Europos antikvariatai užversti nelegaliais dramblio kaulo dirbiniais

Trys ketvirtadaliai dramblio kaulo dirbinių, kurie Europoje parduodami kaip antikvariniai, iš tiesų yra padaryti iš neseniai nužudytų dramblių kaulų. Tai atskleidė nepriklausomas tyrimas.
Aplinkosaugos aktyvistų grupės Avaaz nariai dešimties Europos šalių antikvariatuose nupirko 100 dramblio kaulo dirbinių ir Oksfordo universitete radiometrinių matavimų būdu nustatė jų amžių, skelbia britų transliuotojas BBC.
Paaiškėjo, kad 74% dirbinių buvo padaryti po 1947 m. Šie metai yra svarbūs, nes pagal ES teisę iki jų padaryti dramblio kaulo dirbiniai laikomi antikvariniais, o po jų nelegaliais.
Avaaz tyrimas parodė, kad kai kurie antikvariniai dirbiniai padaryti iš kaulų, priklausiusių drambliams, dar prieš dešimtmetį vaikščiojusiems laisvėje.
Tai rodo, jog ši rinka rimtai serga, sako dramblio kaulo dirbinių tyrimą inicijavęs Avaaz atstovas Bertas Wanderis.
Pasak jo, itin didelį susirūpinimą kelią faktas, kad kas penktas aktyvistų įsigytas dramblio kaulo dirbinys buvo padarytas iš dramblių, sumedžiotų po 1989 m., kuriais įsigaliojo pasaulinis dramblio kaulo prekybos draudimas. Vienas Ispanijoje įsigytų dirbinių buvo padarytas iš dramblio, nužudyto po 2010-ųjų, kaulų.
Absoliučiai visi dirbiniai, įsigyti Bulgarijoje, Italijoje ir Ispanijoje, buvo nelegalūs, dauguma tokių pasitaikė ir Prancūzijos, Nyderlandų ir Portugalijos antikvariatuose. Jungtinėje Karalystėje nelegalus buvo kas penktas dramblio kaulo dirbinys.
Tuo metu Europos Sąjungos pareigūnai sako, kad kova su neteisėta dramblio kaulo prekyba yra prioritetinė veikla. Europos Komisijos atstovas spaudai Enrico Brivio sako, kad pastaruoju metu bendrija sustiprino kovos su brakonieriais priemones.
Komisija ir toliau kovos su bet kokia neteisėta prekyba, įskaitant sukčiavimą, kai dramblio kaulo dirbiniai parduodami kaip antikvariniai, BBC cituoja p. Brivio.
Legalią Europos dramblio rinką daugiausia sudaro smulkūs dirbiniai, tačiau kasmet senajame žemyne jų parduodama iki keleto tonų.
ES jau kurį laiką stengiasi pažaboti nelegalią prekyba dramblio kaulu, reikalaudama, kad visas dramblio kaulas, įsigytas po 1947 m. būtų parduodamas tik su šalių vyriausybių išduotomis pažymomis. Tačiau pardavėjui užtenka tiesiog pasakyti, kad jo turimo dramblio kaulo kilmė yra senesnė nei 1947-ieji, ir niekas to netikrina.
Vis dėlto pasaulinė dramblio kaulo rinka vis labiau traukiasi, daliai šalių griežtinant prekybos apribojimus. Honkongas ketina per artimiausius trejus metus visiškai uždrausti prekybą dramblio kaulu. Bet kokią prekybą dramblio kaulu uždraudė ir Kinija, išskyrus dirbinius, kuriuos ši šalis apibrėžia kaip tikrus antikvarinius daiktus.
Prekyba dramblio kaulu faktiškai uždrausta JAV, analogiški draudimai netrukus turėtų būti priimti ir Didžiojoje Britanijoje. Pastarojoje šalyje planuojama leisti prekiauti tik iš dramblio kaulo pagamintais muzikos instrumentais, įsigyti dramblio kaulo dirbinių taip pat būtų leidžiama muziejams.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti