Išrinkti moksleivių verslo čempionato „Titan‘19“ nugalėtojai, pasiūlę netikėtą būdą sumažinti patyčioms

Publikuota: 2020-02-14
svg svg

Sausio 31-ąją įvyko didžiausio 9-12 klasių moksleivių verslo čempionato „TITAN‘19“ finalas.  Šiemet moksleiviai verslo idėjomis sprendė išties aktualią problemą – kūrė sprendimus, kurie padėtų išvengti socialinių tinklų žalos ir priklausomybės nuo jų. Geriausia išrinkta komanda „STASIN“ iš Kauno „Saulės“ gimnazijos, pažvelgusi į užduotį kitu kampu: pasiūliusi įdėją, kuri padėtų autizmo sutrikimą turintiems moksleiviams išvengti patyčių.

Užduotys pareikalavo tiek verslumo, tiek atidumo socialinėms problemoms

Verslumo švietimą vykdančios tarptautinės organizacijos „Junior Achievement“ organizuojamas vyresnių klasių moksleivių verslo čempionatas vyksta kasmet spalio – sausio mėnesiais. Konkursas šiemet subūrė 900 moksleivių, 300 komandų iš daugiau nei pusšimčio mokyklų, 25 miestų ir miestelių.  

Čempionato dalyviai kelis mėnesius žaidė verslo simuliacijoje ir kūrė socialinio verslo idėją, kuri padėtų jų bendraamžiams išvengti galimos socialinių tinklų žalos ar neigiamo poveikio. 

„XXI amžiaus darbo rinkoje ypač svarbūs bendrieji gebėjimai analizuoti, kompleksinis bei  inovatyvus mastymas. Visa tai mokiniai dar mokyklos suole įgyja per patyriminį ugdyma, verslo simuliacijas. Jie daro pirmąsias klaidas, kurios sukuria pamatą tolimesniam augimui. Lydimi mokytojų, savo pagrindinių mentorių, jie kuria verslo sprendimus tiek virtualioje aplinkoje, tiek siūlo socialinius sprendimus savo artimiausiai bendruomenei“, – sako „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė.

Paskutinę sausio dieną, Vilniuje susitiko 16 simuliacijoje geriausiai pasirodžiusių komandų, kurie turėjo savo idejas pristatyti čempionato komisijai. Kol komisija rinko nugaletojus mokiniai išklausė socialinių tinklų eksperto Donato Talučio paskaitos apie tai, kaip reklamuoti savo paslaugą ar produktą socialiniuose tinkluose. 

Į užduotį pažvelgė iš kito kampo

Pirmoji vieta atiteko komandai „STASIN“. Jos narys Egidijus Sinkevičius sakė, jog iškart nujautė, kuriuo keliu eis dauguma komandų: jos kurs produktus, skirtus sutrumpinti socialiniuose tinkluose iššvaistomą laiką. Nuojauta jo neapgavo. Egidijus su komandos nare Evelina Stašauskaite ieškojo būdo sumažinti patyčių problemą, o gimnazistų ekonomikos mokytoja pasiūlė specifinę tikslinę grupę.

„Galvojome, kokios grupės yra pažeidžiamiausios? Mūsų ekonomikos mokytoja Laima Girdauskienė papasakojo apie autistus vaikus (jai yra tekę tokių mokyti) ir kaip jiems sudėtinga atlikti dalykus, kurie mums atrodo kasdieniai ir paprasti. Autistai gali spręsti sudėtingiausius matematikos uždavinius, tačiau iš rankų iškritus knygai, stovės ir žiūrės į ją, nesugalvos, kaip čia dabar elgtis. Kai jie negali atlikti tokių veiksmų, prasideda patyčios. Perskaitėme, kad 65 proc. autistų patiria patyčias, palyginimui, jas patiria 10 proc. jokių sutrikimų neturinčių vaikų. Supratome, kad tikrai aktualu bus padėti būtent šiai grupei,“ – pasakojo E. Sinkevičius.

Komanda siūlo autistams skirtus kasdienius užsiėmimus, kur jie būtų mokomi reaguoti į įvairias situacijas, iš anksto išmokti priimtino elgesio variantų. Autistams patinka viską susiplanuoti iš anksto, kai diena turi aiškią rutiną ir dienotvarkę. Taip pat šiems vaikams patinka mušti ritmą ir tuo įpročiu jie dažnai veda iš kantrybės savo mokytojus (beje, ir tėvus). Tačiau šį pomėgį galima išnaudoti į užsiėmimus įtraukiant muzikos, būgnų mušimo pamokas.

„Užsiėmimai yra pagrindinė mūsų paslauga, o pagalbinis įrankis – mobilioji programėlė. Joje autistai vaikai galėtų skaityti apie tam tikras situacijas, atlikti testus, išmėginti teisingus ir neteisingus atsakymų variantus. Galėtume prijungti ir virtualios realybės akinius, kurie padėtų įsijausti į tam tikras situacijas, pavyzdžiui, ką daryti, knygai iškritus iš rankų?“, – dėstė gimnazistas.

Egidijus ir Evelina kruopščiai ruošėsi idėjos pristatymui, nugludino skaidres, kurias demonstravo komisijai ir negti sukūrė simbolinį logotipą – „lietaus vaikų“ spalvos, su keltų simboliu, kuris primena motiną ir vaiką pačiame centre.

E. Sinkevičius svarsto, jog idėjai paversti realybe reikėtų didžiulių investicijų ir daug partnerysčių. Tačiau sėkla – jau pasodinta: moksleiviai kviečiami į Prano Daunio ugdymo centrą dar kartą pristatyti tokios idėjos autizmo sutrikimą turinčių mokinių mokytojams ir tėvams, „Rotary“ klubo atstovams.

„Bet kokiu atveju, šis čempionatas ir pasiruošimas jam atnešė labai daug džiugių emocijų ir tai yra patirtis, kuri įsimins visam gyvenimui“, – sakė vaikinas.

Įgyvendinimui prireiktų profesionalų pagalbos

Šios komandos ekonomikos mokytoja Laima Girdauskienė sako, jog gimnazistai labai atsakingai ruošėsi idėjos pristatymui, kalbėjo skirtingose klasėse, kad pasitreniruotų.

„Dar rudenį, vedant pamoką apie socialinį verslą, kažkaip išėjo kalba apie autistus vaikus. Ir tos patyčios kyla todėl, kad jie nemoka elgtis tam tikrose situacijose.  Jie gali mintinai atlikti sudėtingus matematinius veiksmus, tačiau valgykloje nesusipras, kurį sumuštinį pasirinkti: su dešra, ar su sūriu? Šie vaikai turi viską išmokti – jiems savaime intuityviai nuspręsti nepavyksta. Taip vienai čempionate dalyvavusiai mūsų gimnazijos komandai šovė idėja kurti autistams susivokti skirtingose situacijose padedančią programėlę. Tačiau parašius verslo planą, įvertinus, kad realiam pelnui uždirbti vien programėlės neužteks, išsirutuliojo idėja daryti ir kasdienius popamokinius užsiėmimus. Ir ne tik patiems vaikams, bet ir jų tėvams, mokytojams – nes ir bendrauti su šiais vaikais reikia kitaip. Beje, jų pastaruoju metu sparčiai daugėja“, – sakė L. Girdauskienė.

Pasak mokytojos, ši idėja kol kas negali virsti moksleivių bendrove, nes jos įgyvendinimui reikia profesionalių psichologų ir ergoterapeutų pagalbos. Vis tik ji džiaugėsi, kad jos vadovauta komanda labai kruopščiai pasiruošė čempionatui ir į užduotį pažvelgė kūrybiškai, drąsiai, atrado plačioje temoje aktualią nišą.

Antrosios vietos laimėtojais pripažinta komanda „Aurum Three“ iš Kauno VDU Rasos gimnazijos. Komandos nariai – Gabrielius Zenkovas, Karolis Poviliūnas ir Vitalija Smirnovaitė, jų mokytoja – Inga Kublickienė.  

Trečiąją vietą čempionato komisija skyrė komandai komanda „Šiandien matosi dangus“ iš KTU gimnazijos. Komandą sudaro Karolina Belousova, Vika Meškauskaitė ir Mantas Kudarauskas, jiems talkina ekonomikos mokytojas Kristijonas Bartoševičius.

Šios komandos pasidalino 1000 eurų vertės prizinį fondą, kurį įsteigė organizacijos „Junior Achievement“ strateginis poveikio investuotojas, įmonė „Moody‘s“. Tai – globali kompanija,  teikianti kreditų reitingavimo, tyrimų bei statistikos paslaugas finansų rinkoms.

„Kompanijos „Moody‘s“ socialinės atsakomybės strategijoje esame numatę, jog padėsime jauniems žmonėms puoselėti jų talentus, o „TITAN“ verslo čempionatas buvo proga finansiškai paskatinti būsimus socialiai atsakingus Lietuvos verslininkus ir lyderius. Tad nuoširdžiai sveikiname nugalėtojus!“ – sakė Rudo Mutambiranwa, „Moody‘s“ regiono socialinės atsakomybės vadovas.

Finalą visos komandos pradėjo neturėdamos jokio pranašumo viena prieš kitą. Tačiau komisija atskleidė, kam geriausiai sekėsi pirmajame „Titan‘19“ etape. Verslo simuliacijoje geriausiai pasirodė vėliau trečiąją vietą čempionate pelniusi komanda „Šiandien matosi dangus“ iš KTU gimnazijos.

Socialinio verslo užduotį geriausiai įveikė komanda „Kauptukai“ iš Joniškio „Aušros“ gimnazijos. Komandos nariai – Raminta Juodpalytė, Domantas Keturakis ir Ieva Vaineikytė, o mokytoja – Jūratė Pinkienė. 

Verslo čempionato vertinimo komisiją sudarė Jonas Laniauskas (Jaunimo reikalų departamentas), Simona Laiconaitė (Lietuvos socialinio verslo asociacija), Silvija Kalinauskaitė (kompanija „Adform“), Aurelija Olendraitė (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) ir Edita Davalgienė (kompanija „Moody‘s“). 

Konkursą „Junior Achievement“ organizuoja kartu su kompanija „Moody‘s“ bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kosminės architektūros vizija keliauja po Europą

Menininko Julijono Urbono futuristinis minties eksperimentas „Planeta iš žmonių“, tapsiantis pagrindine...

Laisvalaikis
2020.02.19
3 NT tendencijos: kaip gyvensime ateinantį dešimtmetį (II)  Premium

Kaip nekilnojamojo turto (NT) rinka keisis XXI a. trečiajame dešimtmetyje? Pirmojoje dalyje rašėme apie...

Statyba ir NT
2020.02.17
Paroda M. K. Čiurlionio dailės muziejuje: unikalios daiktų istorijos Premium

Šiuo tekstu jokiu būdu nesiekiama įtikinti apsilankyti naujoje Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus...

Laisvalaikis
2020.02.16
Bordo vynai investuotojus domins ir 2020-aisiais Premium

Pastarasis dešimtmetis Bordo vyno prekybai nebuvo lengvas ir jo dalis aukcionų ir antrinės vyno prekybos...

Laisvalaikis
2020.02.16
Mirė poetas Kęstutis Navakas 1

Eidamas 56-uosius metus sekmadienį mirė poetas Kęstutis Navakas. Tai BNS patvirtino Lietuvos rašytojų...

Laisvalaikis
2020.02.16
Valstybės apdovanojimai – buvusiam Pentagono vadui, archeologams, dirigentams

Valstybės atkūrimo dienos proga sekmadienį prezidentas Gitanas Nausėda už nuopelnus Lietuvai ordinais ir...

Verslo aplinka
2020.02.16
G. Nausėda: privalome užtikrinti vienodai prieinamą švietimą visiems Lietuvos vaikams 3

Minint valstybės atkūrimo 102-ąsias metines, prezidentas Gitanas Nausėda šventinėje kalboje trijų Baltijos...

Verslo aplinka
2020.02.16
Prezidento rūmai Kaune: 175 metai istorijos Premium

„Mėgstam pabambėti, kad valstybinės šventės niūrios, prasideda bažnyčioje, baigiasi kapinėse. Bet tokia mūsų...

Laisvalaikis
2020.02.16
Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovaus „The ROOP“

Šių metų „Eurovizijos“ dainų konkurse Lietuvai atstovaus „The ROOP" su daina „On Fire“.

Laisvalaikis
2020.02.15
Išrinkti moksleivių verslo čempionato „Titan‘19“ nugalėtojai, pasiūlę netikėtą būdą sumažinti patyčioms Verslo tribūna

Sausio 31-ąją įvyko didžiausio 9-12 klasių moksleivių verslo čempionato „TITAN‘19“ finalas.  Šiemet...

Laisvalaikis
2020.02.14
Investuotojas A. Strumskis: perkame sprendimus, ne idėjas Premium

„Kaip ir su visomis naujovėmis, taip ir su startuoliais – jie masina, tai įdomu, neišbandyta. Bet negali...

Laisvalaikis
2020.02.14
Nauji J. Bezoso pirkiniai: dvaras už 165 mln. USD ir šiek tiek žemės 1

Turtingiausias pasaulio žmogus Jeffas Bezosas, internetinės prekybos platformos „Amazon“ įkūrėjas ir vadovas,...

Laisvalaikis
2020.02.13
Įteiktos Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos 1

Lietuvos Respublikos prezidentūroje įteiktos Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos. Tiesa, ne...

Laisvalaikis
2020.02.13
„Metų interviu“ titulą už ES investicijų analizę pelnė „Verslo žinių“ žurnalistas J. Gapšys 1

Ketvirtadienį Vilniuje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko konkurso „ES investicijų efektyvumas...

Rinkodara
2020.02.13
3 NT tendencijos: kaip ir kur gyvensime naująjį dešimtmetį (I) Premium 3

Prasidedant naujam dešimtmečiui, pasaulinėje nekilnojamojo turto (NT) rinkoje vyksta rimti pokyčiai. Kas...

Statyba ir NT
2020.02.13
MO nominuotas dar vienam tarptautiniam apdovanojimui

Vilniuje veikiantis MO muziejus sulaukė dar vieno tarptautinio įvertinimo – jis nominuotas Geriausių kultūros...

Laisvalaikis
2020.02.12
Lietuvos pristatymo strategiją kurs „New!“ su partneriais

Vyriausybės kanceliarija pasirašė sutartį su reklamos agentūra „New!“ (UAB „New Agency“) dėl Lietuvos...

Rinkodara
2020.02.12
Knygoje – signataro J. Smilgevičiaus portretas

Vasario 12 d. Vilniuje, Signatarų namuose, Lietuvos nacionalinis muziejus pristatys dr. Valdo Selenio knygą...

Laisvalaikis
2020.02.11
L. Aleksandravičė: patys vartotojai tampa „influencerių reklamos policija“ Premium

Gruodį paskelbusi rekomendacines gaires, kaip influenceriai turi žymėti reklamą socialiniuose tinkluose,...

Rinkodara
2020.02.11
M. Jakobas: versle pamačiau daugybę protingų ir išsilavinusių žmonių Premium 2

„Aš tikrai labai myliu Lietuvą“, – pokalbio metu vis pabrėžia Miša Jakobas. Daugeliui Lietuvoje jis žinomas...

Verslo aplinka
2020.02.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus