Gegužės 3-iosios Konstitucija - Lietuvos pergalė ar pabaiga

Publikuota: 2018-05-01
Atnaujinta 2018-05-01 16:36
„Gegužės 3-iosios Konstitucija buvo bendra Lenkijai ir Lietuvai. Galų gale, norime to ar ne, tuo metu buvo viena Abiejų Tautų Respublika“, – sako dr. Raila. Beatričės Laurinavičienės (VŽ) nuotr.
„Gegužės 3-iosios Konstitucija buvo bendra Lenkijai ir Lietuvai. Galų gale, norime to ar ne, tuo metu buvo viena Abiejų Tautų Respublika“, – sako dr. Raila. Beatričės Laurinavičienės (VŽ) nuotr.

Vieniems tai yra dokumentas, kuriuo verta didžiuotis, kiti jį laiko Lietuvos valstybės pabaiga. 1791 m. gegužės 3-iosios Konstitucija mūsų šalyje iki šiol vertinama prieštaringai.

1791-ųjų gegužę Ketverių metų Seimo priimtas pagrindinis Abiejų Tautų Respublikos įstatymas laikomas pirmąja Europoje ir antrąja pasaulyje rašytine konstitucija. Tai daro įspūdį. Kita vertus, šiame dokumente nebuvo net žodžio „Lietuva“, tad galbūt teisūs ir tie, kurie teigia, kad šis įstatymas padėjo tašką formaliai tuo metu dar egzistavusiai Lietuvai.

Vis dėlto Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas dr. Eligijus Raila sako, kad toks požiūris nėra teisingas, nes nė vienas gegužės 3-iosios Konstitucijos straipsnis specialiai apie Lietuvos panaikinimą nekalba.

„Mūsų istoriografijoje vyrauja požiūris, kad tai buvo Lietuvos pabaiga, kai kas šį dokumentą net yra pavadinęs testamentu. Bet tai nėra visiškai pamatuota pozicija. Tai buvo bendra Konstitucija Lenkijai ir Lietuvai. Galų gale, norime to ar ne, bet tuo metu buvo bendra Abiejų Tautų Respublika“, – dėsto dr. Raila.

Reformų troškimas

XVIII a. viduryje Abiejų Tautų Respublika buvo išvarginta nesibaigiančių karų su Rusija ir Osmanų imperija ir praradusi galią bei įtaką Vidurio ir Rytų Europoje. 1764 m. Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu išrinktas Stanislovas Augustas Poniatovskis ėmėsi reformų, kad šalį grąžintų į buvusias vėžes. Beveik po trijų dešimtmečių priimta gegužės 3-iosios Konstitucija tapo šių reformų kulminacija.

Daug keliavęs, išsilavinęs, anglų, italų, prancūzų ir vokiečių kalbas mokėjęs Stanislovas Augustas buvo reikšminga figūra vykdant reformas Lenkijos ir Lietuvos valstybėje. Tačiau, pabrėžia dr. Raila, reformoms jau buvo pribrendusi ir didžioji dalis visuomenė.

„Visa aplinka, kuri kūrė tą Konstituciją, siekė sukurti naują politinę tvarką, naują valstybės perspektyvą. Čia reikia kalbėti apie visą XVIII a. gyvenimo sampratą ir bundantį naujų laikų protą. Karalius yra valdovas, kuris legalizuoja tam tikrus sprendimus, bet gegužės 3-iosios Konstitucija atsirado iš monarcho ir Seimo simbiozės“, – sako dr. Raila.

Anot istoriko, dauguma tuometinio Ketverių metų Seimo narių buvo išaugę visai kitoje aplinkoje, išsilavinę žmonės, kurie Abiejų Tautų Respubliką matė kaip šalį, lygiateisiškai gyvuojančią tarp kitų Europos valstybių. Tai buvo bajorai, norintys išjudinti sustingusį valstybės mechanizmą, kuris „braškėdamas ir traškėdamas judėjo, bet didelių perspektyvų nesimatė“.

Nauja valstybės tvarka

Žinoma, Seime buvo ir Konstitucijos priešininkų, diskusija prieš balsavimą dėl šio dokumento priėmimo truko septynias valandas, kai kurie Seimo nariai net grasino nužudyti savo vaikus, jei įstatymas bus priimtas. Kaip sako dr. Raila, „retrogradiška mintis visada ras argumentų pateisinti savo tamsumui“.

Vis dėlto karaliaus inicijuotų reformų šalininkai nugalėjo: už Konstituciją balsavo 110, prieš – 72 Seimo nariai. Įtakos tikriausiai turėjo ir apie 20 tūkst. žmonių, kurie vykstant diskusijoms Seime išėjo į gatves išreikšti palaikymą Konstitucijos idėjoms.

Esminiu dalyku, įtvirtintu 1791 m. gegužės 3-iosios Konstitucijoje, dr. Raila laiko konstitucinės monarchijos įvedimą. Tokia valdymo forma atitiko europinius XVIII a. valstybės valdymo principus.

„Konstitucinė monarchija reiškė karaliaus valdžios paveldimumą, tęstinumą, patikimumą ir valstybės raidos užtikrinimą. Iki tol valstybės valdymo forma buvo bajorų demokratija, kuri, kaip žinome, iš esmės buvo visiška anarchija. O karaliaus rinkimai reikšdavo kitų sostų kišimąsi į mūsų reikalus“, – aiškina pašnekovas.

Pasak jo, konstitucinės monarchijos įvedimas buvo pavėluotas Abiejų Tautų Respublikos žingsnis, bet būtinas normaliai valstybės raidai.

Priėmus Konstituciją, taip pat buvo įvesta visiškai nauja ministerijų sistema, be to, panaikinta Nuolatinė taryba, tebuvusi Rusijos imperijos įrankis kontroliuoti Lenkijos ir Lietuvos gyvenimą.

„Geopolitinės aplinkybės susiklostė taip, kad atsirado galimybė ištrūkti iš Rusijos įtakos. Ta galimybe buvo pasinaudota“, – sako dr. Raila.

Sąmonės urbanizacija

Dar vienas esminis gegužės 3-iosios Konstitucijos akcentas – miestiečių, kaip atskiro valstybei reikšmingo luomo, išskyrimas. „Mūsų karališkieji laisvieji miestai Respublikos valstybėse“ – taip pavadintas vienas Konstitucijos straipsnių. Beje, pabrėžia dr. Raila, šį straipsnį rengė lietuvių didikas Joakimas Chrebtavičius.

„Kalba apie miestiečius liudijo vieną paprastą, bet svarbų dalyką – į politinį gyvenimą ateina visiškai naujas luomas, prasideda sąmonės urbanizacija, judesys nuo agrarinės visuomenės link miestietiškos“, – aiškina istorikas.

Pasak jo, XVIII a. Europoje supratimas, kad miestai lemia ekonominę ir socialinę valstybės savastį, jau buvo įprastas dalykas. Priėmus gegužės 3-iosios Konstituciją, miestiečių luomas tampa svarbiu politiniu veiksniu ir Abiejų Tautų Respublikoje.

„Vėliau tai tapo svarbiu veiksniu ir per 1794 m. Kosciuškos sukilimą, kai Vilnių, savo miestą, gynė būtent miestiečiai. Iki tol to Lietuvos istorijoje nėra buvę“, – sako dr. Raila.

Vertimas į lietuvių kalbą

Istorijos fakulteto docentas atkreipia dėmesį, kad gegužės 3-iosios Konstitucijos negalima vertinti kaip Lietuvos valstybės pabaigos ir dėl to, kad vos priimtas šis dokumentas buvo išverstas į lietuvių kalbą. Tai reiškia, kad to meto lietuviai jo tikrai nelaikė lenkišku įstatymu.

„Žinoma, tai nebuvo kalba, kokia šnekame šiandien. Tai buvo žemaičių tarmė, kupina polonizmų. Vis dėlto ši Konstitucija vertintina kaip pirmasis politinis dokumentas lietuvių kalba, iki tol tokio nebuvo, net statutai buvo parašyti senąja gudų kalba“, – aiškina dr. Raila.

Pasak pašnekovo, tai rodo, kad XVIII a. pabaigoje Lietuvoje jau formavosi sluoksnis, kuriam reikėjo tokio lietuviško dokumento ir kuris suprato, kad ši Konstitucija lygiateisiškai apima ir Lenkiją, ir Lietuvą.

„Nereikia kalbėti apie tai, lenkiškas ar lietuviškas tas dokumentas. Jis rodo to meto civilizacijos lygį, o ne kokį nors Lietuvos apibrėžimą. Tai yra svarbiausia ir tai reikia akcentuoti“, – įsitikinęs dr. Raila.

1791-ųjų gegužės 3 d. Konstitucija

Valdymo įstatymu pavadintą Abiejų Tautų Respublikos dokumentą sudarė 11 straipsnių. Tų pačių metų spalį jis buvo papildytas „Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimu“ – įstatymu, numatančiu, kad Lietuva turi atskirą kariuomenę ir iždą.

Pirmuoju Konstitucijos straipsniu buvo įtvirtinta, kad valstybinė religija yra Romos katalikų. Taip pat buvo užtikrinta kitų tikėjimų laisvė, bet uždrausta iš katalikybės pereiti į kitą tikėjimą.

Konstitucija įtvirtino ir valdžių padalijimą. Pirmą kartą Europoje įstatymiškai buvo priimta Charles’o de Montesquieu idėja, kad įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžios turi būti atskirtos. Seimui atiteko įstatymų leidžiamoji, o monarchui – vykdomoji valdžia.

11-asis Konstitucijos straipsnis teigė, kad valstybės vientisumą ir suverenumą gina ne karalius su kariuomene, o kiekvienas pilietis. Šis straipsnis realiai buvo įgyvendintas jau 1792 m. kai į Lietuvos ir Lenkijos Respubliką įsiveržė Rusijos kariuomenė. Be to, jis padėjo pamatus šiuolaikiškai suprantamai nepriklausomybės idėjai.

Konstitucija galiojo iki 1792 m. lapkričio 23 d., kai ją panaikino Gardino Seimas. Vėliau sekė du Abiejų Tautų Respublikos padalijimai, jie padėjo tašką Lietuvos ir Lenkijos valstybės istorijoje.

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Banksy triukas pirkėjos neatbaidė

Kolekcininkė neatsiėmė savo siūlymo pirkti britų gatvės menininko Banksy darbą „Girl with Balloon“, kuris...

Laisvalaikis
2018.10.15
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 3

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
2018.10.15
Tūkstantmečio karta negaili pinigų prabangai 8

Vartotojai, gimę tarp 1981-1997 m., savo finansinę situaciją vertina optimistiškai ir yra linkę daugiau...

Laisvalaikis
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Mirė FIBA generalinis sekretorius 

Olimpines jaunimo žaidynes Buenos Airėse aptemdė liūdna žinia – mirė Tarptautinės krepšinio federacijos...

Laisvalaikis
2018.10.14
Alytuje parką ketinama pavadinti vaikų poeto A. Matučio vardu

Alytaus valdžia prašo Vyriausybės mieste esančiam parkui suteikti vaikų rašytojo Anzelmo Matučio vardą.

Laisvalaikis
2018.10.14
Iliustruotoji istorija. Tokijo sunaikinimas 2

1945 m. JAV laimėjo visus Ramiojo vandenyno karo mūšius, tačiau fanatiški japonų generolai pasiduoti...

Laisvalaikis
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Šių metų „Gaida“ – nuo Laurie Anderson iki kitokių minimalistų 1

Spalio 20 d. Vilniuje prasidėsiantis festivalis „Gaida“ šiuolaikinės muzikos gurmanams ir šiemet žada...

Laisvalaikis
2018.10.13
Guodžiančio klimato kaitos scenarijaus nėra 9

Jeigu per artimiausius 12 metų žmonija nesiims visų įmanomų priemonių klimato kaitai sustabdyti, kelio atgal...

Laisvalaikis
2018.10.13
Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį...

N. P. Pretzmanno portretas: iš tėvų fermos Danijoje – iki milijoninių investicijų Lietuvoje 4

Nielsas Peteris Pretzmannas, šeimos investicijų kompanijos „Asgaard A/S“ vadovas, pasakoja apie didžiausias...

Laisvalaikis
2018.10.12
Tyrimas: skrydžių bendrovėms prastai aptarnauti keleivius apsimoka 4

Turėjote įtarimų, jog prastai aptarnauti keleivius oro bendrovėms iš tikrųjų yra naudinga? Dabar tai įrodyta...

Sugedus raketai astronautai avariniu būdu nusileido į Žemę 11

Pakilimo metu sugedus Rusijos „Soyuz MS-10“ raketai, ja skridę astronautai priversti leistis avariniu būdu.

Laisvalaikis
2018.10.11
Floridą nusiaubė uraganas Maiklas 1

Trečiadienio popietę JAV Floridos pakrantę ėmė talžyti 200 km/h vėjo gūsiai. Nuvirtus medžiui, žuvo vienas...

Verslo aplinka
2018.10.11
Kultūros įstaigoms nurodyta 15% mažinti kitų metų išlaidas 8

Teatrams ir koncertinėms įstaigoms nurodyta formuojant kitų metų biudžetą 15% sumažinti savo išlaidas,...

Laisvalaikis
2018.10.10
Į Floridą nusitaikė 4-osios kategorijos uraganas Maiklas

Link Floridos artėja ketvirtosios kategorijos uraganas Maiklas, žemyną jis pasieks trečiadienio popietę.

Laisvalaikis
2018.10.10
Kosmoso projektams skiria 2 mln. Eur 1

Į kosmoso sektorių orientuotiems verslo ir mokslo projektams Ūkio ministerija ir Europos kosmoso agentūra...

Laisvalaikis
2018.10.10
Klimato kaitos komisija: turime 12 metų sustabdyti katastrofą 6

Jeigu per artimiausius 12 metų žmonija nesiims visų įmanomų priemonių klimato kaitai sustabdyti, kelio atgal...

Laisvalaikis
2018.10.09
Harmoningo gyvenimo paieškos veda į mineralų namus Rėmėjo turinys 1

Prieš dvejus metus Birštone iškilę įspūdingi ypatingų mineralų SPA namai įsikūrė tobuloje kaimynystėje: greta...

Verslo aplinka
2018.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau