Kam atiteks Lukiškių kalėjimo kompleksas

Publikuota: 2019-07-09
Gražiausia kalėjimo vizija – daugiafunkcis kompleksas, apimantis verslą, menus ir turizmą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Gražiausia kalėjimo vizija – daugiafunkcis kompleksas, apimantis verslą, menus ir turizmą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Svarbiausia žinutė, tarsi pašto karvelis išskridusi iš uždarytame Lukiškių kalėjime vykusios diskusijos apie jo ateitį, matyt, bus ta, kad linkstama kalėjimo pastatų ir visos teritorijos nebeperduoti Turto bankui, kaip skelbta. Lukiškių kompleksas turėtų patekti Vilniaus savivaldybės žinion, o ši rūpintųsi jo prikėlimu naujam gyvenimui.

Kol kas dėl Lukiškių pyrago dalybų tik diskutuojama. Natūralu, kad 6 kadastriniai pastatai ir 2 ha ploto Vilniaus centre yra be galo gardus ir viliojamas kąsnis, nors įrašytas į Kultūros paveldo registrą, o tai riboja investuotojų fantaziją.

Bet kuriuo atveju Teisingumo ministerijos inicijuota diskusija kelia bent jau vilčių, kad teritorija netaps Uždraustuoju miestu, jeigu prisiminsime Kiniją.

Diskusija buvo smagi ir įdomi. Įdomi tuo požiūriu, kad netruks prabėgti laiko, kad paaiškėtų, kas ir kokių įtakų turi mieste.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

O kol kas jos kalbėtojai – nuo teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus iki Lietuvos paviljono Venecijos meno bienalės komisarės Rasos Antanavičiūtės – siūlė įvairių ateities sprendimų, nesunkiai susitelkusių į kelias grupes: startuoliai, viešbučiai, turistinis objektas, kūrybinės industrijos, muziejus, menai. Tiksliau, kalbėta apie galimą daugiafunkcį projektą.

Ką griauti, spręs visuomenė

Proporcijos, kiek ir kas galėtų atsiriekti Lukiškių pyrago, priklausė nuo kalbėjusiųjų. Antai istorikas, Seimo narys Arvydas Anušauskas daugiafunkciame komplekse linkęs matyti ir muziejų, kuriame būtų įamžintas istorijai svarbių asmenybių, kalėjusių Lukiškėse, atminimas. Jų čia kalėjo nemažai – nuo rašytojos Žemaitės iki disidento Antano Terlecko.

Be muziejaus, A. Anušauskas mato ne vieną Lukiškių perspektyvą: kalėjimas gali būti turistinis objektas, filmavimo aikštelė, buveinė startuoliams ir t. t.

„Dabar reikia kalbėti apie tai, kaip nesugriauti istorinio paveldo, o jį išnaudoti“, – sako A. Anušauskas. Jis įsitikinęs, kad jei kalėjimas nebūtų saugomas kaip paveldo objektas, neilgai trukus jo čia neliktų nė žymės.

Anot Vidmanto Bezaro, Kultūros paveldo departamento vadovo, numatyti, ką kalėjime reikia saugoti, nėra tik paveldosaugininkų reikalas: „Mes galime ištirti ir pasakyti, ką reikia saugoti ir ką – nebūtinai, o visuomenė – apsispręsti. Kai kurie komplekso pastatai nėra vertingi, yra apleistų, todėl kai kurie jų gali būti griaunami.“

Naudą spaus dabar

Virginijus Sinkevičius, ekonomikos ir inovacijų ministras, sako, kad, „svarstant tolesnį Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo likimą, svarbu remtis dviem principais: pirma, prikelti mirusią vietą yra kur kas sunkiau nei įkvėpti naujos gyvybės dar gyvuojančiai, todėl ji turi būti išnaudojama ir nešti naudą visuomenei jau dabar; antra, tai pakankamai didelės erdvės, kad jose tilptų daugybė visuomenei naudingų veiklų, tad nėra prasminga viską pastatyti už vieną idėją“.

Ministro nuomone, kalbant apie trumpalaikę perspektyvą, šią erdvę jau dabar be ypač didelio pasirengimo galima išnaudoti turizmui, juolab kad prie kalėjimo nusidriekusios eilės parodė, kad objektas žmonėms yra įdomus, jis galėtų būti įdomus ir užsienio turistams, tokiems, kurie plūsta į Ignalinos atominę elektrinę ar raketų bazę Plateliuose.

„Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas turi pakankamai erdvių salių, kurios galėtų būti panaudojamos komerciniams ar visuomeniniams renginiams. Tokių erdvių šiandien Vilniuje trūksta, o už salių nuomą ar ekskursijas gautos lėšos galėtų bent iš dalies padengti komplekso eksploatacinius kaštus, kurių bus. Skirtumas tas, kad to nereikėtų daryti iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – kalba ministras.

Kelią startuoliams

Darius Žakaitis, „Vilnius Tech Park“ vadovas, sako, kad geriausia, kaip galima panaudoti Lukiškes, – įkurti čia startuolių parką. Anot jo, „sparčiai auganti ir aukštą pridėtinę vertę kurianti technologijų industrija gali įgyti antrą kvėpavimą, nes šiandien startuolių ekosistema jau susiduria su natūraliomis kliūtimis: jai trūksta vietos augti ir plėstis“.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija irgi pritaria, kad ilguoju laikotarpiu Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas galėtų tapti startuolių ir turistų erdve: „Startuolių bendruomenė auga milžiniškais tempais, o erdvių, kur ji galėtų augti, ima trūkti. „Vilnius Tech Park“ pavyzdys, kai iš seno ligoninės komplekso virtusi erdvė užsipildo vos tik atsiradus laisvam plotui, rodo, kad bendruomenei tokie istoriniai pastatai yra patrauklūs, juolab miesto centre. Šiandien „Vilnius Tech Park“ siūlo daugiau nei 9.000 kvadratinių metrų biurų patalpų. Lukiškių kalėjimas gali pasiūlyti dvigubai daugiau.“

Viešbutis kalėjime

Ne vienas diskusijos dalyvis kalbėjo apie viešbutį Lukiškėse, pageidautina – 5 žvaigždučių, ir vardijo užsienio pavyzdžius.

Antai Mindaugas Pakalnis, vyriausiasis miesto architektas, pasakojo niekur taip gerai nemiegojęs kaip panašaus kalėjimo Stokholme, kuriame veikia viešbutis, vienutėje, atlenkiamoje lovoje. Anot M. Pakalnio, Lukiškių kalėjime derėtų ir viešbutis, ir muziejus, ir kūrybinės industrijos, ir... bitininkystė ant kalėjimo stogo.

„Turėtume Lukiškių medaus“, – sakė M. Pakalnis.

Apie 5 žvaigždučių viešbutį Vilniaus centre svajoja ir V. Sinkevičius: „Daugelyje pasaulio miestų viešbučiai veikia buvusių kalėjimų pastatuose. Pavyzdžiui, „Hotel Katajanokka“ Helsinkyje, „The Liberty“ Bostone, „Malmaison“ Oksforde, „Four Seasons Sultanahmet“ Stambule. Jais naudojasi ir verslo bendruomenė, ir turistai. Užsienio klientai taip pat pageidauja netradicinių erdvių konferencijoms, tad čia galėtų veikti konferencijų centras, talpinantis 200+ žmonių.

Visa tai kartu su startuolių erdve ilgalaikėje perspektyvoje galėtų veikti viename komplekse, tiek auginant ir inovacijų, ir turizmo sektorius, tiek užtikrinant, kad didelė ir unikali erdvė duos naudos kuo daugiau miesto gyventojų ir svečių.

Ir dar, manau, čia atsiras erdvės ir didžiausiam pasaulyje pabėgimo kambariui“, – šmaikštavo ministras.

Aistros dėl tvoros

Daugiausia diskusijų netikėtai kilo dėl kalėjimo tvoros, kuri, pasirodo, irgi įtraukta į Kultūros paveldo registrą.

Labiausiai už visus tvoros nenorėtų Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Tiesa, pirmiausia jis kvietė neskubėti: „Turime idėjų, kas čia bus. Bet geriau kol kas nedėti taško. Nėra ko gaišti, bet ir nėra ko lėkti kaip akis išdegus“, – apie Lukiškių kalėjimo konvertavimo koncepciją sakė miesto meras.

O kad „juodoji skylė taptų tikru deimantu“, jis pasiūlė pirmiausia nugriauti kalėjimo tvorą ir tai sukėlė daugiausia ginčų.

Vilniaus miesto meras sutinka, kad objektas būtų perduotas savivaldybei, kuri jį vystytų, o ne Turto bankui, kuris jį parduotų. Vėlgi Lukiškių kalėjimą kaip kultūros paveldą jis siūlo vertinti objektyviai: esą jis unikalus Vilniuje, Lietuvoje, bet ne Europoje – tokių, ypač Rusijoje, ten galima rasti daugiau.

„Svarbu saugoti tam tikrus elementus, bet ne griežtai viską“, – sako R. Šimašius.

FOTOGALERIJA Uždarytas Lukiškių kalėjimas (25 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Kaip E. Muskas griauna savo įvaizdį ir „Teslos“ kapitalizaciją Premium 6

„Tesla“ verta daugiau nei kiti automobilių gamintojai, nes investuotojai pasitiki JAV technologijų magnato...

Laisvalaikis
2022.11.28
Leipalingyje rasti partizanų vado J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, rasti pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio...

Laisvalaikis
2022.11.28
Tarpukario elektros krizė: nuo boikotų iki pirmos lietuviškos elektrinės Premium

Dar kartą galima pakartoti, kad po saule nieko naujo: kaip ir dabar, taip ir smetoniškuoju laikotarpiu bei...

Laisvalaikis
2022.11.27
Soutine’as ir jo draugai Alytuje Premium

Jei tiesa, kad būtinieji miesto atributai yra geras restoranas ir gero meno galerija, Alytus jau bus nudirbęs...

Laisvalaikis
2022.11.27
Ieškoma, kas sutvarkytų avarinės būklės Klaipėdos švyturį

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) paskelbė konkursą Melnragėje stovinčiam avarinės būklės...

Laisvalaikis
2022.11.27
Čilės pirmoji ponia tokia būti nenori – reformuoja vaidmenį

Čilės prezidento Gabrieliaus Borico gyvenimo draugė Irina Karamanos siekia panaikinti pirmosios ponios...

Verslo aplinka
2022.11.27
Paskelbti „JCDecaux premijos 2022“ laureatai

Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) ir lauko reklamos kompanija „JCDecaux Lietuva“ skelbia, kad šiemet jų bendro...

Rinkodara
2022.11.26
„Gera dovana“ pristato dovaną tikram krepšinio mylėtojui – vardinę krepšinio sirgaliaus plytelę Verslo tribūna

Artėjant svarbiausiai metų šventei „Gera dovana“ džiaugiasi dar viena svaria partneryste – pradėjo...

Laisvalaikis
2022.11.25
Depresija ar rudeninis liūdesys. Kaip atskirti? Premium 1

„Neskubėkite priimti sprendimų, kai esate prislėgtos emocinės būsenos“, – sako psichologas-psichoterapeutas...

Laisvalaikis
2022.11.24
Naujas prieštaringai vertinamas tyrimas: SARS-CoV-2 turi genų inžinerijos požymių Premium

Užteko maždaug 30.000 genetinių raidžių grandinėlės, kad prasidėtų COVID-19 košmaras, kuris, skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2022.11.24
Į „išankstinę pensiją“ išėjęs „Fredos“ akcininkas A. Ėmužis: mano hobis – džiaugtis gyvenimu Premium 8

Prieš devynis mėnesius iš  baldų įmonės „Freda“ į, kaip pats sako, „išankstinę jauną pensiją“ išėjęs Antanas...

Pramonė
2022.11.24
Kalėdinių dovanų darbuotojams ir partneriams karštinė: kaip išsiskirti iš minios? Verslo tribūna

Artėjant gražiausioms metų šventėms, įmonės jau spėjo „įsisukti“ į varginančias kalėdinių dovanų paieškas.

Laisvalaikis
2022.11.23
Tai, ko nepastebėjo klientai: „Maximos“ lojalumo kortelių atnaujinimo užkulisiai Verslo tribūna 2

Didelio projekto įgyvendinimas – procesas su daug iššūkių, ypač – kai tenka dirbti ir tarptautiniu lygmeniu.

Prekyba
2022.11.23
Paskelbti Kauno mokslo premijų laureatai

Kauno miesto mokslo premijos šiemet skirtos Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkams –...

Laisvalaikis
2022.11.22
Putino elgsena ir kalbos – po didinamuoju stiklu Premium

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą šių metų vasarį elgsenos tyrėjai ėmė dar atidžiau analizuoti Rusijos...

Laisvalaikis
2022.11.22
JT komitetas neleido nukelti sovietinių skulptūrų Vilniaus Antakalnio kapinėse, savivaldybė vis tiek ruošiasi tai daryti 19

Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių komitetui palikus laikinąją apsaugą sostinės Antakalnio kapinėse...

Laisvalaikis
2022.11.22
Sporto rinkodaros nauda verslo įmonėms: kokių tikslų ji leidžia pasiekti? Verslo tribūna

Sporto partnerystės – viena iš rinkodaros formų, kurią verslo įmonės pasitelkia norėdamos įgyvendinti...

Rinkodara
2022.11.22
Išrinkti geriausi „NAPA Baltic 2022“ pakuočių darbai

Kasmetiniuose Baltijos šalių pakuočių dizaino apdovanojimuose išrinkti geriausi dizaino darbai: iš 123...

Rinkodara
2022.11.21
Kiekviena organizacija turi tradicijas ir vertybes – svarbu jas atliepti kolektyvo kelionėje Verslo tribūna

Advokatų profesinė bendrija „Triniti Jurex“ bendras komandos išvykas planuoja du kartus per metus. Anot...

Tyrimas: tik kas penktas darbdavys rūpinasi savo darbuotojų emocine sveikata

Net 53% darbuotojų susiduria su emocinėmis problemomis darbe arba darbinėse situacijose, tačiau tik...

Vadyba
2022.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku