Karščio bangos: jūrose kepa midijos, Europa virsta Mirties slėniu

JAV įsikūrusio Bodega Marine Reserve gamtinio rezervato darbuotojai šiaurinėje Kalifornijos pakrantėje aptiko tūkstančius negyvų midijų. Anot specialistų, ir anksčiau yra buvę atvejų, kai šie moliuskai žuvo nuo karščio, tačiau ne tokiais kiekiais.
Jackie Sones, rezervato tyrimų koordinatorė, CNN pasakoja, kad priėjusi prie kranto iškart pamatė šimtus negyvų midijų. Anksčiau jai teko aptikti pakrantės vietų su išmestomis atsivėrusiomis midijų geldelėmis, bet, sako specialistė, tiek jų vienu metu dar neteko matyti.
Kaip rašo L. A. Times, birželį Kaliforniją pleškino rekordiniai karščiai, šiaurinėje valstijos dalyje temperatūra perkopė 40 laipsnių Celsijaus. Pasak J. Sones, midijoms pavojinga didesnė kaip 32 laipsnių Celsijaus temperatūra.
JAV Pietų Dakotos valstijos kelių patruliai pranešė, kad paskutinį birželio savaitgalį net keliose vietose sutrūkinėjo nuo karščio besiplečianti kelio danga. Pavyzdžiui, pietryčiuose esančio Vermiljono miesto gyventojai turėjo ištverti 34,5 laipsnių karštį, o jutiminė temperatūra šoktelėjo net iki 41,6 laipsnių Celsijaus.
Pleška ir Europa
Didesni negu įprasta karščiai birželį kepino ir Europą. Pietų Prancūzijoje birželio 28 d. buvo užfiksuota 45,9 laipsnių Celsijaus temperatūra tiek ji paprastai užkyla rugpjūtį Mirties slėnio įduboje, žemiausioje Amerikos žemyno vietoje. Ispanijos nacionalinė meteorologijos ir hidrologijos agentūra taip pat perspėjo gyventojus dėl karščio, kuris Šiaurės Ispanijoje siekė 40 laipsnių Celsijaus. Katalonijoje ir Centrinėje Ispanijoje kilo nekontroliuojami gaisrai. Apie rekordus pranešė ir Austrijos, Šveicarijos, Vokietijos, Čekijos, Lenkijos, Islandijos meteorologai.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, Lietuvoje šis birželis taip pat buvo rekordiškai karštas. Vidutinė mėnesio oro temperatūra šalyje buvo 20,1 laipsnių Celsijaus, arba 4,7 laipsnių didesnė už vidutinę daugiametę temperatūrą.
Šiųmetis birželis išsiskyrė kaitros dienų skaičiumi, kai aukščiausia paros temperatūra buvo apie 30 laipsnių Celsijaus. Įprastai birželio mėnesiui tokios karštos dienos nėra būdingos. Galime prisiminti, jog birželio 12 d. Kaišiadoryse buvo registruota aukščiausia mėnesio oro temperatūra per meteorologinių stebėjimų istoriją, ji siekė 35,7 laipsnių Celsijaus, tinklalapyje rašo tarnyba.
Sieja su klimato kaita
Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) skelbia, kad šiuo metu jau slūgstanti temperatūra Europoje pirmąjį vasaros mėnesį buvo tokia aukšta, jog kėlė grėsmę sveikatai, derliui ir aplinkai.
Kol kas negalima tvirtinti, kad aukštesnę temperatūrą lemia vien klimato kaita, tačiau tokie pokyčiai patvirtina klimato kaitos lemiamus orų pokyčius: dėl šiltnamio dujų efekto kyla temperatūra ir tankiai apgyvendintose teritorijose galima tikėtis dažnesnių ir intensyvesnių karščio bangų, rašo PMO.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti