Lietuva – jau dešimtmetį Šengeno erdvėje
Gruodžio 21-ąją sukanka 10 metų, kai Lietuva buvo priimta į Šengeno erdvę. Ši ir toliau plečiasi, tačiau judėjimo laisvė Europoje dabar suprantama konservatyviau nei prieš dekadą.
Daugelis keliautojų Europoje sienų tarp valstybių nė nepajunta: traukiniai, autobusai ar automobiliai nestodami važiuoja iš vienos valstybės į kitą, ir tai atrodo tarsi savaime suprantama.
Tokios judėjimo laisvės galėtų pavydėti daugelio kitų šalių gyventojai: sienų kontrolės punktai veikia net tarp draugiškų kaimynių, pavyzdžiui, JAV ir Kanados.
Nenuostabu, kad Šengeno erdvė masina jai nepriklausančias valstybes, juolab kad priklausyti Šengeno šalių grupei yra tam tikras kokybės ženklas.
Nuo šio birželio trumpalaikėms kelionėms į Šengeno erdvės šalis vizų nebereikia Ukrainai. Siūloma, kad ateityje Ukraina, taip pat Gruzija ir Moldova prisidėtų prie Šengeno erdvės kaip visateisės narės.
Prie Šengeno erdvės prisijungti trokšta Rumunija ir Bulgarija.
Tačiau pabėgėlių krizė ir Europą raizgantys kontrabandos keliai keičia Šengeno erdvei priklausančių šalių požiūrį į judėjimo laisvę.
Kontrolės daugėja
Šengeno sutartis sukūrė erdvę, kurioje nėra pasienio kontrolės. Tačiau 2015 m. dėl imigrantų krizės Austrija, Danija, Vokietija, Prancūzija, Švedija ir ES nepriklausanti Norvegija įvedė terminuotą dokumentų kontrolę pasienyje ir jau kelis kartus šią priemonę pratęsė.
Vengrija vykdo sienos su Slovėnija patikrą, o Danijos politikai net siūlo šios kontrolės nebevadinti laikina: Mes vis pratęsiame laikiną pasienio kontrolę. Galima diskutuoti, ar ši kontrolė tebėra laikina, kai ji trunka taip ilgai, sako Danijos finansų komiteto atstovas Rene Christensenas, kurį cituoja portalas fla.de.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel irgi yra už nuolatinę sienų kontrolę Šengeno erdvei priklausančiose šalyse.
Užtat Europos Vadovų Taryba, kaip skelbia EK, lapkričio pabaigoje susitarė, kad visoje Šengeno erdvėje bus diegiama automatinė atvykimo ir išvykimo tikrinimo sistema.
Atvykimo ir išvykimo sistema leidžia geriau išaiškinti asmenis, viršijančius savo buvimo trukmę, ir sustiprinti kovą su terorizmu, pareiškė Estijos vidaus reikalų ministras Andresas Anveltas EVT.
Danija tuo neketina apsiriboti. Siūloma, kad nuo naujų metų šioje šalyje būtų įvestas patikrinimas visuose sienos kirtimo punktuose: penkiuose nuolat, likusiuose atsitiktine tvarka.
Siekiant sustiprinti pasienio kontrolę, 13 vietų, kur sieną galima kirsti transporto priemonėmis, bus įrengtas automatinis numerių nuskaitymas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti