Lietuvos rašytojų sąjunga gina rašytoją M. Ivaškevičių

Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) valdyba sausio 19 d. išplatino pareiškimą, ginantį Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu paskelbtą rašytoją Marių Ivaškevičių, buvusių politinių kalinių ir tremtinių organizacijoms pareikalavus atšaukti jam skirtą Nacionalinę premiją.
Taip LRS valdyba reagavo į grupės visuomeninių organizacijų pernai gruodį paskelbtą pareiškimą, kuriame rašytojas kaltintas savo romanu Žali išsityčiojęs iš Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio vado Jono Žemaičio-Vytauto ir jo bendražygių.
Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga (LLKS) tuosyk kreipėsi į Lietuvos Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisiją, prašydami, kad Europos lygiu išskirtinę partizanų kovą už Lietuvos laisvę paniekinusiam rašytojui Mariui Ivaškevičiui nebūtų skiriama 2018 m. Nacionalinė kultūros ir meno premija.
Politinių kalinių, tremtinių bei kitos organizacijos reikalavo sušaukti premijų komisijos posėdį ir iš naujo svarstyti klausimą dėl premijos M. Ivaškevičiui, atsižvelgiant į jo vykdytą mirusiųjų atminimo niekinimą. Siūloma premiją įteikti rašytojui istorikui ar menininkui, pasižymėjusiam partizaninės kovos klausimu.
Skaityti M. Ivaškevičiaus romaną Žali be intelektualinio kartėlio ir moralinio pasibjaurėjimo gali tik visiškas mankurtas. Išsaugojusiam nors kruopelę istorinės atminties ir turinčiam bent krislelį sąžinės ir tautinės bei valstybinės savigarbos žmogui šį knyga yra spjūvis į veidą, portale voruta.lt buvo cituojamas filosofas Vytautas Radžvilas, o M. Ivaškevičiaus kūryba vadinama patyčiomis tragiškai Lietuvos istorijai.
Apie teisę į nuomonę
Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba gerbia minėto pareiškimo autorių teisę į nuomonę. Savo ruožtu deklaruojame tvirtą pasitikėjimą Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija, gerbiame jos kompetenciją ir neginčijamą teisę į sprendimų savarankiškumą, taip pat esame įsitikinę, jog šalyje, nuosekliai paisančioje demokratijos principų, nepriklausomos komisijos sprendimų neigti, drausti, keisti, kitaip lemti ar koreguoti negali niekas, išskyrus teismą, rašoma LRS valdybos pareiškime. Jame taip pat primenama, jog viena iš pamatinių žmogaus teisių yra teisė į žodžio ir apskritai kūrybos laisvę, o žmogaus teisių Lietuvos Respublikoje yra paisoma.
Primenama ir tai, jog Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurti per pastaruosius 7 m., taip pat kūriniai, sukurti per visą gyvenimą.
Kasmet skiriamos premijos yra 800 bazinių socialinių išmokų dydžio, šiuo metu tai sudaro 30.400 Eur.
Nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatų diplomai ir ženklai įteikiami dieną prieš Vasario 16-ąją.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti