Violeta Urmana: mano balsas nebuvo nei labai skambus, nei galingas

Publikuota: 2021-01-07
Violeta Urmana. „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Violeta Urmana. „Scanpix“ nuotr.
 

Violeta Urmanavičiūtė-Urmana – pirmoji iš lietuvių operos atlikėjų, kuriai prieš kelis dešimtmečius atsivėrė svarbiausios pasaulio scenos. Atsigręždama į prabėgusius metus, solistė sako, kad Lietuvoje buvo nemažai geresniais balsais gamtos apdovanotų dainininkų negu ji. Tačiau jai pavyko susiformuoti savo idealą ir pakako užsispyrimo jo siekti.

Esate pirmoji lietuvė, pasiekusi megažvaigždės statusą operos pasaulyje. O koks Jūsų santykis su Lietuvos opera? Ar jaučiatės jos dalimi?

Kai dar studijavau Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, didžiausia svajonė buvo sugebėti dainuoti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Kai tik galėdavom, bėgdavom ten žiūrėti spektaklių: tuo metu dainavo Gehamas Grigorianas, Irena Milkevičiūtė, Nijolė Ambrazaitytė ir daug kitų puikių dainininkų, kurie tapo mums pavyzdžiu.

Po to taip susiklostė gyvenimas, kad atsivėrė sienos ir išvykau į užsienį: tai leido pasiekti platesnės karjeros. Aišku, visuomet smagu sugrįžti ir čia išeiti į sceną. Prieš išėjimą labai jaudinuosi, nes gimtinėje norisi pasirodyti kuo geriau. Paskutinis mano pasirodymas Lietuvoje buvo rečitalis 2018 m. Vilniaus festivalio programoje.

Ko dainininkui labiausiai reikia, kad pasiektų vokalinių aukštumų?

Tai ištisas savybių kompleksas, nes vien tik gerai dainuoti neužtenka. Mano, pradedančios dainininkės, balsas nebuvo nei labai skambus, nei galingas. Bet, klausydama geriausių pasaulio solistų įrašų, susiformavau savo idealą ir stengiausi iki jo „prisikrapštyti“. Turėdama visapusišką muzikinį išsilavinimą, kurį suteikė fortepijono studijos, siekiau ir savo balsu išmokti „groti“ taip, kaip man norėjosi – su visomis spalvomis ir niuansais.

nuotrauka::1

Operos solistui reikia ir tam tikro scenos instinkto, leidžiančio tuo pačiu metu stebėti dirigentą, koordinuotai bendrauti su kolegomis ir valdyti savo vokalinį aparatą. Žinoma, šiais laikais nemažai galima pasiekti ir save reklamuojant, bet aš pati niekad neturėjau šitos „gyslos“.

Ar reklamos srityje dainininkams nepadeda jų agentūros?

Agentūros nepadeda, jos dirba savo darbą – savo kontaktų dėka randa tau kanalus. Man pasisekė, nes jau po pirmųjų tarptautinių konkursų turėjau dvylika agentūrų, kurios su manimi norėjo dirbti. Agentūros siunčia tave į perklausas, bet atsimenu ir tokių perklausų, kuriose puikiai pasirodžiusi sulaukdavau klausimų: „O jūs Eboli partiją jau kur nors dainavote?.. Ne?.. Tai kai padainuosite – tada ir pas mus atvažiuokite...“ Ir tai provincijos teatre, o ne kokiame nors megapolyje! Tada pagalvojau: „Jūs daugiau manęs čia nepamatysite“. Taip ir buvo.

2020-ieji Lietuvos operai tapo ne tik šimtmečio, bet ir ištuštėjusios salės metais: žadėtos „Traviatos“ premjeros gruodį nebepamatėme. Tylūs ir tušti dabar stovi daugelis Europos operos teatrų. Kaip jūs išgyvenote visą šį laiką?

Vasarį, kai visa tai prasidėjo, kaip tik buvome Milane. „La Scala“ teatre spėjau padainuoti Azučeną septyniuose Giuseppe‘s Verdi „Trubadūro“ spektakliuose, o dar trijuose – nebespėjau... Uždarius teatrą, skubiai palikome Milaną. Netrukus vienas po kito pasipylė pranešimai apie atšauktus pastatymus, spektaklius ir koncertus. Praktiškai iki pat rugsėjo pabaigos laiką leidau savo namuose Miunchene. Turiu prisipažinti, kad ne taip labai man ir trūko to dainavimo...

Pirmuosius tris mėnesius, kai dar tikėjomės, kad tuoj sugrįšime į įprastas vėžes, mokiausi naujus kūrinius, nes buvo numatyti keli debiutai. Bet spalio pradžioje Berlyne pasirodžiau trijuose G. Verdi muzikos gala koncertuose, ir viskas vėl sustojo... Po to nelabai ir benorėjau iš namų kur nors važiuoti. Visgi susiėmiau iš išvykau repetuoti į Valensiją Ispanijoje, kur dalis teatrų iki šiol tebeveikia. Ir labai tuo džiaugiuosi, nes čia geras oras, jūra, draugai ir puikus maistas. 

Valensijoje, šviečiant saulei, repetuojate Misis Kvikli partiją G. Verdi operoje „Falstafas“. Tai naujas jums vaidmuo, kaip sekasi jį įvaldyti?

Tai bus antrasis mano parengtas komiškas vaidmuo. Pirmąjį  2019-aisiais pristačiau Berlyne, kur S. Prokofjevo operoje „Sužadėtuvės vienuolyne“ dainavau Duenją. Buvo linksma... Misis Kvikli vaidmuo irgi įdomus, tik jame mažoka melodingo dainavimo. Premjeriniai spektakliai numatyti sausio pabaigoje. Jei kartais ir neįvyktų – nebus apmaudu, nes pats buvimas čia, Valensijoje, kai aplink viskas sustingę dėl pandemijos, prilygsta atostogoms.

Ar yra vaidmuo, kurį prisiminate su ypatinga meile?

Gaila, bet daugelis tų vaidmenų jau praeityje: metai eina, nebegaliu jų dainuoti. Štai gruodžio pradžioje per vieną italų televizijos kanalą rodė Christopho Willibaldo von Glucko operos „Ifigenija Aulidėje“ įrašą – maestro Ricardo Mutti diriguojamą spektaklį, kuriuo 2002 m. buvo atidarytas „La Scala“ teatro sezonas. Būtent šiame pastatyme susipažinau su savo vyru – italų tenoru Alfredo Nigro, tai buvo nuostabus išgyvenimas. Manau, šis pastatymas yra viena iš mano karjeros viršūnių.

Žinoma, prieš tai buvo Eboli G. Verdi „Don Karle“, Kundri Richardo Wagnerio „Parsifalyje“ ir Izolda to paties kompozitoriaus operoje „Tristanas ir Izolda“. Izoldos mirties scenoje, diriguojant maestro Esa-Pekkai Salonenui, tikrai pasijusdavau nebe šitam išmatavime... Tokios akimirkos dainininkams yra pačios brangiausios. Vėliau buvo ir Aida, ir Toska...

Į kurį teatrą sugrįžtate mieliausiai? Kur publika pati geranoriškiausia?

Ne kartą esu dainavusi ir kaip namuose jaučiuosi Madrido „Teatro Real“, Milano „La Scala“, Niujorko „Metropolitan Opera“. Amerikiečių publika pati spontaniškiausia: jei spektaklio režisūra arba libreto vertimas jiems pasirodo keisti, jie ir juokiasi. Ir nesvarbu, kad scenoje vaidinama tragedija... Bet jei atiduodi vaidmeniui visą širdį – visur sulauksi geidžiamo publikos atsako.

Jūsų pramintu keliu sėkmingai eina jaunoji lietuvių operos solistų karta...

Visada sakiau, kad esu pirma, bet tikrai nebūsiu paskutinė: Asmik Grigorian, Aušrinė Stundytė, Vida Miknevičiūtė, Edgaras Montvidas ir kiti lietuviai jau užėmė svarbias pozicijas operos pasaulyje. Ir tai labai džiugina.

Ko palinkėtumėte Lietuvos operai jos šimtmečio proga?

Linkėčiau ir toliau žengti taip, kaip pirmuosius šimtą metų: jei ne pačiais didžiausiais, tai tvirtais, užtikrintais žingsniais. Ir, žinoma, linkiu sveikatos, įdomių pastatymų bei ištikimos publikos. Operos teatras Lietuvoje visada buvo svarbus kultūros židinys: ne veltui žmonės į LNOBT žiūrėti spektaklių autobusais važiuodavo iš visos Lietuvos. Sėkmės visiems jūsų dirigentams, režisieriams ir solistams!

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Mirė JAV televizijos legenda L. Kingas

Jungtinėse Valstijose šeštadienį mirė televizijos legenda Larry Kingas, kuris net pusę šimtmečio savo laidose...

Laisvalaikis
2021.01.23
Kovidas po kovido: liekamieji reiškiniai Premium

Praėjusių metų gruodį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) į tarptautinį ligų klasifikatorių įtraukė...

Laisvalaikis
2021.01.23
M. Gimbutienė Valdovų rūmuose: minint 100–ąsias gimimo metines

Simboliška, kad Vilniaus gimtadienio išvakarėse, sausio 23 d., sueina 100 metų, kai čia gimė pasaulinio garso...

Laisvalaikis
2021.01.23
TV rinka: kanalų rokiruotės ir unikalaus turinio medžioklė Premium

Nors 2020 m. dėl pandemijos augo laikas, praleistas prie TV ekranų, žiūrimiausi kanalai įsivėlė į dar...

Rinkodara
2021.01.22
Buvęs Vatikano banko prezidentas nuteistas beveik 9 metams

Angelo Caloia, buvęs Vatikano banko vadovas, pripažintas kaltu dėl lėšų eikvojimo ir pinigų plovimo. Buvusiam...

Laisvalaikis
2021.01.22
Investicijų bankininkė R. Laukien: apsispręskite, kokio pyrago norite Premium

„Ir kuriant kompaniją, ir investuojant į ją labai svarbu suprasti, kas sudaro jos vertę. Jei tik žmonės, tai...

Laisvalaikis
2021.01.22
Donaldas Trumpas, „Twitter“ ir nešvari kova dėl žodžio laisvės Premium 12

Sprendimas uždrausti JAV prezidentui naudotis galingiausia šių laikų komunikacijos platforma pasižymi visomis...

Verslo aplinka
2021.01.21
Kaunas įžengė į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašo laukiamąjį

UNESCO Pasaulio paveldo centrui Paryžiuje pateikta nominacinė paraiška „Modernusis Kaunas: Optimizmo...

Laisvalaikis
2021.01.21
JAV prezidentų inauguracijos: kai ne viskas vyksta pagal scenarijų Premium

Ne visuomet ir ne viskas vyksta sklandžiai net per kruopščiai planuojamas svarbiausias iškilmes...

Laisvalaikis
2021.01.20
Vyno prekyba: mažiau, bet kokybiškiau Premium

2020-ieji vyno pasauliui nebuvo lengvi: visuotinė pandemija uždarė restoranus, viešbučius, sustabdė keliones.

Laisvalaikis
2021.01.19
F. Kirkorovas įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą 7

Migracijos departamentas, Užsienio reikalų ministerijos prašymu, penkeriems metams įtraukė Rusijos atlikėją...

Laisvalaikis
2021.01.19
V. Juozapaitis: Kultūros taryba nebeskirstys subsidijų kultūros įstaigoms 2

Lietuvos kultūros taryba (LKT) ateityje nebeskirstys subsidijų kultūros įstaigoms už nuostolius, patirtus per...

Laisvalaikis
2021.01.19
Kultūros ministras prašo laikinai stabdyti Panevėžio „Garso“ kino teatro griovimą 6

Kultūros ministras Simonas Kairys prašo Panevėžio savivaldybės laikinai stabdyti „Garso“ kino teatro griovimą...

Statyba ir NT
2021.01.19
Parama koncertų rengėjams: norėjosi kaip geriau, išėjo kaip visada Premium

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) sprendimas skirti subsidijas dėl koronoviruso nukentėjusiems proputiniškų...

Laisvalaikis
2021.01.18
Automobiliai: 2021-ųjų naujienos – elektra įgauna persvarą Premium

Pasaulinės COVID-19 pandemijos pristabdyta automobilių pramonė šiemet Europos rinkai žada pristatyti per 160...

Automobiliai
2021.01.17
Tapytoja E. Ridikaitė: vietoj garbės daktaro – Nacionalinė premija Premium

„Negaliu pasakyti, kodėl tai darau, nes kai logiškai pagalvoji, – nesąmonė, kaip koks virusas“, – apie savo...

Laisvalaikis
2021.01.17
Prezidentas G. Nausėda pasveikino Krašto apsaugos savanorių pajėgas su 30-mečiu

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Krašto apsaugos savanorių pajėgas su 30-mečiu.

Laisvalaikis
2021.01.17
Seniausias piešinys ant uolų – kiaulė

Indonezijos Sulavesio (Sulawesi) saloje archeologai aptiko seniausią žinomą piešinį ant uolų – maždaug prieš...

Laisvalaikis
2021.01.16
Kultūros ir meno kūrėjams - 1,4 mln. Eur stipendijų dėl pandemijos

Kultūros taryba paskelbė pirmąjį šiemet individualių stipendijų konkursą kultūros ir meno kūrėjams, ketinama...

Laisvalaikis
2021.01.16
„Eurovizija 2021“: suplanuoti keturi scenarijai

Nacionalinis transliuotojas šį šeštadienį pradeda „Eurovizijos“ nacionalinę atranka „Pabandom iš naujo!“. Dėl...

Rinkodara
2021.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus