„Saulė ir jūra“ – Vilniaus taksi parke

Venecijos šiuolaikinio meno bienalės Auksiniu liūtu apdovanota opera-performansas Saulė ir jūra (Marina), vadinama nacionaliniu mūsų pasididžiavimu, po 4-erių metų pertraukos vėl Lietuvoje. Tiesa, į Vilniaus taksi parke gruodžio 1520 d. rodomą operą bilietai buvo akimirksniu išpirkti ir į suplanuotas, ir į papildomas rodymo dienas.
Gal net vienos rankos pirštų užtektų suskaičiuoti šiuolaikinių Lietuvos autorių kūrinius, kurie patyrė tokią stulbinamą globalią sėkmę, kokia teko režisierės bei scenografės Rugilės Barzdžiukaitės, rašytojos Vaivos Grainytės ir kompozitorės Linos Lapelytės 2017-aisiais į pasaulį išleistai operai-performansui Saulė ir jūra (premjera vyko Nacionalinėje dalės galerijoje).

2019 m. Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvai atstovavęs kūrinys buvo apdovanotas Auksiniu liūtu už eksperimentinę paviljono dvasią ir netikėtą nacionalinės reprezentacijos interpretaciją.
Bienalei pasibaigus buvo suskaičiuota, kad operą-performansą Venecijoje pasižiūrėjo 87.000 žmonių, ji skambėjo 49 dienas, po 8 valandas nepertraukiamai iš viso 398 valandas.
Britų leidinys The Guardian tais pačiais 2019 m. Saulę ir jūrą įtraukė į geriausių metų meno įvykių ir parodų 20-uką.
Didžiausia pasaulyje internetinės meno rinkos platforma ir portalas Artsy kūrinio autores įrašė į įtakingiausių 2019 m. menininkų sąrašą, o 2020 m. Vilniuje joms buvo įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija.
Šių metų pavasarį atsilaisvinus kovidinio karantino varžtams, Saulė ir jūra vėl leidosi į dėl pandemijos atidėtas gastroles vasarą kūrybinė grupė pasitiko Danijoje, vėliau opera skambėjo Italijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Švedijoje, Jungtinėse Amerikos valstijose.
Gastroliuojant JAV, dieną po pasirodymo Bruklino muzikos akademijoje (kur visi bilietai taip pat buvo išpirkti), The New York Times apibūdino Saulę ir jūrą kaip vieną didžiausių performanso laimėjimų per pastaruosius dešimt metų.
Venecijos bienalėje pagrindinį prizą laimėjusi Saulė ir jūra tapo klimato kaitos eros šedevru, The New York Times rašė muzikos kritikas Joshas Baroneas, apibūdindamas kūrinį kaip klastingai malonaus vartojimo, globalizacijos ir ekologinės krizės mozaiką.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1219?placement=
Laimingieji, turintys bilietus į gruodžio 1620 d. Vilniaus taksi parke rodomą operą, stebės ją iš kelių aukštų serpantino.
Operos kūrėjos kviečia žiūrovus nesustoti vienoje vietoje, o stebėti valandos trukmės reginį vis iš skirtingų taškų.
Venecijos bienalėje ir gastrolėse Saulė ir jūra skambėjo anglų kalba, spektakliams Vilniuje parengta lietuviška versija. Poetės ir dramaturgės Vaivos Grainytės sukurtame operos librete 13 solistų ir chorų partijos, jas atliks Venecijoje ir pasaulinėse gastrolėse dainavę atlikėjai bei 2017 m. Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje Sirenos įvykusioje kūrinio premjeroje pasirodę poilsiautojai.
Beje, Saulė ir jūra (Marina) yra antras R. Barzdžiukaitės, V. Grainytės ir L. Lapelytės bendras darbas. 20112013 m. jų kurta šiuolaikinė opera Geros dienos! pelnė 6 tarptautinius apdovanojimus, apkeliavo dešimtis festivalių, transliuota BBC Radio 3 ir LRT eteryje.
2014 m. Lietuvoje ji pelnė Auksinį scenos kryžių kaip geriausias 2013 m. lietuvių autorių pastatymas, o 2017 m. už novatoriškus ir originalius sprendimus menininkės buvo apdovanotos Boriso Dauguviečio auskaru.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti