Naują parodą MO muziejus atidaro festivaliu

Vilniuje, MO muziejuje, spalio 5 ir 6 d. vyks didžiosios parodos Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR atidarymo kultūrinis festivalis MOratonas. Paroda verta festivalio kad ir ką sakytum, 10-asis dešimtmetis nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje buvo be proto įdomus, margas, intensyvus ir nenuspėjamas.
Trejus metus rengta paroda išaugo į ištisą tyrimą, kurį vainikuoja knyga ir atidarymo renginiai. Kultūros analitikas ir vienas parodos kuratorių Vaidas Jauniškis sako, jog rengdami čia parodą jos kuratoriai į dešimtąjį dešimtmetį žiūrėjo kaip į civilizacijos atsiradimą.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/116?placement=
Beveik kaip Charleso Darwino knygoje ir jo teorijoje 10-ąjį dešimtmetį dauguma žmonių atsidūrė be įprastų išgyvenimo šaltinių ir ieškojo vietos po saule. Išgyventi reiškė kautis ir dažnai tai buvo netgi fizinė kova. DNR savotiškas mūsų genetinis kodas. Mes ieškojome kodų, kurie iki šiol lemia mūsų tapatybę, sako V. Jauniškis.
Tas saldus žodis laisvė
Kita vertus, paroda nėra enciklopedija. Į ją sudėti ženklai, vieniems kelsiantys prisiminimus, kitiems nostalgiją, tretiems pristatysiantys savo tėvų jaunystės metus. Kai kuriems gal atrodys, kad 10-asis dešimtmetis buvo ne toks, ir jie bus teisūs. Šis dešimtmetis buvo labai įvairus, kaip ir visa mūsų tuometė visuomenė, sako V. Jauniškis.
Visgi bendras vardiklis yra. Pristatant parodą ne kartą pabrėžta: dominuojantis jos raktažodis laisvė. Laisvė kurti, veikti bet kurioje srityje, kai viskas atrodė įmanoma. Ir nors kuratoriai nepamiršo tos laisvės kainos kriminalinio pasaulio, nesaugumo, neužtikrintumo ir nežinomybės, pagaliau stygiaus, paroda nevirto černucha. Priešingai daugelis artefaktų kelia atradimo (ar prisiminimo) džiaugsmą.
Naujoji paroda MO erdvėje sujungė meną, kultūrą ir to meto kasdienybės istorijas. Šalia muzikos, mados, rinkos ir Gariūnų ekonomikos, mafijos ir popkultūros eksponuojami ir MO kolekcijos kūriniai 39 menininkų 70 darbų.
Anot kuratorės Miglės Survilaitės, paroda buvo kuriama kartu su žmonėmis, kurie atsiliepė į MO kvietimą ir atsiuntė muziejui įvairiausių daiktų bei atsiminimų, dalijosi istorijomis, šios tapo parodą papildančiu e. gido turu jame patys žmonės pasakoja savo prisiminimus iš dešimtojo dešimtmečio.
Parodą kuravo solidi komanda: kultūros analitikas V. Jauniškis, rašytojas ir literatūrologas Rimantas Kmita, kultūros istorikai Aurimas Švedas ir Tomas Vaiseta, MO muziejaus kuratorė M. Survilaitė, nostalgijos tyrėjas Mantas Pelakauskas, scenografė-architektė Renata Valčik, architektas Joris Šykovas.
Kviečia į MOratoną
Naujos parodos atidarymo savaitgalį MO muziejus kviečia į MOratoną. Spalio 56 d. savo istorijomis dalysis filmų Nematoma ir Lošėjas režisierius Ignas Jonynas, aktorė Rimantė Valiukaitė, pirmųjų Mados infekcijų prodiuserė ir organizatorė Renata Mikailionytė, krepšinio komentatorius Linas Kunigėlis, dailėtyrininkas Alfonsas Andriuškevičius, architektas Gintautas Natkevičius, dešimtojo dešimtmečio reklamą analizuos Tomas Ramanauskas. Lankytojai galės susitikti su menininkais, kurių darbai eksponuojami parodoje: Niujorke gyvenančiu Žilvinu Kempinu, iš Paryžiaus į Lietuvą atvykusiais Svajone ir Pauliumi Stanikais, taip pat Aurelija Maknyte ir Dainiumi Liškevičiumi.
MOratono metu vyks ekskursijos su parodos kuratoriais.
Parodos atidarymo programa skelbiama čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti