Prieš 50 metų nušautas Martinas Lutheris Kingas

Publikuota: 2018-04-04
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
Robertas F. Kennedy susitinka su Martinu Lutheriu Kingu (viduryje), 1963 m. REUTERS nuotr.
 

Balandžio 4 d. sueina 50 metų, kai Memfyje, Tenesio valstijoje, buvo nušautas Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis (1929–1968) – baptistų pastorius, aktyvus kovotojas už juodaodžių pilietines teises JAV, Nobelio taikos premijos laureatas.

Martinas Lutheris Kingas vadinamas žmogaus teisių judėjimo ikona, 1963-aisiais vadovavęs žygiui į Vašingtoną, kur pasakė savo garsiąją kalbą „Aš turiu svajonę”. Po šios kalbos jis buvo įrašytas į geriausių JAV oratorių sąrašą, o pati kalba laikoma retorikos meno šedevru.

Po mirties, 1977-aisiais, apdovanotas „Prezidento laisvės medaliu“ ir „Kongreso aukso medaliu“ 2004 metais. Martino Lutherio Kingo diena 1986 m. įtraukta į JAV valstybinių švenčių sąrašą. Be to, dvi krikščioniškos Bažnyčios jį pripažino kankiniu, atidavusiu gyvybę už krikščionišką tikėjimą.

Paskutinis vakaras

Alkūnėmis atsirėmęs į metalinius balkono turėklus, Kingas pajunta vėjo dvelksmą, sklindantį Memfio gatvėmis nuo Misisipės upės. Stovėdamas motelio „Lorraine“ balkone 39-erių kovotojas už afroamerikiečių pilietines teises mėgaujasi vakaro vėsa. Pastarąją parą Kingas sakė kalbas čia, didžiausiame Tenesio valstijos mieste, o 1968 m. balandžio 4 d.18 val. jo laukia vakarienė bičiulio pastoriaus namuose.

„Jau vėsta! Manau, tau reikėtų užsivilkti paltą!“ – iš automobilių aikštelės apačioje sušunka Salomonas Jonesas, Kingo vairuotojas.

„Gerai, Jonesy! Tu labai rūpestingas!“ – sušunka jam Kingas, paleidžia turėklus ir iš vidinės kišenės išsitraukia mėtinę cigaretę. Jis žengia žingsnį atgal, sukasi kambario durų link, kai per aikštelę nugriaudi garsus trenksmas. Po akimirkos Kingui pakerta kojas ir jis sukniumba ant betoninių balkono grindų. Į kovotoją už pilietines teises pataikė kulka, suknežino žandikaulį ir įsmigo giliai kakle. Kingas lieka gulėti kraujo klane.

„Viskas baigta“, – sulemena Kingas, kai į pagalbą sunkiai sužeistam vadovui atskuba Salomonas Jonesas ir kiti bendražygiai.

Visi suvokia, kad padėtis kritiška. Kai į motelį „Lorraine“ atvyksta greitosios pagalbos automobilis ir policija, gelbėtojai neabejoja, kad į Kingą pataikiusi kulka yra mirtina. Vietos pareigūnai žino, kad dabar visas pasaulis reikalaus rasti žudiką, tačiau nė neįtaria, kad nusikaltėlis yra improvizacijos meistras ir visą laiką yra vos už kelių žingsnių nuo policijos. Pradedama didžiausio masto JAV istorijoje paieška.

Ir mylimas, ir nekenčiamas

Iki žūties 1968-aisiais M. L. Kingas buvo ryškiausia JAV kovos dėl pilietinių teisių figūra. Teologinį išsilavinimą turintis amerikietis išgarsėja 1955 m. gruodį, kai surengia autobusų boikotą Montgomeryje, Alabamoje. Po šio boikoto juodaodžiai nebeprivalo sėdėti viešojo autobuso gale. Po 8 m. jis pasako garsiausią savo kalbą „Aš turiu svajonę“, o 1964 m. spalio 14 d., būdamas 34-erių, tampa iki tol jauniausiu Nobelio taikos premijos laureatu – apdovanojamas už nesmurtinę kovą prieš rasinę nelygybę.

Dėl savo veiklos Kingas įgyja priešų Amerikos dešiniųjų sluoksniuose, daugelis trokšta pastoriaus mirties. Tarp jų – 39-erių Jamesas Earlas Ray. Likus 346 dienoms iki žmogžudystės motelyje „Lorraine“, jis iššoka iš sunkvežimio Misūryje, 1967 m. balandį pabėga iš Džefersono miesto kalėjimo, kur jam buvo likę kalėti 18 m. už pakartotinius ginkluotus apiplėšimus.

1967 m. lapkritį prisidengęs Erico Starvo Galto vardu jis apsigyvena Los Andžele, lanko barmenų kursus, o laisvalaikiu mokosi šokti. Tuo metu kaip savanoris dalyvauja ir kandidato į prezidentus demokrato George’o Wallace’o rinkimų kampanijoje. Wallace’as, kaip ir Ray, siekia išlaikyti rasinę segregaciją JAV ir yra aršus afroamerikiečių pilietinių teisių judėjimo priešininkas. Asmeniškai Ray ypač nekenčia šio judėjimo vadovo ir paniekinamai jį vadina Martinu Lutheriu Coonu, o ne Kingu (coon slengo kalba reiškia negrą).

Kingas tampa taikiniu

1968 m. balandžio 4 dieną – likus trims valandoms iki Kingo nužudymo – Jamesas Earlas Ray Johno Willardo vardu įsiregistruoja Memfio motelyje „Bessie Brewers“. Ištisą mėnesį jis sekė kovotoją už pilietines teises ir žino, kad Kingas šiomis dienomis yra mieste. Motelį „Bessie Brewers“ Ray pasirinko dėl vienintelės priežasties – kambario 5B trečiame aukšte. Mat iš jo puikiai matyti motelis „Lorraine“, kuriame apsistojo Kingas.

Susimokėjęs už visą savaitę, Ray lėtai pakyla į savo kambarį ir atitraukęs užuolaidas žvelgia į motelį. Vos už 60 metrų yra 306-ojo kambario balkonas, kuriame vietos laikraščio nuotraukoje jis matė stovintį Martiną Lutherį Kingą.

Su naujaisiais žiūronais Ray įsitaiso prie lango kambaryje 5B. Be kelių minučių šeštą valandą jis pro žiūronus pamato į balkoną išeinantį Kingą. Tai – didysis Ray šansas. 18.01 val. Jamesas Earlas Ray šaltai nuspaudžia gaiduką.

Bylos tyrimą perima FTB

Vienas pirmųjų į įvykio vietą atvyksta FTB Memfio skyriaus vadovas Robertas Jensenas. Paprastai mieste įvykdytas žmogžudystes tiria vietos policija, tačiau Jensenas supranta, kad ši byla yra ypatinga, todėl atvyko į motelį „Lorraine“ padėti vietos policijai. Agento nuomonė netrukus pasitvirtina, jam paskambina FTB direktoriaus pavaduotojas Cartha De Loachas.

Netrukus tyrėjai atsiduria 5B numerio vonios kambaryje. Čia jie aptinka visiškai naujų žiūronų dėklą, o apklausus motelio savininką ir jo svečius paaiškėja, kad šiame numeryje gyveno gerai apsirengęs tamsiaplaukis baltasis vyras vardu Johnas Willardas.

Birželio 8 d. Jamesas Earlas Ray, kelis kartus pakeitęs pavardę ir išvaizdą, žengia pro duris į Hitrou oro uosto Londone 2-ąjį terminalą. Jis skrenda į Briuselį, iš kur tikisi nebrangiai ir be kliūčių pasiekti svajonių šalį – Rodeziją.

„Malonėkite parodyti pasą, ačiū“, – pasako prie registracijos langelio stovintis jaunas darbuotojas.

Ray pasirausia savo smėlio spalvos lietpaltyje ir pirmiausia užčiuopia revolverį, o tada randa tamsiai mėlyną kanadietišką pasą.

Kai pasas atidžiai tikrinamas, jo petį paliečia nežinia iš kur išdygęs Skotland Jardo detektyvas.

„Prašyčiau eiti su manimi“, – ištaria atpažinęs Ray detektyvas Philipas Birchas. Ray reaguoja ramiai ir seka paskui detektyvą. Tik kai Birchas jį apieško ir randa revolverį, žudikas susinervina.

„Aš vykstu į Afriką. Manau, man pravers ginklas“, – ginasi Ray. Tačiau Anglijoje be leidimo nešiotis ginklą yra draudžiama, ir Ray nenoromis turi važiuoti į Skotland Jardo centrinę būstinę. Čia britų policininkas atidaro Ray lagaminą ir randa švarką su vardo ženklu „Eric Galt“. Sulaikytajam sunku paaiškinti, ką tai reiškia.

„Mes turime rimtą pagrindą manyti, kad jūs esate ne Kanados, o JAV pilietis“, – sako apklausoje dalyvaujantis vyresnysis komisaras Thomas Butleris.

„Na, gerai, yra taip, kaip sakote“, – sumurma Ray.

„Manau, kad jūsų pavardė yra ne Sneydas, o Jamesas Earlas Ray. Ir kad jūs esate ieškomas JAV dėl sunkių nusikaltimų, įskaitant žmogžudystę naudojant šaunamąjį ginklą“, – tęsia Butleris, ir Ray nebeištaria nė žodžio.

Žudikas žino, kad yra demaskuotas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Taika su Ispanijos mokesčių inspekcija C. Ronaldo kainuos 18,8 mln. Eur 2

Portugalų futbolo žvaigždė Cristiano Ronaldo pasiekė susitarimą su Ispanijos teisėsaugą, pagal kurį kalėjimų...

Laisvalaikis
2019.01.22
26 milijardieriai valdo tiek pat turto, kiek pusė planetos žmonių 20

26 turtingiausi pasaulio asmenys pernai bendrai sukaupė 1,4 trln. USD turto. Tai reiškia, kad jie valdo tiek...

Laisvalaikis
2019.01.21
Lietuvos kultūros taryba pirmajam pusmečiui skyrė per 3 mln. Eur

Lietuvos kultūros taryba (LKT) paskelbė kultūros ir meno sričių 2019-ųjų pirmojo finansavimo konkurso etapo...

Laisvalaikis
2019.01.21
Mirė Lietuvos patriotas, disidentas ir rezistentas Petras Cidzikas 4

Sausio 21-osios naktį mirė Lietuvos patriotas, rezistentas ir disidentas Petras Cidzikas, kurio gyvenimas...

Laisvalaikis
2019.01.21
Vokietijoje pavogė į LNOBT vežtus „Turandot“ kostiumus 4

Vokietijoje iš į Vilnių vykusio vilkiko pavogti operos „Turandot“ atlikėjams skirti kostiumai. Šios operos...

Laisvalaikis
2019.01.21
Investicijos į nekilnojamąjį turtą tarpukario Kaune 6

Sukako 100 metų, kai 1919-ųjų sausio 2 d. iš lenkų okupuoto Vilniaus pasitraukė Lietuvos laikinoji...

Laisvalaikis
2019.01.20
Lietuvos rašytojų sąjunga gina rašytoją M. Ivaškevičių 3

Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) valdyba sausio 19 d. išplatino pareiškimą, ginantį Nacionalinės kultūros ir...

Laisvalaikis
2019.01.20
Beckhamų prekės ženklai klimpsta į nuostolius 4

Davido ir Victorios Beckham atstovaujami aprangos prekės ženklai pastaraisiais metais patiria vis daugiau...

Laisvalaikis
2019.01.20
Jūsų namai toli nuo namų: „Radisson“ ir „Ramada“ viešbučių istorijos Premium

Keliauninkams skirtos užeigos egzistavo jau ankstyvosiose civilizacijose ir yra minimos net Biblijoje.

Verslo klasė
2019.01.19
Ekspertai: „Gillette“ reklama – vaikščiojimas skustuvo ašmenimis Premium 3

Rinkodaros metus tarptautiniai prekės ženklai pradeda aktyviai – „Gillette“ savo naująja kampanija išjudino...

Rinkodara
2019.01.17
Smiltynėje pradedama statyti jūros gyvūnų sanatorija

Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti...

Laisvalaikis
2019.01.17
Radiniai Gedimino kalne – nuo klajoklių genčių strėlių iki Vytauto laikų mūrų

Pernai tvarkant Gedimino kalną archeologai aptiko įdomių radinių iš įvairių istorinių laikotarpių.

Laisvalaikis
2019.01.16
Žiūrimiausias 2018-ųjų filmas Lietuvoje – „Tarp pilkų debesų“ 2

Metų sandūroje paskelbtų tyrimų rezultatai, rodantys, jog 2018-uosius Lietuvos gyventojai įvertino gerai, o...

Laisvalaikis
2019.01.16
Siekdama skaidrumo, „Tiffany & Co“ numeruos deimantus

JAV Juvelyrikos tinklas „Tiffany & Co“ pranešė nuo šiol visus parduodamus deimantus žymėsiantis serijiniu...

Laisvalaikis
2019.01.15
Iliustruotoji istorija: Rokfelerio centras 2

Pačiame Niujorko viduryje stūksantis Rockefellerio centras daugiau nei 80 metų kasmet sulaukia milijonų...

Laisvalaikis
2019.01.13
Įvardijo sveikiausius turistams pasaulio miestus 2

Jei savaitgalio išvykai ieškote miesto, kuriame laiką galima būtų praleisti naudingai sveikatos požiūriu,...

Paslaugos
2019.01.13
Siūlo darbą švyturio prižiūrėtojams Kalifornijoje už 130.000 USD 1

Jeigu norisi kardinalių pokyčių, galbūt vertėtų pakeisti darbą. Pavyzdžiui, tapti istorinio švyturio...

Vadyba
2019.01.12
Baldų gamintojas P. Narbutas investuoja į futbolo klubą 21

Šių metų pradžioje įkurta viešoji įstaiga – futbolo klubas „Vilnius“, jį įsteigė biuro baldų gamybos...

Laisvalaikis
2019.01.11
„Verslios Lietuvos“ vadovės D. Kleponės portretas: lyderystė carpe diem stiliumi 23

Ruošdamasi pokalbiui su Daina Klepone, VšĮ „Versli Lietuva“ generaline direktore, pamaniau: jos CV būtų...

Laisvalaikis
2019.01.11
Mokslininkai atspausdino už aguonos grūdą mažesnį Vytį

Vilniaus universiteto (VU) Fizikos bei Chemijos ir geomokslų fakultetų mokslininkai kartu su lazerinių...

Laisvalaikis
2019.01.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau