Nobelio literatūros premija įvertinta amerikietė L. Gluck

Spalio 8 d. Švedijos akademija paskelbė, jog šįmet Nobelio literatūros premija skiriama amerikiečių poetei ir eseistei Louise Gluck.
Akademijos teigimu, 77erių poetei premija skirta už jos nepakartojamą poetinį balsą, kuris individualią egzistenciją paverčia universalia.
L. Gluck yra pelniusi daugybę literatūros apdovanojimų JAV, tarp kurių Pulitzerio bei Bollingeno premijos. Kritikų ji giriama už emocionaliai intensyvius kūrinius, kuriuose dažnai remiasi mitais, istorija ir analizuoja asmenines patirtis bei šiuolaikinį gyvenimą. Literatūros pasaulyje ji debiutavo 1968 m. su poezijos knyga Firstborn. Iš viso išleista 12 jos poezijos knygų bei kelios esė apie poeziją.
Pernai buvo paskelbti dviejų Nobelio literatūros premijos laureatai: 2018 m. premija skirta lenkei Olgai Takarczuk, 2019 m. austrui Peteriui Handke. 2018 m. literatūros premijos skyrimas buvo atidėtas, nes premiją skirianti Švedijos akademija, iki gyvos galvos renkamų garbingų autorių ir lingvistų taryba, susidūrė su kaltinimais dėl laureatų pavardžių nutekinimo prieš oficialiai jas paskelbiant ir dėl seksualinio priekabiavimo. Po skandalų atsistatydino 7 iš 18 Akademijos narių.
Nobelio literatūros premija skiriama nuo 1901-ųjų, septynis kartus apdovanojimai nebuvo teikiami, keturis kartus premija padalyta dviem autoriams. Iki šiol premija skirta 116 autorių. Dauguma apdovanotųjų buvo prozininkai ir poetai, tačiau tarp literatūros nobelistų yra ir atlikėjas Bobas Dylanas (šis akademijos sprendimas literatūros pasaulyje vertintas labai prieštaringai), taip pat istorikas Theodoras Mommsenas, filosofas Rudolfas Euckenas, politikas Winstonas Churchillis.
Per visą literatūros premijos teikimo istoriją du autoriai jos atsisakė: 1958 m. Borisas Pasternakas apdovanojimą priėmė, bet vėliau sovietų valdžios buvo priverstas jos atsisakyti, o 1964 m. jos atsisakė prancūzų filosofas Jeanas-Paulis Sartre'as, nes jis atsisakydavo visų oficialių vertinimų.
Visas literatūros premijos laureatų sąrašas čia.
Šią savaitę buvo paskelbti 2020 m. Nobelio fiziologijos ir medicinos, fizikos, chemijos premijų laureatai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti