Vilniaus koncertų įstaigų vadovai įkliuvo į viešųjų pirkimų spąstus

Publikuota: 2018-09-25
Rūta Prusevičienė, Nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Rūta Prusevičienė, Nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

2018–2019 m. sezoną Vilniuje rekonstruojamos penkios nacionalinių ir valstybinių įstaigų statusą turinčios organizacijos. Tarp jų – Nacionalinė filharmonija ir Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) namai – Kongresų rūmai. Tačiau jų vadovai, užuot džiaugęsi būsimomis atnaujintomis erdvėmis, mina teismų slenksčius dėl viešųjų pirkimų, kurie jiems gresia didžiuliais finansiniais nuostoliais.

Rūta Prusevičienė, pristatydama prasidedantį Filharmonijos sezoną, VŽ pasakojo, jog iki Naujųjų metų filharmonija dirbs labai aktyviai, nes Valstybės atkūrimo šimtmečio šviesoje įstaiga nenorėjo prarasti nė vieno koncerto. Renovacijos pradžia nukelta į 2019 m., formaliai ji turėtų trukti nuo kitų metų sausio iki spalio pabaigos. „Realiai – niekas nežino, nes visi viešieji pirkimai nuolat skundžiami, o keli svarbiausieji dar nėra įvykę“, – VŽ sakė p. Prusevičienė.

Filharmonijos vadovė „prisišnekėjo“: Vilniaus apygardos teismas praėjusią savaitę patenkino Vilniaus statybų bendrovės „HSC Baltic“ prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir nurodė filharmonijai kol kas nepasirašyti sutarties su rangovu. Tuo atveju, jei sutartis jau pasirašyta – stabdyti jos vykdymą.

„Teismas nutarė, kad konkurso objektas yra didelės vertės, todėl laikinai nesustabdžius jo procedūrų, gali būti padaryta žala bei neracionaliai panaudotos lėšos. Anot teismo, procedūros nusikeltų santykinai neilgam laikui ir nesukeltų jokių neigiamų pasekmių nei filharmonijai, nei viešajam interesui“, – pranešė BNS.

Filharmonijos vadovė VŽ patikino, jog „HSC Baltic“ siekia, kad būtų panaikintas filharmonijos sprendimas atmesti jos pasiūlymą konkurse, tačiau sutartis su rangovu dar nepasirašyta, o be „HSC Baltic“ pasiūlymus konkursui pateikė bendrovės „Infes“ ir „Irdaiva“.

Skęsta skunduose ir teismuose

Teismų slenksčius dėl Kongresų rūmų renovacijos viešųjų pirkimų mina ir LVSO žmonės. Orkestro vadovas Stasys Pancekauskas VŽ sakė, jog sutartis su rangovu sudaryta, tačiau „viena iš statybos bendrovių, „LitCon“, kuri net nedalyvavo konkurse, apskundė viešųjų pirkimų sąlygas“.

„Skundas buvo dėl to, jog LVSO kartu perka ir projektavimą, ir rangos darbus, nors tai leidžiama, bet mes esą nepakankamai pagrindėme pirkimo sąlygose, kodėl tai perkama kartu. Akustikos projektas yra unikalus, specifinis, ir sveikas protas sako, jog tas, kuris projektuoja, turi jį ir įvykdyti“, – sakė p. Pancekauskas.

Pirmos instancijos apygardos teismas pripažino, kad pagrindimo tokiam dvigubam pirkimui užtenka. Apeliacinis teismas šį sprendimą atmetė ir nusprendė, kad pagrindimas – nepakankamas.

„Balandį pasirašytą sutartį mes jau vykdome, taigi, apeliacinis teismas grąžino apygardos teismui priimti sprendimą, ir kaip alternatyvią sankciją dėl sutarties nutraukimo skyrė mums baudą – 70.000 Eur“, – pasakojo p. Pancekauskas. Savo ruožtu, LVSO apskundė tokį sprendimą.

Anot VŽ pašnekovo, renovacija kol kas skęsta teisiniuose ginčuose, o LVSO, kaip perkančiosios organizacijos absoliučiai niekas negina, nors Viešųjų pirkimų tarnyba jokių pretenzijų, patikrinusi pirkimą, neturėjo.

„LitCon“ mus įskundė ir Viešųjų pirkimų tarnybai, sąmoningai mums trukdė ir toliau trukdo. Gali būti, jog jie turi kažkokių tikslų, kurių mes nežinom. Bet Lietuvoje, pasirodo, su viešaisiais pirkimais taip ir vyksta – viskas stovi, ir Rūtos Prusevičienės išplatintas šauksmas – iš tos pačios serijos“, – dėsto LVSO direktorius.

VŽ paklausus, kokios priežastys UAB „LitCon“ paskatino apskųsti instancijoms Kongresų rūmų rekonstrukcijos konkursą, bendrovės pardavimų direktorius Simas Pauža sako, jog „LitCon“, kaip aktyvią Lietuvos statybų rinkos dalyvę, šis objektas labai domino ir konkurse dalyvauti ji tikrai norėjo.

„Tačiau Kongresų rūmų konkurso sąlygos, mūsų nuomone, buvo neskaidrios ir ribojančios konkurenciją, todėl nematėme galimybių pateikti pasiūlymą pagal neteisėtas sąlygas. Neliko nieko kito, kaip tik pasinaudoti įstatyme numatyta galimybe ir skųsti neteisėtas sąlygas teisme – tą ir padarėme, – atsakyme VŽ rašo p. Pauža.

Anot jo, apeliacinis teismas patvirtino, jog Kongresų rūmų konkurso sąlygos iš tiesų buvo ribojančios konkurenciją, tai parodė ir Kongresų rūmų konkurso eiga – „visus konkurso sąlygų reikalavimus išpildė tik vienas dalyvis, kiti rangovai arba neteikė pasiūlymų, arba buvo atmesti.“ 

„Taigi, neabejojame, kad priėmėme teisingą sprendimą nedalyvauti neskaidriame konkurse bei pasielgėme teisingai, siekdami išviešinti neskaidrų Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro elgesį. Tikimės, kad ateityje tokio neskaidraus elgesio ir neefektyvaus lėšų leidimo mažės, ypač tokioje svarbioje srityje, kaip Lietuvos kultūra“, – rašoma atsakyme.

Kafka nusilaužtų koją

Akivaizdu, jog chrestomatinis Franzo Kafkos romanas „Procesas“, kurio pagrindinis herojus Jozefas K. bando išsiaiškinti, kuo yra kaltinamas ir kaip gali būti išteisintas (be abejo, jo pastangos lieka bevaisės), ir kurį dėl jo įtaigumo amžininkai vadino „košmariškai sukrečiančiu“ – tik žiedeliai, palyginti su mūsų dienų biurokratiniais ir teisiniais labirintais.

Antai p. Pancekauskas primena, jog įsigaliojus teismo sprendimui, Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) irgi iškart pradeda taikyti sankcijas, ir tada „viena valstybinė įstaiga baudžia kitą valstybinę įstaigą.“ 

„Mes pirmą kartą susidūrėme su tokiais dalykais, ir tai yra labai nemalonu“, – stebisi p. Pancekauskas.

Rūpi, bet nelabai

Neatmestina, kad bus dar nemaloniau. Kol kas orkestro direktorius optimistiškai tikisi, kad vasario pabaigoje techninis projektas bus parengtas, suderintas ir atidavus rūmus statybininkams darbai vis tik prasidės, taip pat – kad Kultūros ministerija kitų metų biudžete ras politinės valios įtraukti Kongresų rūmus į finansuojamų kultūros objektų VIP sąrašą.

„Ko mes pasigendame, – aiškina pašnekovas, – tai bendrų veiksmų su Kultūros ministerija, Centrine projektų valdymo agentūra (CPVA) ir koncertų organizacijomis. Dabar, sprendžiant iš to, kokios sankcijos mums taikomos, panašu, kad nelabai kam rūpi, kaip mes įvykdysime šį projektą. O turėtų rūpėti visiems, nes tai viešasis interesas. Po savęs mes norim palikti koncertų salę Vilniui, Lietuvai, klausytojams, juk ne sau, o valstybei darome šitą projektą.“

Všį CPVA viename iš savo tikslų deklaruoja dirbanti kartu su organizacijomis, kad „viešosios investicijos būtų naudingos ir atsakingai valdomos“.

Išties, Nacionalinė filharmonija ir CPVA yra sudariusios projekto „Lietuvos nacionalinės filharmonijos modernizavimas“ įgyvendinimo sutartį.

Ja remiantis, finansuojami rangos darbai, kurių pirkimas šiuo metu vyksta.

Pasak Lauros Mieldažytės-Petrukaitės, CPVA Kultūros projektų skyriaus viršininkės, CPVA, siekdama sumažinti viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų riziką, du kartus teikė pastabas ir rekomendacijas Lietuvos nacionalinės filharmonijos rangos darbų pirkimo dokumentams, tačiau „CPVA teikiamos pastabos nėra privalomojo pobūdžio, t.y. projekto vykdytojas gali į jas neatsižvelgti ar atsižvelgti iš dalies, nes projekto vykdytojas, kaip perkančioji organizacija, atsako už Viešųjų pirkimų įstatymo ir kitų pirkimus reglamentuojančių teisės aktų laikymąsi, galutinius pirkimo dokumentus ir pačios pirkimo procedūros vykdymą“.

Anot p. Mieldažytės-Petrukaitės, CPVA viešojo pirkimo procedūrose nedalyvauja, jas atlieka projekto vykdytojai Viešųjų pirkimų įstatyme nustatyta tvarka.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Smiltynėje pradedama statyti jūros gyvūnų sanatorija

Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti...

Laisvalaikis
13:17
Radiniai Gedimino kalne – nuo klajoklių genčių strėlių iki Vytauto laikų mūrų

Pernai tvarkant Gedimino kalną archeologai aptiko įdomių radinių iš įvairių istorinių laikotarpių.

Laisvalaikis
2019.01.16
Žiūrimiausias 2018-ųjų filmas Lietuvoje – „Tarp pilkų debesų“ 2

Metų sandūroje paskelbtų tyrimų rezultatai, rodantys, jog 2018-uosius Lietuvos gyventojai įvertino gerai, o...

Laisvalaikis
2019.01.16
Siekdama skaidrumo, „Tiffany & Co“ numeruos deimantus

JAV Juvelyrikos tinklas „Tiffany & Co“ pranešė nuo šiol visus parduodamus deimantus žymėsiantis serijiniu...

Laisvalaikis
2019.01.15
Iliustruotoji istorija: Rokfelerio centras 2

Pačiame Niujorko viduryje stūksantis Rockefellerio centras daugiau nei 80 metų kasmet sulaukia milijonų...

Laisvalaikis
2019.01.13
Įvardijo sveikiausius turistams pasaulio miestus 2

Jei savaitgalio išvykai ieškote miesto, kuriame laiką galima būtų praleisti naudingai sveikatos požiūriu,...

Siūlo darbą švyturio prižiūrėtojams Kalifornijoje už 130.000 USD 1

Jeigu norisi kardinalių pokyčių, galbūt vertėtų pakeisti darbą. Pavyzdžiui, tapti istorinio švyturio...

Vadyba
2019.01.12
Baldų gamintojas P. Narbutas investuoja į futbolo klubą 20

Šių metų pradžioje įkurta viešoji įstaiga – futbolo klubas „Vilnius“, jį įsteigė biuro baldų gamybos...

Laisvalaikis
2019.01.11
„Verslios Lietuvos“ vadovės D. Kleponės portretas: lyderystė carpe diem stiliumi 22

Ruošdamasi pokalbiui su Daina Klepone, VšĮ „Versli Lietuva“ generaline direktore, pamaniau: jos CV būtų...

Laisvalaikis
2019.01.11
Mokslininkai atspausdino už aguonos grūdą mažesnį Vytį

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos bei Chemijos ir geomokslų fakultetų mokslininkai kartu su lazerinių...

Laisvalaikis
2019.01.10
„Amazon“ vadovo skyrybos: investuotojai klausia, kaip dalys akcijas 6

Po 25 metų santuokos, turtingiausiu planetos žmogumi tituluojamas Jeffas Bezosas skiriasi su žmona MacKenzie.

Technologijos
2019.01.10
Dirbtinis intelektas genetines ligas išskaito veide 3

Mokslininkai teigia sukūrę dirbtinio intelekto technologiją, kuri gali nufotografuoti paciento veidą ir...

Laisvalaikis
2019.01.10
Londone – Vincento van Gogho darbų paroda 1

Laikas pirkti bilietus: Londone veikianti „Tate Britain“ galerija šių metų kovo 27 d. atidaro olandų...

Laisvalaikis
2019.01.09
Vilniaus garbės piliečių vardas pirmąkart suteiktas šeimai 3

Mecenatų, mokslininkų Viktoro ir Danguolės Butkų šeima, praėjusių metų spalį Vilniuje atidarę MO muziejų, ir...

Laisvalaikis
2019.01.09
Kino kūrėjams – daugiau finansinių galimybių

Nuo sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojusi pataisyta Europos Tarybos (ET) konvencija dėl bendros kino filmų...

Laisvalaikis
2019.01.08
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena pagal svarbą – po Kalėdų ir Velykų

Pasibaigus 2018-iesiems, Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-čio metams, pradėti skaičiuoti rezultatai.

Laisvalaikis
2019.01.07
VŽ bando: „Panamera GTS“ ir komfortui, ir lenktynių trasai 4

Išrankiausiems klientų norams įtikti siekiantys „Porsche“ gamintojai ir taip gausią „Panameros“ šeimą papildė...

Transportas
2019.01.07
Šeši būdai prarasti Nobelio medalį

Laimėtos Nobelio premijos galima atsisakyti, bet kartą suteikus, ji jau neatimama. Tačiau aukso medaliai,...

Laisvalaikis
2019.01.06
Dantys – Lietuvoje, implantai – Ukrainoje 26

Tiltai tarp šalių kartais yra panašūs į tiltus tarp dantų karūnėlių. Pasaulis, nepaisydamas Donaldo Trumpo...

Verslo klasė
2019.01.06
„Iliustruotoji istorija“: kaip prieš 400 metų buvo kuriama muzika ir kas atvėrė kelią hitams

Prieš 400 metų nebuvo nei „Spotify“, nei „The Voice“, teikiančių galimybę pasiklausyti nemokamos, iš reklamos...

Laisvalaikis
2019.01.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau