Iliustruotoji istorija: Guinnesso rekordų knyga atsirado susilažinus

Publikuota: 2019-06-30
2019 m. birželio 16 d. šimtai žmonių Santjage vienu metu galvomis mušinėjo kamuolius, norėdami patekti į Guinnesso rekordų knygą. Claudio Reyeso (AFP/„Scanpix“) nuotr.
2019 m. birželio 16 d. šimtai žmonių Santjage vienu metu galvomis mušinėjo kamuolius, norėdami patekti į Guinnesso rekordų knygą. Claudio Reyeso (AFP/„Scanpix“) nuotr.
 

Medžiodamas alaus karalius nepataikė į paukštį, bet jo šūvis paskatino sukurti Guinnesso rekordų knygą. Gimė idėja registruoti rekordus nemokamoje knygelėje, leidinys tapo bestseleriu.

Du medžiotojai eina palei upę Pietryčių Airijoje. Vienas jų – seras Hugh Beaveris. 61 metų medžiotojas yra didžiulės alaus daryklos „Guinness“ direktorius.
Šiandien, 1951 m. lapkričio 10-ąją, jo mintys sukasi ne apie salyklą, apynius ir sąskaitas – visas dėmesys nukreiptas į rudeninį dangų, kuriame skraido dirvinių sėjikų pulkai. Seras H. Beaveris laukia tinkamos akimirkos, tuomet nukreipia šratinį šautuvą į dangų ir nusitaiko. Tylą nutraukia du šūviai, bet abiem prašaunama, tad medžiotojai nusivylę traukia namo. Pakeliui jiedu kalbasi apie pasprukusį grobį.

„Kaip manai, koks paukštis yra greitesnis? Dirvinis sėjikas ar tetervinas?“ – klausia seras H. Beaveris.

Jis pats galėtų lažintis iš savo senos medžiotojo skrybėlės, kad dirvinis sėjikas, į kurį nepataikė, tikrai aplenktų teterviną. Bičiulis nesutinka, tačiau nė vienas iš džentelmenų nežino teisingo atsakymo, todėl lažybų negali išspręsti.
Grįžęs į alaus daryklą seras H. Beaveris darbuotojų klausia, ar jie žino atsakymą, bet niekas negali padėti. Tada alaus daryklos direktoriui šauna geniali mintis: sudaryti žinyną su viso pasaulio rekordais.

Seras H. Beaveris yra įsitikinęs, kad klausimai, kas yra greičiausias, aukščiausias ir didžiausias, kamuoja daugelį Didžiosios Britanijos ir Airijos aludžių lankytojų, todėl rekordų knyga būtų puikus būdas pareklamuoti alaus daryklos alų. Net drąsiausiai svajodamas jis negalėjo įsivaizduoti, kad nemokamas reklaminis leidinukas vieną gražią dieną perkamumu varžysis su Biblija ir Koranu.

Fotografinė atmintis

Gandai apie būsimą sero H. Beaverio rekordų knygą augo taip pat greitai kaip promilių skaičius šeštadienio vakarą aludėje. 1954 m. vasarą gandai pasiekė Chrisą Chataway, Londono „Guinness Park Royal Brewery“ aludarį. Chataway jaunystėje buvo atletas ir pasiekė kelis rekordus, tad serui H. Beaveriui jis patarė paskambinti sporto žurnalistams Norrisui ir Rossui McWhirteriams.

Broliai dvyniai garsėjo fotografine atmintimi – turėjo fenomenalų gebėjimą atsiminti faktus apie viso pasaulio reikšmingus ir ne tokius reikšmingus įvykius. Jie prisiminė visas svarbias pasaulio istorijos datas, visas sostines ir kalnynus – vėliau net prisiminė visus kiekvieno knygos leidimo rekordus.
Taip H. Beaveris rado puikius partnerius. Kuriant knygą nebuvo taupoma. Pirmą kartą aptarus būsimą leidinį, H. Beaveris baigė susitikimą pakiliai: „Prieš vykdami namo pakilkite pas buhalterį ir pasakykite, kiek norite gauti pinigų.“

Kitus tris mėnesius broliai McWhirteriai rinko informaciją iš astrofizikų, zoologų, meteorologų, vulkanologų, botanikų ir kitų mokslo sričių atstovų. Vėliau dar keturis mėnesius jie dirbo po 90 valandų per savaitę, kad surašytų visus rekordus. 1954 m. pabaigoje Britų salų aludžių lankytojai galėjo perskaityti pirmą nemokamą rekordų knygos leidimą. Susidomėjimas buvo milžiniškas, tad seras H. Beaveris nedvejodamas nusprendė pakeisti veiklos kryptį – akivaizdu, kad iš rekordų galima užsidirbti. Kitais metais, 1955 m., rugpjūčio 27 dieną buvo išleista pirmoji Guinnesso rekordų knyga, kurią buvo galima nusipirkti.

Vos už penkis šilingus (6,5 euro) smalsūs britai, be visa ko, galėjo sužinoti, kad aukščiausias pasaulio žmogus yra Robertas Wadlow – net 272 centimetrų – ir šio rekordo niekam nepavyko pagerinti, o giliausias pasaulyje šaltinis yra Anglijoje.

Kalėdinė prekyba

Pirmą knygos leidimą sudarė vos 50.000 egzempliorių. Pirmas užsakymas buvo vos 6 egzemplioriai. Tačiau paklausa pradėjo greitai augti, ir pirmieji trys leidimai, kuriuos sudarė 187.000 egzempliorių, buvo parduoti per 1955 m. rudenį. „Guinness“ parengė atnaujintą knygos leidimą prieš pat Kalėdas, ir 100.000 naujų egzempliorių rekordiniu greičiu buvo nušluoti nuo lentynų.

Kitais metais knyga išleista JAV. Čia greitai buvo parduota 70.000 egzempliorių. Tai, kas atsirado iš netikėtai į galvą šovusios minties medžiojant paukščius, virto tarptautiniu fenomenu.

Skiriama televizijos laida

Artimiausiais metais prekyba dar labiau išaugo, o 1972 m. Didžiosios Britanijos nacionalinis transliuotojas BBC parodė pirmąją laidą „Record Breakers“ („Rekordų laužytojai“), kurioje nuotykių ištroškę vyrai ir moterys kiekvieną savaitę stengiasi patekti į rekordų knygą. N. ir R. McWhirteriai vedė šią populiarią televizijos laidą ir netrukus šalyje išgarsėjo savo žiniomis, kurias žiūrovai kas savaitę tikrino pateikdami klausimus.

Pirmuose Guinnesso rekordų knygos leidimuose daugiausia buvo pateikti upių, pastatų ir panašių objektų aukščių, pločių ir ilgių rekordai, o XX a. aštuntajame dešimtmetyje knygoje aprašyta daug įvairesnių rekordų.

Jeigu skaitytojai norėjo pasiekti rekordą suvalgydami daugiausia kreminių pyragaičių per tam tikrą laiką, kelias dienas išstovėti ant vienos kojos ant vienos kopėčių pakopos arba pademonstruoti metro ilgio nagus – tam puikiai tiko Guinnesso rekordų knyga. Į brolius kreipėsi absurdiškiausių sumanymų autoriai: kartą Norrisą aplankė žmogus, teigiantis, kad turi mažiausią pasaulyje arklį. Paaiškėjo, kad tai – didžiausias pasaulyje šuo – neįprastai didelis vokiečių dogas.

Radosi vis daugiau norinčiųjų patekti į Guinnesso rekordų knygą, tad atsidurti spalvotuose jos puslapiuose darėsi vis sunkiau. Rekordininkai, anot N. McWhirterio, turėjo būti „pasaulio mastu konkurencingi, nepakartojami arba keisti“. Vis dėlto kandidatų į rekordų knygą netrūko – ypač įvairiausių keistuolių.

Pavyzdžiui, prancūzas Monsieur Mangetout – Ponas Visavalgis – nuo 1966 m. sudorojo 18 dviračių, 15 pirkinių vežimėlių, septynis televizorius, dvi lovas, slidžių porą ir kompiuterį, kad gautų vietą rekordų knygose.

O amerikietis Kevinas Shelley pasiekė rekordą daužydamas medines tualeto sėdynes – iš viso sudaužė 46. Broliams McWhirteriams teko pripažinti, kad Ripley „Believe it or not!“ („Norite tikėkite, norite – ne!“) muziejų įkūrėjas antropologas Robertas Ripley (1890–1949 m.) buvo teisus sakydamas: „Apkeliavau 201 šalį ir keisčiausias dalykas, kurį pamačiau, buvo žmogus.“

Brolį nužudo teroristai

1967 m. seras H. Beaveris mirė ir fotografinę atmintį turintys dvyniai tapo pasaulyje garsios rekordų knygos sinonimu. Norrisas ir Rossas McWirteriai pasinaudojo neseniai įgyta šlove spręsdami politinius gimtosios Airijos klausimus.

Jie abu buvo būsimos Didžiosios Britanijos premjerės Margaret Thatcher šalininkai, o Rossas labai priešinosi Airijos teroristų judėjimui IRA.
1975 m. jis pažadėjo 50.000 svarų premiją tam, kuris padės kraujo ištroškusius IRA teroristus pasodinti už grotų. Po trijų savaičių teroristai ėmėsi atsakomųjų veiksmų: du vyrai užklupo Rossą prie jo namų Londone ir nušovė. Vienas šūvis pataikė į galvą, kitas – į krūtinę, ir jis mirė vos nuvežtas į ligoninę. Abu nusikaltėliai buvo sulaikyti ir nuteisti kalėti iki gyvos galvos.

Norrisas McWhirteris buvo sugniuždytas, bet nusprendė toliau rašyti pasaulio skaitytojams apie įspūdingus ir beprotiškus rekordus. Tik 1996 m., sulaukęs 71 metų, jis atsisakė redaktoriaus darbo. Norrisas mirė nuo širdies smūgio savo namuose Viltšyre 2004 m. balandžio 19 dieną.

Užkariauja pasaulį

Tai, kas 1951 m. per medžioklę prasidėjo kaip lažybos, šiais laikais yra visą pasaulį apimanti imperija. Tokiuose didmiesčiuose kaip Niujorkas, Tokijas, San Antonijus ir Kopenhaga smalsuoliai gali aplankyti muziejus, kuriuose eksponuojami neįtikėtini pasaulio rekordai, o televizijos laida „Record Breakers“ buvo rodoma Lenkijoje, Indijoje, Australijoje ir Portugalijoje. Kino kompanija „Warner Bros.“ teigė ketinanti sukurti filmą apie beprotiškus rekordus.

„Mūsų užduotis yra paversti aršias diskusijas šaltais faktais“, – taip poetiškai prieš 60 metų buvo rašoma pirmosios knygos įžangoje. Nuo to laiko parduota daugiau kaip 130 mln. knygos egzempliorių. Už Guinnesso rekordų knygą perkamesnis yra tik Koranas ir Biblija.

Ironiška, bet H. Beaveris taip ir negavo atsakymo į klausimą, dėl kurio atsirado bestseleris. Tik 1989 m., kai praėjo 22 metai po alaus karaliaus mirties, 36-ojo Guinnesso rekordų knygos leidimo skaitytojai sužinojo, kad tetervinas pasiekia 108 km/h ir yra greičiausias miško paukštis.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gedimino kalno tvarkymo projektą už 2,2 mln. rengs „Hidroterra“  13

Gedimino kalno Vilniuje galutinio sutvarkymo projektą už 2,18 mln. Eur rengs bendrovė „Hidroterra“,...

Statyba ir NT
2019.08.19
„Alibaba“ viceprezidentas iš Rusijos verslo magnato įsigijo NBA klubą 1

Vienas iš „Alibaba Group“ įkūrėjų ir akcininkų Josephas Tsai perima NBA klubo Bruklino „Nets“ kontrolę,...

Laisvalaikis
2019.08.19
VŽ bando: amžinai sportiškas „BMW 330i“ Premium 1

Septintoji 3-osios serijos karta kodiniu pavadinimu G20 demonstruoja naują pokytį vieno svarbiausių markės...

Laisvalaikis
2019.08.18
Interviu su M. Salzman: kada gyvensime amžinai?  Premium 2

Marian Salzman yra pripažinta viena iš penkių geriausių tendencijų prognozuotojų pasaulyje. Jos dėka...

Verslo klasė
2019.08.18
Kovoti su klimato kaita galima peržiūrėjus savo racioną 1

Jungtinės Tautos (JT) perspėja, kad Vakarų šalių gyventojų pomėgis šaldytuvus ir pilvus prikimšti mėsos ir...

Laisvalaikis
2019.08.18
Vyno vertinimas balais – atgyvena ar būtinybė Premium

Gegužę vyno pasaulį apskriejo žinia, kad neabejotinai žymiausias pasaulio vyno kritikas Robertas Parkeris...

Laisvalaikis
2019.08.17
Iliustruotoji istorija: penkeri J. McCaino kančių metai Vietname 7

Ėjo dvylikti Vietnamo karo metai, kai į skrendantį virš Hanojaus amerikiečių lakūną Johną McCainą pataikė...

Laisvalaikis
2019.08.17
A. Schwarzeneggeris: „Nesu mašina, kurią vaidinu filmuose“ Premium

Filmuose Arnoldas Schwarzeneggeris žudė vikingus, grobuonis, klonus ir zombius. Dabar atrodo, kad jis mėgina...

Laisvalaikis
2019.08.17
Vaikų finansinis raštingumas: kaip paaiškinti, kad pinigai ant medžių neauga Premium 3

Išeinančiam į mokyklą trečiokui į ranką įbrukti keletą eurų – dažna tėvų praktika. Tačiau specialistai sako,...

Laisvalaikis
2019.08.16
„Hyundai i10“ ruošiasi rudeniniam debiutui

Artėjant rudeninei Frankfurto automobilių parodai, „Hyundai“ paviešino pirmąjį savo naujojo mažiausio modelio...

Laisvalaikis
2019.08.15
Budistų šventykloje pamokslus sako robotas 1

Viena iš Japonijos Kioto mieste veikiančių budistų šventyklų tikinčiuosius mėgina sudominti dvasininku...

Laisvalaikis
2019.08.15
Mokslininkai: kosmoso radiacija pažeistų astronautų smegenis 4

Kol tokie milijardieriai kaip Elonas Muskas ar Jeffas Bezosas, svajoja žmones išlaipinti Marse, mokslininkai...

Laisvalaikis
2019.08.14
Aiškėja Nacionalinės koncertų salės Vilniuje architektūrinės idėjos laimėtojai

Aiškėja Nacionalinės koncertų salės, planuojamos pastatyti ant Tauro kalno Vilniuje, tarptautinio konkurso...

Laisvalaikis
2019.08.12
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė tapo Europos čempione

Sekmadienį Anglijoje vykstančiame šiuolaikinės penkiakovės Europos čempionato finale triumfavo Laura...

Laisvalaikis
2019.08.11
Herojai apleidžia teisę Premium 3

Švietimo sistemos analitikų ir įdarbinimo specialistų perspėjimai abiturientams nesirinkti vadybos ar teisės...

Verslo klasė
2019.08.11
Europos kurortai kratosi kruizinių laivų 10

Populiariausi Europos uostai nevaldomus, vis tankėjančius turistų srautus ir oro taršą nori pažaboti ribodami...

Laisvalaikis
2019.08.11
Iliustruotoji istorija: Jekaterina II ir Voltaire‘as buvo susirašinėjimo draugai

Jekaterina II valdė savo imperiją diktatoriškai, dažnai keitė meilužius, bet vienam vyrui – filosofui...

Laisvalaikis
2019.08.11
Iš mokyklos suolo – į golfo profesionalų kalvę Amerikoje Premium 5

„Man golfas reiškia gyvenimą: žaidžiu jau 12 metų ir be jo neįsivaizduoju nė dienos“, – sako Bitė Gilė...

Laisvalaikis
2019.08.11
Amerikos litvako planuose – 20 mln. USD Kauno marių užlietoms Rumšiškėms atkurti Premium 13

„Šiais laikais yra daugybė informacijos šaltinių ir vietų, kur gali sužinoti, kaip žuvo mažuose miesteliuose...

Laisvalaikis
2019.08.11
Markė – netikėtų atradimų kraštas Premium

Italijos regionas Markė (Marche) Lietuvoje dar tik atrandamas. Nedaugelis žino, kad Markėje auga įvairių...

Laisvalaikis
2019.08.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau