Išrinkti moksleivių verslo čempionato „Titan‘19“ nugalėtojai, pasiūlę netikėtą būdą sumažinti patyčioms

Publikuota: 2020-02-14
svg svg

Sausio 31-ąją įvyko didžiausio 9-12 klasių moksleivių verslo čempionato „TITAN‘19“ finalas.  Šiemet moksleiviai verslo idėjomis sprendė išties aktualią problemą – kūrė sprendimus, kurie padėtų išvengti socialinių tinklų žalos ir priklausomybės nuo jų. Geriausia išrinkta komanda „STASIN“ iš Kauno „Saulės“ gimnazijos, pažvelgusi į užduotį kitu kampu: pasiūliusi įdėją, kuri padėtų autizmo sutrikimą turintiems moksleiviams išvengti patyčių.

Užduotys pareikalavo tiek verslumo, tiek atidumo socialinėms problemoms

Verslumo švietimą vykdančios tarptautinės organizacijos „Junior Achievement“ organizuojamas vyresnių klasių moksleivių verslo čempionatas vyksta kasmet spalio – sausio mėnesiais. Konkursas šiemet subūrė 900 moksleivių, 300 komandų iš daugiau nei pusšimčio mokyklų, 25 miestų ir miestelių.  

Čempionato dalyviai kelis mėnesius žaidė verslo simuliacijoje ir kūrė socialinio verslo idėją, kuri padėtų jų bendraamžiams išvengti galimos socialinių tinklų žalos ar neigiamo poveikio. 

„XXI amžiaus darbo rinkoje ypač svarbūs bendrieji gebėjimai analizuoti, kompleksinis bei  inovatyvus mastymas. Visa tai mokiniai dar mokyklos suole įgyja per patyriminį ugdyma, verslo simuliacijas. Jie daro pirmąsias klaidas, kurios sukuria pamatą tolimesniam augimui. Lydimi mokytojų, savo pagrindinių mentorių, jie kuria verslo sprendimus tiek virtualioje aplinkoje, tiek siūlo socialinius sprendimus savo artimiausiai bendruomenei“, – sako „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė.

Paskutinę sausio dieną, Vilniuje susitiko 16 simuliacijoje geriausiai pasirodžiusių komandų, kurie turėjo savo idejas pristatyti čempionato komisijai. Kol komisija rinko nugaletojus mokiniai išklausė socialinių tinklų eksperto Donato Talučio paskaitos apie tai, kaip reklamuoti savo paslaugą ar produktą socialiniuose tinkluose. 

Į užduotį pažvelgė iš kito kampo

Pirmoji vieta atiteko komandai „STASIN“. Jos narys Egidijus Sinkevičius sakė, jog iškart nujautė, kuriuo keliu eis dauguma komandų: jos kurs produktus, skirtus sutrumpinti socialiniuose tinkluose iššvaistomą laiką. Nuojauta jo neapgavo. Egidijus su komandos nare Evelina Stašauskaite ieškojo būdo sumažinti patyčių problemą, o gimnazistų ekonomikos mokytoja pasiūlė specifinę tikslinę grupę.

„Galvojome, kokios grupės yra pažeidžiamiausios? Mūsų ekonomikos mokytoja Laima Girdauskienė papasakojo apie vaikus, turinčius autizmo sprektro sutrikimus (jai yra tekę tokių mokyti) ir kaip jiems sudėtinga atlikti dalykus, kurie mums atrodo kasdieniai ir paprasti. Autistiški vaikai gali spręsti sudėtingiausius matematikos uždavinius, tačiau iš rankų iškritus knygai, stovės ir žiūrės į ją, nesugalvos, kaip čia dabar elgtis. Kai jie negali atlikti tokių veiksmų, prasideda patyčios. Perskaitėme, kad 65 proc. autistiškų vaikų patiria patyčias, palyginimui, jas patiria 10 proc. jokių sutrikimų neturinčių vaikų. Supratome, kad tikrai aktualu bus padėti būtent šiai grupei,“ – pasakojo E. Sinkevičius. 

Komanda siūlo autistiškiems vaikams skirtus kasdienius užsiėmimus, kur jie būtų mokomi reaguoti į įvairias situacijas, iš anksto išmokti priimtino elgesio variantų. Autizmo spektro sutrikimą turintiems žmonėms patinka viską susiplanuoti iš anksto, kai diena turi aiškią rutiną ir dienotvarkę. Taip pat šiems vaikams patinka mušti ritmą ir tuo įpročiu jie dažnai veda iš kantrybės savo mokytojus (beje, ir tėvus). Tačiau šį pomėgį galima išnaudoti į užsiėmimus įtraukiant muzikos, būgnų mušimo pamokas.

„Užsiėmimai yra pagrindinė mūsų paslauga, o pagalbinis įrankis – mobilioji programėlė. Joje autistiški vaikai galėtų skaityti apie tam tikras situacijas, atlikti testus, išmėginti teisingus ir neteisingus atsakymų variantus. Galėtume prijungti ir virtualios realybės akinius, kurie padėtų įsijausti į tam tikras situacijas, pavyzdžiui, ką daryti, knygai iškritus iš rankų?“, – dėstė gimnazistas.

Egidijus ir Evelina kruopščiai ruošėsi idėjos pristatymui, nugludino skaidres, kurias demonstravo komisijai ir negti sukūrė simbolinį logotipą – „lietaus vaikų“ spalvos, su keltų simboliu, kuris primena motiną ir vaiką pačiame centre.

E. Sinkevičius svarsto, jog idėjai paversti realybe reikėtų didžiulių investicijų ir daug partnerysčių. Tačiau sėkla – jau pasodinta: moksleiviai kviečiami į Prano Daunio ugdymo centrą dar kartą pristatyti tokios idėjos autizmo sutrikimą turinčių mokinių mokytojams ir tėvams, „Rotary“ klubo atstovams.

„Bet kokiu atveju, šis čempionatas ir pasiruošimas jam atnešė labai daug džiugių emocijų ir tai yra patirtis, kuri įsimins visam gyvenimui“, – sakė vaikinas.

Įgyvendinimui prireiktų profesionalų pagalbos

Šios komandos ekonomikos mokytoja Laima Girdauskienė sako, jog gimnazistai labai atsakingai ruošėsi idėjos pristatymui, kalbėjo skirtingose klasėse, kad pasitreniruotų.

„Dar rudenį, vedant pamoką apie socialinį verslą, kažkaip išėjo kalba apie autistiškus vaikus. Ir tos patyčios kyla todėl, kad jie nemoka elgtis tam tikrose situacijose.  Jie gali mintinai atlikti sudėtingus matematinius veiksmus, tačiau valgykloje nesusipras, kurį sumuštinį pasirinkti: su dešra, ar su sūriu? Šie vaikai turi viską išmokti – jiems savaime intuityviai nuspręsti nepavyksta. Taip vienai čempionate dalyvavusiai mūsų gimnazijos komandai šovė idėja kurti autistiškiems vaikams susivokti skirtingose situacijose padedančią programėlę. Tačiau parašius verslo planą, įvertinus, kad realiam pelnui uždirbti vien programėlės neužteks, išsirutuliojo idėja daryti ir kasdienius popamokinius užsiėmimus. Ir ne tik patiems vaikams, bet ir jų tėvams, mokytojams – nes ir bendrauti su šiais vaikais reikia kitaip. Beje, jų pastaruoju metu sparčiai daugėja“, – sakė L. Girdauskienė.

Pasak mokytojos, ši idėja kol kas negali virsti moksleivių bendrove, nes jos įgyvendinimui reikia profesionalių psichologų ir ergoterapeutų pagalbos. Vis tik ji džiaugėsi, kad jos vadovauta komanda labai kruopščiai pasiruošė čempionatui ir į užduotį pažvelgė kūrybiškai, drąsiai, atrado plačioje temoje aktualią nišą.

Antrosios vietos laimėtojais pripažinta komanda „Aurum Three“ iš Kauno VDU Rasos gimnazijos. Komandos nariai – Gabrielius Zenkovas, Karolis Poviliūnas ir Vitalija Smirnovaitė, jų mokytoja – Inga Kublickienė.  

Trečiąją vietą čempionato komisija skyrė komandai komanda „Šiandien matosi dangus“ iš KTU gimnazijos. Komandą sudaro Karolina Belousova, Vika Meškauskaitė ir Mantas Kudarauskas, jiems talkina ekonomikos mokytojas Kristijonas Bartoševičius.

Šios komandos pasidalino 1000 eurų vertės prizinį fondą, kurį įsteigė organizacijos „Junior Achievement“ strateginis poveikio investuotojas, įmonė „Moody‘s“. Tai – globali kompanija,  teikianti kreditų reitingavimo, tyrimų bei statistikos paslaugas finansų rinkoms.

„Kompanijos „Moody‘s“ socialinės atsakomybės strategijoje esame numatę, jog padėsime jauniems žmonėms puoselėti jų talentus, o „TITAN“ verslo čempionatas buvo proga finansiškai paskatinti būsimus socialiai atsakingus Lietuvos verslininkus ir lyderius. Tad nuoširdžiai sveikiname nugalėtojus!“ – sakė Rudo Mutambiranwa, „Moody‘s“ regiono socialinės atsakomybės vadovas.

Finalą visos komandos pradėjo neturėdamos jokio pranašumo viena prieš kitą. Tačiau komisija atskleidė, kam geriausiai sekėsi pirmajame „Titan‘19“ etape. Verslo simuliacijoje geriausiai pasirodė vėliau trečiąją vietą čempionate pelniusi komanda „Šiandien matosi dangus“ iš KTU gimnazijos.

Socialinio verslo užduotį geriausiai įveikė komanda „Kauptukai“ iš Joniškio „Aušros“ gimnazijos. Komandos nariai – Raminta Juodpalytė, Domantas Keturakis ir Ieva Vaineikytė, o mokytoja – Jūratė Pinkienė. 

Verslo čempionato vertinimo komisiją sudarė Jonas Laniauskas (Jaunimo reikalų departamentas), Simona Laiconaitė (Lietuvos socialinio verslo asociacija), Silvija Kalinauskaitė (kompanija „Adform“), Aurelija Olendraitė (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) ir  X (kompanija „Moody‘s“). 

Konkursą „Junior Achievement“ organizuoja kartu su kompanija „Moody‘s“ bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Įsilaužus į muziejų pavogtas V. van Gogho paveikslas

Pasaulio žiniasklaida praneša, jog iš „Singer Laren“ muziejaus, veikiančio Lareno mieste Nyderlanduose,...

Laisvalaikis
2020.03.30
Y. N. Harari: ateitis priklausys nuo dabar priimamų sprendimų Premium

„Ši audra praeis. Tačiau dabar priimami sprendimai gali pakeisti mūsų gyvenimą ateityje“, – sako Yuvalis Noah...

Laisvalaikis
2020.03.29
Mirė iškilus lenkų kompozitorius Krzysztofas Pendereckis

Lenkų kompozitorius ir dirigentas Krzysztofas Pendereckis, praturtinęs klasikinės muzikos lobyną inovatyviais...

Laisvalaikis
2020.03.29
Johannas Gottliebas Fichte kuria komandą Premium

Johanno Gottliebo Fichtės (1762–1814) kapas Dorotheenstadto kapinėse Berlyne vykusiai iliustruoja šio...

Verslo klasė
2020.03.28
Privatus verslas surėmė pečius: dešimtys iniciatyvų prieš „koroną“

Lietuvių liaudis turi daug priežodžių ir pamokymų, kuriais galima apibūdinti esamą padėti koronaviruso...

Laisvalaikis
2020.03.27
Mikrobiologas P. Piotas: esu virusų detektyvas Premium 4

Peteris Piotas, aukštas vyriškis žilais trumpai kirptais plaukais ir ryžtinga eisena, ištiesia ranką.

Laisvalaikis
2020.03.27
Vyriausybė padės ir meno kūrėjams 1

Kovo 25 d. posėdyje Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui apmokėti kūrybines prastovas meno...

Laisvalaikis
2020.03.25
Programuotojų jaukas verslo angelams: kova su virusu

Technologijų entuziastai tris dienas vykusiame „Hack The Crisis“ renginyje ieškojo ir, kaip skelbiama, – rado...

Laisvalaikis
2020.03.25
Mokslas neigia mitus apie COVID-19 Premium 1

Naujajam koronavirusui milžinišku mastu plintant po pasaulį, lygiai taip pat sparčiai žiniasklaidoje, ypač...

Laisvalaikis
2020.03.23
Paramos fondai vienijasi ir efektyvina veiklą

Praėjusią savaitę, kai pagaliau visiems tapo aišku, jog Lietuva neišvengs COVID-19 protrūkio, pradėjo...

Laisvalaikis
2020.03.23
Pakalbėkim apie meną: kitokie P. Jurkšaitytės kambariai Premium 1

Paveikslas „Olandiškos istorijos 6“ (2013) – tai pasakojimas apie vakariečiams būdingą santykį su kultūros...

Laisvalaikis
2020.03.22
„Korona“ ir 11 kitų pavojingiausių virusų pasaulyje Premium 1

Su virusų sukeltomis ligomis žmonės vargo dar prieš sukurdami civilizacijas. Ilgainiui kai kurias virusines...

Laisvalaikis
2020.03.22
Istorija: arabai atranda Europą Premium

Viduramžiais arabai manė, kad šaltas Europos klimatas yra Dievo bausmė. Tik nedaugelis musulmonų buvo tokie...

Laisvalaikis
2020.03.22
Medikams - kinų patirties kovojant su COVID-19 vadovėlis

Į lietuvių kalbą išverstas COVID-19 prevencijos ir gydymo praktinis vadovas, kuriame pateikiamos Kinijos...

Laisvalaikis
2020.03.21
Mirė kantri muzikos legenda Kenny Rogersas 

Būdamas 81-erių mirė kantri muzikos legenda Kenny Rogersas, penktadienio vakarą pranešė jo šeima.

Laisvalaikis
2020.03.21
Koronos grėsmė „pramušė“ poreikį vienytis

Kaip Damoklo kardas pakibusi COVID-19 ligos grėsmė dar kartą liudija seną ir tikriausiai banalią ištarmę, kad...

Laisvalaikis
2020.03.20
NT agentūros vadovas P. Gebrauskas: prabangaus turto segmente nerimo dėl recesijos nėra Premium 10

Mano namai – mano tvirtovė, – taip galima pavadinti pokalbio su Pauliumi Gebrausku, nekilnojamojo turto...

Laisvalaikis
2020.03.20
Darbas iš namų: dienotvarkė yra privaloma 2

Valstybėje paskelbtas karantinas daugybę žmonių privertė dirbti nuotoliniu būdu. Sakytum, nėra ko skųstis:...

Laisvalaikis
2020.03.19
Paminklą A. Ramanauskui-Vanagui statys pagal A. Kuzmos ir „Arches“ projektą

Vyriausybės skelbtą atvirą anonimišką konkursą paminklui ir antkapiui partizanų vadui Adolfui...

Laisvalaikis
2020.03.19
Prestižinę Abelio matematikos premiją pelnė du tikimybių specialistai

Norvegijos vyriausybės skiriama Abelio premija už matematikos mokslo laimėjimus antradienį buvo paskirta...

Laisvalaikis
2020.03.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus