Sausio 13-ajai atminti: kaip mes griovėme blogio imperiją

Publikuota: 2022-01-13
Sovietų sąjungos tankai prieš beginklius žmones prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato Vilniuje, 1991 m. sausio 13-osios naktis. STF / AFP / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Sovietų sąjungos tankai prieš beginklius žmones prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato Vilniuje, 1991 m. sausio 13-osios naktis. STF / AFP / „Scanpix“ nuotr.

1991 m. sausio pradžioje padėtis Lietuvoje buvo pasiekusi aukščiausią įtampos tašką: Vyriausybė išgyveno politinę krizę, promaskvietiškos jėgos stengėsi perimti valdžią, o šimtai tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos važiavo į Vilnių, norėdami parodyti, kad remia valstybės Nepriklausomybę. Įtampos pikas buvo pasiektas 13-osios naktį, kai sovietų kariai prie Vilniaus televizijos bokšto puolė beginklius žmones.

Daugybė vyresnių žmonių apie Sausio 13-ąją turi savų gyvų atsiminimų: kas visą savaitę budėjo Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmuose, kas Žurnalistų sąjungos būstinėje, o kas, užmigdęs ir vienus palikęs visai mažus vaikus, kasnakt važiuodavo prie Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų, kaip jie tuomet vadinosi, ar Televizijos bokšto. Buvo visaip ir visko. 

Dabar tos 1991-ųjų sausio dienos ir naktys iš laiko perspektyvos gali atrodyti kaip kažkas, kas atsitiko ne su tavimi, kaip koks matytas filmas, arba kažkas labai asmeniško, neliečiamo, ką ilgus metus saugai širdyje ir vis mažiau ir mažiau nori apie tai kalbėti. 

Tačiau yra prasmės ir prisiminti, ir kalbėti. Visai paprastai, sakytum, buitiškai, tai parodė kelerių metų senumo epizodas, kai šeimos svečias, jaunas žmogus iš Anglijos, Sausio 13-osios išvakarėse pasodintas žiūrėti buitine kamera nufilmuotų tos nakties įvykių, stebėjo televizoriaus ekraną vis labiau trikdamas, o paskui, visai sutrikęs, paklausė, ar tai yra tikra, ar ne vaidybinė dokumentika. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Virtualios ir tikros barikados

Prie kalbėjimo ir prasmių palaikymo prisidės ir Andriaus Lekavičiaus, dokumentinių filmų kūrėjo, VšĮ „360 laipsnių filmai“ vadovo, šiomis dienomis pristatytas interaktyvus projektas „Virtualios barikados“. Jo sumanytojas kviečia dalytis nuotraukomis iš anų dienų įvykių interneto svetainėje www.virtualiosbarikados.lt ir taip auginti barikadų atmintį skaitmeninėje erdvėje. 

Didžioji dalis nuotraukų į šią svetainę įkelta iš Lietuvos centrinio valstybinio archyvo (LCVA) fondų, tačiau prisidėti prie skaitmeninių barikadų statybos kviečiami visi, turintieji 1991–1992 m. nuotraukų. 

Pasak A. Lekavičiaus, LCVA yra sukaupęs nemažai dokumentų apie 1991 m. įvykius, tačiau daugybė neįkainojamų fotografijų, vaizdo ar garso įrašų tebėra nugulę privačiuose archyvuose, todėl „Virtualios barikados“ „skatina dalytis ir taip prisidėti prie istorijos išsaugojimo“. 

Rytas prie Parlamento. Romualdo Požerskio nuotr.
Rytas prie Parlamento. Romualdo Požerskio nuotr. 

Galima prisiminti, kad Lietuvos nepriklausomybės gynėjai ankstyvą sausio 13-osios rytą po tragiškų nakties įvykių prie Televizijos bokšto pradėjo statyti barikadas prie parlamento – iš armatūros tinklų, gelžbetonio blokų, statybinių plokščių. Vieni statė barikadas, kiti meldėsi arba dainavo. Treti dalijo iš namų atneštus sumuštinius ir arbatą. 

Gelžbetonio blokų užtvaros aplink Seimą stovėjo maždaug metus, 1992 m. jos buvo išardytos, o fragmentas ties vakariniu Seimo rūmų fasadu paliktas kaip paminklas. 

Sugriauti blogio imperiją

1991 m. sausį Lietuvai patyrus sovietų karinę agresiją, ginti atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės ėjo tūkstančiai. Beginkliai žmonės stojo prieš sovietų tankus ir automatus. 

14 žuvusių, šimtai sužeistų – tokia buvo Lietuvos laisvės kaina. Jiems atminti Nepriklausomybės aikštėje ir prie Vilniaus televizijos bokšto, kur klostėsi tragiškiausias tų dienų scenarijus, Sausio 13-osios išvakarėse kasmet uždegami laužai. 

Sausio 13 d. 8 val. ryto visuotinė pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ kviečia pagerbti žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą ir 10-čiai minučių languose uždegti vienybės bei atminimo žvakutes. 

Svarbius Lietuvai metus ir įvykius, „padėjusius“ sugriūti blogio imperija vadintai Sovietų Sąjungai, primins ir Signatarų namuose Vilniuje atidaryta fotomenininko Romualdo Požerskio ir režisieriaus Sergejaus Loznicos foto-video paroda „Sugriauti blogio imperiją“. 

Joje pristatomi fotomenininko R. Požerskio neįkainojamą dokumentinę vertę turintys kadrai, kuriuose įamžinti įvykiai nuo pirmųjų Sąjūdžio mitingų iki Sovietinės kariuomenės pasitraukimo iš Lietuvos. Į kelionę per tą patį Lietuvai svarbų laikotarpį kviečia ir režisierius S. Loznica – naujausio jo filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ ištraukos parodos lankytojus nukels į 1988–1993 metus. 

Barikados prie parlamento. „Bilde“ / „Scanpix“ nuotr.
Barikados prie parlamento. „Bilde“ / „Scanpix“ nuotr. 

Iš unikalios, lig šiol nematytos archyvinės medžiagos režisierius konstruoja pasakojimą apie lietuvių tautos drąsą ir ryžtą, daugiau nei prieš 30 metų pademonstruotą visam pasauliui.

S. Loznicos dokumentinis filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ Lietuvos kino teatruose rodomas nuo sausio 13 d., o parodos lankymas Signatarų namuose – nemokamas. 

Sausio 13-osios dienos renginiai Vilniuje: 

8 val. – Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Atminimo žvakutės visuose Lietuvos languose. 

9 val. – Gėlių padėjimo ceremonija prie Kovo 11-ajai skirto paminklo „Žinia“ Nepriklausomybės aikštėje.

11 val. – Neužmirštuolių pievos „sodinimas“ Lukiškių aikštėje. 

12 val. – Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos – minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje (tiesioginė transliacija per LRT Televiziją ir LRT Radiją, tiesioginė transliacija per televizijos programą „Seimas – tiesiogiai“, LRT televiziją ir radiją, Seimo svetainėje, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“).

13.10 val. – Fotografijų parodos „TIKĖJIMAS IR LAISVĖ. Laisvės premijos laureatai – „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ bendradarbiai“, skirtos 2021 m. Laisvės premijos laureatams, pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ bendradarbiams, atidarymas (Seimo I rūmai, Lietuvos laisvės gynėjų galerija)*.

14 val. – Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę pagerbimo ceremonija Antakalnio kapinėse.

16 val. – Diskusija „Kartu išvien: KASP ir VSAT“ (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salė). Būtina registracija.

16.40 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. I dalis (transliacija per LRT Plius).

17.30 val. – Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje (tiesioginė transliacija per LRT Plius).

18.30 val. – Koncertas Laisvės gynėjų dienai paminėti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, G. Verdi „Requiem“. Solistai – Chiara Isotton, Justina Gringytė, Kristian Benedikt, Kostas Smoriginas, dirigentas Sesto Quatrini.

18.30 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. II dalis (transliacija per LRT Plius). 

19.30 val. – Diena po rytojaus. Dokumentinis filmas. Rež. Rimas Bružas. 2015 m. (transliacija per LRT Televiziją).

Šaltinis: Lietuvos Respublikos Seimas. 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Dėstytojų patarimai yra gerai, bet verslo realybė – visai kitokia Premium

Vien idėjos verslui sukurti neužtenka – reikia ir plano. Kai kurie jį susidėlioja dar studijų laikais,...

Gazelė
2022.08.14
Laimingos mokytojos dienoraštis Premium

#kaiužaugsiubūsiumokytoja, #laimingosmokytojosgyvenimas, #ilgaspostas. Tai mano mylimi hashtag’ai – jie...

Laisvalaikis
2022.08.13
Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Verslo aplinka
2022.08.13
Rašytojas S. Rushdie užpultas scenoje Niujorko valstijoje

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti, penktadienį buvo...

Laisvalaikis
2022.08.12
A. Ragauskas: lyderiai rizikuoja, jeigu neprisitaiko – matome, koks ramus yra V. Zelenskis Premium

Pasaulis keičiasi, todėl vadovai privalo rasti tinkamus sprendimus netikėtose situacijose. Prof. dr. Arminas...

Vadyba
2022.08.12
M. Mozūras apie IT specialistų stresą: programuotojo darbas gali būti vienišas Premium

„EqualEngineers“ tyrimas atskleidė, kad informacinių technologijų (IT) srities darbuotojai, kurie dažniau...

Vadyba
2022.08.12
Istorikas S. Plochijus: karai, po kurių žlunga imperijos, nėra naujiena Premium

„Financial Times“ su Ukrainos istorijos Harvardo universiteto profesoriumi Serhijum Plochijum kalbasi apie...

Laisvalaikis
2022.08.11
Antarktida tirpsta greičiau, nei manyta

Palydovinės nuotraukos rodo, kad didžiausias pasaulyje ledo masyvas dėl klimato kaitos traukiasi greičiau, o...

Laisvalaikis
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
Prezidentas atėmė valstybės apdovanojimą iš čiuožėjų M. Drobiazko ir P. Vanago 24

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo ledo šokėjus Margaritą...

Laisvalaikis
2022.08.10
Panerių memorialo istorija. Kodėl mums reikia atminties vietų

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto istorikas Zigmas Vitkus...

Laisvalaikis
2022.08.10
Baltarusių opozicija: nuo režimo bėgantieji į Lietuvą gali patekti tik nelegaliai 2

Nuo Aliaksandro Lukašenkos, neteisėto Baltarusijos vadovo, režimo bėgantys baltarusiai į Lietuvą gali patekti...

Verslo aplinka
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09
Rekordas – trumpiausia diena Žemėje

Tie, kurie vis pasiguodžia, kaip greitai prabėga diena, turi tam pagrindo: šių metų birželio 29 d. Žemė...

Laisvalaikis
2022.08.08
Prezidentūra spręs dėl M. Drobiazko ir P. Vanago ordinų, jei jie čiuoš D. Peskovo žmonos projekte Sočyje 5

Prezidentūra spręs dėl ledo šokėjams Margaritai Drobiazko ir Povilui Vanagui įteiktų Lietuvos valstybės...

Laisvalaikis
2022.08.08
Kinija ir Taivanas: 70 nesantaikos metų Premium 3

JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitas į Taivaną praėjusią savaitę įplieskė naują įtampos tarp...

Laisvalaikis
2022.08.08
Prof. V. Sinkevičius: 1992-aisiais Konstituciją pagimdė žirklės, klijai ir... apsauginio mesta moneta Premium

Šiemet minimi dviejų Lietuvos Konstitucijų jubiliejai – 1922-ųjų ir dabartinės, priimtosios lygiai prieš tris...

Verslo aplinka
2022.08.08
Popandeminė Venecijos bienalė: mažiau ekranų, daugiau šviesos Premium

Artėja ruduo, geras laikas skristi į Veneciją, kur iki lapkričio 23 d. veikia 59-oji Venecijos šiuolaikinio...

Laisvalaikis
2022.08.07
Komercinio šnipinėjimo aukso amžius Premium

Skaitmenizacija ir programišių išpuoliai prisideda prie to, kad vis daugiau pasaulio verslų konkurentų...

Inovacijos
2022.08.06
Tyrimas: pandemijos metu Lietuvoje galimybę dirbti iš namų turėjo mažiau vyresnio amžiaus žmonių nei vidutiniškai Europoje Premium

Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimas (angl. SHARE) rodo, kad per pandemiją Lietuvoje...

Vadyba
2022.08.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku