In memoriam Aurelijus Katkevičius

Publikuota: 2020-08-12
Aurelijus Katkevičius (1962–2020). Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Aurelijus Katkevičius (1962–2020). Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Mirė žurnalistas, dienraščio „Verslo žinios“ leidžiamo žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius, vertėjas, Raštininkas Aurelijus Katkevičius.

Apie A. Katkevičiaus (1962–2020) mirtį po sunkios ligos VŽ pranešė artimieji.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/543?placement=

„Sunki liga šiandien pasiglemžė mūsų kolegą ir draugą Aurelijų. Šią lemties akimirką liūdime kartu su jo žmona ir vaikais, visa jo šeima bei draugais.

Nuo šiol visų mūsų, pažinojusių Aurelijų, pasaulis keisis lėčiau, o spalvų jame bus gerokai mažiau – netekome nepaprastai gaivaus įkvėpimo, energijos ir reto kūrybiškumo šaltinio. Tai buvo išskirtinio intelekto ir nepaprastai plataus interesų lauko žmogus, šalia kurio jautėmės dvasiškai turtingesni ir saugesni, giliau matėme ir daugiau supratome. Žiniasklaidos megažvaigždei Aurelijui Katkevičui, regis, nebuvo sunkių temų, visada stebindavo jo neeilinis gebėjimas surasti išskirtinių pašnekovų, prakalbinti tuos, kurie, turėdami turtingą vidinį pasaulį, sunkiau gebėdavo bendrauti su aplinka. Mes žavėjomės jo kantrybe ir nuoširdžiu įsitraukimu į viską, ko jis imdavosi, ir ta interesų platybe, kurioje atsirasdavo vietos tokiems skirtingiems iš pažiūros dalykams, kaip kultūra, politika, istorija, švietimas, aplinkosauga, lyčių lygybė, daugiakultūriškumas ir verslas. Gal todėl jo straipsnius taip mėgo įvairaus amžiaus ir išsilavinimo skaitytojai, vertinę jo intelektą, aštrų protą ir išskirtinį gebėjimą matyti didesnį paveikslą.

Aurelijus buvo vienas pirmųjų „Verslo žinių“ bendradarbių. 1995 m. tik su jam būdinga aistra ėmėsi mažai kam tada suprantamos finansų rinkų temos. Vėliau redagavo žurnalus „Iliustruotasis mokslas“, „Iliustruotoji istorija“ ir “Verslo klasė”. Šis leidinys jam buvo ypač brangus, leidęs pasireikšti jo įvairiapusiškumui, straipsnius jam Aurelijus rengė iki paskutinės akimirkos.

Ypač svarbi jam buvo pastarųjų metų švietimo tema, vietos jai atsirasdavo kiekviename „Verslo klasės“ numeryje. Jis tikėjo, kad šie tęstiniai straipsniai pagaliau pažadins esminėms permainoms švietimo sistemoje Lietuvos politinį elitą.

Jis mėgo dirbti vienas, retai kuo nors skųsdavosi ar prašydavo pagalbos. Ateidavo, atsisėsdavo prie savo kompiuterio, užsidėdavo ausines ir, pasileidęs kokią audio knygą, paskęsdavo savo autorių tekstų sraute. Kartais tai keldavo susirūpinimą redaktoriams, kurie visada sunerimsta matydami leidybines improvizacijas, tačiau Aurelijus tvirtai laikė visus galus. Kai žurnalas pasiekdavo skaitytojus – sulaukdavo aktyvios reakcijos ir nesibaigiančių diskusijų socialiniuose tinkluose.

Atsisveikindami su kolega neužmiršime jo šypsenos. Geras humoro jausmas padėdavo nuimti įtampas sunkiais momentais ir su giedra nuotaika imtis kompleksinių kūrybinių ir leidybinių iššūkių.

Pasistengsime išsaugoti bent dalelę jo energijos ir tęsti tuos darbus, kurie, žinome, jam rūpėjo ir buvo svarbūs. Bet mums jo visada trūks. Didžiuojamės, turėję savo gretose tokį žurnalistą“, – sako Rolandas Barysas, „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius.

Raštininko žodis

Neveltui Aurelijus buvo vadinamas Raštininku, – jo tekstams, visada ataustiems giliomis įžvalgomis ir humoru, sunku rasti lygių. Antai paskutinėje „Verslo klasės“ pratarmėje jis rašė: „Sveikatos jums. Ir, meldžiu, tik jau išsaugokite humoro jausmą“.

„Sveiki, kaip jums patinka prasidėję 2020-ieji? – klausė jis šių metų pradžioje. – Tiek įvykių, kiek mus užplūdo per sausį ir vasarį, aš per savo daugiau kaip trisdešimties metų darbą spaudoje ir netoli jos iš viso neprisimenu. Čia dar tik krūpčiojome, galvodami, bus ar nebus karas tarp Irano ir Jungtinių Valstijų, o jau skaičiuojame naujojo koronaviruso apkrėstus žmones ir nuostolius, galimai patirsimus dėl Kinijos gamyklų uždarymo/.../

Ir taip gyvenome – visas pasaulis – apimti dar neregėto neapibrėžtumo būsenos. Virusas to neapibrėžtumo laipsnį dar neprastai padidino. Ir vėlgi pakartosiu: turbūt svarbiausias įgūdis šiais laikais – mokėti greitai prisitaikyti prie kintančios aplinkos ir nuolat mokytis.“

Ir dar viena citata iš Aurelijaus pratarmės „Verslo klasei“:

„Liūdna žinia būtų tokia – ne tik 2020-aisiais, bet ir 2021-aisiais jokių „agurkų sezonų“ nebus. Ir ne dėl mūsų vietinių žaidimų smėlio dėžėse. Nors ir čia pakaks smagumų naujas keistas koalicijas dėliojant po Seimo rinkimų – o aš nelabai abejoju, kad jos gali atrodyti net ir labai keistokos. Tikrai esu čia citavęs seną kinų prakeiksmą: „Kad tu gyventum permainų laikais.“ Konfucianizmu (jame itin vertinama tvarka ir pastovumas) dvelkiantis prakeiksmas mums visiems dabar tapo realybe. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad daugiausia tų permainų, šokų ir isterijų vis dėlto yra virtualiojoje arba simbolinėje realybėje – kaip rašiau prieš kurį laiką „Verslo klasėje“, net ir karai dabar vyksta labiau simbolinėse erdvėse. Realioje realybėje – toje, kur veikia gravitacija, skiepai padeda išnaikinti mirtinas ligas ir grybai vis dėlto dygsta, – viskas gerokai ramiau.

Tai tokia ir būtų mano rekomendacija visam tam likusiam laikui, kurį dar turėsime praleisti pamišėlių namuose vardu „2020-ieji“, – prisiminkite, kad virtualioji ir simbolinė realybė nėra tapati realiai realybei. O prisiminę pabandykite šioje pastarojoje išmesti vieną kitą inkarą.

Tai gali būti, tarkim, kokie nors neramią informacijos šėtonų apsėstą dvasią numaldantys monotoniški veiksmai – rytietiška meditacija arba lietuviška meditacija, kuri vadinasi „ravėjimas“. Ir kai tik pamatysite kur nors virtualiose ganyklose buriamas kariuomenes su vėliavomis „mes teisūs“ ir „mes dar labiau teisūs“, neskubėkite prie jų šlietis. Aš suprantu, būryje smagiau, bet užkrečiami būna ne tik tymai ar COVID-19.

Išlaikyti kritišką požiūrį į informacijos potvynį mes turėtume išmokti jau mokykloje – mus ir mūsų vaikus to turėtų išmokyti puikūs mokytojai, ištvėrę visus nuotolinio mokymo vargus. Aišku, gaunantys gerokai didesnius atlyginimus nei dabar. Iš šios valdžios nė vienas iš mūsų nieko jau (na nebent išskyrus dar vieną kitą draudimą) nebesitiki, žinoma. Bet gal spalį balsuodami būsime ramesni, nepasiduosime emocijoms ir savo pasirinkimą apgalvosime kiek geriau negu kaip tuomet, kai renkamės siurblį robotą“.

Prezidento užuojauta

Užuojautą dėl A. Katkevičiaus mirties šeimai, draugams ir visai žiniasklaidos bendruomenei pareiškė prezidentas Gitanas Nausėda. Pasak šalies vadovo, Lietuva neteko ryškios asmenybės, intelektualo ir šviesuolio.

„Reiškiu pagarbą šios šviesios asmenybės atminimui, palikimui ir kūrybinei veiklai. Aurelijus Katkevičius nepailstamai tikėjo tautos sąmoningumo puoselėjimu, buvo aktyvus visuomenininkas ir įžvalgus mąstytojas. Lietuva neteko tikro nuoširdaus intelektualo“, – sakė prezidentas.

Užuojautą pareiškė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

A. Katkevičiaus nuopelnai Lietuvai įvertini Sausio 13-osios atminimo medaliu.

Atsisveikinimas su Aurelijum vyks rugpjūčio 14 d. nuo 9 iki 16 valandos Olandų gatvėje 22, Vilniaus laidojimo rūmuose.

Urna išnešama 16 val., laidotuvės vyks Liepynės kapinėse.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Prancūzmetis Klaipėdos krašte: egzotiškas istorijos epizodas Premium

Vadinamasis prancūzmetis Klaipėdos krašte nėra toks plačiai žinomas mūsų istorijos epizodas, kaip, tarkime,...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pandemija kerpa sparnus: milijardierius R. Perelmanas išsiparduoda Premium 1

JAV milijardierius Ronaldas Perelmanas, bankininkas, investuotojas, gelbėdamas savo kompanijas, yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: A. Venskus – diplomatas, išradėjas, pramonininkas Premium

Pirmasis Lietuvos ambasadorius prie NATO ir ES Adolfas Venskus (1924–2007) kaip nė vienas kitas Prancūzijoje...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pasaulio aukso atsargos senka: kiek jo dar liko Premium

Auksas paklausus kaip investicija, jis laikomas statuso simboliu, galiausiai – šis taurusis metalas yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: iš diplomato P. Klimo prisiminimų Premium

Teisininkas, istorikas, politikas, Vasario 16-osios akto signataras Petras Klimas (1892–1969) 1925-aisiais...

Laisvalaikis
2020.09.26
„Netflix“ įkūrėjas R. Hastingsas: tokio augimo dar neregėjome Premium 1

Reedas Hastingsas. Milijardierius, „Netflix“ įkūrėjas, filantropas. Žmogus, kuris sunaikino „Blockbuster“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.26
Genocido centras iš interneto išima KGB bylų registracijos žurnalą  1

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) paskelbė, jog iš interneto svetainės...

Laisvalaikis
2020.09.24
Lukiškių aikštės perdavimą vadina ir būtinąja gintimi, ir R. Karbauskio erotine fantazija

Lukiškių aikštės Vilniuje perdavimas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui yra būtinoji...

Laisvalaikis
2020.09.24
Po 40-ies metų už savo „niekingą poelgį“ atsiprašė J. Lennono žudikas

Markas Chapmanas, vyras, 1980 m. gruodžio 8 d. nušovęs britų dainininką Johną Lennoną, atsiprašė jo našlės...

Laisvalaikis
2020.09.23
Nobelio premijų teikimo ceremoniją pakeis televizinis renginys

Pirmą kartą nuo 1944 metų dėl COVID-19 pandemijos atšauktą tradicinę Nobelio premijų teikimo ceremoniją...

Laisvalaikis
2020.09.22
Šešiems kūrėjams – aukščiausi Kultūros ministerijos apdovanojimai

Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems kūrėjams įteikti aukščiausi Kultūros ministerijos skiriami...

Laisvalaikis
2020.09.22
Atstovauti Lietuvai 2022-ųjų Venecijos bienalėje pretenduoja keturi projektai

Lietuvos kultūros taryba, baigusi paraiškų atstovauti Lietuvai 59-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje...

Laisvalaikis
2020.09.21
Įpročiai, kurie didina kasdienį nuovargį Premium 1

Miego trūkumą ir stresą dažniausiai kaltiname dėl prastos savijautos. Bet anot sveikatos priežiūros...

Laisvalaikis
2020.09.20
VU kviečia į diskusiją apie įvykius Baltarusijoje 2

Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su Vilniaus tarptautinio kino festivaliu „Kino pavasaris“,...

Laisvalaikis
2020.09.20
Rumunijoje atrastos 2017-aisias Londone pagrobtos itin vertingos knygos 3

Rumunijoje policija atrado apie 200 retų ir vertingų knygų, pavogtų per sudėtingą sandėlio apiplėšimą Londone...

Laisvalaikis
2020.09.19
Išrinkti geriausi pasaulio NT projektai

Pasaulinės nekilnojamojo turto (NT) parodos MIPIM metu apdovanoti geriausi projektai. Du prizai iškeliavo į...

Statyba ir NT
2020.09.19
Banksy prarado prekių ženklo teises į vieną iš savo garsiausių kūrinių

Jungtinės Karalystės (JK) gatvės menininkas Banksy pralaimėjo dvejus metus trukusią kovą su atvirukus...

Laisvalaikis
2020.09.18
Nacionaliniam dramos teatrui toliau vadovaus M. Budraitis

Konkursą eiti Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinio direktoriaus pareigas laimėjo Martynas...

Laisvalaikis
2020.09.18
Tyrimas dėl Klaipėdoje nugriautų pastatų nutrauktas, bus reikalaujama atlyginti žalą  5

Prokuratūra nutraukė tyrimą dėl trijų Klaipėdos senamiestyje nugriautų pastatų, tačiau iš pastatų savininkų...

Statyba ir NT
2020.09.18
Turizmo sektoriuje – išlikimo žaidimai Premium

Eva Šatkutė-Stewart, prognozavimo ir kiekybinės analizės lyderiui „Oxford Economics“ priklausančių įmonių...

Laisvalaikis
2020.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus