Taikos Nobelis skirtas Pasaulio maisto programai

Šių metų Nobelio taikos premija paskirta Pasaulio maisto programai (WFP), paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.
Nobelio komiteto sprendime sakoma, kad Taikos premija WFP buvo paskirta už pastangas kovojant su badu ir indėlį prisidedant prie taikos konfliktų paveiktuose regionuose.
WFP yra didžiausia pasaulyje su badu kovojanti humanitarinė organizacija, 2019 m. suteikusi pagalbą beveik 100 mln. žmonių 88 valstybėse.
Kandidatų buvo daugiau
Paprastai Nobelio komiteto svarstomų kandidatų pavardžių sąrašas neskelbiamas, tačiau Taikos premijos kandidatus gali paskelbti juos nominavusios organizacijos.
Pasak BBC, tarp labiausiai tikėtinų kandidatų į apdovanojimą buvo Pasaulio sveikatos organizacija, Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern , organizacija Žurnalistai be sienų. Iš viso šiai premijai šiemet buvo nominuota daugiau nei 200 organizacijų ir asmenų. Tarp jų afganų aktyvistė Fauzia Kufi, kovojanti už moterų teises šalyje, JT generalinis sekretorius Antonio Guterres, Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Šių metų rugsėjį Nobelio taikos premijai užsienio ir Rusijos mokslininkai pasiūlė Aleksejų Navalną, Rusijos opozicijos lyderį, apie tai Facebook paskyroje pranešė rusų mokslininkas, Naujojo Džersio Rutgerso universiteto profesorius Sergejus Erofeevas.
Net ir tie kolegos, kurie mano, kad Nobelio taikos premija yra šiek tiek diskredituota, sutinka suteikti galimybę, jei Aleksejus ją gaus, rašė S. Erofeevas.
Kaip dar viena kandidatė Taikos premijai gauti buvo minima 17-metė švedė Greta Thunberg, paskatinusi milijonus visame pasaulyje prisidėti prie jos judėjimo Fridays for Future, premijai šį pavasarį ją nominavo Švedijos įstatymų leidėjai.
Greta Thunberg yra klimato aktyvistė, ir pagrindinė priežastis, kodėl ji nusipelnė Nobelio taikos premijos jog nepaisydama savo jauno amžiaus ji uoliai darbavosi, kad politikų akys atsivertų klimato krizei, laiške Norvegijos Nobelio komitetui rašė Kairės partijos deputatai Jensas Holmas ir Hakanas Svennelingas. Anot parlamentarų, be judėjimo Fridays for Future (Penktadieniai už ateitį) G. Thunberg pastangų, klimato problema niekada nebūtų įtraukta į darbotvarkę tokiu mastu kaip dabar.
Kaip galima pretendentė į Nobelio taikos premiją G. Thumberg buvo minima ir 2019 m.
Pernai premija buvo įteikta Etiopijos ministrui pirmininkui Abiy Ahmedui už nutrauktą 20 metų trukusį karą tarp Etiopijos ir Eritrėjos, abiems šalims kainavusį daugybę žmonių gyvybių ir sukėlusį ekonominę suirutę.
Anksčiau šią savaitę buvo paskelbti Nobelio medicinos, fizikos, chemijos ir literatūros premijų laureatai.
Nobelio premiją sudaro aukso medalis ir 10 mln. Švedijos kronų (959.000 Eur).
A. B. Nobelio atsiprašymas
Alfredas Bernhardas Nobelis (18331896) švedų chemikas, inžinierius, 1895 m. Paryžiuje pasirašytu testamentu, paskutiniu iš keleto, beveik visą savo turtą, apie 94%, skyrė 5 premijoms (fizikos, chemijos, fiziologijos arba medicinos, literatūros ir taikos), su sąlyga, kad šios būtų teikiamos asmenims, per praėjusius metus žmonijai atnešusiems didžiausią naudą.
Manoma, kad viena iš priežasčių, galėjusių paskatinti tokį Nobelio sprendimą, buvo dinamito, kuris sukrovė jam turtus, taikymas karo reikmėms. Pasakojama, jog 1888-aisiais mirus Alfredo Nobelio broliui Liudvikui Alfredui, Prancūzijos dienraštis susipainiojęs išspausdino Alfredo Bernhardo nekrologą ir jame pavadino išradėją mirties pirkliu.
Nenorėdamas įeiti į istoriją tokiu paniekinamu vardu, Nobelis išreiškė savo valią dėl premijų skyrimo. Nesunku numanyti, kad ji šokiravo mokslininko artimuosius. Dėl įvairiausių trukdžių artimieji užginčijo testamentą, kuris turėjo formalių trūkumų, ginčų dėl tikrosios mokslininko gyvenimo šalies ir su tuo susijusių palikimo mokesčių ir pan., praėjo 5-eri metai, kol buvo įsteigtas Nobelio fondas ir 1901-aisiais pradėtos teikti jo vardo premijos.
Iš karaliaus rankų
Visas premijas, išskyrus Taikos, Stokholme laureatams paprastai įteikia Švedijos karalius. Fizikos, chemijos ir literatūros premijas skiria Karališkoji Švedijos mokslų akademija, medicinos ir fiziologijos Stokholmo Karolio instituto (šved. Karolinska Institutet) Nobelio taryba. Šis institutas viena iš didžiausių medicinos mokslo įstaigų Europoje.
Taikos premija teikiama Osle, Norvegijoje, ją skiria Norvegijos parlamento išrinktas Norvegijos Nobelio komitetas. Švedų taikos premijos teikimą patikėti Norvegijai prieš mirtį nusprendė pats dinamito karalius. Švedija ir Norvegija iki 1905 m. buvo sudariusios politinę sąjungą, o užsienio politika buvo Švedijos kompetencija. Greičiausiai Nobelis manė, kad premijos teikimą perdavus Norvegijai bus daugiau galimybių išvengti politinės korupcijos.
Nuo 1968 m. teikiama dar viena ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti, ją skiria Švedijos centrinis bankas Riksbank.
Nobelio fondas šįmet liepą pranešė, kad gruodį tradiciškai rengiamas Nobelio premijų banketas šiemet dėl COVID-19 pandemijos atšaukiamas ir apdovanojimų teikimo ceremonijos bus rengiamos naujais pavidalais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti