„NanoAvionikos“ vadovas Vytenis Buzas: į kosmosą atsispiriama nuo Žemės

Publikuota: 2018-01-19

1991-ųjų sausio 13-ąją Vyteniui Buzui, būsimam UAB „NanoAvionikos“ vadovui, buvo likę pora mėnesių iki penktojo gimtadienio. Jis prisimena ant lango degančią žvakelę, dėl Vilniun išvykusio tėčio nerimaujančią mamą ir tamsų, tąnakt be žvaigždžių, dangų. Ponas Vytenis jau tada svajojo apie kosmosą, bet dar nežinojo, kad Nepriklausomybė jį ten nuskraidins.

31 metų Vytenio Buzo ir komandos nuopelnas – kad 2014-aisiais Lietuva į kosmosą pakėlė pirmąjį savo palydovą. Ši idėja gimė Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) Ameso tyrimų centre, pačiame Silicio slėnio viduryje, Kalifornijoje, kur kunkuliuoja svarbiausių pasaulio technologijų troškinys.

Ponas Vytenis į NASA pateko, galima sakyti, atsitiktinai. 2011-aisiais Vilniuje vykusioje antrojoje SEMWO kosmoso konferencijoje studentas susipažino su NASA Ameso tyrimų centro direktoriumi ir jo kolegomis, o kai pasitaikė proga, užsiminė apie savo hobį – su universitetais vykdo mažųjų raketinių variklių tyrimus. Pajuokavęs, esą jo pašnekovai – per daug rimti žmonės, kad skaitytų apie jauno vaikino laimėjimus, vakare jiems vis dėlto parašė elektroninį laišką. O šie – perskaitė ir susidomėjo jaunuolio tyrimais. Kitą konferencijos dieną NASA tyrimų centro vadovas p. Vyteniui ir jo draugui pasiūlė stažuotę Amerikoje ir kompensuoti visas skrydžio bei apgyvendinimo išlaidas.

„Privet“ ir varžtas kosmose

„Kai atvykome į JAV, dalis žmonių net nežinojo, kur yra Lietuva, ar tai šalis, ar miestas, o gal valstija. Vienas puikus profesorius norėjo mus pamaloninti ir pasitikdamas šūktelėjo „Privet!“

Buvau pratęs, kad Vokietijoje, Ispanijoje lietuvių dažnai klausia, ar mes – kaip rusai, ar taip pat geriame degtinę. Tokie stereotipai nei taktiški, nei juokingi, dažnai erzina, bet įprasti. Tačiau rusiškas pasveikinimas JAV man buvo toks netikėtas, kad profesoriui, su kuriuo vėliau susidraugavome, pareiškiau, ką manau: turime savo kalbą ir kuo jau kuo, bet ja galime labai didžiuotis. Pasakiau jam: esu paprastas žmogus, bet jei sutiksite rimtesnį lietuvį už mane, šiukštu niekada nesisveikinkite rusiškai. Nustebau, kai kitą kartą jis mus pasitiko gražiai ištartu pasveikinimu „Labas rytas“. Dabar dažnai su juo susitinkame mažųjų palydovų konferencijose JAV ir kaskart jis pasisveikina „Labas rytas, labas rytas“, – juokiasi p. Vytenis.

NASA mokslininkus, o ypač p. Vytenio stažuotės vadovą Marcą Murbachą, kurį pašnekovas vadina žmogumi eruditu, studento pasakojimai apie Lietuvą ir jos praeitį labai domino, nes kosmoso technologijų pažanga, anot p. Vytenio, neatsiejama nuo politikos.

„Pradėjome diskutuoti apie istoriją, apie tai, kaip gyveno mūsų tėvai, seneliai, kaip iš mūsų šeimų perspektyvų atrodė tremtys į Sibirą. Manęs klausinėjo, ar mūsų tėvai buvo verčiami tarnauti sovietų armijoje, o jei tarnavo, ar tarnyba buvo susijusi su aviacija, – juk Lietuvoje buvo pakankamai rimtų žemyninių balistinių raketų įtvirtinimų ir paleidimo aikštelių, pavyzdžiui, Plateliuose. Iš ten raketos galėjo pasiekti Londoną, Paryžių, Briuselį“, – Lietuvos istorijos pamokas amerikiečiams prisimena p. Vytenis.

Vieną dieną stažuotės vadovui jis užsiminė, kad artėja Stepono Dariaus ir Stasio Girėno transatlantinio skrydžio aštuoniasdešimtmetis.

„Tada pamanėme, gal mums reikia naujo skrydžio. Šį kartą – į kosmosą. Aišku, tai nė iš tolo neprilygs „LituanicaSAT-1“, bet juk ir varžtas kosmose, jei pats jį suprojektavai, būtų pasiekimas“, – sako p. Vytenis.

Idėją ne apie varžtą, o apie pirmąjį lietuvišką Žemės palydovą jaunasis inžinierius su kolega maždaug mėnesį plėtojo NASA centre, o grįžęs ėmė ją skleisti Lietuvoje. Prie jos prisidėjo daug universitetų, mokslininkų, globojo prezidentė Dalia Grybauskaitė, ir 2014-ųjų pradžioje palydovas pakilo į orbitą.

Jis ne tik atliko misiją, bet ir gavo už ją „Oskarą“ (OSCAR – Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio) – lietuviško palydovo gabentas radijo retransliatorius, kurį sukūrė Žilvinas Batisa, radijo mėgėjams visame pasaulyje leido užmegzti ryšį, o už retransliacijos kokybę gavo tarptautinį „Oskaro numerį“ ir tapo oficialiu ryšių palydovu.

„Toks įvertinimas buvo tikras „kosmosas“, įvyko per tūkstantis ryšio sesijų. Palydovas dirbo kaip arklys, čirškėjo net užkaitęs“, – pasakoja p. Buzas ir palydovą vadina savo gyvenimo projektu.

Gyvenimo – nes antrą kartą tokio greičiausiai nesiimtų: jis surijo visą laiką, daug sveikatos.

„Aš ne tik neparnešdavau namo pinigų, bet ir išnešdavau, nes viską, kas likdavo po sumokėtų mokesčių ir išlaidų buičiai, investavau į sumanymą“, – prisipažįsta p. Vytenis. Tolesnei karjerai projektas turėjo teigiamą įtaką, bet p. Vytenis apgailestauja tuo metu skriaudęs savo šeimą – aukojo laiką, dėmesį, dažnai būdavo pavargęs. Tačiau visada jautė, kad elgiasi tinkamai ir sustoti negalima.

„Man atrodė, kad turiu čia būti. Gal tai pašaukimas. Nesakau, kad palydovas – mano. Juk ir Vilniaus nesisavinu, nors tai mano miestas, mano dalis“, – kalba p. Buzas.

Lietuviškos kosmoso varžybos

Palydovo projektas neapsiėjo ir be konkurencijos. Ponas Buzas prisimena, kad vyko tikros kosminės varžybos, – keletas šalies universitetų turėjo didelių ambicijų, norėjo pirmi paleisti palydovą. Su jais ėmė bendradarbiauti dalis iš p. Vytenio komandos pasitraukusių žmonių.

Taigi, sukiršinote Lietuvą? – klausiu pašnekovo, o jis atsako: laimėjo visi, o labiausiai – Lietuva. Nes pasaulyje nėra daug šalių, kurios galėtų pasigirti ne vienu, o dviem pirmaisiais palydovais ir abiem – sėkmingais.

„Jei viską padarai teisingai ir kauniesi iki galo, oponentui gali tik padėkoti. Jei nebūtų tų, kurie pralaimi, nebūtų ir laimėtojų. Gavome vadybinės patirties, kaip apsaugoti komandą nuo šoninių vėjų, išmokome likti atsparūs, kai kas nors piktai beldžiasi į galines duris. Bet dabar prisiminimai – tik geri“, – pasakoja p. Vytenis. Po šių kosmoso varžybų jam su komanda palydovo idėją pavyko sėkmingai sukomercinti.

Jis juokauja, kad prieš šešerius metus jam, studentui, stažuotė NASA atrodė kaip svajonė, o dabar šis centras yra vienas įmonės UAB „NanoAvionika“ klientų. Beje, ne pats didžiausias – „NanoAvionika“ savo palydovus parduoda mokslo centrams ir verslo klientams visame pasaulyje.

Pinigai ir sėkmė

„Kurdami palydovą, naudojome skirtingų tiekėjų komponentus iš viso pasaulio. Jų sistemos tokios pačios, bet filosofija – skirtinga, tad daug laiko sugaišome juos derindami. Nusprendėme sukurti įmonę, siūlančią šios problemos sprendimą, – integruotus mažųjų palydovų komponentus ir subsistemas“, – pradžią 2014-aisiais prisimena p. Buzas.

Sukomercinti savo technologijas „NanoAvionikai“ padėjo Lietuvos Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) finansavimo projektai. Vėliau bendrovė gavo 200.000 Eur investiciją iš „Practica Capital“ rizikos kapitalo fondų.

„Paskui ūgtelėjome tiek, kad atitikome Lietuvos verslo paramos agentūros, Europos Komisijos, Europos kosmoso agentūros reikalavimus. Pamažu susirinkome nemenką biudžetą tolesnei plėtrai“, – kalba p. Buzas ir prisimena, kad 2015-ieji bendrovei buvo nežinios metai, 2016-uosius paženklino įvairių solidžių agentūrų parama, kuri įpareigojo rimtai pagrįsti verslo planus, o ne „piešti miražus“. 2017-aisiais bendrovė persikėlė į naują biurą Visorių IT parke, o 2018-aisiais turėtų įvykti permainų, susijusių su tarptautine rinka.

Sterilu kaip operacinėje

Naujose „NanoAvionikos“ patalpose po vienu stogu dirba bendrovės administracija, inžinieriai, technikai.

Ponas Buzas iš tolo parodo į kol kas tuščią, ne iki galo įrengtą baltą kambarėlį už stiklinės sienos: „Čia bus steriliau negu operacinėje: specialūs filtrai padės užtikrinti, kad į palydovų komponentų mikroschemas nepatektų net mažiausia dulkelė.“

Apibendrindamas pastarųjų keleto metų įmonės raidą, p. Vytenis sako, kad jo komanda, padidėjusi nuo penkių steigėjų iki 25 darbuotojų, iš mokslininkų tapo „kosmonautais“: tai, anot p. Vytenio, stotelė tarp mokslo ir verslo.

„Mokslininkai ieško problemų, verslininkai – sprendimų. „Kosmonautas“ dar turi problemų, bet jau yra išmokęs jas spręsti“, – šypsosi pašnekovas ir prisimena, kad pirmaisiais įmonės veiklos metais jie buvo tikri mokslininkai: nors žinojo, ką reikėtų nusipirkti, bet rasdavo priežasčių to nedaryti ir aiškindavo, esą viską gali pasidaryti patys.

„2017-aisiais supratome, kad jeigu koks nors komponentas ar sistema jau yra sukurti kitų, daug paprasčiau ir efektyviau juos nusipirkti ir integruoti į savo gaminį“, – aiškina „NanoAvionikos“ vadovas. Jo įmonė dabar siūlo visą palydovą, o ne jo dalis.

Ponas Buzas įmonės kuriamus mažuosius palydovus lygina su automobiliais – mažais, integruotais, su talpia bagažine, į kurią klientas deda pageidaujamą krovinį – radijo ar fotografavimo techniką – ir atlieka mokslinę ar komercinę užduotį Žemės orbitoje.

Kosminė šeimynėlė

Kad kosmoso pramonės įmonė įsikūrusi Lietuvoje, anot p. Buzo, yra ne tik patriotiškumas. Gamyba mūsų šalyje ar Baltijos regione, anot pašnekovo, pasiteisina – čia yra daug protingų žmonių, o kaštai gana „švelnūs“.

Tačiau pardavimai periferijoje reikalauja aktyvios komunikacijos, būtina formuoti savo, kaip tarptautinės kompanijos, veidą.

Ponas Vytenis pastebi, kad jo vadovaujamos įmonės įvaizdis pastaruoju metu darosi tarptautiškesnis, bendrovė vis geriau žinoma, o didžiausia komunikacijos sėkme jis vadina konkurentams keliamą susierzinimą.

„Kartais britų, olandų, danų, JAV kompanijos pratrūksta. Vadinasi, mes esame nedidelė, bet auganti figūra, kurią jie stebi. Be to, nesusivaldymas rodo jų silpnumą“, – svarsto p. Buzas ir atkreipia dėmesį, kad kosmoso produktų rinka yra labai siaura, o jos dalyviai – lyg šeima, kurioje visi vieni kitus pažįsta.

„Galima pajuokauti, kad šia prasme kosmosas – labai siauras“, – sako „NanoAvionikos“ vadovas ir džiaugiasi, kad jo vadovaujama įmonė šioje bendruomenėje kai kuriais aspektais pradeda pirmauti.

Kosmosas, dailė, muzika

Kosmine technika, o ypač karine aviacija VŽ „Savaitgalio“ pašnekovas domėjosi nuo mažumės. Iš tėčio inžinieriaus jis sužinojo apie raketinius variklius, jų veikimo principus, vėliau, kaip pats sako, siurbė įvairiausią informaciją – nuo kultūrinės, apie astronautų, kosmonautų, taikonautų tradicijas, iki techninės, susijusios su inžineriniais sprendimais.

Kol mokėsi mokykloje, o paskui studijavo Antano Gustaičio aviacijos institute, sako p. Vytenis, nuolat formavosi jo inžinerinis–kūrybinis mąstymas.

Tačiau kosmosas nebuvo vienintelė aistra: ir mokyklos, ir studijų laikais jis mokėsi dailės mokyklose, o dabar retsykiais pasvajoja kada nors grįžti prie ankstesnių pomėgių ir vėl tapyti akvarele, kurią labai mėgsta.

„O gal įgyvendinsiu seną savo svajonę ir su draugais įkursiu roko grupę“, – šypsosi daug metų gitara grojęs ir muziką kūręs pašnekovas. Taigi neapsiriksime jį pavadinę ir menininku, ir mokslininku, ir verslininku.

„Palydovo kūrimo pradiniame etape veikia ta pati smegenų dalis, kaip ir tapant ar muzikuojant. Tai tikra kūryba. Tik paskui prasideda formulės. Dar vėliau įsijungia vadyba, komunikacija. Man reikia visų šių dalykų. Nes kai mintys – kosmose, negali nustygti vietoje“, – kalba p. Buzas.

Kol kas jis dirba labai daug: nuo ryto iki vakaro. Po darbo beveik kas vakarą pabėgioja su šunimi arba nueina į sporto klubą, kelias valandas pailsi su šeima, o užmigdę pusantrų metų sūnų Gabrielių abu su žmona bent kelioms valandoms vėl neria į reikalus.

Ponas Buzas sako, kad yra dvi pagrindinės darbo ir laisvalaikio balanso strategijos. Pirmoji – kai tik gausiu finansavimą, dirbsiu iš peties. Antroji – kai tik atsiras pinigų, pasamdysiu daugiau žmonių ir galėsiu dirbti po aštuonias valandas. Jo pasirinkimas – pastarasis, tačiau aštuonioms darbo valandoms per parą, anot pašnekovo, dar neatėjo laikas.

Užtat pirmą kartą per pastaruosius penkerius metus Buzų šeima ruošiasi, anot jų, ilgoms, dviejų savaičių, atostogoms Azijoje.

„Net šiek tiek baisu. Todėl su žmona sutarėme, kad Tailande ir Singapūre vakarais leisime vienas kitam po truputį padirbėti“, – juokiasi p. Buzas. Azijoje, taip pat Amerikoje, daugelyje Europos šalių jis dažnai vieši darbo reikalais, o laisvalaikiu renkasi dar nematytus ir kuo egzotiškesnius, tolimesnius kraštus.

Į klausimą, ar svajoja nuskristi į kosmosą, pašnekovas atsako filosofiškai: į kosmosą atsispiriama nuo Žemės.

„Aš visada renkuosi tvirtą pagrindą po kojomis. Žinoma, neabejoju, kad kosmose būtų nepaprastai įdomu“, – sako p. Vytenis ir pamini knygą, kuri bent mintimis leidžia nukeliauti į kitas planetas. Tai iš dalies grožinė, iš dalies inžinerinė Wernherio von Brauno knyga „Marso projektas“.

„Kai atsiras laiko mintims apie skrydžius į kosmosą, suprasiu, kad vėl turiu laiko paskaityti gerą grožinę knygą“, – pasakoja „NanoAvionikos“ vadovas.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Mėgintuvėlis LT“ įkūrėja: verslo eksperimentas – uždegti mokslu vaikus Premium

Renata Česūnienė, MB „Mėgintuvėlis LT“ įkūrėja, pasitinka savo laboratorijoje. Stalas čia nukrautas...

Laisvalaikis
2019.04.19
Išsiaiškino, kur Shakespeare‘as rašė „Romeo ir Džiuljetą“

Britų istorikas Geoffrey‘is Marshas sako nustatęs, kur gyveno Williamas Shakespeare‘as (1564-1616 m.), kai...

Laisvalaikis
2019.04.17
Jei į Prezidentus kandidatuotų robotas

Vilniuje veikiantis privatus MO muziejus, atkreipdamas dėmesį į balandžio pradžioje atidarytą naują didžiąją...

Laisvalaikis
2019.04.17
Dievo Motinos katedrai verslas aukoja milijonus 1

Nacionaline tragedija vadinamas Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras sujaudino ne tik tikinčiųjų širdis.

Laisvalaikis
2019.04.17
Futurologas Ch. Kutarna: naujame pasaulyje senos tiesos negalioja Premium

Futurologas dr. Chrisas Kutarna į interviu atvyko beveik parą keliavęs iš Naujosios Zelandijos – per Dohą, o...

Laisvalaikis
2019.04.16
NTAKD riboja tarptautinių „Vyno dienų“ reklamą Premium 8

Didžiausią Baltijos ir Šiaurės Europos šalių vyno parodą „Vyno dienos“ rengiantis „Vyno klubas“ pranešė, jog...

Laisvalaikis
2019.04.16
Paryžiaus katedra: kas prarasta ir kas laukia 7

Pirmadienio vakarą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą niokojusį gaisrą pavyko numalšinti. Nors sudegė visas...

Laisvalaikis
2019.04.16
Kakė Makė eina į „Akropolius“ 9

„Alma littera“ pranešė plečianti savo valdomo „Kakės Makės“ prekės ženklo pasaulį – rugpjūtį Vilniaus ir...

Laisvalaikis
2019.04.15
Graikija ir Turkija turistams atvers senovinių laivų sudužimo vietas

Graikija ir Turkija turistams – nardytojams rengiasi atverti naujus povandeninės archeologijos lobynus.

Paslaugos
2019.04.15
Kelionės verslo reikalais – ne į sveikatą 1

Darbo reikalais dažnai keliaujantys žmonės retai kalba apie tokių išvykų romantiką, jiems tai – neišvengiama...

Laisvalaikis
2019.04.14
1940-ųjų ruduo – kelias į „Barbarossą“ Premium

Vos spėjus Vokietijai sutriuškinti Prancūziją ir išmesti iš žemyno britus, 1940 m. vasarą pasaulis ėmėsi...

Verslo klasė
2019.04.13
Savaitgalis Birštone: ką aplankyti ir kokių pramogų siūlo kurortas 5

Birštoną galima vadinti etaloniniu sėkmės pavyzdžiu: dar prieš penkerius metus kaip galimą kurortą poilsiui...

Laisvalaikis
2019.04.13
„Vero Cafe“ tinklo savininkai: krizė – geras laikas pradėti verslą Premium 4

Skamba kiek makabriškai, tačiau yra verslų, kuriuos pradėti geriausias laikas buvo per 2007–2008 m. finansų...

Laisvalaikis
2019.04.12
Mokslininkai nufotografavo juodąją skylę 1

Mokslininkams pirmą kartą pavyko nufotografuoti juodąją skylę, kurią jie aptiko tolimoje galaktikoje M87. Šį...

Laisvalaikis
2019.04.10
VGTU architektūros studentai laimėjo tarptautinį konkursą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) architektūros magistrantūros studentai tapo 3-iojo...

Laisvalaikis
2019.04.10
NASA išrinko 3 geriausius Marso buveinių projektus 4

JAV kosmoso tyrimų agentūra NASA išrinko tris konkurso „3D-Printed Habitat Challenge“ finalininkus, kurių...

Laisvalaikis
2019.04.09
Naujas vartojimo standartas – gyvenimas be atliekų Premium 5

Ar galite pasakyti, kokį nešiojamąjį kompiuterį įsigijęs padarysiu mažiau žalos aplinkai? Kaip rinkti šunų...

Laisvalaikis
2019.04.08
Švietimas: kaip mokytojai gali pamatyti pusiau pilną stiklinę

Jolanta Lipkevičienė daug pinigų neuždirba. Tačiau rytais ji keliasi su džiaugsmu ir skuba į darbą mokykloje.

Verslo klasė
2019.04.07
Pakalbėkim apie meną: apgaulingos Meliuzinos vilionės

„Lewben Art Foundation“ (LAF) rubrikoje „Savas kambarys“ šį kartą pristatoma menininkė Laisvydė Šalčiūtė ir...

Laisvalaikis
2019.04.07
A. Puklevičius: Vakcina nuo smegenų skystėjimo 42

Annie Dillard savo knygoje „Pilgrim at Tinker Creek“ („Piligrimas prie skardininko upelio“) pasakoja apie...

Verslo klasė
2019.04.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau