Prieš 50 metų nušautas Martinas Lutheris Kingas

Publikuota: 2018-04-04
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
 

Balandžio 4 d. sueina 50 metų, kai Memfyje, Tenesio valstijoje, buvo nušautas Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis (1929–1968) – baptistų pastorius, aktyvus kovotojas už juodaodžių pilietines teises JAV, Nobelio taikos premijos laureatas.

Martinas Lutheris Kingas vadinamas žmogaus teisių judėjimo ikona, 1963-aisiais vadovavęs žygiui į Vašingtoną, kur pasakė savo garsiąją kalbą „Aš turiu svajonę”. Po šios kalbos jis buvo įrašytas į geriausių JAV oratorių sąrašą, o pati kalba laikoma retorikos meno šedevru.

Po mirties, 1977-aisiais, apdovanotas „Prezidento laisvės medaliu“ ir „Kongreso aukso medaliu“ 2004 metais. Martino Lutherio Kingo diena 1986 m. įtraukta į JAV valstybinių švenčių sąrašą. Be to, dvi krikščioniškos Bažnyčios jį pripažino kankiniu, atidavusiu gyvybę už krikščionišką tikėjimą.

Paskutinis vakaras

Alkūnėmis atsirėmęs į metalinius balkono turėklus, Kingas pajunta vėjo dvelksmą, sklindantį Memfio gatvėmis nuo Misisipės upės. Stovėdamas motelio „Lorraine“ balkone 39-erių kovotojas už afroamerikiečių pilietines teises mėgaujasi vakaro vėsa. Pastarąją parą Kingas sakė kalbas čia, didžiausiame Tenesio valstijos mieste, o 1968 m. balandžio 4 d.18 val. jo laukia vakarienė bičiulio pastoriaus namuose.

„Jau vėsta! Manau, tau reikėtų užsivilkti paltą!“ – iš automobilių aikštelės apačioje sušunka Salomonas Jonesas, Kingo vairuotojas.

„Gerai, Jonesy! Tu labai rūpestingas!“ – sušunka jam Kingas, paleidžia turėklus ir iš vidinės kišenės išsitraukia mėtinę cigaretę. Jis žengia žingsnį atgal, sukasi kambario durų link, kai per aikštelę nugriaudi garsus trenksmas. Po akimirkos Kingui pakerta kojas ir jis sukniumba ant betoninių balkono grindų. Į kovotoją už pilietines teises pataikė kulka, suknežino žandikaulį ir įsmigo giliai kakle. Kingas lieka gulėti kraujo klane.

„Viskas baigta“, – sulemena Kingas, kai į pagalbą sunkiai sužeistam vadovui atskuba Salomonas Jonesas ir kiti bendražygiai.

Visi suvokia, kad padėtis kritiška. Kai į motelį „Lorraine“ atvyksta greitosios pagalbos automobilis ir policija, gelbėtojai neabejoja, kad į Kingą pataikiusi kulka yra mirtina. Vietos pareigūnai žino, kad dabar visas pasaulis reikalaus rasti žudiką, tačiau nė neįtaria, kad nusikaltėlis yra improvizacijos meistras ir visą laiką yra vos už kelių žingsnių nuo policijos. Pradedama didžiausio masto JAV istorijoje paieška.

Ir mylimas, ir nekenčiamas

Iki žūties 1968-aisiais M. L. Kingas buvo ryškiausia JAV kovos dėl pilietinių teisių figūra. Teologinį išsilavinimą turintis amerikietis išgarsėja 1955 m. gruodį, kai surengia autobusų boikotą Montgomeryje, Alabamoje. Po šio boikoto juodaodžiai nebeprivalo sėdėti viešojo autobuso gale. Po 8 m. jis pasako garsiausią savo kalbą „Aš turiu svajonę“, o 1964 m. spalio 14 d., būdamas 34-erių, tampa iki tol jauniausiu Nobelio taikos premijos laureatu – apdovanojamas už nesmurtinę kovą prieš rasinę nelygybę.

Dėl savo veiklos Kingas įgyja priešų Amerikos dešiniųjų sluoksniuose, daugelis trokšta pastoriaus mirties. Tarp jų – 39-erių Jamesas Earlas Ray. Likus 346 dienoms iki žmogžudystės motelyje „Lorraine“, jis iššoka iš sunkvežimio Misūryje, 1967 m. balandį pabėga iš Džefersono miesto kalėjimo, kur jam buvo likę kalėti 18 m. už pakartotinius ginkluotus apiplėšimus.

1967 m. lapkritį prisidengęs Erico Starvo Galto vardu jis apsigyvena Los Andžele, lanko barmenų kursus, o laisvalaikiu mokosi šokti. Tuo metu kaip savanoris dalyvauja ir kandidato į prezidentus demokrato George’o Wallace’o rinkimų kampanijoje. Wallace’as, kaip ir Ray, siekia išlaikyti rasinę segregaciją JAV ir yra aršus afroamerikiečių pilietinių teisių judėjimo priešininkas. Asmeniškai Ray ypač nekenčia šio judėjimo vadovo ir paniekinamai jį vadina Martinu Lutheriu Coonu, o ne Kingu (coon slengo kalba reiškia negrą).

Kingas tampa taikiniu

1968 m. balandžio 4 dieną – likus trims valandoms iki Kingo nužudymo – Jamesas Earlas Ray Johno Willardo vardu įsiregistruoja Memfio motelyje „Bessie Brewers“. Ištisą mėnesį jis sekė kovotoją už pilietines teises ir žino, kad Kingas šiomis dienomis yra mieste. Motelį „Bessie Brewers“ Ray pasirinko dėl vienintelės priežasties – kambario 5B trečiame aukšte. Mat iš jo puikiai matyti motelis „Lorraine“, kuriame apsistojo Kingas.

Susimokėjęs už visą savaitę, Ray lėtai pakyla į savo kambarį ir atitraukęs užuolaidas žvelgia į motelį. Vos už 60 metrų yra 306-ojo kambario balkonas, kuriame vietos laikraščio nuotraukoje jis matė stovintį Martiną Lutherį Kingą.

Su naujaisiais žiūronais Ray įsitaiso prie lango kambaryje 5B. Be kelių minučių šeštą valandą jis pro žiūronus pamato į balkoną išeinantį Kingą. Tai – didysis Ray šansas. 18.01 val. Jamesas Earlas Ray šaltai nuspaudžia gaiduką.

Bylos tyrimą perima FTB

Vienas pirmųjų į įvykio vietą atvyksta FTB Memfio skyriaus vadovas Robertas Jensenas. Paprastai mieste įvykdytas žmogžudystes tiria vietos policija, tačiau Jensenas supranta, kad ši byla yra ypatinga, todėl atvyko į motelį „Lorraine“ padėti vietos policijai. Agento nuomonė netrukus pasitvirtina, jam paskambina FTB direktoriaus pavaduotojas Cartha De Loachas.

Netrukus tyrėjai atsiduria 5B numerio vonios kambaryje. Čia jie aptinka visiškai naujų žiūronų dėklą, o apklausus motelio savininką ir jo svečius paaiškėja, kad šiame numeryje gyveno gerai apsirengęs tamsiaplaukis baltasis vyras vardu Johnas Willardas.

Birželio 8 d. Jamesas Earlas Ray, kelis kartus pakeitęs pavardę ir išvaizdą, žengia pro duris į Hitrou oro uosto Londone 2-ąjį terminalą. Jis skrenda į Briuselį, iš kur tikisi nebrangiai ir be kliūčių pasiekti svajonių šalį – Rodeziją.

„Malonėkite parodyti pasą, ačiū“, – pasako prie registracijos langelio stovintis jaunas darbuotojas.

Ray pasirausia savo smėlio spalvos lietpaltyje ir pirmiausia užčiuopia revolverį, o tada randa tamsiai mėlyną kanadietišką pasą.

Kai pasas atidžiai tikrinamas, jo petį paliečia nežinia iš kur išdygęs Skotland Jardo detektyvas.

„Prašyčiau eiti su manimi“, – ištaria atpažinęs Ray detektyvas Philipas Birchas. Ray reaguoja ramiai ir seka paskui detektyvą. Tik kai Birchas jį apieško ir randa revolverį, žudikas susinervina.

„Aš vykstu į Afriką. Manau, man pravers ginklas“, – ginasi Ray. Tačiau Anglijoje be leidimo nešiotis ginklą yra draudžiama, ir Ray nenoromis turi važiuoti į Skotland Jardo centrinę būstinę. Čia britų policininkas atidaro Ray lagaminą ir randa švarką su vardo ženklu „Eric Galt“. Sulaikytajam sunku paaiškinti, ką tai reiškia.

„Mes turime rimtą pagrindą manyti, kad jūs esate ne Kanados, o JAV pilietis“, – sako apklausoje dalyvaujantis vyresnysis komisaras Thomas Butleris.

„Na, gerai, yra taip, kaip sakote“, – sumurma Ray.

„Manau, kad jūsų pavardė yra ne Sneydas, o Jamesas Earlas Ray. Ir kad jūs esate ieškomas JAV dėl sunkių nusikaltimų, įskaitant žmogžudystę naudojant šaunamąjį ginklą“, – tęsia Butleris, ir Ray nebeištaria nė žodžio.

Žudikas žino, kad yra demaskuotas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Komisija siūlo nukelti Petro Cvirkos paminklą Vilniuje 2

Vilniaus savivaldybės komisija siūlo nukelti sostinės centre stovintį rašytojo Petro Cvirkos paminklą dėl jo...

Laisvalaikis
2018.04.19
Trauktis nebėra kur: paskelbta privataus MO muziejaus atidarymo diena 12

Paskelbta MO muziejaus Vilniuje, kurį projektavo pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto...

Laisvalaikis
2018.04.19
Paukštelis ir eilėraščiai apie skausmą ir ilgesį Premium

Adomas rašė eilėraščius. Šiais laikais niekam nereikalingus, anot lietuvių kalbos mokytojos. Bet...

Verslo klasė
2018.04.18
Prancūzijos nacionalinio ordino kavalierė Rasa Starkus: kovosiu už savo šeimą ir savo šalį 5

„Neslėpsiu: mane vynas išmokė istorijos, geografijos, kalbų, tolerancijos, bendrauti su žmonėmis. Per vyną...

Laisvalaikis
2018.04.18
Architekto D. Libeskindo namuose Milane atidaryta vieša paroda 1

Malonus sutapimas prieš Danieliui Libeskindui šią savaitę atvykstant į Vilnių paskelbti MO muziejaus...

Laisvalaikis
2018.04.16
Parodų kuratorius – apie analoginį pasaulį, privatumą, „Facebook“ skandalą 1

Didysis brolis stebi ir kontroliuoja kiekvieną mūsų žingsnį, o kelio atgal nebėra. Taip teigia parodų...

Laisvalaikis
2018.04.15
„Lufthansa“: kaip gervė, pakilusi iš pelenų

Didžiausia Europoje ir ketvirta pasaulyje aviacijos bendrovė „Lufthansa“ jau seniai iš vien oro linijų įmonės...

Verslo klasė
2018.04.15
Karalių miestas Gardinas be vizos

Bevizis režimas su Gardino sritimi turi pritraukti turistų į užsislapsčiusią mūsų kaimynę, tačiau tai gali...

Verslo klasė
2018.04.15
Francis Baconas kovoja su netikromis naujienomis

Britų leidykla „HarperCollins“ junginį „fake news“ (angl. netikros naujienos) paskelbė 2017-ųjų žodžiu.

Verslo klasė
2018.04.14
Kaip auginti mokytojus: degančių noru mokyti – tūkstančiai Premium 1

„Jeigu algos mokytojams bus padidintos trigubai, niekas nepasikeis“, – nustembu, išgirdusi tokius sostinės...

Verslo klasė
2018.04.14
„Ilovaisko dienoraštis“ prieš tamstos feisbuką Premium

 Kai 2014 m. rugpjūtį įvyko didžiausia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinė nesėkmė – vadinamasis „Ilovaisko...

Verslo klasė
2018.04.13
„Penkių kontinentų“ savininkas Idrakas Dadašovas: apie meną, verslą ir gyvenimą 13

„Koks sudėtingas reikalas: daugybė žmonių tau dalija įvairiausius patarimus, tu jų įdėmiai klausai ir...

Laisvalaikis
2018.04.13
3D spausdintuvu pastatytame name pirmą kartą apsigyvens žmonės 1

Prancūzijos Nanto mieste baigtas statyti pirmasis 3D spausdinimo technologija sukurtas namas, kuriame iš...

Laisvalaikis
2018.04.12
Kodėl dailės kritikai nekenčia Damieno Hirsto 4

Na, gerai. Ne visi nekenčia. Tekstų jūroje po pastarosios šio kontroversiškai vertinamo menininko parodos...

Verslo klasė
2018.04.11
Koks amžius tinkamiausias vaikui įteikti pirmąjį telefoną

Kas ketvirtas šešiametis Didžiojoje Britanijoje jau turi savo išmanųjį telefoną. Visgi dauguma tėvų mano, jog...

Laisvalaikis
2018.04.11
Dešimt geriausių nišinių Europos muzikos festivalių 1

Artėja vasara – renginių atvirame ore ir kelionių metas. „The Guardian“ vardija dešimt geriausių muzikos...

Laisvalaikis
2018.04.10
Lietuva Londono knygų mugėje ieškos nišų į anglakalbę rinką

Balandžio 10–12 d. Londone, „Olympia“ parodų centre vyksta 47-oji „The London Book Fair“, didžiausia leidybos...

Laisvalaikis
2018.04.10
Viename garsiausių pasaulio muziejų atidaryta Baltijos šalių dailės paroda 1

Balandžio 9-osios pavakarę Paryžiuje, Orsė muziejuje (Musée d’Orsay), atidaryta paroda „Laukinė dvasia.

Laisvalaikis
2018.04.09
Istoriniai turgūs kauniečius ir erzino, ir viliojo

Nuo XV a. iki tarpukario, nuo tarpukario iki šiandienos – turgus Kaune, nuo seno garsėjusiame plačiais...

Laisvalaikis
2018.04.08
II. Bona Sforza – valstybininkė ir ekonomistė 1

Lietuvos ir Lenkijos valdovė Bona Sforza (1494–1557) nusipelnė kur kas daugiau, nei būti prisimenama kaip...

Laisvalaikis
2018.04.08

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau