Prieš 50 metų nušautas Martinas Lutheris Kingas

Publikuota: 2018-04-04
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
 

Balandžio 4 d. sueina 50 metų, kai Memfyje, Tenesio valstijoje, buvo nušautas Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis (1929–1968) – baptistų pastorius, aktyvus kovotojas už juodaodžių pilietines teises JAV, Nobelio taikos premijos laureatas.

Martinas Lutheris Kingas vadinamas žmogaus teisių judėjimo ikona, 1963-aisiais vadovavęs žygiui į Vašingtoną, kur pasakė savo garsiąją kalbą „Aš turiu svajonę”. Po šios kalbos jis buvo įrašytas į geriausių JAV oratorių sąrašą, o pati kalba laikoma retorikos meno šedevru.

Po mirties, 1977-aisiais, apdovanotas „Prezidento laisvės medaliu“ ir „Kongreso aukso medaliu“ 2004 metais. Martino Lutherio Kingo diena 1986 m. įtraukta į JAV valstybinių švenčių sąrašą. Be to, dvi krikščioniškos Bažnyčios jį pripažino kankiniu, atidavusiu gyvybę už krikščionišką tikėjimą.

Paskutinis vakaras

Alkūnėmis atsirėmęs į metalinius balkono turėklus, Kingas pajunta vėjo dvelksmą, sklindantį Memfio gatvėmis nuo Misisipės upės. Stovėdamas motelio „Lorraine“ balkone 39-erių kovotojas už afroamerikiečių pilietines teises mėgaujasi vakaro vėsa. Pastarąją parą Kingas sakė kalbas čia, didžiausiame Tenesio valstijos mieste, o 1968 m. balandžio 4 d.18 val. jo laukia vakarienė bičiulio pastoriaus namuose.

„Jau vėsta! Manau, tau reikėtų užsivilkti paltą!“ – iš automobilių aikštelės apačioje sušunka Salomonas Jonesas, Kingo vairuotojas.

„Gerai, Jonesy! Tu labai rūpestingas!“ – sušunka jam Kingas, paleidžia turėklus ir iš vidinės kišenės išsitraukia mėtinę cigaretę. Jis žengia žingsnį atgal, sukasi kambario durų link, kai per aikštelę nugriaudi garsus trenksmas. Po akimirkos Kingui pakerta kojas ir jis sukniumba ant betoninių balkono grindų. Į kovotoją už pilietines teises pataikė kulka, suknežino žandikaulį ir įsmigo giliai kakle. Kingas lieka gulėti kraujo klane.

„Viskas baigta“, – sulemena Kingas, kai į pagalbą sunkiai sužeistam vadovui atskuba Salomonas Jonesas ir kiti bendražygiai.

Visi suvokia, kad padėtis kritiška. Kai į motelį „Lorraine“ atvyksta greitosios pagalbos automobilis ir policija, gelbėtojai neabejoja, kad į Kingą pataikiusi kulka yra mirtina. Vietos pareigūnai žino, kad dabar visas pasaulis reikalaus rasti žudiką, tačiau nė neįtaria, kad nusikaltėlis yra improvizacijos meistras ir visą laiką yra vos už kelių žingsnių nuo policijos. Pradedama didžiausio masto JAV istorijoje paieška.

Ir mylimas, ir nekenčiamas

Iki žūties 1968-aisiais M. L. Kingas buvo ryškiausia JAV kovos dėl pilietinių teisių figūra. Teologinį išsilavinimą turintis amerikietis išgarsėja 1955 m. gruodį, kai surengia autobusų boikotą Montgomeryje, Alabamoje. Po šio boikoto juodaodžiai nebeprivalo sėdėti viešojo autobuso gale. Po 8 m. jis pasako garsiausią savo kalbą „Aš turiu svajonę“, o 1964 m. spalio 14 d., būdamas 34-erių, tampa iki tol jauniausiu Nobelio taikos premijos laureatu – apdovanojamas už nesmurtinę kovą prieš rasinę nelygybę.

Dėl savo veiklos Kingas įgyja priešų Amerikos dešiniųjų sluoksniuose, daugelis trokšta pastoriaus mirties. Tarp jų – 39-erių Jamesas Earlas Ray. Likus 346 dienoms iki žmogžudystės motelyje „Lorraine“, jis iššoka iš sunkvežimio Misūryje, 1967 m. balandį pabėga iš Džefersono miesto kalėjimo, kur jam buvo likę kalėti 18 m. už pakartotinius ginkluotus apiplėšimus.

1967 m. lapkritį prisidengęs Erico Starvo Galto vardu jis apsigyvena Los Andžele, lanko barmenų kursus, o laisvalaikiu mokosi šokti. Tuo metu kaip savanoris dalyvauja ir kandidato į prezidentus demokrato George’o Wallace’o rinkimų kampanijoje. Wallace’as, kaip ir Ray, siekia išlaikyti rasinę segregaciją JAV ir yra aršus afroamerikiečių pilietinių teisių judėjimo priešininkas. Asmeniškai Ray ypač nekenčia šio judėjimo vadovo ir paniekinamai jį vadina Martinu Lutheriu Coonu, o ne Kingu (coon slengo kalba reiškia negrą).

Kingas tampa taikiniu

1968 m. balandžio 4 dieną – likus trims valandoms iki Kingo nužudymo – Jamesas Earlas Ray Johno Willardo vardu įsiregistruoja Memfio motelyje „Bessie Brewers“. Ištisą mėnesį jis sekė kovotoją už pilietines teises ir žino, kad Kingas šiomis dienomis yra mieste. Motelį „Bessie Brewers“ Ray pasirinko dėl vienintelės priežasties – kambario 5B trečiame aukšte. Mat iš jo puikiai matyti motelis „Lorraine“, kuriame apsistojo Kingas.

Susimokėjęs už visą savaitę, Ray lėtai pakyla į savo kambarį ir atitraukęs užuolaidas žvelgia į motelį. Vos už 60 metrų yra 306-ojo kambario balkonas, kuriame vietos laikraščio nuotraukoje jis matė stovintį Martiną Lutherį Kingą.

Su naujaisiais žiūronais Ray įsitaiso prie lango kambaryje 5B. Be kelių minučių šeštą valandą jis pro žiūronus pamato į balkoną išeinantį Kingą. Tai – didysis Ray šansas. 18.01 val. Jamesas Earlas Ray šaltai nuspaudžia gaiduką.

Bylos tyrimą perima FTB

Vienas pirmųjų į įvykio vietą atvyksta FTB Memfio skyriaus vadovas Robertas Jensenas. Paprastai mieste įvykdytas žmogžudystes tiria vietos policija, tačiau Jensenas supranta, kad ši byla yra ypatinga, todėl atvyko į motelį „Lorraine“ padėti vietos policijai. Agento nuomonė netrukus pasitvirtina, jam paskambina FTB direktoriaus pavaduotojas Cartha De Loachas.

Netrukus tyrėjai atsiduria 5B numerio vonios kambaryje. Čia jie aptinka visiškai naujų žiūronų dėklą, o apklausus motelio savininką ir jo svečius paaiškėja, kad šiame numeryje gyveno gerai apsirengęs tamsiaplaukis baltasis vyras vardu Johnas Willardas.

Birželio 8 d. Jamesas Earlas Ray, kelis kartus pakeitęs pavardę ir išvaizdą, žengia pro duris į Hitrou oro uosto Londone 2-ąjį terminalą. Jis skrenda į Briuselį, iš kur tikisi nebrangiai ir be kliūčių pasiekti svajonių šalį – Rodeziją.

„Malonėkite parodyti pasą, ačiū“, – pasako prie registracijos langelio stovintis jaunas darbuotojas.

Ray pasirausia savo smėlio spalvos lietpaltyje ir pirmiausia užčiuopia revolverį, o tada randa tamsiai mėlyną kanadietišką pasą.

Kai pasas atidžiai tikrinamas, jo petį paliečia nežinia iš kur išdygęs Skotland Jardo detektyvas.

„Prašyčiau eiti su manimi“, – ištaria atpažinęs Ray detektyvas Philipas Birchas. Ray reaguoja ramiai ir seka paskui detektyvą. Tik kai Birchas jį apieško ir randa revolverį, žudikas susinervina.

„Aš vykstu į Afriką. Manau, man pravers ginklas“, – ginasi Ray. Tačiau Anglijoje be leidimo nešiotis ginklą yra draudžiama, ir Ray nenoromis turi važiuoti į Skotland Jardo centrinę būstinę. Čia britų policininkas atidaro Ray lagaminą ir randa švarką su vardo ženklu „Eric Galt“. Sulaikytajam sunku paaiškinti, ką tai reiškia.

„Mes turime rimtą pagrindą manyti, kad jūs esate ne Kanados, o JAV pilietis“, – sako apklausoje dalyvaujantis vyresnysis komisaras Thomas Butleris.

„Na, gerai, yra taip, kaip sakote“, – sumurma Ray.

„Manau, kad jūsų pavardė yra ne Sneydas, o Jamesas Earlas Ray. Ir kad jūs esate ieškomas JAV dėl sunkių nusikaltimų, įskaitant žmogžudystę naudojant šaunamąjį ginklą“, – tęsia Butleris, ir Ray nebeištaria nė žodžio.

Žudikas žino, kad yra demaskuotas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kultūros infrastruktūra turėtų rūpintis viena įstaiga

Valstybės įmonę „Lietuvos paminklai“ pertvarkius į biužetinę įstaigą, ši turėtų rūpintis ne vien kultūros...

Laisvalaikis
2018.10.17
„Man Booker“ literatūros premiją gavo rašytoja Anna Burns

Viena prestižiškiausių literatūros pasaulio premijų „Man Booker“ šiemet atiteko rašytojai Annai Burns (g.

Laisvalaikis
2018.10.17
Paminklas dr. Jonui Basanavičiui – finišo tiesiojoje

Lapkričio 23 d., minint 167-ąsias dr. Jono Basanavičiaus gimimo metines, priešais Nacionalinę filharmoniją...

Laisvalaikis
2018.10.17
Ekvadoras griežtina reikalavimus „WikiLeaks“ įkūrėjui 4

Ekvadoro ambasadoje Londone gyvenančiam „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange‘ui ambasada įteikė raštą,...

Verslo aplinka
2018.10.16
Banksy triukas pirkėjos neatbaidė

Kolekcininkė neatsiėmė savo siūlymo pirkti britų gatvės menininko Banksy darbą „Girl with Balloon“, kuris...

Laisvalaikis
2018.10.15
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 4

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
2018.10.15
Tūkstantmečio karta negaili pinigų prabangai 8

Vartotojai, gimę tarp 1981-1997 m., savo finansinę situaciją vertina optimistiškai ir yra linkę daugiau...

Laisvalaikis
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Mirė FIBA generalinis sekretorius 

Olimpines jaunimo žaidynes Buenos Airėse aptemdė liūdna žinia – mirė Tarptautinės krepšinio federacijos...

Laisvalaikis
2018.10.14
Alytuje parką ketinama pavadinti vaikų poeto A. Matučio vardu

Alytaus valdžia prašo Vyriausybės mieste esančiam parkui suteikti vaikų rašytojo Anzelmo Matučio vardą.

Laisvalaikis
2018.10.14
Iliustruotoji istorija. Tokijo sunaikinimas 2

1945 m. JAV laimėjo visus Ramiojo vandenyno karo mūšius, tačiau fanatiški japonų generolai pasiduoti...

Laisvalaikis
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Šių metų „Gaida“ – nuo Laurie Anderson iki kitokių minimalistų 1

Spalio 20 d. Vilniuje prasidėsiantis festivalis „Gaida“ šiuolaikinės muzikos gurmanams ir šiemet žada...

Laisvalaikis
2018.10.13
Guodžiančio klimato kaitos scenarijaus nėra 9

Jeigu per artimiausius 12 metų žmonija nesiims visų įmanomų priemonių klimato kaitai sustabdyti, kelio atgal...

Laisvalaikis
2018.10.13
Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį...

N. P. Pretzmanno portretas: iš tėvų fermos Danijoje – iki milijoninių investicijų Lietuvoje 4

Nielsas Peteris Pretzmannas, šeimos investicijų kompanijos „Asgaard A/S“ vadovas, pasakoja apie didžiausias...

Laisvalaikis
2018.10.12
Tyrimas: skrydžių bendrovėms prastai aptarnauti keleivius apsimoka 4

Turėjote įtarimų, jog prastai aptarnauti keleivius oro bendrovėms iš tikrųjų yra naudinga? Dabar tai įrodyta...

Sugedus raketai astronautai avariniu būdu nusileido į Žemę 11

Pakilimo metu sugedus Rusijos „Soyuz MS-10“ raketai, ja skridę astronautai priversti leistis avariniu būdu.

Laisvalaikis
2018.10.11
Floridą nusiaubė uraganas Maiklas 1

Trečiadienio popietę JAV Floridos pakrantę ėmė talžyti 200 km/h vėjo gūsiai. Nuvirtus medžiui, žuvo vienas...

Verslo aplinka
2018.10.11
Kultūros įstaigoms nurodyta 15% mažinti kitų metų išlaidas 8

Teatrams ir koncertinėms įstaigoms nurodyta formuojant kitų metų biudžetą 15% sumažinti savo išlaidas,...

Laisvalaikis
2018.10.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau