Kodėl tikime stebuklais

Publikuota: 2018-12-24
Iš kartos į kartą dažniausiai perduodami tie pasakojimai apie stebuklingus nutikimus, kurie yra minimaliai prieštaringi. T.y, kelia abejonių, bet nėra per daug sudėtingi ar pernelyg absurdiški. Tony Gentile („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Iš kartos į kartą dažniausiai perduodami tie pasakojimai apie stebuklingus nutikimus, kurie yra minimaliai prieštaringi. T.y, kelia abejonių, bet nėra per daug sudėtingi ar pernelyg absurdiški. Tony Gentile („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Jeanas Claude‘as Junckeris rugsėjį viešai kalbėjo, kad Europos sąjungai ir Jungtinei karalystei norint susitarti dėl „Brexit“ prireiks stebuklo. Naujausių apklausų duomenimis, stebuklais tiki ir trys iš penkių britų. O kas jiems belieka, paklausite?  Lieka galimybė netikėti. Bet, nepaisant jos, kartais vis tiek pasirenkame tikėti tuo, kas logiškai atrodo neįmanoma.

Vieną naktį per metus vaikai nekantriai laukia raudonai apsirengusio, pagyvenusio vyriškio, kad šis, neteisėtai patekęs į namus, po egle paliktų dovanų. Paaugę suprantame, kad šis mistinis Kalėdų stebuklas tėra gerai organizuota, reklamų siužetais ir suaugusiųjų pasakojimais apglaistyta sutartinė apgavystė. Per Kalėdas tikintieji švenčia didžiausią viešai pripažįstamą ir Biblijoje aprašytą stebuklą – nekaltai mergelei Marijai gimė sūnus Jėzus. Stebuklingo gimimo mitų yra ne tik krikščionybėje. Pavyzdžiui pagrindinis Sanskrito epo Mahabharatos veikėjas Karna taip pat esą gimė nekaltai mergelei Kunti iš saulės dievo Sūrjos. Pasakojama, kad ir budizmo pradininkas Buda gimęs neįprastu būdu – iš motinos šono, kai šį stovėjo įsikibusi į medžio šaką. Vos užgimęs jis žengė septynis žingsnius ir tose vietose, kur Budos kojos palietė žemę, ūmai pražydo lotosai. Gimstantį islamo pranašą Mahometą gaubė ryški šviesa, o kinų filosofas Laozi, pasakojama, gimė jau suaugęs, su žila barzda.

Prieš gamtą

Pasak škotų filosofo Davido Hume‘o,  stebuklas yra gamtos dėsnių pažeidimas.

„Pavyzdžiui, tai, kad Jėzus gimė nekaltai mergelei, laikoma stebuklu, nes nepažeidus biologijos dėsnių, nekalta moteris vaiko pagimdyti negali“, – aiškina p. Nagasawa.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vis dėlto, tikėjimas tuo, kas atrodo neįmanoma, nėra tokia reta išimtis. Birmingamo universiteto filosofijos profesorius Yujinas Nagasawa, kuris tyrinėja stebuklus skirtingose kultūrose, pasakoja, kad be jų neapsieita nė viename pasaulio krašte, nė vienu istoriniu laikotarpiu.

„Dauguma žmonių net dabar, pažangiajame XXI amžiuje, tiki stebuklais. Didžiojoje Britanijoje atliktos apklausos duomenimis, 77% žmonių pritaria teiginiui, kad yra dalykų, kurių mokslas ar logika negali paaiškinti“, – konstatuoja profesorius.

Neseniai mokslininkai apklausė beveik 36.000 amerikiečių, kurių amžius svyravo nuo 18 iki 70 m. Žurnale „Psychology Today“ paskelbtos apklausos rezultatai rodo, kad stebuklais tiki 78% jaunesnių kaip 30 metų amžiaus žmonių ir 79% vyresnių negu 30 metų amžiaus žmonių. Iš tų, kurie teigė priklausantys vienai ar kitai religijai, stebuklais sake tikintys 83% apklaustųjų. Taip pat jais tiki 55% tų žmonių, kurie pripažino neturintys jokių religinių įsitikinimų. Anot tyrimo, daugiausia stebuklais tiki protestantai ir katalikai – 80% šių religinių pakraipų atstovų apklausoje pripažino jais tikintys.

Amerikos mokslininkai paklausė ir gydytojų nuomonės apie stebuklus. Apklausus 1.100 gydytojų paaiškėjo, kad 74% jų mano su stebuklais susidūrę praeityje, o 73% tiki, kad jie vyksta dabar ir nėra vien praeities reliktas.

Tačiau kodėl tiek daug žmonių tiki tuo, kas moksliškai atrodo neteisinga?

Minimaliai prieštaringi

Ponas Nagasawa pasakoja, kad žmogus nuo ankstyvos vaikystės vadovaujasi kognityviniais gebėjimais, kurie leidžia aptikti ir „nustatyti“ natūralių gamtos dėsnių pažeidimus. Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu, mokslininkai 2,5 mėnesių vaikams rodė, kaip žaislai, pažeisdami natūralius gamtos dėsnius, „teleportuojasi“ iš vienos vietos į kitą. Vaikams būdavo sunku tuo patikėti ir jie kaskart nustebdavo. Kai kurie psichologai mano, kad tokios patirtys vaikams naudingos – susidūrę su lūkesčio neatitinkančia realybe, jie nuo kūdikystės mokosi ieškoti informacijos ir pažinti pasaulį.

Kiti mokslininkai teigia, kad tokie plačiai paplitę pasakojimai apie stebuklingus nutikimus, kaip Jėzaus gimimas ar atvejis, kai jis vandenį pavertė vynu, turi vieną bendrą savybę. Jie yra minimaliai prieštaringi, t.y., kelia abejonių, bet nėra per daug sudėtingi ar pernelyg absurdiški, todėl yra perduodami iš kartos į kartą. Jie patraukia dėmesį ir priverčia susimąstyti, tačiau nesiūlo apkrauti smegenų mąstant apie sudėtingas koncepcijas.

Ledų iliuzija

Anot p. Nagasawos, vis daugiau tyrimų patvirtina hipotezę, kad stebuklais visuomenėje plačiai tikima todėl, kad mūsų smegenys nori jais tikėti. Visgi, tai nereiškia, kad negalima pasitikėti nė vienu pranešimu apie įvykusį stebuklą.

„Kalbėkime paralelėmis. Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad psichologai nustatė, jog saldumynus mėgstantys žmonės dažnai savo šaldikliuose mato ledų iliuziją. Tai nereiškia, kad kaskart, kai šaldiklyje jie pamato ledus, tai bus iliuzija – kartais ledai gali būti tikri. Panašiai mokslininkai aiškina tikėjimą stebuklais: mūsų pasaulio suvokimas toks, kad Jėzaus gimimą iš nekaltos mergelės laikome stebuklu, tačiau tai nereiškia, kad taip iš tiesų negalėjo įvykti, – lygina profesorius.

Minėtas filosofas Hume‘as teigia, kad nepaisant to, įrodymų, jog įvyko stebuklas, niekada nepavyks surinkti daugiau, negu įrodymų, jog jis negalėjo įvykti nepažeidus gamtos dėsnių. Filosofas daro išvadą, kad dėl šios priežasties tikėti stebuklais – neracionalu. Britų biologas bei garsus ateistas Richardas Dawkinsas sako, kad paskutinįkart išsilavinęs žmogus pripažinti, kad tiki stebuklais, galėjo XIX amžiuje, vėliau tokie pareiškimai prišaukdavo vien gėdą.

Tačiau p. Nagasawa su jais nesutinka.

„Gamtos dėsniai nėra matematiškai apskaičiuotos ar konceptualios tiesos, todėl tikėdami stebuklais iš esmės jiems neprieštaraujame“, – sako profesorius.

Anot jo, galiausiai kiekvienas renkamės, kas mums yra stebuklas. Vaikams tai – dovanos po egle, katalikams – Jėzaus gimimas, ES ir Jungtinė Karalystė vis dar laukia savojo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Į Panevėžį atkeliauja dalis S. Eidrigevičiaus darbų

Panevėžyje statant Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau...

Laisvalaikis
14:07
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 1

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Narai Baltijos jūroje karpo „vaiduoklius“ nuo nuskendusių laivų

Nuo laivų, karo metu nuskendusių Baltijos jūroje, nukarpomi žvejybiniai tinklai, dar vadinami vaiduokliais –...

Laisvalaikis
2022.05.27
Milijardierius S. Bankmanas-Friedas: apie kriptorinkų vertę ir ateitį Premium

„Apie du trečdalius arba tris ketvirtadalius pirmą kartą investuojančiųjų į kriptovaliutas tiesiog nori...

Laisvalaikis
2022.05.27
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22
Eutanazijos vartai. Kaip suplanuoti mirties datą Premium

Kelionių maršrutuose netikėta kryptis – paskutinė gyvenimo stotelė. Žmonės, įpratę viską planuoti ir iki...

Laisvalaikis
2022.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku