš tautinių mažumų Kaune ir visoje šalyje.

Raseiniai paminklus „paslėps“

Laukdama valstybės sprendimų dėl Raudonosios armijos karių paminklų ir kitų jiems skirtų atminimo ženklų likimo, Raseinių savivaldybė ėmėsi iniciatyvos juos laikinai „paslėpti“.

BNS agentūros pranešimu, po juodu uždangalu pirmadienį „paslėpta“ sovietinio kario, laikančio rankoje ginklą ir vainiką, skulptūra Vilniaus gatvėje Raseiniuose.

Pasak savivaldybės Komunikacijos, kultūros ir turizmo skyriaus vyriausiosios specialistės Živilės Brazauskaitės, tas pats bus padaryta ir su kitais rajone esančiais sovietų karių atminimo ženklais. Iš viso jų yra penki.

„Yra oficialus mero raštas, kreiptasi į seniūnijas, į įstaigas, kad tose vietose, kur yra tokie paminklai, iki balandžio 15 dienos jie būtų uždengti“, – BNS sakė savivaldybės atstovė.

Ž. Brazauskaitės teigimu, paminklai stovės uždengti, kol valstybės lygiu bus nuspręsta, ką su jais daryti.

Pasak BNS, Kultūros paveldo departamento kultūros vertybių registro duomenimis, Raseinių rajone, Girkalnio kaime, yra 715-os Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta. Čia stovi gelžbetonio paminklas iš stačiakampio plano postamento su laipteliais ir piramidės formos obelisko.

Ariogaloje stovi Sovietų Sąjungos kario su ginklu skulptūra, čia palaidota per 500 sovietų karių, tikslus jų skaičius nežinomas.

Raseiniuose esančioje kapavietėje įrengta Sovietų Sąjungos kario su ginklu, vienoje rankoje laikančio vainiką, kitoje – šalmą, skulptūra, čia palaidota per tūkstantis sovietų karių.

Viduklėje palaidota dar 119 sovietų karių, čia įrengtas obeliskas jiems atminti. Dar viena obelisku pažymėta per 100 karių kapavietė yra Šiluvoje.

 

 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 5

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12
Psichiatras prof. D. Pūras: Romas Kalanta buvo apsisprendęs 4

Gegužės 15 d. minimos Romo Kalantos (1953–1972) mirties 50-osios metinės – 1972-ųjų gegužės 14 d. Kauno...

Laisvalaikis
2022.05.12
„Stiprūs kartu“ kreipėsi į policiją dėl sukčiavimo atsiradus įstaigai „Mes stiprūs kartu“

Ukrainiečiams padėti įkurta iniciatyva „Stiprūs kartu“ kaltina beveik identišku pavadinimu neseniai...

Laisvalaikis
2022.05.12
Deimantas „The Rock“ aukcione parduotas už 21 mln. Eur, bet tai ne rekordas

Ženevoje vykusiame „Christie's“ namų aukcione parduotas didžiausias kada nors aukcione pristatytas baltasis...

Laisvalaikis
2022.05.12
Internetas 3.0: kaip protokolai ateity gali pakeisti technologijų įmones Premium 2

Pernai visuomenės susidomėjimo sulaukę nekeičiamieji žetonai (NFT) atvėrė naujų būdų uždirbti skaitmeniniams...

Inovacijos
2022.05.11
Statistika: brangiausios sulaikytos Rusijos superjachtos Premium 5

Po Rusijos invazijos į Ukrainą pasipylė dešimtys pranešimų apie įšaldytas arba sulaikytas Rusijos...

Laisvalaikis
2022.05.10
Liepoja taps viena iš 2027-ųjų Europos kultūros sostinių

Paskelbta, jog Liepoja taps viena iš 2027-ųjų Europos kultūros sostinių.

Laisvalaikis
2022.05.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku