Išrinkti moksleivių verslo čempionato „Titan‘19“ nugalėtojai, pasiūlę netikėtą būdą sumažinti patyčioms

Publikuota: 2020-02-14
svg svg

Sausio 31-ąją įvyko didžiausio 9-12 klasių moksleivių verslo čempionato „TITAN‘19“ finalas.  Šiemet moksleiviai verslo idėjomis sprendė išties aktualią problemą – kūrė sprendimus, kurie padėtų išvengti socialinių tinklų žalos ir priklausomybės nuo jų. Geriausia išrinkta komanda „STASIN“ iš Kauno „Saulės“ gimnazijos, pažvelgusi į užduotį kitu kampu: pasiūliusi įdėją, kuri padėtų autizmo sutrikimą turintiems moksleiviams išvengti patyčių.

Užduotys pareikalavo tiek verslumo, tiek atidumo socialinėms problemoms

Verslumo švietimą vykdančios tarptautinės organizacijos „Junior Achievement“ organizuojamas vyresnių klasių moksleivių verslo čempionatas vyksta kasmet spalio – sausio mėnesiais. Konkursas šiemet subūrė 900 moksleivių, 300 komandų iš daugiau nei pusšimčio mokyklų, 25 miestų ir miestelių.  

Čempionato dalyviai kelis mėnesius žaidė verslo simuliacijoje ir kūrė socialinio verslo idėją, kuri padėtų jų bendraamžiams išvengti galimos socialinių tinklų žalos ar neigiamo poveikio. 

„XXI amžiaus darbo rinkoje ypač svarbūs bendrieji gebėjimai analizuoti, kompleksinis bei  inovatyvus mastymas. Visa tai mokiniai dar mokyklos suole įgyja per patyriminį ugdyma, verslo simuliacijas. Jie daro pirmąsias klaidas, kurios sukuria pamatą tolimesniam augimui. Lydimi mokytojų, savo pagrindinių mentorių, jie kuria verslo sprendimus tiek virtualioje aplinkoje, tiek siūlo socialinius sprendimus savo artimiausiai bendruomenei“, – sako „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė.

Paskutinę sausio dieną, Vilniuje susitiko 16 simuliacijoje geriausiai pasirodžiusių komandų, kurie turėjo savo idejas pristatyti čempionato komisijai. Kol komisija rinko nugaletojus mokiniai išklausė socialinių tinklų eksperto Donato Talučio paskaitos apie tai, kaip reklamuoti savo paslaugą ar produktą socialiniuose tinkluose. 

Į užduotį pažvelgė iš kito kampo

Pirmoji vieta atiteko komandai „STASIN“. Jos narys Egidijus Sinkevičius sakė, jog iškart nujautė, kuriuo keliu eis dauguma komandų: jos kurs produktus, skirtus sutrumpinti socialiniuose tinkluose iššvaistomą laiką. Nuojauta jo neapgavo. Egidijus su komandos nare Evelina Stašauskaite ieškojo būdo sumažinti patyčių problemą, o gimnazistų ekonomikos mokytoja pasiūlė specifinę tikslinę grupę.

„Galvojome, kokios grupės yra pažeidžiamiausios? Mūsų ekonomikos mokytoja Laima Girdauskienė papasakojo apie vaikus, turinčius autizmo sprektro sutrikimus (jai yra tekę tokių mokyti) ir kaip jiems sudėtinga atlikti dalykus, kurie mums atrodo kasdieniai ir paprasti. Autistiški vaikai gali spręsti sudėtingiausius matematikos uždavinius, tačiau iš rankų iškritus knygai, stovės ir žiūrės į ją, nesugalvos, kaip čia dabar elgtis. Kai jie negali atlikti tokių veiksmų, prasideda patyčios. Perskaitėme, kad 65 proc. autistiškų vaikų patiria patyčias, palyginimui, jas patiria 10 proc. jokių sutrikimų neturinčių vaikų. Supratome, kad tikrai aktualu bus padėti būtent šiai grupei,“ – pasakojo E. Sinkevičius. 

Komanda siūlo autistiškiems vaikams skirtus kasdienius užsiėmimus, kur jie būtų mokomi reaguoti į įvairias situacijas, iš anksto išmokti priimtino elgesio variantų. Autizmo spektro sutrikimą turintiems žmonėms patinka viską susiplanuoti iš anksto, kai diena turi aiškią rutiną ir dienotvarkę. Taip pat šiems vaikams patinka mušti ritmą ir tuo įpročiu jie dažnai veda iš kantrybės savo mokytojus (beje, ir tėvus). Tačiau šį pomėgį galima išnaudoti į užsiėmimus įtraukiant muzikos, būgnų mušimo pamokas.

„Užsiėmimai yra pagrindinė mūsų paslauga, o pagalbinis įrankis – mobilioji programėlė. Joje autistiški vaikai galėtų skaityti apie tam tikras situacijas, atlikti testus, išmėginti teisingus ir neteisingus atsakymų variantus. Galėtume prijungti ir virtualios realybės akinius, kurie padėtų įsijausti į tam tikras situacijas, pavyzdžiui, ką daryti, knygai iškritus iš rankų?“, – dėstė gimnazistas.

Egidijus ir Evelina kruopščiai ruošėsi idėjos pristatymui, nugludino skaidres, kurias demonstravo komisijai ir negti sukūrė simbolinį logotipą – „lietaus vaikų“ spalvos, su keltų simboliu, kuris primena motiną ir vaiką pačiame centre.

E. Sinkevičius svarsto, jog idėjai paversti realybe reikėtų didžiulių investicijų ir daug partnerysčių. Tačiau sėkla – jau pasodinta: moksleiviai kviečiami į Prano Daunio ugdymo centrą dar kartą pristatyti tokios idėjos autizmo sutrikimą turinčių mokinių mokytojams ir tėvams, „Rotary“ klubo atstovams.

„Bet kokiu atveju, šis čempionatas ir pasiruošimas jam atnešė labai daug džiugių emocijų ir tai yra patirtis, kuri įsimins visam gyvenimui“, – sakė vaikinas.

Įgyvendinimui prireiktų profesionalų pagalbos

Šios komandos ekonomikos mokytoja Laima Girdauskienė sako, jog gimnazistai labai atsakingai ruošėsi idėjos pristatymui, kalbėjo skirtingose klasėse, kad pasitreniruotų.

„Dar rudenį, vedant pamoką apie socialinį verslą, kažkaip išėjo kalba apie autistiškus vaikus. Ir tos patyčios kyla todėl, kad jie nemoka elgtis tam tikrose situacijose.  Jie gali mintinai atlikti sudėtingus matematinius veiksmus, tačiau valgykloje nesusipras, kurį sumuštinį pasirinkti: su dešra, ar su sūriu? Šie vaikai turi viską išmokti – jiems savaime intuityviai nuspręsti nepavyksta. Taip vienai čempionate dalyvavusiai mūsų gimnazijos komandai šovė idėja kurti autistiškiems vaikams susivokti skirtingose situacijose padedančią programėlę. Tačiau parašius verslo planą, įvertinus, kad realiam pelnui uždirbti vien programėlės neužteks, išsirutuliojo idėja daryti ir kasdienius popamokinius užsiėmimus. Ir ne tik patiems vaikams, bet ir jų tėvams, mokytojams – nes ir bendrauti su šiais vaikais reikia kitaip. Beje, jų pastaruoju metu sparčiai daugėja“, – sakė L. Girdauskienė.

Pasak mokytojos, ši idėja kol kas negali virsti moksleivių bendrove, nes jos įgyvendinimui reikia profesionalių psichologų ir ergoterapeutų pagalbos. Vis tik ji džiaugėsi, kad jos vadovauta komanda labai kruopščiai pasiruošė čempionatui ir į užduotį pažvelgė kūrybiškai, drąsiai, atrado plačioje temoje aktualią nišą.

Antrosios vietos laimėtojais pripažinta komanda „Aurum Three“ iš Kauno VDU Rasos gimnazijos. Komandos nariai – Gabrielius Zenkovas, Karolis Poviliūnas ir Vitalija Smirnovaitė, jų mokytoja – Inga Kublickienė.  

Trečiąją vietą čempionato komisija skyrė komandai komanda „Šiandien matosi dangus“ iš KTU gimnazijos. Komandą sudaro Karolina Belousova, Vika Meškauskaitė ir Mantas Kudarauskas, jiems talkina ekonomikos mokytojas Kristijonas Bartoševičius.

Šios komandos pasidalino 1000 eurų vertės prizinį fondą, kurį įsteigė organizacijos „Junior Achievement“ strateginis poveikio investuotojas, įmonė „Moody‘s“. Tai – globali kompanija,  teikianti kreditų reitingavimo, tyrimų bei statistikos paslaugas finansų rinkoms.

„Kompanijos „Moody‘s“ socialinės atsakomybės strategijoje esame numatę, jog padėsime jauniems žmonėms puoselėti jų talentus, o „TITAN“ verslo čempionatas buvo proga finansiškai paskatinti būsimus socialiai atsakingus Lietuvos verslininkus ir lyderius. Tad nuoširdžiai sveikiname nugalėtojus!“ – sakė Rudo Mutambiranwa, „Moody‘s“ regiono socialinės atsakomybės vadovas.

Finalą visos komandos pradėjo neturėdamos jokio pranašumo viena prieš kitą. Tačiau komisija atskleidė, kam geriausiai sekėsi pirmajame „Titan‘19“ etape. Verslo simuliacijoje geriausiai pasirodė vėliau trečiąją vietą čempionate pelniusi komanda „Šiandien matosi dangus“ iš KTU gimnazijos.

Socialinio verslo užduotį geriausiai įveikė komanda „Kauptukai“ iš Joniškio „Aušros“ gimnazijos. Komandos nariai – Raminta Juodpalytė, Domantas Keturakis ir Ieva Vaineikytė, o mokytoja – Jūratė Pinkienė. 

Verslo čempionato vertinimo komisiją sudarė Jonas Laniauskas (Jaunimo reikalų departamentas), Simona Laiconaitė (Lietuvos socialinio verslo asociacija), Silvija Kalinauskaitė (kompanija „Adform“), Aurelija Olendraitė (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) ir  X (kompanija „Moody‘s“). 

Konkursą „Junior Achievement“ organizuoja kartu su kompanija „Moody‘s“ bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Investcijų valdytojas S. Gustainis: išgręžto daikto brangiau neparduosi Premium 4

„Esame ir verslininkai, bet iš tikrųjų – kapitalo tarnai, ir negalime būti vien tie, kurie pigiai nuperka,...

Laisvalaikis
09:52
Meno mugė „ArtVilnius“ paskelbė geriausius menininkus ir galerijas

Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose, vykstanti tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“ paskelbė geriausius...

Laisvalaikis
2020.10.02
Holokaustas, kuris vaikšto šalia Premium

Valstybinio Jaunimo teatro pirmoji šio sezono premjera – lenkų režisieriaus Krystiano Lupos „Austerlicas“ –...

Laisvalaikis
2020.10.01
Baigti Gedimino kalno geologiniai tyrimai 1

Gedimino kalne baigti metus trukę geologiniai tyrimai, leisiantys apsispręsti dėl tolesnio kalno tvarkymo. 

Laisvalaikis
2020.10.01
Apie kioską, kioskininkę ir L. Parulskio sapnus

Vilniaus Rotušės aikštėje veikia ankstyvuosius Nepriklausomybės laikus primenantis kioskas „Lūkesčiai ir...

Laisvalaikis
2020.10.01
Lukiškių aikštėje – Naisių piliakalnis? 2

Nuo vasaros vienas svarbiausių klausimų mūsų valstybėje – Lukiškių aikštės – ir toliau lieka valdančiųjų...

Laisvalaikis
2020.09.30
Išrinkti Jotvingių premijų laureatai

Jotvingių premija, pagrindinis tarptautinio literatūros festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ prizas,...

Laisvalaikis
2020.09.30
Virusologas P. Piotas: žengiame į pandemijų amžių Premium 4

Belgų virusologas Peteris Piotas įsitikinęs – mums būtini „kultūriniai pokyčiai“, jei norime suvaldyti...

Laisvalaikis
2020.09.29
Vertėjams paskirtos Šv. Jeronimo premijos

Vertėjų globėjo šv. Jeronimo premijos šiemet skirtos vertėjoms Eugenijai Ulčinaitei ir Dacei Meierei.

Laisvalaikis
2020.09.29
Lukiškių aikštę toliau valdys Vilniaus savivaldybė 2

Lukiškių aikštė lieka Vilniaus miesto savivaldybės globoje. Savivaldybės pateikti pasiūlymai, kaip...

Laisvalaikis
2020.09.28
Prancūzmetis Klaipėdos krašte: egzotiškas istorijos epizodas Premium

Vadinamasis prancūzmetis Klaipėdos krašte nėra toks plačiai žinomas mūsų istorijos epizodas, kaip, tarkime,...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pandemija kerpa sparnus: milijardierius R. Perelmanas išsiparduoda Premium 1

JAV milijardierius Ronaldas Perelmanas, bankininkas, investuotojas, gelbėdamas savo kompanijas, yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: A. Venskus – diplomatas, išradėjas, pramonininkas Premium

Pirmasis Lietuvos ambasadorius prie NATO ir ES Adolfas Venskus (1924–2007) kaip nė vienas kitas Prancūzijoje...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pasaulio aukso atsargos senka: kiek jo dar liko Premium

Auksas paklausus kaip investicija, jis laikomas statuso simboliu, galiausiai – šis taurusis metalas yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: iš diplomato P. Klimo prisiminimų Premium

Teisininkas, istorikas, politikas, Vasario 16-osios akto signataras Petras Klimas (1892–1969) 1925-aisiais...

Laisvalaikis
2020.09.26
„Netflix“ įkūrėjas R. Hastingsas: tokio augimo dar neregėjome Premium 3

Reedas Hastingsas. Milijardierius, „Netflix“ įkūrėjas, filantropas. Žmogus, kuris sunaikino „Blockbuster“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.26
Genocido centras iš interneto išima KGB bylų registracijos žurnalą  1

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) paskelbė, jog iš interneto svetainės...

Laisvalaikis
2020.09.24
Lukiškių aikštės perdavimą vadina ir būtinąja gintimi, ir R. Karbauskio erotine fantazija

Lukiškių aikštės Vilniuje perdavimas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui yra būtinoji...

Laisvalaikis
2020.09.24
Po 40-ies metų už savo „niekingą poelgį“ atsiprašė J. Lennono žudikas

Markas Chapmanas, vyras, 1980 m. gruodžio 8 d. nušovęs britų dainininką Johną Lennoną, atsiprašė jo našlės...

Laisvalaikis
2020.09.23
Nobelio premijų teikimo ceremoniją pakeis televizinis renginys

Pirmą kartą nuo 1944 metų dėl COVID-19 pandemijos atšauktą tradicinę Nobelio premijų teikimo ceremoniją...

Laisvalaikis
2020.09.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus