„Eurovizija“ tarptautinės sėkmės negarantuoja

Publikuota: 2018-04-08
Iki pergalės 1988 m. „Eurovizijoje“ kanadietė Celine Dion tarptautinėje popmuzikos arenoje nebuvo plačiai žinoma. Steve’o Marcuso („Reuters“) nuotr.
Iki pergalės 1988 m. „Eurovizijoje“ kanadietė Celine Dion tarptautinėje popmuzikos arenoje nebuvo plačiai žinoma. Steve’o Marcuso („Reuters“) nuotr.

„Eurovizijos“ dainų konkurso niekaip nepavadinsi didžiųjų žvaigždžių fabriku – iš daugiau kaip šešių dešimčių jo nugalėtojų vos du padarė stulbinamą tarptautinę karjerą popkultūroje. Dauguma tų, kurie į viršų iškėlė „Eurovizijos“ trofėjų, dingo šou verslo paraštėse.

Po mėnesio, gegužės 12-ąją, paaiškės, kas iš 43-ių pretendentų laimės 63-iąją „Euroviziją“, kuri šiemet vyks Portugalijos sostinėje Lisabonoje. Tačiau didelis klausimas, ar nugalėtojas gebės pasinaudoti potencialiomis galimybėmis išeiti į plačius populiariosios muzikos vandenis.

Kiekvienas bent kiek žinantis apie šį didžiausią pasaulyje muzikinį konkursą, paklaustas apie jo metu įsižiebusias žvaigždes, neabejotinai paminės 1974-aisiais laimėjusią švedų grupę ABBA, geriausiu atveju dar kanadietę Celine Dion, kuri 1988 m. nuskynė „Eurovizijos“ laurus, atstovaudama Šveicarijai. Tai ryškiausi pavyzdžiai, kai pergalė „Eurovizijoje“ tapo tramplinu į tarptautinę areną. Daugiau tokių nepasitaikė. Dauguma nugalėtojų savo muzikinėje karjeroje net nepriartėjo prie šių dviejų išimčių.

Italo Toto Cutugno, kuris laimėjo konkursą 1990 m., neskaičiuokime, nes jis į „Euroviziją“ išvyko jau kaip gana plačiai (bent jau Italijoje ir daug kur Rytų Europoje) ir gana ilgą laiką žinoma žvaigždė.

Konkurso istorijoje buvo ir daugiau atvejų, kai į sceną lipdavo muzikinio šou verslo viršūnėse jau kurį laiką buvę dainininkai: Bonnie Tyler, Patricia Kaas, Julio Iglesias, Al Bano ir Romina Power, grupės „Blue“, „Dschinghis Khan“ ir „Tatoo“, Cliffas Richardas ir kt., tačiau jie niekada nelaimėjo šių varžybų, dažniausiai netgi tenkindavosi ne itin aukštomis pozicijomis „galutinėje turnyrinėje lentelėje“.

Aplinkybės pasikeitė

„Dar pirmaisiais „Eurovizijos“ dešimtmečiais šis konkursas išties galėjo tapti tramplinu į visuotinį populiarumą. Ir, beje, nebūtinai tik konkurso nugalėtojams, bet ir žemesnes vietas užėmusiems. Prisiminkime kad ir 1958-ųjų italo Domenico Modugno dainą „Volare (Nel blu dipinto di blu)“, kuri „Eurovizijoje“ užėmė tik trečią vietą, bet iškart po to tapo ir iki šiol išlieka turbūt vienu žinomiausių, daugybės žvaigždžių perdainuotų konkurso kūrinių, netgi gavusiu „Grammy“ už geriausią metų dainą“, – viename interviu BBC apie „Eurovizijos“ fenomeną teigė britų muzikos ekspertas Philas Jacksonas.

Pasak jo, tais laikais „Eurovizija“ buvo „vienas iš nedaugelio iškart labai didelę auditoriją apimančių muzikos tiekimo kanalų, kai gausybė žmonių iškart susipažindavo su nauju atlikėju arba nauja daina“.

„O ir tų dainų bei atlikėjų konkurse buvo gerokai mažiau nei dabar – vos 10–15 vietoj dabartinių daugiau kaip 40-ies“, – priduria profesionalas.

„Šiais laikais kanalų yra smarkiai ir net drastiškai padaugėję – kasdien didžiulės auditorijos pirmiausia internete pamato ir išgirsta daugybę potencialių hitų. Ir renkasi iš tos gausybės. „Eurovizija“ tiesiog skęsta šiame informaciniame ir muzikiniame vandenyne. Todėl konkurse ir negimsta naujų ilgalaikių žvaigždžių. Nugalėtojai ir atskirais atvejais kiti pavieniai konkurso dalyviai tampa tik „kalifais vienai dienai“. Jų šlovė trunka neilgai“, – teigia ekspertas.

Dar viena svarbi aplinkybė, anot jo, yra ta, kad ir anksčiau, ir dabar pasaulinio lygio hitų kūrėjai, ypač prodiuseriai, nelabai domisi „Eurovizijos“ nugalėtojais. O be jų, žinia, tarptautinėje arenoje ne ką tepasieksi.

Pirmoji laureatė

Prieš porą savaičių mirė 92-ejų sulaukusi šveicarė Lys Assia – pirmosios „Eurovizijos“, įvykusios dar 1956 m., nugalėtoja. Jau vien šio fakto pakako Lys patekti į muzikos istoriją. Visą savo gyvenimą ji išliko savotiška „Eurovizijos“ ambasadorė – kasmet atvykdavo į vis kitoje šalyje ir kitame mieste rengiamą konkursą, populiarino jį kitais būdais.

Bet pirmojoje „Eurovizijoje“ su prancūziškai atlikta daina „Refrain“ nugalėjusi p. Assia taip ir liko tik vienos žinomesnės dainos atlikėja. Ilgaamžiškesnio ažiotažo tarptautiniame muzikiniame pasaulyje ji taip ir nesukėlė.

Tam tikrų pasiekimų tarptautinėje arenoje po pergalės „Eurovizijoje“ turėjo 1966 m. nugalėjęs austras Udo Jurgensas, 1969 m. kartu su dar trimis (!) konkurso nugalėtojais ant aukščiausios pakylos užlipusi britų dainininkė Lulu, 1972 m. laimėjusi Liuksemburgo atstovė Vicky Leandros, dukart – 1980 ir 1988 m. – konkurso pagrindinį prizą iškovojęs airis Johny Loganas, 1982-aisiais – vokietė Nicole (pamenate į lietuvių kalbą sėkmingai išverstą jos hitą „Truputį saulės“?), 1995 m. nugalėjusi norvegų grupė „Secret Garden“, 1998-aisiais laurus nuskynusi transeksualė iš Izraelio Dana International.

Iš pastarojo laikotarpio nugalėtojų galbūt būtų galima išskirti 2009-ųjų „Eurovizijos“ herojų norvegą Alexanderį Rybaką, kurio daina nugalėtoja „Fairytale“ pakilo į pirmąsias pozicijas bent dešimties Europos valstybių topuose. Be to, jis atliko dar keliolika sėkmės Skandinavijoje ir Rusijoje sulaukusių dainų, taip pat dainą „Into a Fantasy“, skirtą „Auksiniu gaubliu“ apdovanotam ir „Oskarui“ nominuotam animaciniam filmui „Kaip prisijaukinti drakoną 2“.

Beje, šiemet p. Rybakas vėl siekia pakartoti sėkmę „Eurovizijoje“ – vėl atstovaus Norvegijai. Kol kas jo galimybės užimti aukštą vietą vertinamos atsargiai.

2010-aisiais „Eurovizijoje“ nugalėjusios vokietės Lenos daina „Satellite“ tapo platinine šešiose Europos valstybėse. Tačiau tuo Lenos tarptautinė sėkmė ir baigėsi.

Pergalės be tęsinio

Didesnių pasaulinių laimėjimų neturi ir 2012 m. „Eurovizijoje“ su įsimenamu hitu „Euphoria“ nugalėjusi švedė Loreen ir jos tautietis Mansas Zermerlowas, kuris nuskynė pergalę 2015-aisiais, nei 2014 m. „barzdota moteris“ Conchita iš Austrijos, nei 2016-ųjų nugalėtoja ukrainietė Jamala.

Žinia, mūsų kaimynai estai ir latviai irgi yra laimėję konkursą. Tačiau nei 2001 m. Estijai pergalę nuskynęs Tanelio Padaro ir Dave’o Bentono duetas, nei metais vėliau laimėjusi latvė Marie N. vėliau jokios didesnės muzikinės karjeros nepadarė.

Pernykštės „Eurovizijos“ trofėjaus turėtojas portugalas Salvadoras Sobralis muzikinės karjeros negalėjo visavertiškai tęsti dėl sveikatos problemų – jam praėjusį gruodį buvo persodinta širdis. Operacija buvo sėkminga, ir dabar Salvadoras ruošiasi pasirodyti per „Euroviziją“ Lisabonoje.

Kas žino, gal būtent 63-ioji „Eurovizija“ pagimdys panašaus švytėjimo žvaigždžių kaip kadaise šį konkursą laimėjusi ABBA ir Celine Dion.

Lietuvės galimybės

Likus dar kelioms savaitėms iki repeticijų pradžios lažybų tarpininkai ir „Eurovizijos“ gerbėjai pergalę Portugalijos sostinėje pranašauja originaliai Izraelio dainininkei Nettai ir jos dainai „Toy“. Ši daina išsiskiria pirmiausia tuo, kad jos metu dainininkė ir pakudakuoja kaip višta, ir pakleketuoja kaip koks kalakutas.

Kiti prognozuojami galimi nugalėtojai – Estijai atstovaujanti Elina Nečajeva su operine daina „La Forza“, čekas Mikolas Josefas ir jo šiuolaikinių šokių ritmų „Lie to Me“, Belgijos dainininkė Sennek su vidutinio tempo „A Matter of Time“, australė Jessica Mauboy ir jos „We Got Love“.

Lietuvos atstovės Ievos Zasimauskaitės, kuri į Lisaboną vyks su daina „When We‘re Old“, galimybės kol kas vertinamos gana rezervuotai. Pirmasis pusfinalis, kuriame Ieva kovos dėl patekimo į finalą, šiemet laikomas itin stipriu – bent 12–14 dainų iš jo realiai pretenduoja į pirmąjį dešimtuką, kuris ir keliaus į finalinę konkurso dalį. Vis dėlto nemažai lažybų tarpininkų ir „Eurovizijos“ gerbėjų tiki, kad Lietuvos atstovė pateks į tą dešimtuką.

Tiesa, repeticijos ir paties konkurso pradžia neretai apverčia aukštyn kojomis išankstines prognozes. Kaip įvyko, pavyzdžiui, pernai, kai ilgai autsaideriu buvęs portugalas, tik likus vos porai dienų iki finalo, staiga įšoko į prognozuojamų nugalėtojų pirmąjį penketuką ir netgi išstūmė iš jo ilgą laiką pirmavusį Italijos dainininką.

Kaip bus, paaiškės gegužės 8–12 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Filipinai uždaro Borakajaus salą, Tailandas – DiCaprio išpopuliarintą rojų

Civilizacija vėl atsuka nemaloniąją savo veido pusę – šiukšlėse skęstančių pietryčių Azijos pakrančių...

Laisvalaikis
2018.04.24
Aidas Puklevičius: meldžiu mane pažinti, feisbukai Premium

Vienas nuostabiausių pažangaus jaunimo (tiesą sakant, ir mažiau pažangaus senimo) bruožų – šventas noras...

Verslo klasė
2018.04.22
Naujoji prabanga: kai reikia nedaug, bet gerai 2

Jei sklendžiate prabangių daiktų pasaulyje, tikriausiai pastebėjote kelerius pastaruosius metus vis...

Laisvalaikis
2018.04.22
Londono pamokos: gandai apie popieriaus mirtį buvo perdėti

Londono knygų mugėje dalyvavę Lietuvos leidėjai džiaugiasi įkėlę koją į anglakalbių šalių literatūros rinką,...

Laisvalaikis
2018.04.22
Atatürkas: joks turkiškos kasdienybės elementas nėra atsietinas nuo jo vardo Premium

Šiuolaikinės Turkijos Respublikos įkūrėjas Mustafa Kemalis Atatürkas miręs jau 80 metų, tačiau šiandien...

Verslo klasė
2018.04.22
E. Parulskis: B kategorijos piešimas ir plojimai už parkavimą Premium 1

Šiandien, kovo pabaigoje, filmukai su namų augintinių „piešimu“ yra pasiekę piką, bet aš nesu tikras, ar...

Verslo klasė
2018.04.21
Mirė populiarusis Dj Avicii 9

Sulaukęs vos 28-erių mirė populiarusis Dj Avicii, švedas muzikos prodiuseris iš Švedijos Timas Berglingas.

Laisvalaikis
2018.04.20
Priešo teritorijoje. Odė vienam žurnalui Premium 2

Kovo 9-ąją išėjo paskutinis britų muzikos žurnalo NME numeris. Internetas jo neatstos.

Verslo klasė
2018.04.20
LMTA studijų miestelio vizija įgauna konkretumo 2

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) ir UAB „Paleko Archstudija“ baigė pasirengimo naujojo LMTA...

Laisvalaikis
2018.04.20
Mirė poetas Mykolas Karčiauskas

Balandžio 20 d. mirė Mykolas Karčiauskas – Lietuvos rašytojų sąjungos narys, poetas, prozininkas, vertėjas.

Laisvalaikis
2018.04.20
Brolių dvynių Laurinavičių portretas: apie bendrą kelią, vienodas karjeras ir brolišką užnugarį 2

Brolių dvynių keliai dažnai būna labai panašūs. O Algimantas ir Antanas Laurinavičiai išskirtiniai net...

Laisvalaikis
2018.04.20
Komisija siūlo nukelti Petro Cvirkos paminklą Vilniuje 4

Vilniaus savivaldybės komisija siūlo nukelti sostinės centre stovintį rašytojo Petro Cvirkos paminklą dėl jo...

Laisvalaikis
2018.04.19
Trauktis nebėra kur: paskelbta privataus MO muziejaus atidarymo diena 13

Paskelbta MO muziejaus Vilniuje, kurį projektavo pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto...

Laisvalaikis
2018.04.19
Paukštelis ir eilėraščiai apie skausmą ir ilgesį Premium

Adomas rašė eilėraščius. Šiais laikais niekam nereikalingus, anot lietuvių kalbos mokytojos. Bet...

Verslo klasė
2018.04.18
Prancūzijos nacionalinio ordino kavalierė Rasa Starkus: kovosiu už savo šeimą ir savo šalį 7

„Neslėpsiu: mane vynas išmokė istorijos, geografijos, kalbų, tolerancijos, bendrauti su žmonėmis. Per vyną...

Laisvalaikis
2018.04.18
Architekto D. Libeskindo namuose Milane atidaryta vieša paroda 2

Malonus sutapimas prieš Danieliui Libeskindui šią savaitę atvykstant į Vilnių paskelbti MO muziejaus...

Laisvalaikis
2018.04.16
Parodų kuratorius – apie analoginį pasaulį, privatumą, „Facebook“ skandalą 1

Didysis brolis stebi ir kontroliuoja kiekvieną mūsų žingsnį, o kelio atgal nebėra. Taip teigia parodų...

Laisvalaikis
2018.04.15
„Lufthansa“: kaip gervė, pakilusi iš pelenų

Didžiausia Europoje ir ketvirta pasaulyje aviacijos bendrovė „Lufthansa“ jau seniai iš vien oro linijų įmonės...

Verslo klasė
2018.04.15
Karalių miestas Gardinas be vizos

Bevizis režimas su Gardino sritimi turi pritraukti turistų į užsislapsčiusią mūsų kaimynę, tačiau tai gali...

Verslo klasė
2018.04.15
Francis Baconas kovoja su netikromis naujienomis

Britų leidykla „HarperCollins“ junginį „fake news“ (angl. netikros naujienos) paskelbė 2017-ųjų žodžiu.

Verslo klasė
2018.04.14

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau