Kam atiteks Lukiškių kalėjimo kompleksas

Publikuota: 2019-07-09
Gražiausia kalėjimo vizija – daugiafunkcis kompleksas, apimantis verslą, menus ir turizmą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gražiausia kalėjimo vizija – daugiafunkcis kompleksas, apimantis verslą, menus ir turizmą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Svarbiausia žinutė, tarsi pašto karvelis išskridusi iš uždarytame Lukiškių kalėjime vykusios diskusijos apie jo ateitį, matyt, bus ta, kad linkstama kalėjimo pastatų ir visos teritorijos nebeperduoti Turto bankui, kaip skelbta. Lukiškių kompleksas turėtų patekti Vilniaus savivaldybės žinion, o ši rūpintųsi jo prikėlimu naujam gyvenimui.

Kol kas dėl Lukiškių pyrago dalybų tik diskutuojama. Natūralu, kad 6 kadastriniai pastatai ir 2 ha ploto Vilniaus centre yra be galo gardus ir viliojamas kąsnis, nors įrašytas į Kultūros paveldo registrą, o tai riboja investuotojų fantaziją.

Bet kuriuo atveju Teisingumo ministerijos inicijuota diskusija kelia bent jau vilčių, kad teritorija netaps Uždraustuoju miestu, jeigu prisiminsime Kiniją.

Diskusija buvo smagi ir įdomi. Įdomi tuo požiūriu, kad netruks prabėgti laiko, kad paaiškėtų, kas ir kokių įtakų turi mieste.

O kol kas jos kalbėtojai – nuo teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus iki Lietuvos paviljono Venecijos meno bienalės komisarės Rasos Antanavičiūtės – siūlė įvairių ateities sprendimų, nesunkiai susitelkusių į kelias grupes: startuoliai, viešbučiai, turistinis objektas, kūrybinės industrijos, muziejus, menai. Tiksliau, kalbėta apie galimą daugiafunkcį projektą.

Ką griauti, spręs visuomenė

Proporcijos, kiek ir kas galėtų atsiriekti Lukiškių pyrago, priklausė nuo kalbėjusiųjų. Antai istorikas, Seimo narys Arvydas Anušauskas daugiafunkciame komplekse linkęs matyti ir muziejų, kuriame būtų įamžintas istorijai svarbių asmenybių, kalėjusių Lukiškėse, atminimas. Jų čia kalėjo nemažai – nuo rašytojos Žemaitės iki disidento Antano Terlecko.

Be muziejaus, A. Anušauskas mato ne vieną Lukiškių perspektyvą: kalėjimas gali būti turistinis objektas, filmavimo aikštelė, buveinė startuoliams ir t. t.

„Dabar reikia kalbėti apie tai, kaip nesugriauti istorinio paveldo, o jį išnaudoti“, – sako A. Anušauskas. Jis įsitikinęs, kad jei kalėjimas nebūtų saugomas kaip paveldo objektas, neilgai trukus jo čia neliktų nė žymės.

Anot Vidmanto Bezaro, Kultūros paveldo departamento vadovo, numatyti, ką kalėjime reikia saugoti, nėra tik paveldosaugininkų reikalas: „Mes galime ištirti ir pasakyti, ką reikia saugoti ir ką – nebūtinai, o visuomenė – apsispręsti. Kai kurie komplekso pastatai nėra vertingi, yra apleistų, todėl kai kurie jų gali būti griaunami.“

Naudą spaus dabar

Virginijus Sinkevičius, ekonomikos ir inovacijų ministras, sako, kad, „svarstant tolesnį Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo likimą, svarbu remtis dviem principais: pirma, prikelti mirusią vietą yra kur kas sunkiau nei įkvėpti naujos gyvybės dar gyvuojančiai, todėl ji turi būti išnaudojama ir nešti naudą visuomenei jau dabar; antra, tai pakankamai didelės erdvės, kad jose tilptų daugybė visuomenei naudingų veiklų, tad nėra prasminga viską pastatyti už vieną idėją“.

Ministro nuomone, kalbant apie trumpalaikę perspektyvą, šią erdvę jau dabar be ypač didelio pasirengimo galima išnaudoti turizmui, juolab kad prie kalėjimo nusidriekusios eilės parodė, kad objektas žmonėms yra įdomus, jis galėtų būti įdomus ir užsienio turistams, tokiems, kurie plūsta į Ignalinos atominę elektrinę ar raketų bazę Plateliuose.

„Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas turi pakankamai erdvių salių, kurios galėtų būti panaudojamos komerciniams ar visuomeniniams renginiams. Tokių erdvių šiandien Vilniuje trūksta, o už salių nuomą ar ekskursijas gautos lėšos galėtų bent iš dalies padengti komplekso eksploatacinius kaštus, kurių bus. Skirtumas tas, kad to nereikėtų daryti iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – kalba ministras.

Kelią startuoliams

Darius Žakaitis, „Vilnius Tech Park“ vadovas, sako, kad geriausia, kaip galima panaudoti Lukiškes, – įkurti čia startuolių parką. Anot jo, „sparčiai auganti ir aukštą pridėtinę vertę kurianti technologijų industrija gali įgyti antrą kvėpavimą, nes šiandien startuolių ekosistema jau susiduria su natūraliomis kliūtimis: jai trūksta vietos augti ir plėstis“.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija irgi pritaria, kad ilguoju laikotarpiu Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas galėtų tapti startuolių ir turistų erdve: „Startuolių bendruomenė auga milžiniškais tempais, o erdvių, kur ji galėtų augti, ima trūkti. „Vilnius Tech Park“ pavyzdys, kai iš seno ligoninės komplekso virtusi erdvė užsipildo vos tik atsiradus laisvam plotui, rodo, kad bendruomenei tokie istoriniai pastatai yra patrauklūs, juolab miesto centre. Šiandien „Vilnius Tech Park“ siūlo daugiau nei 9.000 kvadratinių metrų biurų patalpų. Lukiškių kalėjimas gali pasiūlyti dvigubai daugiau.“

Viešbutis kalėjime

Ne vienas diskusijos dalyvis kalbėjo apie viešbutį Lukiškėse, pageidautina – 5 žvaigždučių, ir vardijo užsienio pavyzdžius.

Antai Mindaugas Pakalnis, vyriausiasis miesto architektas, pasakojo niekur taip gerai nemiegojęs kaip panašaus kalėjimo Stokholme, kuriame veikia viešbutis, vienutėje, atlenkiamoje lovoje. Anot M. Pakalnio, Lukiškių kalėjime derėtų ir viešbutis, ir muziejus, ir kūrybinės industrijos, ir... bitininkystė ant kalėjimo stogo.

„Turėtume Lukiškių medaus“, – sakė M. Pakalnis.

Apie 5 žvaigždučių viešbutį Vilniaus centre svajoja ir V. Sinkevičius: „Daugelyje pasaulio miestų viešbučiai veikia buvusių kalėjimų pastatuose. Pavyzdžiui, „Hotel Katajanokka“ Helsinkyje, „The Liberty“ Bostone, „Malmaison“ Oksforde, „Four Seasons Sultanahmet“ Stambule. Jais naudojasi ir verslo bendruomenė, ir turistai. Užsienio klientai taip pat pageidauja netradicinių erdvių konferencijoms, tad čia galėtų veikti konferencijų centras, talpinantis 200+ žmonių.

Visa tai kartu su startuolių erdve ilgalaikėje perspektyvoje galėtų veikti viename komplekse, tiek auginant ir inovacijų, ir turizmo sektorius, tiek užtikrinant, kad didelė ir unikali erdvė duos naudos kuo daugiau miesto gyventojų ir svečių.

Ir dar, manau, čia atsiras erdvės ir didžiausiam pasaulyje pabėgimo kambariui“, – šmaikštavo ministras.

Aistros dėl tvoros

Daugiausia diskusijų netikėtai kilo dėl kalėjimo tvoros, kuri, pasirodo, irgi įtraukta į Kultūros paveldo registrą.

Labiausiai už visus tvoros nenorėtų Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Tiesa, pirmiausia jis kvietė neskubėti: „Turime idėjų, kas čia bus. Bet geriau kol kas nedėti taško. Nėra ko gaišti, bet ir nėra ko lėkti kaip akis išdegus“, – apie Lukiškių kalėjimo konvertavimo koncepciją sakė miesto meras.

O kad „juodoji skylė taptų tikru deimantu“, jis pasiūlė pirmiausia nugriauti kalėjimo tvorą ir tai sukėlė daugiausia ginčų.

Vilniaus miesto meras sutinka, kad objektas būtų perduotas savivaldybei, kuri jį vystytų, o ne Turto bankui, kuris jį parduotų. Vėlgi Lukiškių kalėjimą kaip kultūros paveldą jis siūlo vertinti objektyviai: esą jis unikalus Vilniuje, Lietuvoje, bet ne Europoje – tokių, ypač Rusijoje, ten galima rasti daugiau.

„Svarbu saugoti tam tikrus elementus, bet ne griežtai viską“, – sako R. Šimašius.

FOTOGALERIJA Uždarytas Lukiškių kalėjimas (25 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Italams trūko kantrybė: architektūros žvaigždė mokės baudą už yrantį tiltą

Italijos teismas ispanų architektui Santiago Calatravai skyrė 78.000 Eur baudą, kurią šis turės sumokėti...

Laisvalaikis
2019.08.21
San Francisko oro uostas uždraudė vandens buteliukus 4

San Francisko tarptautiniame oro uoste esančiuose prekybos taškuose nebebus prekiaujama vienkartiniais...

Laisvalaikis
2019.08.20
Gedimino kalno tvarkymo projektą už 2,2 mln. rengs „Hidroterra“  16

Gedimino kalno Vilniuje galutinio sutvarkymo projektą už 2,18 mln. Eur rengs bendrovė „Hidroterra“,...

Statyba ir NT
2019.08.19
„Alibaba“ viceprezidentas iš Rusijos verslo magnato įsigijo NBA klubą 1

Vienas iš „Alibaba Group“ įkūrėjų ir akcininkų Josephas Tsai perima NBA klubo Bruklino „Nets“ kontrolę,...

Laisvalaikis
2019.08.19
VŽ bando: amžinai sportiškas „BMW 330i“ Premium 1

Septintoji 3-osios serijos karta kodiniu pavadinimu G20 demonstruoja naują pokytį vieno svarbiausių markės...

Laisvalaikis
2019.08.18
Interviu su M. Salzman: kada gyvensime amžinai?  Premium 2

Marian Salzman yra pripažinta viena iš penkių geriausių tendencijų prognozuotojų pasaulyje. Jos dėka...

Verslo klasė
2019.08.18
Kovoti su klimato kaita galima peržiūrėjus savo racioną 1

Jungtinės Tautos (JT) perspėja, kad Vakarų šalių gyventojų pomėgis šaldytuvus ir pilvus prikimšti mėsos ir...

Laisvalaikis
2019.08.18
Vyno vertinimas balais – atgyvena ar būtinybė Premium

Gegužę vyno pasaulį apskriejo žinia, kad neabejotinai žymiausias pasaulio vyno kritikas Robertas Parkeris...

Laisvalaikis
2019.08.17
Iliustruotoji istorija: penkeri J. McCaino kančių metai Vietname 7

Ėjo dvylikti Vietnamo karo metai, kai į skrendantį virš Hanojaus amerikiečių lakūną Johną McCainą pataikė...

Laisvalaikis
2019.08.17
A. Schwarzeneggeris: „Nesu mašina, kurią vaidinu filmuose“ Premium

Filmuose Arnoldas Schwarzeneggeris žudė vikingus, grobuonis, klonus ir zombius. Dabar atrodo, kad jis mėgina...

Laisvalaikis
2019.08.17
Vaikų finansinis raštingumas: kaip paaiškinti, kad pinigai ant medžių neauga Premium 3

Išeinančiam į mokyklą trečiokui į ranką įbrukti keletą eurų – dažna tėvų praktika. Tačiau specialistai sako,...

Laisvalaikis
2019.08.16
„Hyundai i10“ ruošiasi rudeniniam debiutui

Artėjant rudeninei Frankfurto automobilių parodai, „Hyundai“ paviešino pirmąjį savo naujojo mažiausio modelio...

Laisvalaikis
2019.08.15
Budistų šventykloje pamokslus sako robotas 1

Viena iš Japonijos Kioto mieste veikiančių budistų šventyklų tikinčiuosius mėgina sudominti dvasininku...

Laisvalaikis
2019.08.15
Mokslininkai: kosmoso radiacija pažeistų astronautų smegenis 4

Kol tokie milijardieriai kaip Elonas Muskas ar Jeffas Bezosas, svajoja žmones išlaipinti Marse, mokslininkai...

Laisvalaikis
2019.08.14
Aiškėja Nacionalinės koncertų salės Vilniuje architektūrinės idėjos laimėtojai

Aiškėja Nacionalinės koncertų salės, planuojamos pastatyti ant Tauro kalno Vilniuje, tarptautinio konkurso...

Laisvalaikis
2019.08.12
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė tapo Europos čempione

Sekmadienį Anglijoje vykstančiame šiuolaikinės penkiakovės Europos čempionato finale triumfavo Laura...

Laisvalaikis
2019.08.11
Herojai apleidžia teisę Premium 3

Švietimo sistemos analitikų ir įdarbinimo specialistų perspėjimai abiturientams nesirinkti vadybos ar teisės...

Verslo klasė
2019.08.11
Europos kurortai kratosi kruizinių laivų 10

Populiariausi Europos uostai nevaldomus, vis tankėjančius turistų srautus ir oro taršą nori pažaboti ribodami...

Laisvalaikis
2019.08.11
Iliustruotoji istorija: Jekaterina II ir Voltaire‘as buvo susirašinėjimo draugai

Jekaterina II valdė savo imperiją diktatoriškai, dažnai keitė meilužius, bet vienam vyrui – filosofui...

Laisvalaikis
2019.08.11
Iš mokyklos suolo – į golfo profesionalų kalvę Amerikoje Premium 5

„Man golfas reiškia gyvenimą: žaidžiu jau 12 metų ir be jo neįsivaizduoju nė dienos“, – sako Bitė Gilė...

Laisvalaikis
2019.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau