Sausio 13-ajai atminti: kaip mes griovėme blogio imperiją

Publikuota: 2022-01-13
Sovietų sąjungos tankai prieš beginklius žmones prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato Vilniuje, 1991 m. sausio 13-osios naktis. STF / AFP / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Sovietų sąjungos tankai prieš beginklius žmones prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato Vilniuje, 1991 m. sausio 13-osios naktis. STF / AFP / „Scanpix“ nuotr.

1991 m. sausio pradžioje padėtis Lietuvoje buvo pasiekusi aukščiausią įtampos tašką: Vyriausybė išgyveno politinę krizę, promaskvietiškos jėgos stengėsi perimti valdžią, o šimtai tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos važiavo į Vilnių, norėdami parodyti, kad remia valstybės Nepriklausomybę. Įtampos pikas buvo pasiektas 13-osios naktį, kai sovietų kariai prie Vilniaus televizijos bokšto puolė beginklius žmones.

Daugybė vyresnių žmonių apie Sausio 13-ąją turi savų gyvų atsiminimų: kas visą savaitę budėjo Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmuose, kas Žurnalistų sąjungos būstinėje, o kas, užmigdęs ir vienus palikęs visai mažus vaikus, kasnakt važiuodavo prie Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų, kaip jie tuomet vadinosi, ar Televizijos bokšto. Buvo visaip ir visko. 

Dabar tos 1991-ųjų sausio dienos ir naktys iš laiko perspektyvos gali atrodyti kaip kažkas, kas atsitiko ne su tavimi, kaip koks matytas filmas, arba kažkas labai asmeniško, neliečiamo, ką ilgus metus saugai širdyje ir vis mažiau ir mažiau nori apie tai kalbėti. 

Tačiau yra prasmės ir prisiminti, ir kalbėti. Visai paprastai, sakytum, buitiškai, tai parodė kelerių metų senumo epizodas, kai šeimos svečias, jaunas žmogus iš Anglijos, Sausio 13-osios išvakarėse pasodintas žiūrėti buitine kamera nufilmuotų tos nakties įvykių, stebėjo televizoriaus ekraną vis labiau trikdamas, o paskui, visai sutrikęs, paklausė, ar tai yra tikra, ar ne vaidybinė dokumentika. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Virtualios ir tikros barikados

Prie kalbėjimo ir prasmių palaikymo prisidės ir Andriaus Lekavičiaus, dokumentinių filmų kūrėjo, VšĮ „360 laipsnių filmai“ vadovo, šiomis dienomis pristatytas interaktyvus projektas „Virtualios barikados“. Jo sumanytojas kviečia dalytis nuotraukomis iš anų dienų įvykių interneto svetainėje www.virtualiosbarikados.lt ir taip auginti barikadų atmintį skaitmeninėje erdvėje. 

Didžioji dalis nuotraukų į šią svetainę įkelta iš Lietuvos centrinio valstybinio archyvo (LCVA) fondų, tačiau prisidėti prie skaitmeninių barikadų statybos kviečiami visi, turintieji 1991–1992 m. nuotraukų. 

Pasak A. Lekavičiaus, LCVA yra sukaupęs nemažai dokumentų apie 1991 m. įvykius, tačiau daugybė neįkainojamų fotografijų, vaizdo ar garso įrašų tebėra nugulę privačiuose archyvuose, todėl „Virtualios barikados“ „skatina dalytis ir taip prisidėti prie istorijos išsaugojimo“. 

Rytas prie Parlamento. Romualdo Požerskio nuotr.
Rytas prie Parlamento. Romualdo Požerskio nuotr. 

Galima prisiminti, kad Lietuvos nepriklausomybės gynėjai ankstyvą sausio 13-osios rytą po tragiškų nakties įvykių prie Televizijos bokšto pradėjo statyti barikadas prie parlamento – iš armatūros tinklų, gelžbetonio blokų, statybinių plokščių. Vieni statė barikadas, kiti meldėsi arba dainavo. Treti dalijo iš namų atneštus sumuštinius ir arbatą. 

Gelžbetonio blokų užtvaros aplink Seimą stovėjo maždaug metus, 1992 m. jos buvo išardytos, o fragmentas ties vakariniu Seimo rūmų fasadu paliktas kaip paminklas. 

Sugriauti blogio imperiją

1991 m. sausį Lietuvai patyrus sovietų karinę agresiją, ginti atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės ėjo tūkstančiai. Beginkliai žmonės stojo prieš sovietų tankus ir automatus. 

14 žuvusių, šimtai sužeistų – tokia buvo Lietuvos laisvės kaina. Jiems atminti Nepriklausomybės aikštėje ir prie Vilniaus televizijos bokšto, kur klostėsi tragiškiausias tų dienų scenarijus, Sausio 13-osios išvakarėse kasmet uždegami laužai. 

Sausio 13 d. 8 val. ryto visuotinė pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ kviečia pagerbti žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą ir 10-čiai minučių languose uždegti vienybės bei atminimo žvakutes. 

Svarbius Lietuvai metus ir įvykius, „padėjusius“ sugriūti blogio imperija vadintai Sovietų Sąjungai, primins ir Signatarų namuose Vilniuje atidaryta fotomenininko Romualdo Požerskio ir režisieriaus Sergejaus Loznicos foto-video paroda „Sugriauti blogio imperiją“. 

Joje pristatomi fotomenininko R. Požerskio neįkainojamą dokumentinę vertę turintys kadrai, kuriuose įamžinti įvykiai nuo pirmųjų Sąjūdžio mitingų iki Sovietinės kariuomenės pasitraukimo iš Lietuvos. Į kelionę per tą patį Lietuvai svarbų laikotarpį kviečia ir režisierius S. Loznica – naujausio jo filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ ištraukos parodos lankytojus nukels į 1988–1993 metus. 

Barikados prie parlamento. „Bilde“ / „Scanpix“ nuotr.
Barikados prie parlamento. „Bilde“ / „Scanpix“ nuotr. 

Iš unikalios, lig šiol nematytos archyvinės medžiagos režisierius konstruoja pasakojimą apie lietuvių tautos drąsą ir ryžtą, daugiau nei prieš 30 metų pademonstruotą visam pasauliui.

S. Loznicos dokumentinis filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ Lietuvos kino teatruose rodomas nuo sausio 13 d., o parodos lankymas Signatarų namuose – nemokamas. 

Sausio 13-osios dienos renginiai Vilniuje: 

8 val. – Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Atminimo žvakutės visuose Lietuvos languose. 

9 val. – Gėlių padėjimo ceremonija prie Kovo 11-ajai skirto paminklo „Žinia“ Nepriklausomybės aikštėje.

11 val. – Neužmirštuolių pievos „sodinimas“ Lukiškių aikštėje. 

12 val. – Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos – minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje (tiesioginė transliacija per LRT Televiziją ir LRT Radiją, tiesioginė transliacija per televizijos programą „Seimas – tiesiogiai“, LRT televiziją ir radiją, Seimo svetainėje, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“).

13.10 val. – Fotografijų parodos „TIKĖJIMAS IR LAISVĖ. Laisvės premijos laureatai – „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ bendradarbiai“, skirtos 2021 m. Laisvės premijos laureatams, pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ bendradarbiams, atidarymas (Seimo I rūmai, Lietuvos laisvės gynėjų galerija)*.

14 val. – Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę pagerbimo ceremonija Antakalnio kapinėse.

16 val. – Diskusija „Kartu išvien: KASP ir VSAT“ (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salė). Būtina registracija.

16.40 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. I dalis (transliacija per LRT Plius).

17.30 val. – Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje (tiesioginė transliacija per LRT Plius).

18.30 val. – Koncertas Laisvės gynėjų dienai paminėti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, G. Verdi „Requiem“. Solistai – Chiara Isotton, Justina Gringytė, Kristian Benedikt, Kostas Smoriginas, dirigentas Sesto Quatrini.

18.30 val. – Sausio 13-oji. Iš ciklo „Lietuvos valstybės atkūrimo kronika“. Dokumentinis filmas. Rež. D. Vildžiūnas. 2015 m. II dalis (transliacija per LRT Plius). 

19.30 val. – Diena po rytojaus. Dokumentinis filmas. Rež. Rimas Bružas. 2015 m. (transliacija per LRT Televiziją).

Šaltinis: Lietuvos Respublikos Seimas. 

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Šv. Kristoforo statulėlės – mokslininkams, gydytojams, menininkams

699-ojo Vilniaus gimtadienio vakarą miesto Rotušėje 10-čiai vilniečių įteiktos Šv. Kristoforo statulėlės už...

Laisvalaikis
10:06
Neringos meras siekia stabdyti Nidos švyturio komplekso pastatų pardavimą, vyriausybei siūlo mainus

Neringos meras Darius Jasaitis siūlo valstybei vietoj norimų parduoti Nidos švyturio komplekso pastatų tokio...

Verslo aplinka
2022.01.25
Parodoje –  radiniai iš Vilniaus Bokšto gatvės kapinyno

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) po daugiau nei 10 m. trukusių restauravimo darbų į dienos šviesą iškelia...

Laisvalaikis
2022.01.25
„Meta“ teigia sukūrusi galingiausią superkompiuterį, jį naudos „metavisatai“ 2

Didžiausią pasaulyje socialinį tinklą „Facebook“ valdanti JAV technologijų milžinė „Meta Platforms“ pranešė...

Inovacijos
2022.01.25
Vilnius švenčia gimtadienį: šviesiai ir su muzika

Antradienį, sausio 25 d., nuo pirmojo Vilniaus paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose sukanka 699-eri. Likus...

Laisvalaikis
2022.01.24
Mirė Prancūzijos mados dizaineris Th. Mugleris

Eidamas 74-uosius mirė garsus Prancūzijos mados dizaineris Thierry Mugleris.

Laisvalaikis
2022.01.24
„Chanel“ buteliukas – ne prekės ženklas Lietuvoje Premium

Lietuvos Aukščiausiasis teismas (LAT) paliko nepakeistą ankstesnės instancijos teismo sprendimą neregistruoti...

Rinkodara
2022.01.23
Pasaulio įmonės neria į NFT vandenis Premium 6

Socialinį tinklą „Facebook“ valdanti „Meta“ galvoja apie planus leisti vartotojams kurti ir parduoti NFT...

Inovacijos
2022.01.23
Kaunas žengė į Europos kultūros sostinės metus

Atidarymo renginyje „Sukilimas“ sugriovęs nebaigtų miesto pastatų simbolius, Kaunas šeštadienį žengė į...

Laisvalaikis
2022.01.22
I.Šimonytė: istorinės reikšmės pastatai turi rasti būdą pasakoti istoriją

Istoriniuose Kauno pašto rūmuose atidarydama parodą apie modernizmą premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad labai...

Laisvalaikis
2022.01.22
Pirmą kartą Lietuvoje viešintis litvakiškų šaknų kūrėjas W. Kentridge'as atidarė Kaunui skirtą parodą 1

Pirmą kartą Lietuvoje viešintis litvakiškų šaknų turintis kūrėjas iš Pietų Afrikos Williamas Kentridge'as...

Laisvalaikis
2022.01.22
Kaune atidaryta menininkės Yoko Ono instaliacija „Ex It“

Lietuvos banko Kauno rūmus užsuksiančius lankytojus nuo šiol pasitiks neįprastas vaizdas: salėje išrikiuota...

Laisvalaikis
2022.01.22
Ataskaita: programėlė, kurią Pekine naudos olimpiečiai – pilna saugumo spragų 1

Mobilioji programėlė, kurią plačiai turėtų naudoti vasario pradžioje prasidėsiančių Pekino žiemos olimpinių...

Inovacijos
2022.01.22
Mirė JAV atlikėjas Meat Loaf 2

JAV dainininkas ir aktorius Meat Loaf, kuris gimė kaip Marvinas Lee Aday, garsėjantis savo albumu „Bat Out of...

Laisvalaikis
2022.01.21
Saugumo strategė E. Murauskaitė: Ukraina nėra svarbiausia Rusijos ir Vakarų derybose Premium 19

Eglė Murauskaitė, Merilando universiteto (JAV) vyriausioji mokslininkė, daugiau nei trylika metų dirba...

Laisvalaikis
2022.01.21
„Kaunas – Europos kultūros sostinė“: programa, sklaida, biudžetas Premium

Sausio 22 d. Kaune prasideda svarbiausias šių metų visos Lietuvos renginys – projektas „Kaunas – Europos...

Laisvalaikis
2022.01.21
C. Eastwoodo 6,1 mln. USD ieškinys Lietuvos bendrovei: naujas teismo sprendimas Premium 7

Lietuvos apeliacinis teismas atsisakė priimti JAV aktoriaus Clinto Eastwoodo ir jo įvaizdžio naudojimo teises...

Rinkodara
2022.01.20
„Fondas Janukonis“ imasi atstatyti Viešpaties Jėzaus koplytėlę Vilniuje 8

Prieš Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią bus atstatyta sovietmečiu nugriauta istorinė Viešpaties...

Laisvalaikis
2022.01.20
Ar prisimenate: ikoniški XX a. gaminiai gyvi ir šiandien Premium 3

Lietuvos verslas savo istoriją skaičiuoja tik kelis dešimtmečius, tačiau kai kurie prekės ženklai sukurti...

Gazelė
2022.01.20
Mūšis tarp paveldėtojų dėl 471 mln. Eur įkainotos vilos „Aurora“ nesibaigė Premium

1570 m. Romoje pastatyta vila „Aurora“, kurią puošia italų baroko meistro Caravaggio (1571–16010) nutapyta...

Laisvalaikis
2022.01.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku