VŽ rekomenduoja: renginiai

Publikuota: 2021-06-11
Iš spektaklio-kelionės „Laikas nė(e)rimui“. Šeiko šokio teatras. Mato Baranausko nuotr.
svg svg
Iš spektaklio-kelionės „Laikas nė(e)rimui“. Šeiko šokio teatras. Mato Baranausko nuotr.

Laisvalaikio renginiai veržiasi tarsi džinas iš butelio: Neringoje – Lietuvos kultūros sostinės atidarymo savaitgalis, Birštone – Lietuvos karšto oro balionų ir vandens motociklų čempionatai, Vilniuje ir Kaune – gausybė puikiausių koncertų ir parodų. Į dvi jų, eksponuojamas galerijoje „Kairė dešinė“, VŽ atkreipia asmeninį dėmesį.

Birželio 11–13 d. „Kultūros sala“ Neringa kviečia į Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginį spektaklį-kelionę „Laikas nė(e)rimui“.

Spektaklis ragins žiūrovus nusiauti kasdienius rūpesčius ir leistis į kelionę drauge su Kuršių nerija keliaujančiu kultūros karavanu. Projektą globoja  Prezidentas Valdas Adamkus.

Atidarymo renginį organizuoja Šeiko šokio teatras, jis vyks Parnidžio kopos papėdėje, ant trijų Nidos molų. Pasak kūrėjų, tai spektaklis be didelių scenų, garso, šviesų, o istorinius faktus, pasakojimus, iš kurių nuaustas spektaklio libretas, žiūrovai girdės per ausines.

„Galvojant apie Kuršių neriją kaip apie kultūros salą, ištinka nuščiuvimo, nutylimo būsena, apima ilgesys, nostalgija. Nors šie jausmai skamba kaip negatyvūs, tačiau yra įsodrinti egzistencinio lūkesčio – išgyventi save per gamtos apsuptį, sulieti save su gamtos stichija. Ir tuomet atsigręži į tuos žmones, kurie kūrė nerijoje, įkvėpti jos kraštovaizdžio, atsigręžti į Martyną Liudviką Rėzą, į Nidos dailininkų kolonijos menininkus, į Thomą Manną, į L. Rėzos premijos laureatus – į žmones, suvokiančius Kuršių neriją kaip unikalią pasaulio salą“, – sako Sondra Simana, spektaklio-kelionės „Laikas nė(e)rimui“ teksto autorė.

Atidarymo renginio dalyvių skaičius ribotas. Norintieji jame dalyvauti, kviečiami registruotis projekto svetainėje, joje skelbiami ir kiti renginiai. 

Projektą „Kultūros sala Neringa“ sudaro keturios programos: UNESCO ir pasaulis, Bendruomenė ir kraštovaizdis, Kūrybinės rezidencijos, Paveldas ir istorija. Jas jungianti ašis – išmanioji kultūra.

Birželio 11–13 d. – Birštono kurorto šventinis savaitgalis „Renkuosi Birštoną“.

Šį savaitgalį publikos mylimą Birštoną neabejotinai užplūs dar daugiau svečių. Tiems, kas mėgsta patirti bendrystės jausmą žmonių apsuptyje, trijų dienų šventinio savaitgalio programa skelbiama čia. Joje – gausybė renginių visoms amžiaus grupėms, vieni iš įspūdingiausių turėtų būti XXIX Lietuvos karšto oro balionų čempionatas „Birštono taurė 2021“  ir taip pat pavadintas Lietuvos vandens motociklų čempionatas.

Birželio 10 d. 18.30 val. Klaipėdoje, LMAT Klaipėdos fakulteto koncertų salėje, – koncertas „Pikantiškosios paprikos“.

Kamerinės muzikos festivalis „Vasaros prieskoniai“ pristatys medinių ir varinių orkestro pučiamųjų grupę. Skambės C. Maria von Weberio, F. C. Homilius, J. Ch. Molter, G. Verdi, E. Moricone, kitų kompozitorių kūriniai.

Birželio 11 d. 16 val. Plungėje, Žemaičių dailės muziejuje, – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kamerinės muzikos festivalio „Vasaros prieskoniai“ muzikinė-poetinė programa „Aš pažinau karalių tavyje“, skirta poeto Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms.

Teatro simfoninio orkestro styginių kvartetas – Regina Sarkisova (I smuikas), Vladislavas Adelkhanovas (II smuikas), Monika Longo (altas) ir Gabrielė Bajorūnienė (violončelė) atliks M. K. Čiurlionio, E. Griego, Cl. Debussy ir kt. kompozitorių kūrinius. Režisierius ir skaitovas Domininkas Malajavas deklamuos Vytauto Mačernio eiles.

12 d. 19 val. ši programa skambės Palangos kurhauzo koncertų salėje. 

Birželio 11, 12 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre – premjera „Pasaulio bamba“.

Pjesę inspiravo Williamo Goldingo romanas „Musių valdovas“ ir tikros jaunimo istorijos. Pasak Agnės Sunklodaitės, spektaklio režisierės, aktorės ir „Labaiteatro“ įkūrėjos, paaugliams skirtas spektaklis „Pasaulio bamba“ yra interaktyvus, jo veiksmas bus stabdomas, bus kalbamasi su žiūrovais. Pasak jos, spektaklyje gvildenamos labai aštrios ir jautrios temos, apie kurias jaunimas su suaugusiais diskutuoja nenoriai. O aktoriams paaugliai atsiveria labiau negu, pavyzdžiui, psichologui arba mokytojui, nes aktoriai ką tik buvo personažai, su kuriais jie tapatinosi, arba bent jau tapatino savo problemas.

„Teatras šiuo atveju yra savita psichoterapija, mediumas tarp paauglių ir suaugusiųjų. Net jeigu jaunuolis pasakys tik vieną sakinį, nuo jo gali labai daug kas pasikeisti. Jeigu įvyksta atsivėrimas tėvų ar mokytojų akivaizdoje, galima leistis į gilesnę diskusiją. Nustebau, kad daug vaikų serga depresija, nors atrodo, kad taip nėra.“

Be A. Sunklodaitės, spektaklį „Pasaulio bamba“ kūrė scenografė ir kostiumų dailininkė Giedrė Brazytė, kompozitorius Deividas Gnedinas, vaizdo projekcijų autorius Titas Jurjonas, aktoriai Saulė Sakalauskaitė, Marius Karolis Gotbergas, Motiejus Ivanauskas ir Andrius Alešiūnas.

Birželio 13 d. 18 val. Vilniuje, Vidaus reikalų ministerijos kieme (Šventaragio g. 2), tęsiasi Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) vasaros festivalis.

LVSO, diriguojamas G. Rinkevičiaus, atliks G. Verdi „Requiem“, skirtą ilgamečiam orkestro bendražygiui, Kauno valstybinio choro vadovui Petrui Bingeliui bei Gedulo ir vilties dienai atminti. Koncerte spindės ypatingas solistų ketvertas – sopranas Vida Miknevičiūtė, mecosopranas Justina Gringytė, tenoras Edgaras Montvidas ir bosas-baritonas Kostas Smoriginas. Dainuos Kauno valstybinis choras (vad. Robertas Šervenikas).

Birželio 11 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje tęsiasi Vilniaus festivalis. 

Kamerinės muzikos programą „Dramatiškasis XX a. palikimas“ – D. Šostakovičiaus ir M. Weinbergo fortepijoninius kvintetus atliks į festivalio sceną po trejų metų grįžtantys pianistė Mūza Rubackytė ir styginių kvartetas „Mettis“. Pasak M. Rubackytės, „šie du svarbūs ir produktyvūs kompozitoriai gyveno tuo pačiu metu, tačiau gerai žinomas buvo tik antrasis. Nežinomas nei Sovietų Sąjungoje, nei pasaulyje Weinbergas tarsi slėpėsi Šostakovičiaus šešėlyje – tyliai rašė savo gilius, retai atliekamus kūrinius".

Ir M. Weinbergo, ir D. Šostakovičiaus tuometė kūryba buvo paveikta stalininių represijų, žydų genocido siaubo, perteikė skausmą ir pasipriešinimą, nostalgiją ir egzotiką. Muzikologų vertinimu, šiedu kūriniai yra vieni svarbiausių ir dramatiškiausių XX a. fortepijoninių kvintetų muzikos istorijoje.

Birželio 13 d. Nacionalinėje filharmonijoje – Vilniaus festivalio koncertas „Pabaiga yra pradžia“.

NIKO (Naujų idėjų kamerinis ansamblis), vargonininkė Renata Marcinkutė-Lesieur ir Gediminas Gelgotas (vargonai, dirigentas) atliks mūsų amžininkų A. Parto (Estija), P. Vasko (Latvija), M. Richterio, K. Gundermanno (Vokietija) ir programos sumanytojo G. Gelgoto (Lietuva) kompozicijas. 

Pasak festivalio rengėjų, kritikai atkreipia dėmesį į unikalią ir labai patrauklią G. Gelgoto muzikinę kalbą, paremtą minimalizmo estetika, moderniomis, daugiastilistinėmis įtakomis, jungiančiomis asketiškos melodijos grožį užkrečiančiu ritminiu pradu. Vilniaus festivalyje turėtų nuskambėti jo kompozicijos „Mountains. Waters. (Freedom)“, „Sacred Unreligious Soul“, „Unknown 21, Free“ ir „An End Is a Beginning“.

Iki birželio 12 d. Vilniuje, MO muziejuje skambės pianisčių Monikos Mašanauskaitės ir Annos Szaluckos rengiama muzikinė instaliacija.

Šiomis dienomis 12 ir 18 val. bus atliekamas vieno garsiausių ir įtakingiausių XX a. muzikos kūrėjo S. Reicho kūrinys „Piano Phase“.  
Baigiamojo renginio (birželio 13 d. 17–18 val.) metu skambės ir romantizmo genijaus S. Rachmaninovo Siuita Nr. 1 dviems fortepijonams.

Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), veikia Baltijos trienalė.

Kas treji metai ŠMC organizuoja vieną svarbiausių šiuolaikinio meno renginių Šiaurės Europoje – Baltijos trienalę, kuri kaskart atsispiria nuo tuo metu aktualių procesų, idėjų ir nuolat keičia savo pavidalą. 14-oji Baltijos trienalė (BT14) šiemet visą vasarą vyks ne tik ŠMC, bet apjungs įvairias Vilniaus partnerių meno institucijas. Atskiros parodos ir renginiai veikia (ar veiks) partnerių „Atletika“, „Autarkia“, „Editorial“, „Rupert“ (kartu su „Tech Arts“) ir „Swallow“ erdvėse.

Dar vienas BT14 partneris – Lietuvos dailininkų sąjunga – dalijasi savo erdve ir archyvais, kuriuose saugomi svarbūs dokumentai apie pirmąsias Baltijos trienales.

Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V. Putvinskio g. 64), birželio 11 d. atidaroma paroda „Antanas Žmuidzinavičius (1876–1966). Retrospektyva“, skirta dailininko 145-osioms gimimo metinėms.

Antanas Žmuidzinavičius (1876–1966) – vienas žinomiausių lietuvių tapytojų peizažistų, jo kūryba priskiriama Lietuvos dailės aukso fondui, su jo vardu susiję daug ryškių lietuvių dailės istorijos puslapių.

A. Žmuidzinavičius – dailininkas, visuomenininkas, pedagogas, žmogus, gyvenęs radikalių Lietuvos istorijos pokyčių laikotarpiu. Jis buvo pirmosios lietuvių dailės parodos rengėjas, ilgametis Lietuvių dailės draugijos pirmininkas, šaulys, Lietuvos šaulių sąjungos vadovas, skautas, keliautojas. Tapyba dailininko gyvenime užėmė ypatingą vietą. Nuo pirmųjų studentiškų darbų 1896-aisiais iki 90-mečio jis sukūrė daugiau nei 2.000 darbų: tapybos, grafikos, akvarelių, piešinių, eskizų, etiudų.

Pasak dailėtyrininkų, A. Žmuidzinavičiaus kaip realizmo krypties atstovo kelią nulėmė meilė gamtai, jo sieloje glūdėjo poreikis įamžinti dvasią jaudinančius aplinkos vaizdus. Dailininkas buvo romantikas, kartais – jautrus simbolistas. Galbūt tai nulėmė atviras dzūkiškas charakteris, o gal stiprus pirmojo mokytojo autoritetas. Studijos Varšuvoje lenkų istorinio žanro dailininko Voiciecho Gersono privačioje dailės studijoje tapo lemtingos: vėliau A. Žmuidzinavičiaus iš kelio neišmušė ir Paryžius su naujomis meno srovėmis.

A. Žmuidzinavičiaus 145-ąsias gimimo metines mininkti paroda surengta A. Žmuidzinavičiaus namuose, autentiškoje dailininko aplinkoje, joje pristatomi visų tapybos žanrų įvairaus laikotarpio jo kūriniai. Juos parodai paskolino Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“, dr. Jaunius Gumbis, UAB „Bikuvos prekyba“, kiti privatūs kolekcininkai. Dalis tapybos darbų – iš Žmuidzinavičių šeimos rinkinio.

Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ atidarytos dvi parodos.

Gedimino Pranckūno fotografijų parodoje „Per visą žvilgsnį“ į Gedimino kalną ir jo prieigas žvelgiama kaip į Vilniaus miesto pradžia.

„Toks jis ir kalnas, tiesą sakant, greičiau jau truputį statesnė kalva, lyg nudrėbta iš kekso formelės. Tačiau kur kas svarbesnė jo simbolinė reikšmė, juk ir Roma yra miestas tarp septynių kalvų, kitaip tariant – kalnas yra susijęs su saugumu, kalnas yra žymė. Jį kartais lankome savaitgaliais, nuo jo žvelgiam į senamiesčio stogų ornamentus ir tolius, bet kasdienybėje kalnas susilieja su aplinka, tampa neregimu dalykiškų maršrutų fonu“, – sako parodos kuratorė Monika Krikštopaitytė.

Menininkas Gediminas Pranckūnas Gedimino kalną kaip objektą atrado tada, kai jis liko be medžių (2013): „Staiga, kai jis įgavo aiškią formą, tarsi Brauno atlase, tarsi nušvito. Tikras sostapilis.“ Taigi, nuotraukose kalnas tampa paviršiumi, plokštuma, ekranu, bet niekada – visuma. Grupuojami vaizdai kuria naujus – asmeninius – kalnus ar ištisą jų kalnyną. Esant netoliese kamera kalno neaprėpia, taip tik sustiprinamas artumo, savotiško intymumo pojūtis. Tas asmeniškumas prisideda prie supratimo, kad visi mes skirtingi, ir šio niuanso giluminis supratimas yra svarbiausias privalumas.

Antroji paroda – „Vytautas Jurkūnas (1910–1993). Grafikas su fotokamera“. Lietuvos grafikos klasiku laikomas V. Jurkūnas vyresnysis (1910–1993) daugeliui žinomas kaip talentingas knygų iliustruotojas. Sovietmečiu jis daug metų dėstė LSSR valstybiniame dailės institute, formavo ne vieną grafikų kartą. Tačiau apie dailininko ankstyvąją ir karo metų kūrybą, aprėpiančią 1929–1945 m., žinome palyginti nedaug. Parodoje eksponuojami grafikos kūriniai, fotografijos ir dokumentinė medžiaga siūlo kompleksiškiau pažvelgti ne tik į Jurkūno, bet ir į 4-ojo dešimtmečio lūžio kartos dailininkų pasaulėžiūrą, paveiktą nacionalinio tapatumo paieškų ir modernizacijos procesų.
Parodos proga išleistas ir katalogas, jame pirmą kartą išsamiai pristatomi Jurkūno ankstyvieji grafikos kūriniai ir jo fotografinė veikla. Tiek parodos eksponatai, tiek kataloge skelbiamos reprodukcijos ir dokumentinė medžiaga sutelkti iš dailininko sūnaus V. Jurkūno jaunesniojo archyvo, Lietuvos nacionalinių muziejų rinkinių ir atminties institucijų. Kuratorė ir leidinio sudarytoja – Gabrielė Radzevičiūtė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Autorių teisų direktyva: brangi, klampi ir vis dar derinama Premium

Iki šių metų birželio 7-osios Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybėse, turėjo būti įgyvendinta dar 2019-ųjų...

Rinkodara
2021.06.18
Lietuvos nacionaliniame muziejuje – paroda tremties 80-mečiui

Birželio 14 d. sukako 80 metų nuo masinių lietuvių trėmimų į Sibirą pradžios, kurių po metų okupacijos ėmėsi...

Laisvalaikis
2021.06.18
Minint Archeologijos dienas atveriamos parodos, rengiamos ekskursijos

Penktadienį Europoje prasideda Archeologijos dienos – Lietuvoje renginiai vyks dešimtyje šalies apskričių ir...

Laisvalaikis
2021.06.18
Vilnius pradeda turizmo kampaniją, skatinančią atostogas leisti sostinėje

Vilniaus miesto savivaldybė ketvirtadienį pradeda vietinio turizmo skatinimo kampaniją „Poilsis Vilniuje, po...

Paslaugos
2021.06.17
Birštono verslas per karantiną nesiilsėjo: atsinaujino ir atidarė naujų vietų Premium

Birštone dar nėra buvę, kad sveikatinimo įstaigos neveiktų žiemą, sezono piko metu. Kadangi būtent taip dėl...

Laisvalaikis
2021.06.16
Tarp prasmingiausių prekių ženklų – ir vaistinės, ir siuntų bendrovės

Pasaulinė pandemija ir pasikeitę prioritetai paveikė šalies vartotojų požiūrį į prasmingus prekių ženklus bei...

Rinkodara
2021.06.16
LGBT palaikymas: svarbu nuoseklumas, o ne vienadienė „šlovė“ Premium 5

Visame pasaulyje birželį reiškiant palaikymą LGBT judėjimui, vaivorykštės spalvomis nusidažė ne vienas prekės...

Rinkodara
2021.06.15
R. Šimašius prašo įtraukti P. Cvirkos skverą į Kultūros vertybių registrą

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pirmadienio vakarą kreipėsi į Kultūros paveldo departamento vadovą Vidmantą...

Laisvalaikis
2021.06.15
D. Grinkevičiūtė: čekistas perskaitė dokumentą, kad mes ištremiami visam gyvenimui

Vienas žymiausių lietuviškosios tremties literatūros kūrinių yra Dalios Grinkevičiūtės atsiminimų ir...

Laisvalaikis
2021.06.14
Teismas atmetė F. Kirkorovo skundą 1

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Rusijos ir Bulgarijos piliečio Filipo Kirkorovo skundą...

Rinkodara
2021.06.14
Kita pandemijos pusė – milijardierių bumas Premium

Per pastaruosius du dešimtmečius pasaulio milijardierių skaičiui išaugus daugiau nei penkis kartus, o jų...

Laisvalaikis
2021.06.13
Tauragė norėtų būti pirmuoju klimatui neutraliu miestu Lietuvoje

Lietuvai siekiant iki 2030 metų turėti bent vieną klimatui neutralų miestą, Tauragės meras sako, kad ši...

Laisvalaikis
2021.06.13
VŽ bando „Formentor“ – pirmasis tikras „Cupra“ Premium

Naujausias koncerno „Volkswagen“ gamintojas – „Cupra“ – išėjo iš SEAT teritorijos ir taikosi į prieinamos...

Automobiliai
2021.06.12
Kodėl ES už vakcinas moka mažiau nei Amerika Premium

Skaičiuojama, kad nuo skiepijimo pradžios pasaulyje sušvirkšta daugiau nei du milijardai COVID-19 vakcinos...

Laisvalaikis
2021.06.12
VŽ rekomenduoja: renginiai

Laisvalaikio renginiai veržiasi tarsi džinas iš butelio: Neringoje – Lietuvos kultūros sostinės atidarymo...

Laisvalaikis
2021.06.11
Geriausiems 2020 m. kultūros centrams skirtos premijos

Kultūros ministro įsakymu geriausiems 2020 m. kultūros centrams paskirtos Kultūros ministerijos premijos,...

Laisvalaikis
2021.06.10
UEFA nurodė Ukrainai pakoreguoti šūkį, bet Krymas liko Ukrainai 2

Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) neleido naudoti šūkio „Šlovė didvyriams“ ant Ukrainos rinktinės...

Laisvalaikis
2021.06.10
Žydus gelbėjusiems Lietuvos piliečiams siūloma prie paminklų įrengti atminimo ženklus 2

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija siūlo žydus gelbėjusių Lietuvos piliečių...

Laisvalaikis
2021.06.10
Didinga G7 lyderių skulptūra – iš elektronikos atliekų

G7 lyderių susitikimo Kornvalyje, Jungtinėje Karalystėje, išvakarėse Karbiso įlankoje iškilo skulptūra,...

Laisvalaikis
2021.06.09
„Šturmų“ restoranas – kitoks, kitur ir nebe „Šturmai“ Premium 7

Yra valgytojų, kurie pernai prieš Kalėdas išgirdę, kad restoranas „Šturmai“ Vilniuje uždaromas, labai nustebo...

Laisvalaikis
2021.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku