„Vilniaus festivalis“ meta riebų jauką

Pasibaigus reguliariajam klasikinės muzikos koncertų sezonui, prasideda didesni ir mažesni festivaliai. Pirmasis į rikiuotę stoja Vilniaus festivalis, šiemet vyksiantis birželio 321 d.
Bene ryškiausias praėjusio sezono bruožas sumaištis didžiosiose koncertų ir teatrų organizacijose dėl renovuojamų jų pastatų, taigi ir scenų. Vilniaus festivaliui, kurį 1997-aisiais pradėjo rengti Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF), irgi teks blaškytis po įvairias erdves, tačiau jo rengėjai stengiasi žiūrėti į tai žaismingai.
Kuo bus ypatingas 23-iasis Vilniaus festivalis? jį pristatydama klausė Rūta Prusevičienė, LNF ir festivalio vadovė. Pirmiausia, jis bus po Vilniaus miestą keliaujantis festivalis.
Anot p. Prusevičienės, pagrindinę nuolatinę festivalio erdvę LNF Didžiąją salę uždarius renovacijai, koncertai vyks kitose salėse. Ir muzikantams, ir organizatoriams tenka žaismingai derintis prie naujų erdvių ir nuolat būti pasirengus netikėtumams. Tad neatsitiktinai šiųmečio festivalio moto Homo ludens (žaidžiantis žmogus), sakė ji.
Bus visko
Šių metų festivalio programoje devyni vakarai. Žvelgiant į jo programą matyti, jog jis prasidės smagiai, baigsis su intriga, o tarp pradžios ir pabaigos bus aštuoni stiprūs koncertai. Nusiplagijavus vienos televizijos laidos pavadinimą bus visko.
Festivalį birželio 3 d. koncertų salėje Compensa atidarys soul muzikos žvaigždė Madeline Bell (JAV) ir Concertgebouw džiazo orkestras (Nyderlandai), atliksiantys Ray Charleso ir Stevieo Wonderio dainų bei originalių kompozicijų. Su šiais legendiniais muzikais Madeline Bell yra kartu dainavusi pati, tarp kitų jos kūrybinės karjeros bendražygių Joe Cockeris, Cliffas Richardas, Chrisas Barberis, Tomas Jonesas, Scottas Walkeris, Long Johnas Baldry, Eltonas Johnas, Tomas Parkeris ir daugelis kitų.
Skelbiama, jog prie atlikėjų prisidės Lietuvos džiazo publikos numylėtinis Kęstutis Vaiginis (saksofonas), dalyvaujantis bene visuose mūsų šalyje vykstančiuose džiazo festivaliuose.
Pabaigai intriga
Baigiamasis festivalio koncertas turėtų sudominti ne tik klasikinės muzikos, bet ir norvegų literatūros chuliganu bei garsiausiu Norvegijos rašytoju vadinamo Karlo Oves Knausgardo gerbėjus (leidykla Baltos lankos jau išleido dvi pirmas knygas iš jo šešių autobiografinių romanų ciklo Mano kova).
Taigi, du ryškūs menininkai katalonų režisierius Calixto Bieito ir teatralizuoto pastatymo Laukimas (Venter). libretą parašęs K. O. Knausgardas naujai pažvelgė į norvegų epų herojų Perą Giuntą, sykiu paliudydami
negęstančią aistrą norvegų kompozitoriaus Edvardo Griego muzikai.
Festivalio rengėjai cituoja Laukimo režisierių, sakiusi, jog pagrindinė spektaklio tema sukasi apie mus neišvengiamai ir nuolatos lydinčią vienatvę, mažus dalykus ir istorijas, kurie yra mūsų egzistencijos pagrindas, Libreto autoriui K. O. Knausgardui šis kūrinys yra visiškai nauja patirtis: Niekada neteko rašyti sceninio kūrinio, be to, nemaniau, kad kada nors imsiuosi libreto. Mano kūrinio pagrindas Solveiga, kuri niekur neiškeliauja ir lieka laukti. Solveiga pamažėle gęsta, gyvena tik dėl kitų. O vyras, kurio ji laukia, aktyviai keliauja. Tačiau būtent ji yra tas žmogus, kuris duoda, o Peras Giuntas tas, kuris ima. Ką iš tiesų reiškia duoti? Ką reiškia laukimas? Kaip tai pakreipia mūsų gyvenimą? Šie klausimai įkvėpė mane parašyti istoriją apie trijų kartų moteris.
Laukimą inicijavo tarptautinis muzikos institucijų tinklas Bergeno, Tivolio Summer Classical ir Vilniaus festivaliai, Bilbao teatras Arriaga ir Geteborgo bei Islandijos simfoniniai orkestrai.
Pasaulinė spektaklio premjera įvyks gegužės 22 d. atidarant Bergeno festivalį. Po mėnesio, birželio 21 d., jis bus parodytas Vilniuje, ir jau dabar tenka apgailestauti dėl nedidelės Lietuvos rusų dramos, kuriame jis vyks, erdvės.
Nuo Kinijos iki Šveicarijos
Tarp šių dviejų koncertų egzotiška programa Kinijos garsai styginiams ir erhu virtuozas Guo Gan su Roberto Šerveniko diriguojamu Lietuvos kameriniu orkestru, tarptautinis baroko orkestras Il Pomo dOro ir prancūzų violončelininkas Edgaras Moreau, ansamblis Synaesthesis, Lietuvos kamerinio orkestro vadovas, smuikininkas, dirigentas Sergejus Krylovas su solistais smuikininkais Pavelu Vernikovu, Svetlana Makarova ir orkestru, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos atlikėjai Stanislovo Moniuškos 200 metinėms skirtame koncerte, kolektyvas Schola Cantorum Riga, Bazelio kamerinis orkestras.
Festivalio programa skelbiama čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti