Iliustruotoji istorija: Jekaterina II ir Voltaire‘as buvo susirašinėjimo draugai

Publikuota: 2019-08-11
Rusijos imperatorė Jekaterina II-oji ir prancūzų filosofas Voltaire'as niekuomet nesusitiko, bet susirašinėjo penkiolika metų. „Wikipedia“ nuotr. koliažas
Rusijos imperatorė Jekaterina II-oji ir prancūzų filosofas Voltaire'as niekuomet nesusitiko, bet susirašinėjo penkiolika metų. „Wikipedia“ nuotr. koliažas
 

Jekaterina II valdė savo imperiją diktatoriškai, dažnai keitė meilužius, bet vienam vyrui – filosofui Voltaire’ui – buvo ištikima. Voltaire’as savo aštria plunksna nuolat kritikavo valdžią, tačiau Jekaterinos valdymą per penkiolika metų trukusį susirašinėjimą dažnai gyrė.

Jekaterinos II-osios laiškas Voltaire’ui. Sankt Peterburgas, 1769 m. balandžio 15 d.

Gavau Jūsų puikų laišką, išsiųstą vasario 26 dieną. Pasistengsiu padaryti viską, kaip Jūs ir patariate. Jeigu Mustafa (Mustafa III, Osmanų imperijos sultonas (valdė 1757–1773 m.), su kuriuo Jekaterina kariavo nuo 1768 m. – VŽ) nebus sutriuškintas, tai tikrai nebus nei Jūsų, nei mano kariuomenės kaltė; kai mano kareiviai vyksta į mūšį prieš turkus, jie būna puikios nuotaikos lyg keliautų į vestuvių puotą.

Galvodami apie visus sunkumus, kuriuos vargšas Mustafa užsitraukė neklausydamas savo protingų patarėjų, negalėtume nejausti jam gailesčio kaip žmogui – ypač kai tas žmogus atsidūręs labai blogoje padėtyje.

Gyvenkite ilgai ir džiaukitės, kai mano drąsūs kareiviai sutriuškins turkus. Žinote, manau, kad mano pajėgos jau yra užėmusios Azovo miestą prie Dono upės žiočių. Kaip jau skaitėte laikraščiuose, išvijome totorius iš trijų skirtingų vietų, kai jie bandė nusiaubti Ukrainą.

Labai nerimauju, kad Jūsų sveikata nesitaiso, kitaip nei linkėjau. Jeigu naujienos apie mano kariuomenės pergales padėtų Jums sveikti, norėčiau Jus informuoti apie mūsų pergales ir kiekvieną sėkmę. Iki šiol, garbė Viešpačiui, mane iš visur pasiekia tik geros naujienos. Kaskart, kai tik turkai arba totoriai pasirodo, mes juos atremiame su didele jėga. Su lenkų sukilėliais (Lenkijos ir Lietuvos bajorai 1768 m. sudarė konfederaciją prieš Rusijos įtaką, jos statytinį karalių S. A. Poniatowski. Vasarą konfederatų pajėgos buvo sumuštos – VŽ) susidorojame griežčiausiai. Tikiuosi, netrukus galėsiu pranešti apie kur kas svarbesnius reikalus negu šios pergalės.

Siunčiu Jums ypatingus linkėjimus
Jekaterina

Voltaire’o laiškas Jekaterinai II-ajai. Fernė, 1769 m. gegužės 27 d.

Jūsų imperatoriškosios didenybės balandžio 15 dienos laiškas davė man daugiau naudos nei visa gegužė. Geras oras visuomet kiek atgaivina senus vyrus, bet Jūsų sėkmė suteikia man dar daugiau stiprybės. Man didelė garbė, jei jaučiate, kad esu Jūsų sąjungininkas. Taip, Ponia, esu Jūsų sąjungininkas ir būsiu.

Žmogus turėtų būti labai nejautrus, jeigu jo nejaudintų visi Jūsų daromi dideli ir naudingi darbai, ir tai sakau ne todėl, kad esu Jūsų draugas. Nemanau, kad Jūsų šalyje yra bent vienas žmogus, kuris labiau nei aš jaudintųsi dėl to, kaip Jums seksis įgyvendinti savo planus.

Leiskite man pasakyti – per daug neišsiplečiant, – kad mano nuomonė sutampa su Jūsiške dėl visko, ką padarėte savo valdymo metu, todėl dėl visko ir jaudinuosi. Žemės klausimai, menas, geri įstatymai, tolerancija – visa tai yra ir mano aistra. Mano kaime keturis kartus padidinome gyventojų skaičių (Voltaire’as turi galvoje tai, kad jis pritaria Jekaterinos džiaugsmui dėl miestų augimo – VŽ), pastatėme jiems visiems namus ir visus gyventojus, kurie anksčiau buvo laukiniai, pavertėme civilizuotais žmonėmis.

Be to, visuomet pasisakau už toleranciją. Už visa tai dvasininkai vos man nepaskyrė fizinės bausmės. Baisi mirtis, kuri ištiko ševaljė de la Barre’as (Dvidešimtmetis vyras buvo sudegintas ant laužo už šventvagystę Šiaurės Prancūzijos mieste Abvilyje 1766 m – VŽ) – apie tai Jūsų imperatoriškoji didenybė, be abejonės, girdėjo, ir jo likimas tikriausiai Jus pašiurpino, – mane taip išgąsdino, kad ketinau kuo skubiau išvykti iš Prancūzijos ir grįžti pas Prūsijos karalių.
Jūsų didenybė tikriausiai supranta, kaip skaudu man buvo, kai pamačiau, kad turkai verčia Jus atsisakyti didžiulio darbo, kurį darote taikos labui, ir stoti į karą, kuris Jums brangiai kainuos ir pareikalaus Jūsų laiko ir energijos.

Praėjus kelioms dienoms, kai gavau Jūsų laišką, parašiau grafui Šuvalovui, Jūsų kamerherui, ir paklausiau, ar tiesa, kad Azovas yra Jūsų rankose. Jaučiau pasididžiavimą sužinojęs, kad Jūs dabar valdote ir Taganrogą (Taganrogas yra Rusijos uostas, po nesėkmingo Rusijai karo prieš osmanus 1712 m. miestas buvo sugriautas – VŽ).

Tegu Dievas padeda Jums išsiųsti galingą laivyną į Juodąją jūrą! Žinoma, Jūs neapsiribosite tik gynybiniu karu. Nuoširdžiai tikiuosi, kad Mustafa bus sutriuškintas sausumoje ir jūroje. Puikiai žinau, kad janyčarai laikomi puikiais kareiviais, tačiau manau, kad Jūsų kareiviai yra geresni. Turite gerų karvedžių ir gerų karininkų. Turkai jiems neprilygsta, o išsimokyti jiems prireiks laiko.

Faktai rodo, kad Jūs laimėsite. Jūsų sėkmė karo pradžioje suteikė Jūsų kariuomenei gerą reputaciją, o tai visuomet padeda. Jūsų asmeniškas dalyvavimas būtų dar svarbesnis. Visai nenustebčiau, jeigu Jūsų didenybė staiga pati nuspręstų inspektuoti į Polį (Adrianopolis (šiandien – Edirnė). Voltaire’as tikisi, kad rusai užims miestą, o vėliau ir visą Turkiją – VŽ) žengiančias pajėgas. Toks poelgis būtų Jūsų vertas.

Šiaurės šalių valdovai ne paprastiems dalykams sukurti. Jie yra drąsūs, o tai suteikia man didelių vilčių. Tikriausiai nesuklysiu sakydamas, kad vienintelis dalykas, kurį pasieks Jūsų priešai, bus jų paminėjimas tekste, kurį išgraviruosite savo medaliuose, – „Osmanų imperijos užkariautojai ir Lenkijos nugalėtojai“. Tegul Jūsų imperatoriškoji didenybė maloniai priima nuoširdžiausią padėką, atsidavimą ir didžiausią pagarbą.

Su geriausiais linkėjimais
Fernė atsiskyrėlis

Kas vyko vėliau

Po šešerius metus trukusių karo veiksmų 1774 m. Rusija laimėjo karą prieš Osmanų imperiją. Pergalę pasiekusi Rusija užėmė pietinę dabartinės Ukrainos dalį, šalis susigrąžino Azovo uosto kontrolę ir vėl turėjo priėjimą prie strategiškai svarbios Juodosios jūros. Tačiau Voltaire’o prognozė, kad rusai pasieks Adrianopolį, dabartinę Edirnė, neišsipildė.

Imperatorė ir Voltaire’as niekuomet nesusitiko, bet susirašinėjo penkiolika metų – beveik iki pat filosofo mirties. Laiškuose jie dažniausiai dalijosi mintimis ir idėjomis apie politinius santykius. Didžioji laiškų dalis saugoma valstybės archyve Maskvoje ir nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje.

[infogram id="65cff6fe-3fd4-4bd0-9702-c5968c45ae7c" prefix="W4N" format="interactive" title="Laisvalaikis: Iliustruotoji istorija"]

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Paskutinis penkmetis – virsmo metai pramogų versle: viską gauti nori iš vienų rankų Verslo tribūna

Prieš 15-a metų visos Lietuvos dėmesį prikaustė svarbus įvykis – po 13 mėnesių trukusių statybų buvo...

Vadyba
2019.11.19
B. Gatesas susigrąžino turtingiausio pasaulio žmogaus vardą

Milijardierius, filantropas, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas po dvejų metų atgavo turtingiausio pasaulio...

Laisvalaikis
2019.11.18
Iliustruotoji istorija: kaip Wellingtonas pergudravo Napoleoną

Daugiau nei po dvidešimties metų, praleistų fronte, pirmasis Velingtono hercogas, karys ir politikas...

Kruvinoji automobilizmo istorijos pusė

Pirmą kartą užvedę automobilį, amerikiečiai laikė jį neįprastu stebuklu. Naujoji transporto priemonė suteikė...

Laisvalaikis
2019.11.17
Turto bankas rengs kūrybines dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo teritorijai 1

Valstybės valdomas Turto bankas kitąmet ketina surengti kūrybos dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo...

Statyba ir NT
2019.11.17
Neringa švenčia gimtadienį ir atidaro atnaujintą prieplauką

Lapkričio 15–17 d. Neringa švenčia savo 58-ąjį gimtadienį. Bene laukiamiausias šventinio savaitgalio įvykis –...

Laisvalaikis
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 3

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
Nuomonė: gydant vėžį žolelių papildai labiau kenkia nei padeda

Sergantieji vėžiu savo gydytojui turėtų pranešti apie visus vartojamus medikamentus ir natūralius papildus,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Veneciją užliejo didžiausias potvynis

Lapkričio 12-osios vakarą Venecijoje vanduo pakilo aukščiausiai per pastaruosius 50 metų – beveik du metrus.

Laisvalaikis
2019.11.13
Kinijoje išleista solidi lietuvių poezijos rinktinė

Kinijos leidykla „Guangdong Flower City Publishing House“ išleido šiuolaikinės Lietuvos poezijos antologiją,...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Rubiko kubo“ prekės ženklo valdytojai patyrė dar vieną pralaimėjimą Premium

Europos Sąjungos (ES) Bendrasis Teismas priėmė dar vieną nepalankų sprendimą gerai žinomo žaislo Rubiko kubo...

Rinkodara
2019.11.12
Apdovanojimas „Vilnius – Europos G taškas“ kampanijai vėl patraukė pasaulio dėmesį 2

Žinia, kad Vilniaus reklama „Vilnius – Europos G taškas“ buvo įvertinta auksu tarptautiniuose turizmo...

Rinkodara
2019.11.12
Didžiausias Vilniaus bunkeris bus išsaugotas

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, nes jo griovimas grėstų paties Tauro...

Laisvalaikis
2019.11.12
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Medijos – ir streso, ir atsipalaidavimo šaltinis Premium

Šiandieniame technologijų pasaulyje medijomis naudojamės vis daugiau, o prekių ženklams tai atveria didesnių...

Rinkodara
2019.11.11
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Iliustruotoji istorija: aferos baigėsi bankrotu 2

Apie greitą praturtėjimą nepajudinus nė piršto svajoja ir aukštuomenė, ir prastuomenė. Ankstesniais laikais...

Laisvalaikis
2019.11.10
„Social Media Fest 2019“: renka įtakingiausiuosius socialiniuose tinkluose

Socialinių tinklų atradimų festivalio „Social Media Fest 2019“ komisija įvertino Lietuvos influencerius,...

Rinkodara
2019.11.10
Moterys Lietuvos kino industrijoje. Kokia problema? Premium 1

Jei skaitote šio straipsnio pavadinimą ir jus ima šioks toks irzuliukas, kad šis tekstas apskritai...

Verslo klasė
2019.11.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau