Vilniaus veto A. Smetonos paminklui

Vilniaus miesto taryba priėmė rezoliuciją, kuria miestas pritarė, kad Vilniuje atsirastų paminklas Prezidentui Antanui Smetonai, tačiau paprašė Vyriausybę stabdyti pernai įvykusio konkurso rezultatų įgyvendinimą ir nesudaryti viešojo paslaugų pirkimo sutarties su konkurso laimėtoju.
VŽ rašė, jog paminklo A. Smetonai Vilniuje meninės-architektūrinės idėjos konkursą laimėjo Gedimino-Antano Sakalio projektavimo firmos projektas 622522, jo autoriai Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė. Nugalėtojas buvo išrinktas iš 7 pasiūlytų projektų.
Antroji vieta buvo paskirta Lietuvos ir Suomijos UAB Architektūros linija projektui Kabinetas, trečioji Kęstučio Balčiūno ir Kristinos Rimienės projektui Vizija. Ketvirtoji vieta konkurse atiteko projektui Daugiabriaunis, penktoji projektui 2etas.
Pirmosios vietos laimėtojamsbuvo numatyta 5.000 Eur premija, antrosios 3.000 Eur, trečiosios 2.000 Eur, ketvirtosios ir penktosios vietos laimėtojams po 1.000 Eur.
Paminklo A. Smetonai sukūrimo ir jo prieigų prie pastato Gedimino pr. 13, Vilniuje, įrengimo meninės-architektūrinės idėjos konkursą inicijavo Vyriausybė, organizavo Lietuvos architektų sąjunga. Projektus vertino architektai Marius Šaliamoras (komisijos pirmininkas), Algirdas Umbrasas (komisijos pirmininko pavaduotojas), Arūnas Eduardas Paslaitis, skulptoriai Alfonsas Vaura, Mindaugas Šnipas, Žilvinas Landzbergas.
Savivaldybės argumentai
Dabar panašu, kad Vilniaus miesto taryba treptelėjo kojele ir pasakė: Šita idėja mums nepatinka ir mes darysim savo konkursą.
Tomas Gulbinas, miesto vicemeras, VŽ paklaustas, kokie argumentai nulėmė sprendimą blokuoti įvykusį konkursą, sakė, jog pirmas argumentas yra tas, kad savivaldybė nebuvo įtraukta į atrankos komisiją.
Esame girdėję iš menininkų, jog jiems pasirodė, kad pats konkurso organizavimas buvo skubotas. Nežinau, ar dėl tos skubos savivaldybė nebuvo įtraukta į konkurso komisiją, ar dėl kažkokių kitų priežasčių, sakė T. Gulbinas.
Antras argumentas, pasak pašnekovo, dviejų Tarybos darinių Istorinės atminties komisijos bei Švietimo ir kultūros komiteto priimti sprendimai, kad menine ir urbanistine prasme konkurso rezultatas nėra priimtinas.
Nemanyčiau, kad čia trepsėjimas kojele ar vertinimas patinka nepatinka. Tiesiog neatsiklausta vilniečių nuomonės organizuojant konkursą, Taryba tai ir bandė pasakyti, VŽ paaiškino T. Gulbinas.
Pasak jo, vis dėlto dar svarbesnė Tarybos rezoliucijos dalis yra ta, kuri tvirtai pasako, kad paminklas Vilniuje prezidentui A. Smetonai turi atsirasti.
nuotrauka::1
VŽ primena, jog Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario Gedimino Jauniaus vadovaujama savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisija kovo 3 d. kreipėsi į Kultūros ministeriją ir pasiūlė stabdyti A. Smetonos paminklo statybas bei skelbti naują idėjos konkursą.
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisijai įvertinus ir aptarus minėto konkurso organizavimo, konkurso laimėtojų nustatymo ir laimėjusio projekto situaciją prieita prie išvados, kad prezidentui A. Smetonai parinktas meninis ir architektūrinis sprendimas yra netinkami, rašoma kreipimesi.
Rezoliucijoje miesto Taryba įsipareigojo per 2 mėn. apsvarstyti ir pateikti Vyriausybei pasiūlymus dėl alternatyvių vietų paminklui Prezidentui Antanui Smetonai pastatyti. Taip pat įpareigojo miesto savivaldybės administraciją dalyvauti paminklo projekto konkurso komisijoje.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti