Prieš 50 metų nušautas Martinas Lutheris Kingas

Publikuota: 2018-04-04
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
 

Balandžio 4 d. sueina 50 metų, kai Memfyje, Tenesio valstijoje, buvo nušautas Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis (1929–1968) – baptistų pastorius, aktyvus kovotojas už juodaodžių pilietines teises JAV, Nobelio taikos premijos laureatas.

Martinas Lutheris Kingas vadinamas žmogaus teisių judėjimo ikona, 1963-aisiais vadovavęs žygiui į Vašingtoną, kur pasakė savo garsiąją kalbą „Aš turiu svajonę”. Po šios kalbos jis buvo įrašytas į geriausių JAV oratorių sąrašą, o pati kalba laikoma retorikos meno šedevru.

Po mirties, 1977-aisiais, apdovanotas „Prezidento laisvės medaliu“ ir „Kongreso aukso medaliu“ 2004 metais. Martino Lutherio Kingo diena 1986 m. įtraukta į JAV valstybinių švenčių sąrašą. Be to, dvi krikščioniškos Bažnyčios jį pripažino kankiniu, atidavusiu gyvybę už krikščionišką tikėjimą.

Paskutinis vakaras

Alkūnėmis atsirėmęs į metalinius balkono turėklus, Kingas pajunta vėjo dvelksmą, sklindantį Memfio gatvėmis nuo Misisipės upės. Stovėdamas motelio „Lorraine“ balkone 39-erių kovotojas už afroamerikiečių pilietines teises mėgaujasi vakaro vėsa. Pastarąją parą Kingas sakė kalbas čia, didžiausiame Tenesio valstijos mieste, o 1968 m. balandžio 4 d.18 val. jo laukia vakarienė bičiulio pastoriaus namuose.

„Jau vėsta! Manau, tau reikėtų užsivilkti paltą!“ – iš automobilių aikštelės apačioje sušunka Salomonas Jonesas, Kingo vairuotojas.

„Gerai, Jonesy! Tu labai rūpestingas!“ – sušunka jam Kingas, paleidžia turėklus ir iš vidinės kišenės išsitraukia mėtinę cigaretę. Jis žengia žingsnį atgal, sukasi kambario durų link, kai per aikštelę nugriaudi garsus trenksmas. Po akimirkos Kingui pakerta kojas ir jis sukniumba ant betoninių balkono grindų. Į kovotoją už pilietines teises pataikė kulka, suknežino žandikaulį ir įsmigo giliai kakle. Kingas lieka gulėti kraujo klane.

„Viskas baigta“, – sulemena Kingas, kai į pagalbą sunkiai sužeistam vadovui atskuba Salomonas Jonesas ir kiti bendražygiai.

Visi suvokia, kad padėtis kritiška. Kai į motelį „Lorraine“ atvyksta greitosios pagalbos automobilis ir policija, gelbėtojai neabejoja, kad į Kingą pataikiusi kulka yra mirtina. Vietos pareigūnai žino, kad dabar visas pasaulis reikalaus rasti žudiką, tačiau nė neįtaria, kad nusikaltėlis yra improvizacijos meistras ir visą laiką yra vos už kelių žingsnių nuo policijos. Pradedama didžiausio masto JAV istorijoje paieška.

Ir mylimas, ir nekenčiamas

Iki žūties 1968-aisiais M. L. Kingas buvo ryškiausia JAV kovos dėl pilietinių teisių figūra. Teologinį išsilavinimą turintis amerikietis išgarsėja 1955 m. gruodį, kai surengia autobusų boikotą Montgomeryje, Alabamoje. Po šio boikoto juodaodžiai nebeprivalo sėdėti viešojo autobuso gale. Po 8 m. jis pasako garsiausią savo kalbą „Aš turiu svajonę“, o 1964 m. spalio 14 d., būdamas 34-erių, tampa iki tol jauniausiu Nobelio taikos premijos laureatu – apdovanojamas už nesmurtinę kovą prieš rasinę nelygybę.

Dėl savo veiklos Kingas įgyja priešų Amerikos dešiniųjų sluoksniuose, daugelis trokšta pastoriaus mirties. Tarp jų – 39-erių Jamesas Earlas Ray. Likus 346 dienoms iki žmogžudystės motelyje „Lorraine“, jis iššoka iš sunkvežimio Misūryje, 1967 m. balandį pabėga iš Džefersono miesto kalėjimo, kur jam buvo likę kalėti 18 m. už pakartotinius ginkluotus apiplėšimus.

1967 m. lapkritį prisidengęs Erico Starvo Galto vardu jis apsigyvena Los Andžele, lanko barmenų kursus, o laisvalaikiu mokosi šokti. Tuo metu kaip savanoris dalyvauja ir kandidato į prezidentus demokrato George’o Wallace’o rinkimų kampanijoje. Wallace’as, kaip ir Ray, siekia išlaikyti rasinę segregaciją JAV ir yra aršus afroamerikiečių pilietinių teisių judėjimo priešininkas. Asmeniškai Ray ypač nekenčia šio judėjimo vadovo ir paniekinamai jį vadina Martinu Lutheriu Coonu, o ne Kingu (coon slengo kalba reiškia negrą).

Kingas tampa taikiniu

1968 m. balandžio 4 dieną – likus trims valandoms iki Kingo nužudymo – Jamesas Earlas Ray Johno Willardo vardu įsiregistruoja Memfio motelyje „Bessie Brewers“. Ištisą mėnesį jis sekė kovotoją už pilietines teises ir žino, kad Kingas šiomis dienomis yra mieste. Motelį „Bessie Brewers“ Ray pasirinko dėl vienintelės priežasties – kambario 5B trečiame aukšte. Mat iš jo puikiai matyti motelis „Lorraine“, kuriame apsistojo Kingas.

Susimokėjęs už visą savaitę, Ray lėtai pakyla į savo kambarį ir atitraukęs užuolaidas žvelgia į motelį. Vos už 60 metrų yra 306-ojo kambario balkonas, kuriame vietos laikraščio nuotraukoje jis matė stovintį Martiną Lutherį Kingą.

Su naujaisiais žiūronais Ray įsitaiso prie lango kambaryje 5B. Be kelių minučių šeštą valandą jis pro žiūronus pamato į balkoną išeinantį Kingą. Tai – didysis Ray šansas. 18.01 val. Jamesas Earlas Ray šaltai nuspaudžia gaiduką.

Bylos tyrimą perima FTB

Vienas pirmųjų į įvykio vietą atvyksta FTB Memfio skyriaus vadovas Robertas Jensenas. Paprastai mieste įvykdytas žmogžudystes tiria vietos policija, tačiau Jensenas supranta, kad ši byla yra ypatinga, todėl atvyko į motelį „Lorraine“ padėti vietos policijai. Agento nuomonė netrukus pasitvirtina, jam paskambina FTB direktoriaus pavaduotojas Cartha De Loachas.

Netrukus tyrėjai atsiduria 5B numerio vonios kambaryje. Čia jie aptinka visiškai naujų žiūronų dėklą, o apklausus motelio savininką ir jo svečius paaiškėja, kad šiame numeryje gyveno gerai apsirengęs tamsiaplaukis baltasis vyras vardu Johnas Willardas.

Birželio 8 d. Jamesas Earlas Ray, kelis kartus pakeitęs pavardę ir išvaizdą, žengia pro duris į Hitrou oro uosto Londone 2-ąjį terminalą. Jis skrenda į Briuselį, iš kur tikisi nebrangiai ir be kliūčių pasiekti svajonių šalį – Rodeziją.

„Malonėkite parodyti pasą, ačiū“, – pasako prie registracijos langelio stovintis jaunas darbuotojas.

Ray pasirausia savo smėlio spalvos lietpaltyje ir pirmiausia užčiuopia revolverį, o tada randa tamsiai mėlyną kanadietišką pasą.

Kai pasas atidžiai tikrinamas, jo petį paliečia nežinia iš kur išdygęs Skotland Jardo detektyvas.

„Prašyčiau eiti su manimi“, – ištaria atpažinęs Ray detektyvas Philipas Birchas. Ray reaguoja ramiai ir seka paskui detektyvą. Tik kai Birchas jį apieško ir randa revolverį, žudikas susinervina.

„Aš vykstu į Afriką. Manau, man pravers ginklas“, – ginasi Ray. Tačiau Anglijoje be leidimo nešiotis ginklą yra draudžiama, ir Ray nenoromis turi važiuoti į Skotland Jardo centrinę būstinę. Čia britų policininkas atidaro Ray lagaminą ir randa švarką su vardo ženklu „Eric Galt“. Sulaikytajam sunku paaiškinti, ką tai reiškia.

„Mes turime rimtą pagrindą manyti, kad jūs esate ne Kanados, o JAV pilietis“, – sako apklausoje dalyvaujantis vyresnysis komisaras Thomas Butleris.

„Na, gerai, yra taip, kaip sakote“, – sumurma Ray.

„Manau, kad jūsų pavardė yra ne Sneydas, o Jamesas Earlas Ray. Ir kad jūs esate ieškomas JAV dėl sunkių nusikaltimų, įskaitant žmogžudystę naudojant šaunamąjį ginklą“, – tęsia Butleris, ir Ray nebeištaria nė žodžio.

Žudikas žino, kad yra demaskuotas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Po „Žalgirio“ prekės ženklu gali tilpti ir krepšinis, ir futbolas Premium

Valstybinis patentų biuras atmetė protestą dėl prekės ženklo „Žalgirio sirgalių“ registracijos ir jį paliko...

Rinkodara
06:00
Kokios savybės reikalingos lyderiui: jas galite turėti ir jūs Premium 9

Kam yra skirtas šitas žurnalas, kurį laikote rankose? Lyderiams. Kas yra pagrindiniai šio žurnalo herojai?...

Verslo klasė
2018.07.21
Britų „Morrisons“ parduotuvėse – specialios „tylos valandos“ pirkėjams autistams 3

Jungtinės Karalystės prekybos tinklas „Morrisons“ paskelbė įvedantis specialias „tylos valandas“ klientams,...

Laisvalaikis
2018.07.21
Moksliniams tyrimams naudojama mažiausiai gyvūnų per 10 metų

Mokslinių tyrimų su gyvūnais Didžiojoje Britanijoje atliekama mažiausiai nuo 2010-ųjų. Tačiau aktyvistai...

Laisvalaikis
2018.07.21
100 metų nuo caro mirties: paskutinės Nikolajaus II šeimos valandos 15

Revoliucijos vadas Vladimiras Leninas nori, kad nuverstasis Rusijos imperatorius ir caras Nikolajus II už...

Nobelio premijos laureatas Mario Vargasas Llosa: meilės nebūna už dyką Premium 1

„Būti gyvam, bet negyventi – blogiausia, kas gali nutikti, nors taip atsitinka daugeliui žmonių“, – sako...

Laisvalaikis
2018.07.20
Futbolo čempionatą stebėjo daugiau nei pusė Lietuvos 1

Sekmadienį pasibaigęs Pasaulio futbolo čempionatas prie TV ekranų sutraukė daugiau kaip pusę šalies gyventojų...

Rinkodara
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
Per pirmąją dieną parduota per 520.000 marškinėlių su Ronaldo vardu 1

Italijos futbolo klubas „Juventus“, paklojęs rekordinę 105 mln. Eur išpirką už portugalą Cristiano Ronaldo,...

Rinkodara
2018.07.17
Adamas Michnikas: Lenkijos valdžios istorijos politika – melo politika

Iki liepos 22-osios vakaro Nidoje tęsiasi 22-asis tarptautinis Thomo Manno festivalis. Įpusėjusio renginio...

Laisvalaikis
2018.07.17
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadove paskirta Laima Vilimienė

Kultūros ministerijoje vykusį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo konkursą 5-erių metų kadencijai...

Laisvalaikis
2018.07.17
Kauniečiai dėl krematoriumo neapsisprendė 3

Savaitę trukusi apklausa dėl galimybės Kauno miesto teritorijoje statyti krematoriumą apčiuopiamų rezultatų...

Laisvalaikis
2018.07.16
Du brangiausi pasaulio miestai – Šveicarijoje

Brangiausių pasaulio miestų sąrašo viršuje – Ciurichas ir Ženeva. Tokį vertinimą kasmetinėje kainų ir pajamų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Iliustruotoji istorija: paskutinė kelionė

Kremavimas, laidojimas, mumifikavimas, lavono valgymas. Žmonėms niekada netrūko išmonės atsikratant mirusiais...

Laisvalaikis
2018.07.15
Verta aplankyti: Lietuvos dizaino šimtmetis 1

Liepos 13-ą Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta valstybės šimtmečiui skirta paroda „Daiktų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Mirė rašytoja, poetė, signatarė Vidmantė Jasukaitytė 2

Šeštadienio rytą Klaipėdos ligoninėje mirė rašytoja, poetė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė...

Laisvalaikis
2018.07.14
Mokslininkai perrašinėja žmonijos kilmės teoriją 7

Visuotinai priimta teorija skelbė, kad šiuolaikinis žmogus kilo iš nedidelės teritorijos Rytų Afrikoje.

Laisvalaikis
2018.07.14
Knyga iš Žygimanto Augusto kolekcijos parduota už 45.000 Eur 4

Liepos 10 d. Anglijos aukcionų namuose „Forum Auctions“, kurio specializacija – antikvarinės knygos,...

Laisvalaikis
2018.07.13
Festivalis svarstys ir Lietuvos valstybės atkūrimo klausimus

Liepos 14–21 d. Nidoje vyks XXII tarptautinis Thomo Manno festivalis, kasmet Nidą savaitei paverčiantis...

Laisvalaikis
2018.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 1

Dauguma šio savaitgalio renginių vyksta gryname ore, skirti visoms amžiaus grupėms, yra edukaciniai ir...

Laisvalaikis
2018.07.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau