Dėl lėšų kultūros infrastruktūrai nesutaria ir sektorius, ir aukščiausioji valdžia

Publikuota: 2020-05-22
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Nesiliaujant diskusijoms dėl Vyriausybės skirtų investicijų kultūros sektoriui, Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacija išplatino pranešimą, kuriame kviečia bendruomenę „išlikti vieningą ir solidarizuotis su sprendimais, skirtais ne tik išgyventi šį sudėtingą laiką, bet ir investuoti į infrastruktūrą, kuri yra būtina norint vystyti bet kokius kultūros projektus“.

Papildyta prezidenot ir premjero komentarais.

primena, jog gegužės pradžioje Vyriausybė paskelbė kultūrai skyrusi 68,3 mln. Eur. Sektorių labiausiai įaudrino ir supriešino tai, jog į vieną buvo suplakti 25 mln. Eur, skirtų tiesogiai kultūrai, menui bei jį kuriantiems menininkams gaivinti, ir 43,3 mln. Eur kultūros infrastruktūros plėtrai ir atnaujinimui, kuriuos, kaip ir švietimo sektoriaus paramos atveju, dalis kultūrininkų pavadino „pinigais statyboms“.

Kviečia žiūrėti į ateitį

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacijos pareiškime rašoma: „Kultūros sektorius priklauso kategorijai veiklų ir sričių, kurios iš karto pajuto pandemijos ir vėliau paskelbto karantino pasekmes, ir kurio atsigavimas bus vienas ilgiausių. Ieškant sprendimų, LR Vyriausybė kultūros sektoriaus reikmėms numatė beprecedentę 68 mln. Eur sumą. Iš jų 43,3 mln. Eur planuojama skirti kultūros infrastruktūros plėtrai ir atnaujinimui.

Būdami kultūros bendruomenės dalis, jaučiame pareigą paaiškinti ir paremti tokį sprendimą.

Pirma, kultūros sektoriui skiriamos investicijos ir parama turi būti įvairiapusiška: dalis jos privalo spręsti aktualiausią, „čia ir dabar“ problemą – kūrėjų ir kultūros žmonių bent jau minimalų pajamų garantavimą, kaip yra kitose ekonomikos srityse. Kita dalis investicijų turi būti skiriama dar prieš karantiną numatytiems infrastruktūros projektams.

Kalbama ne apie naujus statinius, o apie tęsiamus projektus. Pravartu prisiminti ir ankstesnes patirtis, kai krizės laikotarpiu buvo įgyvendinti seniai planuoti, tačiau sunkiai finansavimą ir pritarimą gavę projektai – Nacionalinės dailės galerijos, „Menų spaustuvės“, VDA parodų centro „Titanikas“ erdvės, Nacionalinis muziejus LDK valdovų rūmai, rekonstruota Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Visi šie nacionalinės reikšmės objektai sutelkė didžiules profesionalų pajėgas, jais naudojasi šimtai tūkstančių lankytojų.

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad finansinės investicijos infrastruktūros projektams įgyvendinti yra skiriamos pagal Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano dalį, skirtą skatinti ekonomiką – t.y., konkrečią priemonę „Spartinti investicijų programas – skirti papildomų lėšų“. T.y. lėšos yra skiriamos jau anksčiau suplanuotiems investiciniams projektams.

Tenka apgailestauti, kad kultūros bendruomenė priešinama tarpusavyje ir bandoma sudaryti įspūdį, jog Vyriausybė ir Kultūros ministerija nesprendžia trumpojo laikotarpio kultūros ir meno įstaigų veiklos problemų. Asociacijos, kurios įstaigos aprėpia scenos menų, muziejų, koncertinių įstaigų ir bibliotekų sritis, narių nuomone, kultūros sektoriui šiuo metu reikalingi tiek trumpalaikiai, tiek ilgalaikiai sprendimai ir būtų klaidinga manyti, kad didžiąją dalį investicijų nukreipus į projektų įgyvendinimą trumpuoju laikotarpiu (vasarą), kultūros sektoriui bus garantuotas tvarumas.

Be to, atnaujintomis kultūros erdvėmis naudojasi ir nevyriausybinio sektoriaus meno organizacijos – šiuo metu rekonstrukcijos darbus vykdant ne vienam teatrui ir koncertinei įstaigai, šis erdvių stygius kaip niekada akivaizdus.

Dabartinis laikotarpis, kuomet renginiai nevyksta ir planuojami visiškai kitokiomis, sumažintomis apimtimis, yra būtent tas laikas, kai galima visu intensyvumu rekonstruoti kultūros erdves, kad iš karto po pandemijos jose galėtų pilnavertiškai ir intensyviai vėl vykti veiklos.

Siekiame pabrėžti, kad visi esame viena didelė (šiuo metu vienodai pažeista) kultūros bendruomenė, labai susijusi tarpusavyje. Atnaujintomis erdvėmis naudosis daug nevalstybinio sektoriaus kūrėjų, tad skirstymas į kategorijas „valstybinius“ ir „nevyriausybinius“ yra priešinantis ir sunkiu periodu skaldantis kultūros bendruomenę.

Nacionalinių organizacijų požiūriu, šiuo metu ypač svarbu susitelkti ir ištverti sudėtingą laikotarpį tam, kad visos erdvės galėtų visiškai atsidaryti tuomet, kai tai bus saugu ir kūrėjams, ir žiūrovams.“

Pranešimą pasirašė Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis Kauno dramos teatras, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Nacionalinis muziejus LDL valdovų rūmai.

Nesutaria ir aukščiausieji

Dėl 43 mln. eurų kultūros infrastruktūrai nesutaria ne tik nacionalinės kultūros bei meno įstaigos ir nevyriausybininkai, bet ir aukščiausioji šalies valdžia. Premjeras Saulius Skvernelis savo „Facebook“ paskyroje aiškina, kad 43 mln. Eur, skirti kultūros infrastruktūros projektams, „nėra investicija į plytas ar sarkofagus“, esą taip šalia tiesioginės paramos kūrėjams siekiama užtikrinti jų darbo sąlygas.

Tuo metu prezidentas Gitanas Nausėda abejoja dėl 43 mln. Eur ne tiesiogiai kultūrai, o statybų sektoriui.

Po susitikimo su kūrėjais Oskaro Koršunovo teatre prezidentas sakė, jog tai, „kaip mes gelbėjame kultūrą, man labiau panašu į statybos sektoriaus gelbėjimą. Turėtumėme būti tikslūs ir pasakyti, kad tie pinigai, kurių liūto dalis šiandien yra skirta, yra iš esmės parama statybos sektoriui“. Prezidento G. Nausėdos įsitikinimu, tai „tikrai nėra tas kelias, kuriuo turėtumėme eiti. Todėl lėšų, kurių apimtis, bent jau iš pirmo žvilgsnio, įspūdinga, struktūra turėtų būti peržiūrėta, iš esmės numatant pinigų panaudojimą tiems projektams ir sritims, kurioms jos reikalingiausios“.

G. Nausėda pasiūlė Vyriausybei, kad šiuo metu merdinčiam kultūros industrijos sektoriui galima būtų skirti pinigų panašiu principu, kaip tai daroma mikroįmonėms, pagal pernai sumokėtus mokesčius, arba „sudaryti sąlygas užsidirbti“.

Premjeras S. Skvernelis nesutinka, jog lėšos infrastruktūrai nėra naudingos kultūrai.

„Eidami į kultūros renginius norime ateiti į kultūringą erdvę. Dar daugiau – didžioji dalis mūsų net neįsivaizduoja, kokiomis sąlygomis dirba kultūros sektoriaus žmonės“, – „Facebook“ paskyroje rašo S. Skvernelis. Kita vertus, jis neneigia, kad skiriant papildomų lėšų infrastruktūrai galvota ir apie statybų sektorių.

„Taip, papildomai 43 milijonus skyrėme infrastruktūrai, siekdami vienu šūviu nušauti du zuikius – ir paremti statybų sektorių, ir padėti kultūrai, kurios pastatams daugybę metų neužtenka lėšų ir kurių didelė dalis priklauso kultūros paveldui“, – rašo S. Skvernelis.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Mokslininkai: kodėl COVID-19 serga tiek daug medikų Premium

PSO duomenys rodo, jog gydytojai ir medicinos personalas įvairiose šalyse sudaro iki trečdalio visų asmenų,...

Laisvalaikis
2020.05.29
Internetinėje prekyboje – ir apsauginės kaukės su garsiojo Ai Weiwei darbais

Garsus Kinijos šiuolaikinio meno kūrėjas ir politinis aktyvistas savo darbais papuošė 10.000 vienkartinių...

Laisvalaikis
2020.05.28
Laisvę renginiams: patvirtintos žiūrovų „kvotos“

Kultūros ministerija pranešė apie pirmuosius renginių dalyvių ir žiūrovų skaičiaus didinimo etapus, taip pat...

Laisvalaikis
2020.05.27
Sostinėje – Justino Marcinkevičiaus vardo skveras

Justino Marcinkevičiaus (1930–2011) vardas nuo šiol skambės ne tik Lietuvos rašytojų sąjungoje, bet ir greta...

Laisvalaikis
2020.05.27
Trys pandemijos scenarijai: nė vienas nenumato, kad COVID-19 pasitrauks Premium

Analitikai neabejoja, jog pasaulis dėl pandemijos neišvengs nei ekonominių, nei socialinių nuosmukių. Kokiu...

Laisvalaikis
2020.05.27
Ministras A. Veryga: neskatinam žmonių tirtis

Norintieji išsitirti dėl koronaviruso, testus gali atlikti ir mokamai privačiose laboratorijose – tą daryti...

Laisvalaikis
2020.05.27
Mirė choreografas Elegijus Bukaitis

Gegužės 27 d. mirė žymus Lietuvos choreografas Elegijus Bukaitis (1941–2020).

Laisvalaikis
2020.05.27
Mokamų COVID-19 tyrimų draudimas – A. Verygos rankose Premium 7

Svarstant apie galimą karantino pabaigą, daugybei sąmoningų piliečių kyla dar didesnis poreikis atlikti...

Laisvalaikis
2020.05.26
Gedimino kalnui tvarkyti skirs 13 mln. EUR 4

Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) ir Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) pasirašė projekto „Lietuvos...

Laisvalaikis
2020.05.26
Augalų parduotuvėlėje šeimininkaujančios seserys verslą prilygina aštrių pojūčių kelionei Verslo tribūna

Prieš kelis tūkstančius metų senovės Kinijos filosofo Laodzi pasakytą frazę, jog tūkstančio mylių kelionė...

Laisvalaikis
2020.05.26
Mokslininkai: miegoti – 8 valandas, į darbą – nuo 10-tos Premium

Jei miegama per mažai arba miegas yra nevisavertis, kiti du žmogaus paros trečdaliai taip pat bus...

Laisvalaikis
2020.05.25
Pirmasis „Google‘as“– XVIII amžiuje Premium

Prancūzas Denis Diderot turėjo planą. Jis norėjo surinkti visas žmonijos žinias į vieną didžiulę...

Laisvalaikis
2020.05.24
Matematikos baimė - ne pramanas Premium 1

Tikrindami vaikų namų darbus vengiate matematikos, nors jau prižiūrite anūkus įtemptomis gyvenimo akimirkomis...

Laisvalaikis
2020.05.24
48 metai vaizdo žaidimų – nuo trijų pikselių iki virtualios realybės

Skaičiuojama, kad visame pasaulyje kompiuterinius žaidimus žaidžia per 2,5 milijardo žmonių. Vieniems – tai...

Technologijos
2020.05.24
„Financial Times“: ar išgyvename biuro istorijos pabaigą? Premium 20

1903-iaisiais garsusis architektas Frankas Lloydas Wrightas suprojektavo statinį, kuris nė iš tolo nepriminė...

Laisvalaikis
2020.05.23
Išsipildžiusios Žiulio Verno ateities vizijos  Premium

„Gamtoje yra galinga jėga, greita, paklusni, lengvai pritaikoma visiems poreikiams. Mano laive viskas ja...

Laisvalaikis
2020.05.23
Dėl lėšų kultūros infrastruktūrai nesutaria ir sektorius, ir aukščiausioji valdžia

Nesiliaujant diskusijoms dėl Vyriausybės skirtų investicijų kultūros sektoriui, Lietuvos nacionalinių...

Laisvalaikis
2020.05.22
Mokslininkai ir medikai įvertino serologinių testų patikimumą

Vilniaus universiteto mokslininkai, ištyrę rinkoje esančių greitųjų serologinių testų jautrumą, teigia, kad...

Laisvalaikis
2020.05.22
Renginių organizatoriai: festivalių šią vasarą nebus Premium

Ministrų kabinetas gegužės 20 d. pritarė renginių atlaisvinimo planui. Vyriausybei jį patvirtinus kitą...

Laisvalaikis
2020.05.20
Mirė skulptorius A. V. Ambraziūnas

Gegužės 7 dieną eidamas 87-uosius, mirė skulptorius Alfonsas Vincentas Ambraziūnas, pranešė Lietuvos...

Laisvalaikis
2020.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus