VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Publikuota: 2019-02-18

Naujų knygų lentynos turinį trumpai apibūdinčiau taip: dienoraščiai. Tačiau neturėtų jų kratytis tie, kurie nemėgsta skaityti svetimų laiškų. Priešingai – šie dienoraščiai atveria visai kitokius, gal net nepažįstamus, stebinančius pasaulius.

Umberto Eco: tarp Tvarkos ir Nuotykio

Claudio Paolucci, iš italų k. vertė Toma Gudelytė, „Tyto alba“, 2019 m.

Susikaupimo reikalaujanti dovana Umberto Eco (1932–2016) – meno teoretiko, filosofo, vadinto intelektualiausiu dabarties rašytoju – mylėtojams. Jis buvo ne tik rašytojas ir semiotikas, bet ir, anot C. Paolucci, – neeilinis mokytojas. Šios biografijos autorius buvo vienas iš paskutinių jo studentų, vėliau ir kolega, tad knyga ne tik priartina skaitytoją prie kolosalaus U. Eco intelektinio palikimo, bet ir leidžia pažinti jį kaip gyvą, šmaikštų, mėgstantį bendrauti žmogų.

„Norėčiau, kad ši knyga būtų mano nuoširdžios pagarbos mokytojui paliudijimas“, – rašo autorius. Ir liudija – apžvelgia mokslinę U. Eco karjerą, aptaria svarbiausius jo veikalus, padariusius neabejotiną įtaką pasaulio intelektinei raidai. Tekstą pagardina daugybe ištraukų iš U. Eco veikalų, dauguma jų į lietuvių kalbą išverstos pirmą kartą.

Tie intarpai – tarsi žinutės butelyje, prisiminus vieną iš U. Eco sparnuotų posakių: „Tu miršti, bet ne viskas miršta su tavimi. Tu palieki žinutę butelyje.“

Viena tų „žinučių“ galėtų būti tokia: „Bet pabandyk trumpai įsivaizduoti, kad tą akimirką, kai paliekti šį raudų slėnį, esi tvirtai įsitikinęs, jog pasaulis (su šešiais milijardais savo gyventojų) yra pilnas bukapročių, jog bukapročiai yra šokėjai diskotekose, bukapročiai yra mokslininkai, maną išsprendę visatos paslaptis, bukapročiai yra politikai, siūlantys panacėją visoms mūsų problemoms, bukapročiai yra tie, kurie tuščiais menkaverčiais plepalais pripildo šūsnis puslapių, bukapročiai yra verslininkai savižudžiai, baigiantys sunaikinti mūsų planetą. Argi nebūtum laimingas ir patenkintas, apleisdamas tokį bukapročių slėnį?“.

Knygos autorius Claudio Paolucci  – Bolonijos universiteto semiotikos ir kalbos filosofijos dėstytojas, Italijos kalbos filosofijos draugijos sekretorius, savo daktaro disertaciją parašęs vadovaujamas Umberto Eco.

Karo dienoraščiai, 1939–1945

Astrid Lindgren, iš švedų k. vertė Laima Bareišienė, leidykla „Garnelis“, 2018 m.

Net ir nesitiki, jog „Pepės Ilgakojinės“, su kuria užaugo milijonai pasaulio vaikų, autorė Astrida Lindgren Antrojo pasaulinio karo metais rašė dienoraštį, kuriame fiksavo karo eigą ir gyvenimą Švedijoje, Stokholme, nuo pat pirmosios karo dienos – 1939-ųjų rugsėjo 1-osios.

Garsiausios pasaulio vaikų rašytojos dienoraštį spaudai parengė jos dukra Karina, kuri, prasidėjus karui, tebuvo penkerių ir kuri užaugo skaitytojo akyse, kaip ir jos vyresnysis brolis Lasė.

„Kad mama karpė iš laikraščių straipsnelius ir klijavo juos į užrašų sąsiuvinius, neatrodė nieko keista, aš maniau, kad tą daro visi tėvai. O dabar žinau, kad ji tikriausiai buvo ypatinga, 32 metų sekretorė ir namų šeimininkė, be jokios politinės patirties, uoliai aprašinėjanti visus karo įvykius Europoje ir per visus šešerius karo metus kaupianti tas iškarpas ir rašanti savo pastabas“, – knygos pratarmėje rašo Karina.

Astrid Lindgren dienoraštis aprėpia du sluoksnius – vienos Stokholmo šeimos gyvenimą penkerius su puse karo metų ir visą Antrojo pasaulinio karo panoramą – nuo Afrikos, Artimųjų Rytų iki Norvegijos.

Rašydama apie šeimą, A. Lindgren fiksavo daugybę dalykų: kiek šeima turi sviesto ar kavos atsargų, kokiu maršrutu ji važiavo savaitgalį dviračiais su sūnum, kokį filmą žiūrėjo, kaip ją pradžiugino premija, 1944-aisiais laimėta knygų mergaitėms konkurse už pirmąją knygą “Brita Mari išlieja širdį”, ką vaikai gavo dovanų gimtadieniui, kas buvo patiekta ant Kalėdų stalo ir t. t.

Tiesą sakant, kulinariniai aprašymai glumina: „Tai jau penktosios karo Kalėdos /.../ Šaldytuve turiu du didelius kumpius, slėgtainio, kepenų pašteto ir šonkauliukų, silkių mišrainės, du didelius gabalus sūrio ir sūdytos jautienos. Be to, skardinės pilnos skanėstų: meduolių, avižinių sausainių, riestainių su konjaku, suomiškos duonos, minkštų pipirinių sausainių ir morengų”. (Čia reiktų priminti, jog Švedija karo metu buvo neutrali šalis, o A. Lindgren savo dienoraštyje fiksavo ir Švedijos santykius su Suomija, kariavusia su Rusija, o vėliau – su Vokietija, ir su Vokietijos užimta Norvegija.)

Ne kartą dienoraštyje minimos Baltijos šalys – Lietuva, Latvija, Estija. Žvilgsnis į sovietų okupaciją iš šalies sukrečia.

„Niekuomet nebūčiau patikėjusi, kad gyvenimas gali būti toks sunkus, bet visa tai būtų tik niekniekiai, palyginti lengvai įveikiami, jei virš galvos nekybotų Damoklo kardas, jog gali grįžti „draugai“ iš Rytų. Šios baimės tu niekaip neįsivaizduosi… Pasaulyje nėra nieko baisiau, kaip raudonieji siaubūnai ir jų režimas. /.../ Bogstamas pasakojo girdėjęs, jog žmonėms dalijami nuodai, kad šie galėtų nusižudyti, jei įvyks baisiausia“, – cituoja A. Lindgren vienos latvės laišką vyrui.

Apšviestoji

Tara Westover, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, iš anglų k. vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė, 2018 m.

Dar vienas dienoraštis, tik rašytas mūsų laikais. Jo autorė gimė ir augo survivalistų šeimoje (survivalizmo ideologija moko atsiriboti nuo išorinio pasaulio ir išgyventi katastrofos (kitaip – Pasaulio pabaigos) atveju. Todėl vaikai nelanko mokyklos, kad ir kas atsitiktų, nesikreipiama į gydytojus ir t. t.). Todėl mažoji Tara vasaromis padėdavo motinai, pribuvėjai, – rinkti žoleles, o žiemomis – su tėvu ir broliais rūšiuodavo metalo laužą. Taros tėvas nepasitikėjo medicina, todėl mergaitė akyse nematė nė vieno gydytojo ar slaugės. Žaizdos būdavo gydomos namuose vaistažolėmis.

Laukdama Bjaurasties Dienos, šeima kaupė maisto atsargas ir degalus – neapsakomais kiekiais. Ir koks buvo tėvo nusivylimas, kai 2000-ųjų rytą pasaulio pabaiga neatėjo...

Šeima gyveno visiškai atsiribojusi nuo visuomenės – vaikai mokėsi namuose. Tačiau tėvas vis sugalvodavo, kokias dar kurpes reikia nunešioti, kad jie galėtų paimti knygą. Kai keli jų užaugę sumanė mokytis valstybinėse įstaigose – tiesiog pabėgo iš namų. Prieš tėvo valią mokslo pasiryžo siekti ir Tara.

2008 m. Birgamo Jango universitete jai buvo suteiktas humanitarinių mokslų bakalauro laipsnis. Netrukus paskirta Gateso stipendija Kembridže. 2009 m. Kembridžo Šv. Trejybės koledže autorė gavo filosofijos magistro laipsnį, o 2010 m. tapo Harvardo universiteto vizituojančia stipendininke. 2014 m. grįžo į Kembridžą, ten jai buvo suteiktas istorijos mokslų daktaro laipsnis.

„Apšviestoji“ – tai knyga apie kovą dėl savikūros, apie kraupią ištikimybę šeimai ir širdgėlą, kuri ištinka nutraukus saitus su artimiausiais žmonėmis. Pasitelkdama itin taiklias įžvalgas, – o būtent jomis ir išsiskiria visi didieji rašytojai, – Tara Westover sukūrė nepaprastai brandų pasakojimą apie pačią išsimokslinimo esmę: kas tai yra ir ką jis suteikia? Juk pirmučiausiai ne ką kita, o galimybę pažvelgti į savo gyvenimą šviežiomis akimis ir valią jį keisti.

Taros Westover knyga 2018-ųjų vasarą pateko į Baracko Obamos 2018 m. rekomenduojamų vasaros skaitinių sąrašą, o kol buvo spausdinama lietuviškai – į „The New York Times“ ir „Goodreads“ 2018 m. geriausių knygų dešimtukų viršūnes.

Kiekgi galima laukti

Meno albumas, sudarė Monika Krikštopaitytė, išleido „Lewben Art Foundation“, 2019 m.

Trečias dienoraštis, tik parašytas kitomis – dailės – priemonėmis.

Nedidelis projektas „Savas kambarys“, prieš kelis metus prasidėjęs Lietuvos žiniasklaidoje, ir kelios surengtos menininkių iš „Lewben Art Foundation“ kolekcijos parodos Vilniuje ir Kaune virto knyga „Kiekgi galima laukti“.

Į albumą jo sudarytoja M. Krikštopaitytė surinko skirtingų kartų Lietuvos ir užsienio menininkių kūrinius ir juos interpretuojančius menotyrininkių tekstus.

Albumas bus pristatytas šių metų Vilniaus knygų mugėje. Vasario 22 d. 19 val. numatyta surengti diskusiją „Kiekgi galima laukti? Moterų reikalai“, joje dalyvaus M. Krikštopaitytė, „Lewben Art Foundation“ direktorė Indrė Tubinienė, MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė, „The Rooster Gallery“ vadovė Jurgita Juospaitytė-Bitinienė, menininkės Monika Furmana ir Laisvydė Šalčiūtė.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rusų dramos teatras sezoną pradeda J. Vaitkaus premjera

Lietuvos rusų dramos teatras (LRDT) 74-ąjį sezoną rugsėjo 20 ir 21 dienomis pradės Jono Vaitkaus režisuoto...

Laisvalaikis
2019.09.18
Kultūros ir meno leidiniams meta gelbėjimosi ratą

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui priskirti periodinių kultūros ir meno leidinių kultūrinių...

Laisvalaikis
2019.09.18
Archeologai baigė kasinėjimus Gedimino kalne

Gedimino kalne Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai baigė tyrimus, per kuriuos rasta 20 iš 21...

Laisvalaikis
2019.09.18
Mokslininkai: antibiotikai gali tapti nebenaudingi 1

Didžiosios Britanijos mokslininkai per paskutinį dešimtmetį aptiko 19 naujų genetinių mechanizmų, dėl kurių...

Laisvalaikis
2019.09.17
Iliustruotoji istorija: gerasis Vietnamo dėdė Ho Ši Minas 1

Ho Ši Minas darė malonaus senuko įspūdį. Didžiuma pasaulio jį laikė Vietnamo laisvės didvyriu. Tačiau jis...

Laisvalaikis
2019.09.15
 Iliustruotoji istorija: Imperatorius – pavojingiausias darbas Romoje

Kiekvienas norėjo tapti įtakingiausiu Romos imperijos asmeniu ir mėgautis valdžia, tačiau nedaugeliui pavyko...

Laisvalaikis
2019.09.14
Už absurdiškiausius mokslo tyrimus įteiktos „Šnobelio“ premijos 1

Rugsėjo 12 d. Harvarde (JAV) įvyko 29-oji „Šnobelio“ (Ig Nobel) premijų ceremonija. Premija skiriama...

Laisvalaikis
2019.09.14
W. Bischoffas: pinigams reikia rasti namus Premium 2

Seras Winfriedas Franzas Wilhelmas Winas Bischoffas (g. 1941), anglų ir vokiečių veteranas bankininkas,...

Laisvalaikis
2019.09.14
Naujame universitetų reitinge dominuoja JAV 3

Rugsėjo 11 d. paskelbtas naujas „Times Higher Education“ (THE) pasaulio universitetų reitingas 2020-iesiems.

Laisvalaikis
2019.09.12
Nidos forumas diskutuos apie Europos migreną

Rugsėjo 13 ir 14 d. Nidoje vyksta antrasis Nidos forumas „Europos migrena“ – susitikimų ir diskusijų...

Laisvalaikis
2019.09.12
„Tartle“ pristato naują parodą iš privačios R. Valiūno kolekcijos 2

Prieš metus Vilniuje atidarytas privatus muziejus – Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ – kviečia į naują...

Laisvalaikis
2019.09.11
Šiluma ir komfortas prabangioje pūkinėje pakuotėje Verslo tribūna 8

„Canada Goose” ilgą laiką buvo nepamainomas su atšiauriomis klimato sąlygomis susiduriančių žmonių drabužis.

Prekyba
2019.09.11
Privačios mokyklos: mokinių ir pinigų daugiau, tačiau ima trūkti mokytojų Premium 41

Privačios mokyklos džiaugiasi didėjančiu mokinių būriu ir gerėjančiais finansiniais rodikliais. Regėdama...

Paslaugos
2019.09.11
Geidžiamiausias „Apple“ gerbėjų vakarėlis 76

„Apple“ būstinėje Kupertino mieste pristatyti naujieji „iPhone“ modeliai, programinės įrangos atnaujinimai ir...

Technologijos
2019.09.10
Išrinktos geriausios „Spartos“ konversijos architektūrinės idėjos 7

Išrinktos trys geriausios architektūrinės idėjos, kaip buvusioje „Spartos“ fabriko teritorijoje išplėtoti...

Statyba ir NT
2019.09.10
„Alibaba“ palieka jos įkūrėjas Jackas Ma 17

Jackas Ma, Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ įkūrėjas, rugsėjo 10 d. paskelbė pasitraukiantis...

Laisvalaikis
2019.09.10
Iliustruotoji istorija: ar Trojos karas – tik mitas? 1

Minioje kyla šurmulys, kai į priekį žengia senas dainius. Visų akys nukreiptos į jį. Pats dainius nieko...

Laisvalaikis
2019.09.08
Nauja knyga: urbanistinės istorijos trileris Premium 1

Akivaizdu, kad ši knyga natūraliai atsiras patyrusių vilniečių lentynose. Taip pat ji turi (būtent šitaip –...

Laisvalaikis
2019.09.07
Jūrų muziejus rengiasi restauruoti Nerijos tvirtovės statinius 1

Lietuvos jūrų muziejus rengiasi restauruoti jo teritorijoje esančius Nerijos forto statinius ir paskelbė...

Statyba ir NT
2019.09.07
Hitlerio „Kometa“ Antrajame pasauliniame kare 3

Ugnies raudonumo raketinis Wolfgango Spate lėktuvas beveik vertikaliai kyla į viršų. Jo greitis toks didelis,...

Laisvalaikis
2019.09.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau