Kam atiteks Lukiškių kalėjimo kompleksas

Publikuota: 2019-07-09
Gražiausia kalėjimo vizija – daugiafunkcis kompleksas, apimantis verslą, menus ir turizmą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gražiausia kalėjimo vizija – daugiafunkcis kompleksas, apimantis verslą, menus ir turizmą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Svarbiausia žinutė, tarsi pašto karvelis išskridusi iš uždarytame Lukiškių kalėjime vykusios diskusijos apie jo ateitį, matyt, bus ta, kad linkstama kalėjimo pastatų ir visos teritorijos nebeperduoti Turto bankui, kaip skelbta. Lukiškių kompleksas turėtų patekti Vilniaus savivaldybės žinion, o ši rūpintųsi jo prikėlimu naujam gyvenimui.

Kol kas dėl Lukiškių pyrago dalybų tik diskutuojama. Natūralu, kad 6 kadastriniai pastatai ir 2 ha ploto Vilniaus centre yra be galo gardus ir viliojamas kąsnis, nors įrašytas į Kultūros paveldo registrą, o tai riboja investuotojų fantaziją.

Bet kuriuo atveju Teisingumo ministerijos inicijuota diskusija kelia bent jau vilčių, kad teritorija netaps Uždraustuoju miestu, jeigu prisiminsime Kiniją.

Diskusija buvo smagi ir įdomi. Įdomi tuo požiūriu, kad netruks prabėgti laiko, kad paaiškėtų, kas ir kokių įtakų turi mieste.

O kol kas jos kalbėtojai – nuo teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus iki Lietuvos paviljono Venecijos meno bienalės komisarės Rasos Antanavičiūtės – siūlė įvairių ateities sprendimų, nesunkiai susitelkusių į kelias grupes: startuoliai, viešbučiai, turistinis objektas, kūrybinės industrijos, muziejus, menai. Tiksliau, kalbėta apie galimą daugiafunkcį projektą.

Ką griauti, spręs visuomenė

Proporcijos, kiek ir kas galėtų atsiriekti Lukiškių pyrago, priklausė nuo kalbėjusiųjų. Antai istorikas, Seimo narys Arvydas Anušauskas daugiafunkciame komplekse linkęs matyti ir muziejų, kuriame būtų įamžintas istorijai svarbių asmenybių, kalėjusių Lukiškėse, atminimas. Jų čia kalėjo nemažai – nuo rašytojos Žemaitės iki disidento Antano Terlecko.

Be muziejaus, A. Anušauskas mato ne vieną Lukiškių perspektyvą: kalėjimas gali būti turistinis objektas, filmavimo aikštelė, buveinė startuoliams ir t. t.

„Dabar reikia kalbėti apie tai, kaip nesugriauti istorinio paveldo, o jį išnaudoti“, – sako A. Anušauskas. Jis įsitikinęs, kad jei kalėjimas nebūtų saugomas kaip paveldo objektas, neilgai trukus jo čia neliktų nė žymės.

Anot Vidmanto Bezaro, Kultūros paveldo departamento vadovo, numatyti, ką kalėjime reikia saugoti, nėra tik paveldosaugininkų reikalas: „Mes galime ištirti ir pasakyti, ką reikia saugoti ir ką – nebūtinai, o visuomenė – apsispręsti. Kai kurie komplekso pastatai nėra vertingi, yra apleistų, todėl kai kurie jų gali būti griaunami.“

Naudą spaus dabar

Virginijus Sinkevičius, ekonomikos ir inovacijų ministras, sako, kad, „svarstant tolesnį Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo likimą, svarbu remtis dviem principais: pirma, prikelti mirusią vietą yra kur kas sunkiau nei įkvėpti naujos gyvybės dar gyvuojančiai, todėl ji turi būti išnaudojama ir nešti naudą visuomenei jau dabar; antra, tai pakankamai didelės erdvės, kad jose tilptų daugybė visuomenei naudingų veiklų, tad nėra prasminga viską pastatyti už vieną idėją“.

Ministro nuomone, kalbant apie trumpalaikę perspektyvą, šią erdvę jau dabar be ypač didelio pasirengimo galima išnaudoti turizmui, juolab kad prie kalėjimo nusidriekusios eilės parodė, kad objektas žmonėms yra įdomus, jis galėtų būti įdomus ir užsienio turistams, tokiems, kurie plūsta į Ignalinos atominę elektrinę ar raketų bazę Plateliuose.

„Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas turi pakankamai erdvių salių, kurios galėtų būti panaudojamos komerciniams ar visuomeniniams renginiams. Tokių erdvių šiandien Vilniuje trūksta, o už salių nuomą ar ekskursijas gautos lėšos galėtų bent iš dalies padengti komplekso eksploatacinius kaštus, kurių bus. Skirtumas tas, kad to nereikėtų daryti iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – kalba ministras.

Kelią startuoliams

Darius Žakaitis, „Vilnius Tech Park“ vadovas, sako, kad geriausia, kaip galima panaudoti Lukiškes, – įkurti čia startuolių parką. Anot jo, „sparčiai auganti ir aukštą pridėtinę vertę kurianti technologijų industrija gali įgyti antrą kvėpavimą, nes šiandien startuolių ekosistema jau susiduria su natūraliomis kliūtimis: jai trūksta vietos augti ir plėstis“.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija irgi pritaria, kad ilguoju laikotarpiu Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas galėtų tapti startuolių ir turistų erdve: „Startuolių bendruomenė auga milžiniškais tempais, o erdvių, kur ji galėtų augti, ima trūkti. „Vilnius Tech Park“ pavyzdys, kai iš seno ligoninės komplekso virtusi erdvė užsipildo vos tik atsiradus laisvam plotui, rodo, kad bendruomenei tokie istoriniai pastatai yra patrauklūs, juolab miesto centre. Šiandien „Vilnius Tech Park“ siūlo daugiau nei 9.000 kvadratinių metrų biurų patalpų. Lukiškių kalėjimas gali pasiūlyti dvigubai daugiau.“

Viešbutis kalėjime

Ne vienas diskusijos dalyvis kalbėjo apie viešbutį Lukiškėse, pageidautina – 5 žvaigždučių, ir vardijo užsienio pavyzdžius.

Antai Mindaugas Pakalnis, vyriausiasis miesto architektas, pasakojo niekur taip gerai nemiegojęs kaip panašaus kalėjimo Stokholme, kuriame veikia viešbutis, vienutėje, atlenkiamoje lovoje. Anot M. Pakalnio, Lukiškių kalėjime derėtų ir viešbutis, ir muziejus, ir kūrybinės industrijos, ir... bitininkystė ant kalėjimo stogo.

„Turėtume Lukiškių medaus“, – sakė M. Pakalnis.

Apie 5 žvaigždučių viešbutį Vilniaus centre svajoja ir V. Sinkevičius: „Daugelyje pasaulio miestų viešbučiai veikia buvusių kalėjimų pastatuose. Pavyzdžiui, „Hotel Katajanokka“ Helsinkyje, „The Liberty“ Bostone, „Malmaison“ Oksforde, „Four Seasons Sultanahmet“ Stambule. Jais naudojasi ir verslo bendruomenė, ir turistai. Užsienio klientai taip pat pageidauja netradicinių erdvių konferencijoms, tad čia galėtų veikti konferencijų centras, talpinantis 200+ žmonių.

Visa tai kartu su startuolių erdve ilgalaikėje perspektyvoje galėtų veikti viename komplekse, tiek auginant ir inovacijų, ir turizmo sektorius, tiek užtikrinant, kad didelė ir unikali erdvė duos naudos kuo daugiau miesto gyventojų ir svečių.

Ir dar, manau, čia atsiras erdvės ir didžiausiam pasaulyje pabėgimo kambariui“, – šmaikštavo ministras.

Aistros dėl tvoros

Daugiausia diskusijų netikėtai kilo dėl kalėjimo tvoros, kuri, pasirodo, irgi įtraukta į Kultūros paveldo registrą.

Labiausiai už visus tvoros nenorėtų Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Tiesa, pirmiausia jis kvietė neskubėti: „Turime idėjų, kas čia bus. Bet geriau kol kas nedėti taško. Nėra ko gaišti, bet ir nėra ko lėkti kaip akis išdegus“, – apie Lukiškių kalėjimo konvertavimo koncepciją sakė miesto meras.

O kad „juodoji skylė taptų tikru deimantu“, jis pasiūlė pirmiausia nugriauti kalėjimo tvorą ir tai sukėlė daugiausia ginčų.

Vilniaus miesto meras sutinka, kad objektas būtų perduotas savivaldybei, kuri jį vystytų, o ne Turto bankui, kuris jį parduotų. Vėlgi Lukiškių kalėjimą kaip kultūros paveldą jis siūlo vertinti objektyviai: esą jis unikalus Vilniuje, Lietuvoje, bet ne Europoje – tokių, ypač Rusijoje, ten galima rasti daugiau.

„Svarbu saugoti tam tikrus elementus, bet ne griežtai viską“, – sako R. Šimašius.

FOTOGALERIJA Uždarytas Lukiškių kalėjimas (25 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Neringa švenčia gimtadienį ir atidaro atnaujintą prieplauką

Lapkričio 15–17 d. Neringa švenčia savo 58-ąjį gimtadienį. Bene laukiamiausias šventinio savaitgalio įvykis –...

Laisvalaikis
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 2

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
Nuomonė: gydant vėžį žolelių papildai labiau kenkia nei padeda

Sergantieji vėžiu savo gydytojui turėtų pranešti apie visus vartojamus medikamentus ir natūralius papildus,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Veneciją užliejo didžiausias potvynis

Lapkričio 12-osios vakarą Venecijoje vanduo pakilo aukščiausiai per pastaruosius 50 metų – beveik du metrus.

Laisvalaikis
2019.11.13
Kinijoje išleista solidi lietuvių poezijos rinktinė

Kinijos leidykla „Guangdong Flower City Publishing House“ išleido šiuolaikinės Lietuvos poezijos antologiją,...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Rubiko kubo“ prekės ženklo valdytojai patyrė dar vieną pralaimėjimą Premium

Europos Sąjungos (ES) Bendrasis Teismas priėmė dar vieną nepalankų sprendimą gerai žinomo žaislo Rubiko kubo...

Rinkodara
2019.11.12
Apdovanojimas „Vilnius – Europos G taškas“ kampanijai vėl patraukė pasaulio dėmesį 2

Žinia, kad Vilniaus reklama „Vilnius – Europos G taškas“ buvo įvertinta auksu tarptautiniuose turizmo...

Rinkodara
2019.11.12
Didžiausias Vilniaus bunkeris bus išsaugotas

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, nes jo griovimas grėstų paties Tauro...

Laisvalaikis
2019.11.12
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Medijos – ir streso, ir atsipalaidavimo šaltinis Premium

Šiandieniame technologijų pasaulyje medijomis naudojamės vis daugiau, o prekių ženklams tai atveria didesnių...

Rinkodara
2019.11.11
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Iliustruotoji istorija: aferos baigėsi bankrotu 2

Apie greitą praturtėjimą nepajudinus nė piršto svajoja ir aukštuomenė, ir prastuomenė. Ankstesniais laikais...

Laisvalaikis
2019.11.10
„Social Media Fest 2019“: renka įtakingiausiuosius socialiniuose tinkluose

Socialinių tinklų atradimų festivalio „Social Media Fest 2019“ komisija įvertino Lietuvos influencerius,...

Rinkodara
2019.11.10
Moterys Lietuvos kino industrijoje. Kokia problema? Premium 1

Jei skaitote šio straipsnio pavadinimą ir jus ima šioks toks irzuliukas, kad šis tekstas apskritai...

Verslo klasė
2019.11.09
Baltijos šalių Jaunojo tapytojo prizas iškeliavo į Latviją

Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno pasaulio profesionalų, kolekcininkų ir mėgėjų smalsumas patenkintas: šių...

Laisvalaikis
2019.11.09
Mokslu grįstas apsipirkimo gidas: kaip neišleisti per daug 

Pasiklydę tarp lentynose sumaniai perdėliotų prekių, suvilioti akcijų, prisirinkę per daug ar ne to, ko iš...

Laisvalaikis
2019.11.09
LIONS prezidentas: mes – stiprūs, nes skirtingi Premium

1917 m. Melvinas Jonesas, garsus Čikagos verslininkas, draudikas, kartą per mėnesį lankydavosi verslininkų...

Verslo klasė
2019.11.09
Berlyno sienos griūties 30-metis: geležinė uždanga ir kiti piknikai Premium

Lygiai prieš 30 metų, 1989-ųjų lapkričio 9 d., griuvusi Berlyno siena iš esmės išjudino Rytų ir Vidurio...

Laisvalaikis
2019.11.09
„Fredos“ vadovas A. Ėmužis – apie baldų pramonės ateitį, robotus, vartojimą, lyderystę Premium 1

Antanas Ėmužis, vienos stambiausių šalyje baldų gamybos AB „Freda“ generalinis direktorius ir vienas...

Laisvalaikis
2019.11.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau