Venecijos bienalė: sirgalių reikia ir sportui, ir menui

Ar jau atkreipėte dėmesį į reklaminius stendus gatvėse Ir menui reikia sirgalių, kuriuose žinomi Lietuvos sportininkai kviečia prisidėti prie meno? Tai nėra šiaip sau kvietimas, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo būtent taip. Pasikasus giliau taps aišku, kad kvietimas susietas su 58-ta Venecijos šiuolaikinio meno bienale, tiksliau joje pristatomu Lietuvos projektu Saulė ir jūra (Marina).
Venecijos šiuolaikinio meno bienalė, kurios šūkis šiemet May You Live In Interesting Times, vyks nuo gegužės 11 iki lapkričio 24-osios. Mėnesiu trumpiau, iki spalio 31 d., Lietuvai joje atstovaus konkursą laimėjęs projektas, pristatysiantis operą-performansą Saulė ir jūra (Marina). Jo kūrybinė grupė kompozitorė Lina Lapelytė, rašytoja Vaiva Grainytė ir režisierė bei scenografijė Rugilė Barzdžiukaitė neįkyriai kviečia pamąstyti aktualiausiomis šių dienų temomis klimato kaitos, vartotojiškumo, kūniškumo ir visuotinio nuovargio, išverstomis į nerūpestingą kasdienybės kalbą.
Atvers uždaras erdves
Saulę ir jūrą žiūrovai stebi iš neįprasto taško iš viršaus. Tam puikiai tiko Nacionalinė dailės galerija, kur 2017 m. įvyko operos-performanso premjera. Ieškodamos reikiamos erdvės kūriniui atlikti, praėjusią vasarą operos kūrėjos su kitais komandos nariais klaidžiojo po Veneciją. Ir rado, pastatą karinio jūrų laivyno (Marina Militare) teritorijoje, Arsenalo zonoje. Anksčiau jame veikė laivų statykla, publikai jis buvo uždarytas, dabar atsivers pirmą kartą.
Sprendžiant iš nuotraukų, surastoji erdvė su vidiniais balkonais per visą perimetrą puikiausiai tiks įrengti saulėtą paplūdimį iš keliasdešimt tonų smėlio, kuriame pliažinsis solistai ir choristai, apie 20 žmonių.
Išties, lazda turi du galus. Tarpukariu prezidento Antano Smetonos priimtas sprendimas nestatyti Lietuvos nacionalinio pavilijono Soduose (Giardini), esą tai bus per brangu, viena vertus, menininkus kasmet stumia į jų projektams tinkamiausių erdvių paieškas ir leidžia jiems mus, žiūrovus, nustebinti netikėčiausiais sprendimais.
Kitas dalykas, Giardini ir Arsenale telkiasi didžioji dalis paviljonų, tad mūsiškis šiuosyk atsiduria strategiškai puikioje vietoje. Verta tikėtis, kad iš daugiau nei pusės milijono lankytojų (tiek vidutiniškai bilietų nuperkama į kas antrus metus vykstančią meno bienalę) nemaža dalis užsuks į Saulės ir jūros (Marinos) paplūdimį.
nuotrauka::1
Lietuvius pakeis italai
Konkursą laimėjusiam projektui įgyvendinti Lietuvos kultūros taryba (LKT) skyrė 173.000 Eur. Iš jų 28.000 Eur pasirengimo darbams 2018-aisiais ir 145.000 Eur projektui įgyvendinti šiemet.
Vaiva Grainytė ir Rugilė Barzdžiukaitė VŽ pasakojo, jog taupant lėšas ir norint padirbėti su kuo įvairesniais žmonėmis, po atidarymo savaitės dalį dainininkų iš Lietuvos pakeis italai. Pasak kūrėjų, paskelbus atranką Venecijoje, į ją atėjo apie 100 žmonių, iš jų buvo atsirinkta 12. Dabar kelis mėnesius vyksta repeticijos skaipu po valandą su kiekvienu.
Žmonių išlaikymas kainuoja labai daug, reikia nuomoti butus, o tai beprotiški pinigai. Vietiniai žmonės leidžia sutaupyti, sako Rugilė. Anot jos, buvo daug galvota, kaip sustrateguoti, kad už mažiau projekte dalyvautų kuo daugiau žmonių.
Yra dar vienas būdas tapti Lietuvos paviljono komandos nariu, šypteli Vaiva, užsiregistruoti iš anksto ir bent trim valandom atvykti į Lietuvos pavilijoną su savo maudymosi kostiumėliu ir rankšluosčiu sudalyvauti masuotėje. nuotrauka::2
Ir menui reikia sirgalių
Prie Saulės ir jūros projekto Venecijoje įgyvendinimo jau prisidėjo daug žmonių, į pagalbą atėjo sportininkai Rūta Meilutytė, Povilas Vanagas, Margarita Drobiazko, Mindaugas Kuzminskas, Austra Skujytė, Edvinas Krungolcas. Tuose minėtuose reklaminiuose plakatuose jie kviečia per svetainę www.menoolimpiada.lt prisijungti prie sutelktinio finansavimo platformos ir prisidėti prie projekto rodymo Venecijoje.
Kūrėjos yra suskaičiavę, jog 3 Eur, kuriuos galima skirti tiesiog trumpąja žinute, performanso gyvenimą pratęsia viena minute.
Pašnekovės patikslina, jog po bienalės atidarymo dvi savaites opera bus rodoma nuo ryto iki vakaro, vėliau tik šeštadieniais, o šiokiomis dienomis veiks instaliacija su muzika ir, galbūt, keliais kūnais.
Venecijos bienalės prezidentas Paolo Baratta, pristatydamas 2019 m. pagrindinės parodos kuratorių Ralphą Rugoffą, daugiau nei dešimtmetį vadovaujantį Hayward galerijai Londone, sakė, kad Rugoffo paskyrimas glaudžiai susijęs su pirminiu bienalės tikslu: kad paroda taptų susitikimų tarp lankytojų, meno ir menininkų vieta. Tyčia ar netyčia, Saulė ir jūra puikiausiai atliepia šį siekį.
Lietuva 58-oje Venecijos bienalėje
- 58-oji Venecijos meno bienalė vyks 2019 m. gegužės 11lapkričio 24 d.
- Lietuvos pavilijonas veiks gegužės 11spalio 31 d.
- Paviljono komisarai dr. Rasa Antanavičiūtė, VDA Nidos meno kolonijos vykdomoji direktorė, ir prof. Jean-Baptiste Joly, buv. Akademie Schloss Solitude (Vokietija) rezidencijos direktorius ir meno vadovas, programos įkūrėjas ir tarybos pirmininkas.
- Pavilijono kuratorė Lucia Pietroiusti, Londono Serpentine galerijos viešųjų programų kuratorė.
- Lietuvoje ir Venecijoje numatyta vieša lydinčių renginių programa, o Saulės ir jūros (Marinos) pasirodymą papildys katalogas su riboto tiražo vinilo plokštele operos garso įrašu.
- Saulės ir jūra (Marina) antras R. Barzdžiukaitės, V. Grainytės ir L. Lapelytės bendras darbas. 20112013 m. jų kurta šiuolaikinė opera Geros dienos! pelnė 6 tarptautinius apdovanojimus, apkeliavo dešimtis festivalių, transliuota BBC Radio 3 ir LRT eteryje. 2014 m. Lietuvoje ji pelnė Auksinį scenos kryžių kaip geriausias 2013 m. lietuvių autorių pastatymas, o 2017 m. už novatoriškus ir originalius sprendimus menininkės apdovanotos Boriso Dauguviečio auskaru.
- Daugiau informacijos apie Lietuvos paviljoną čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti