Verslas ir menas Rygoje sukūrė galingą festivalį

Publikuota: 2019-07-25

Praėjusį savaitgalį Latvijos sostinėje prasidėjo Rygos Jūrmalos muzikos festivalis. Sumanytas kaip prašmatnus keturis vasaros savaitgalius trunkantis renginys, jis pristato atlikėjus iš pirmojo žinomiausių nūdienos muzikų ešalono. Festivalį rengia privatus verslo fondas „RJMF Foundation“, sutelkęs būrį mecenatų ir rėmėjų.

Festivalio programoje puikuojasi Bavarijos radijo, Izraelio filharmonijos, Londono simfoninis, Rusijos nacionalinis orkestrai, dirigentai legendinis Zubinas Mehta, vienu labiausiai pageidaujamų vadinamas Gianandrea Noseda ar Susanna Malkki, Helsinkio filharmonijos orkestro vadovė ir pagrindinė Los Andželo filharmonijos kviestinė dirigentė, smuikininkai Julianas Rachlinas ir Vadimas Repinas, pianistai Rudolfas Buchbinderis, Murray Perahia, grojimo technikos fenomenu vadinama Yuja Wang ir t. t., iš viso į festivalio sceną lips 21 atlikėjas.

Šalies sostinėje ir pajūryje šiemet pirmą kartą rengiamą festivalį latviai taip ir pristato: pasaulyje garsių simfoninių orkestrų ir solistų muzikos festivalis. Jo ypatumas (ar išskirtinumas) būtų tas, kad keturis savaitgalius festivalyje gros garsūs simfoniniai orkestrai ir ne mažiau garsūs dirigentai bei atlikėjai, o metas po ilgųjų pusryčių skirtas jaunosioms scenos žvaigždėms.

Tokią koncepciją latviams pasiūlė festivalio meno vadovas švedas Martinas Engstroemas, prieš 25 metus sumanęs Verbjė festivalį Šveicarijoje.

Pirmasis akordas

Renginį liepos 19 d. Rygoje, Latvijos nacionalinėje operoje, pradėjo Bavarijos radijo simfoninis orkestras, diriguojamas suomės S. Malkki, ir solistas J. Rachlinas, griežęs 1704 m. „ex Liebig“ Stradivarijaus smuiku.

Pradžia buvo pakylėta: klausytojams ir rėmėjams subalansuota programa (J. Sibelijaus simfonija nr. 1, S. Prokofjevo koncertas smuikui nr. 2, siuita iš R. Strausso operos „Rožės kavalieriaus“) ir jos atlikimas XXL dydžio sudėties orkestru nukėlė operos stogą.

Antrosios dienos vakaro koncertas operoje sparnų neužaugino. 1974 m. Vilniuje gimusio austrų smuikininko J. Rachlino, vadinamo vienu įdomiausių dabarties atlikėjų, ir austrų pianizmo legendos R. Buchbinderio (g. 1946, fortepijonas) duetas žadėjo ĮVYKĮ, tačiau jis neatsitiko dėl banalios priežasties: nuobodžios programos, po pirmosios koncerto dalies iš prašmatniosios Rygos operos išginusios ne vieną klausytoją.

Tie, kurie liko, paskiau įnirtingai diskutavo, kas šiuo atveju turėjo didesnės įtakos – gerai žinomi kūriniai (F. Schuberto sonata smuikui „Sonatina“, L. van Bethoveno sonata smuikui nr. 9 – „Kreutzer“, J. Brahmso sonata smuikui nr. 3) ar tai, kad patys atlikėjai nepasivargino įskelti juose kibirkšties. Su žinomiausiais pasaulio orkestrais grojantis R. Buchbinderis yra sakęs, jog su kiekvienu koncertu jis patiria vis daugiau jaudulio ir streso, nes savo muzika reikia įtikinti ne tik auditoriją, bet ir „patį save, o tai yra visuomet sunkiausia“. Akivaizdu, kad tuosyk Maestro publikos neįtikino, užtai sekmadienio vakaro koncerte su Bavarijos radijo simfoniniu nuostabiai atliko J. Brahmso koncertą fortepijonui nr. 2.

Beje, šiemet R. Buchbinderio koncertų kalendorius kaip visuomet pilnas, kas savaitę jis pagroja po kelis koncertus skirtingose šalyse, per metus – daugiau nei šimtą koncertų. Nuo 2007 m. jis yra netoli Vienos rengiamo „The Grafenegg Festival“ meno vadovas, kilstelėjęs renginį iki vieno svarbiausių Europos simfoninės muzikos forumų.

Grįžtant į Rygą, – tą patį savaitgalį, paeiliui šeštadienį ir sekmadienį, Didžiojoje gildijos salėje groję pianistai Lukas Geniušas (g. 1990, Lietuva) ir Martinas Jamesas Bartlettas (g. 1996, Didžioji Britanija) iš jaunųjų festivalio žvaigždžių kategorijos nustebino ir programos pasirinkimu, ir gaivalingu, veržliu, o sykiu užtikrintu atlikimu. Jie grojo taip, kaip kvėpuoja.

Iš Rygos festivalis kelsis į „Dzintari“ koncertų salę Jūrmaloje, jo programa skelbiama svetainėje www.riga-jurmala.com.

Festivalio rengėjai įdėjo nemažai pastangų, jį garsindami – pirmąjį savaitgalį Rygoje lankėsi gausus būrys užsienio žiniasklaidos iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Estijos, kitų šalių, taip pat Lietuvos.

„Labai malonu dalyvauti šiame naujame festivalyje. Ryga jam suteikia ramią aplinką, kuri, žinoma, bus dar vasariškesnė Jūrmaloje. Man ypač patiko susitikti su J. Rachlinu ir jo klausytis. Kaip nuostabiai jis buvo publikos priimtas ir kokią energiją jis grąžino klausytojams, ypač atlikdamas S. Prokofjevo koncertą.

Maloniai nustebino jo filosofija, kad klasikinė muzika nėra atvira tik „aukštosios kultūros“ auditorijai. Jis pats mėgsta ir futbolą, ir klasikinę muziką. Kodėl du pasauliai negali susikirsti? Jaučiau, kad festivalis taip pat stengiasi atspindėti tokį laisvą mąstymą“, – sakė Stephenas Mossas, „The Guardian“ žurnalistas, kuriam galima tik pritarti.

Ryga – daugiau nei senamiestis

Nuostabu, jei laikas ir kitos galimybės leis nuvažiuoti į Jūrmalą, iš anksto pasirūpinus koncertų bilietais. Nuoširdžiai rekomenduoju. Kita vertus, jei keliai atvestų į Rygą, neverta tikėti tais, kurie sako, kad Latvijos sostinė – tai tik senamiestis tarp trijų bažnyčių.

Pirmiausia čia yra Nacionalinė opera, pastatyta 1863 m. pagal tų laikų imperinius standartus su puikios akustikos Didžiąja sale.

Yra Nacionalinis Latvijos meno muziejus, rekonstruotas pagal lietuvių architektų biuro „Processoffice“ ir „Andrius Skiezgelas Architecture“ projektą, kainavusį 30 mln. Eur. Architektų idėja buvo šiuolaikinį muziejaus priestatą paslėpti po žeme ir į jį perkelti muziejaus archyvų, restauracijos dirbtuves ir pagalbines patalpas, o pagrindiniame istoriniame pastate įkurti ekspozicijų erdves. Rygos miesto architektas Janis Dripė lietuvių pasiūlytą „amfiteatrą“ permatomu stogu, per kurį matomi užkulisiniai muziejaus procesai, pavadino „auksiniais naujojo muziejaus pastato paveikslo rėmais“.

Visai netoli šio muziejaus – XX a. pradžioje atidarytas ir iki šiol veikiantis kino teatras „Splendid Palace“, pirmasis Baltijos šalyse, kuriame pradėta rodyti garsinius kino filmus. Gaila tik, kad kino teatras uždaras, kai kino filmai nerodomi, o ekskursijos į jį organizuojamos vos kelis kartus per savaitę.

Greta kino teatro – įspūdingas art nouveau (Latvijoje vadinamo Jugendo stiliumi) stiliaus pastatų kvartalas Elizabetes, Alberta ir Strelnieku gatvėse. Skaičiuojama, kad Rygoje yra per 700 art nouveau stiliaus namų, daugiau nei bet kuriame kitame Europos mieste.

Ir žinoma, Rygos turgus. Pasidairius jame, nebestebina, kad draugai ar bendradarbiai giriasi savaitgalį važiavę į Rygos turgų.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kinijoje išleista solidi lietuvių poezijos rinktinė

Kinijos leidykla „Guangdong Flower City Publishing House“ išleido šiuolaikinės Lietuvos poezijos antologiją,...

Laisvalaikis
18:50
„Rubiko kubo“ prekės ženklo valdytojai patyrė dar vieną pralaimėjimą Premium

Europos Sąjungos (ES) Bendrasis Teismas priėmė dar vieną nepalankų sprendimą gerai žinomo žaislo Rubiko kubo...

Rinkodara
16:13
Apdovanojimas „Vilnius – Europos G taškas“ kampanijai vėl patraukė pasaulio dėmesį 2

Žinia, kad Vilniaus reklama „Vilnius – Europos G taškas“ buvo įvertinta auksu tarptautiniuose turizmo...

Rinkodara
14:30
Didžiausias Vilniaus bunkeris bus išsaugotas

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, nes jo griovimas grėstų paties Tauro...

Laisvalaikis
09:41
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Medijos – ir streso, ir atsipalaidavimo šaltinis Premium

Šiandieniame technologijų pasaulyje medijomis naudojamės vis daugiau, o prekių ženklams tai atveria didesnių...

Rinkodara
2019.11.11
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Iliustruotoji istorija: aferos baigėsi bankrotu 2

Apie greitą praturtėjimą nepajudinus nė piršto svajoja ir aukštuomenė, ir prastuomenė. Ankstesniais laikais...

Laisvalaikis
2019.11.10
„Social Media Fest 2019“: renka įtakingiausiuosius socialiniuose tinkluose

Socialinių tinklų atradimų festivalio „Social Media Fest 2019“ komisija įvertino Lietuvos influencerius,...

Rinkodara
2019.11.10
Moterys Lietuvos kino industrijoje. Kokia problema? Premium 1

Jei skaitote šio straipsnio pavadinimą ir jus ima šioks toks irzuliukas, kad šis tekstas apskritai...

Verslo klasė
2019.11.09
Baltijos šalių Jaunojo tapytojo prizas iškeliavo į Latviją

Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno pasaulio profesionalų, kolekcininkų ir mėgėjų smalsumas patenkintas: šių...

Laisvalaikis
2019.11.09
Mokslu grįstas apsipirkimo gidas: kaip neišleisti per daug 

Pasiklydę tarp lentynose sumaniai perdėliotų prekių, suvilioti akcijų, prisirinkę per daug ar ne to, ko iš...

Laisvalaikis
2019.11.09
LIONS prezidentas: mes – stiprūs, nes skirtingi Premium

1917 m. Melvinas Jonesas, garsus Čikagos verslininkas, draudikas, kartą per mėnesį lankydavosi verslininkų...

Verslo klasė
2019.11.09
Berlyno sienos griūties 30-metis: geležinė uždanga ir kiti piknikai Premium

Lygiai prieš 30 metų, 1989-ųjų lapkričio 9 d., griuvusi Berlyno siena iš esmės išjudino Rytų ir Vidurio...

Laisvalaikis
2019.11.09
„Fredos“ vadovas A. Ėmužis – apie baldų pramonės ateitį, robotus, vartojimą, lyderystę Premium 1

Antanas Ėmužis, vienos stambiausių šalyje baldų gamybos AB „Freda“ generalinis direktorius ir vienas...

Laisvalaikis
2019.11.08
Kampanija „Lietuvos DNR“ pelnė tarptautinį apdovanojimą

Vyriausybės kanceliarijos Lietuvos įvaizdžio grupės inicijuota komunikacinė kampanija „Lietuvos DNR“...

Rinkodara
2019.11.08
„NAPA Baltic 2019“ – daugiausia laimėjimų Lietuvos dizaineriams

Kasmetiniuose Baltijos ir Šiaurės šalių pakuotės dizaino renginyje „NAPA Baltic 2019“ išrinkti geriausi...

Rinkodara
2019.11.07
„Vilniaus lapai“ kviečia kalbėtis apie istoriją

Lapkričio 7–10 d. sostinėje – vėl „Vilniaus lapai“. Vos ketvirtus metus rengiamas tarptautinis festivalis...

Laisvalaikis
2019.11.07
Kultūros ministras apie situaciją Zapyškyje: tai – labai agresyvus sprendimas 1

Aplinkos tvarkymo sprendimas šalia Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo yra agresyvus ir netinkamas, teigia Kultūros...

Verslo aplinka
2019.11.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau