Londono Grinviče kursis angliškas „Dubajus“

Apie 60 ha ploto užimantis Grinvičo pusiasalis pietryčių Londone, dešiniajame Temzės krante, po 30 metų bus tapęs Dubajų primenančiu ateities miestu.
Londono pietryčiuose vienas žinomesnių modernių objektų yra pramogų arena O2. Ji yra Grinvičo pusiasalyje, apie kurį rašo Bloomberg, Forbes ir kiti. Po kelių dešimtmečių aplink areną turėtų plytėti naujas miestas.
Nekilnojamojo turto plėtotoja bendrovė Knight Dragon Developments Ltd. 2013 m. čia įsigijo 60 ha ploto žemės, kuri yra priešais Canary Wharf kitoje upės pusėje veikiantį vieną iš dviejų moderniausių Londono komercinių bei finansinių centrų (pirmasis Londono Sitis).
Ankstesni šios teritorijos savininkai Grinvičo pusiasalį ketino panaudoti kaip priešais veikiančių bankų, didelių draudimo ir audito kompanijų, kuriose iš viso dirba per 90.000 žmonių, galinį kiemą: čia turėjo būti atidaryta papildomų biurų ir vienas kitas daugiabutis darbuotojams.
Miestas mieste
Tačiau Knight Dragon turi kitų planų. Nekilnojamojo turto plėtotojai projektuoja miestą mieste. Grinvičo pusiasalyje gali išdygti per 15.000 naujų pastatų, veikti viešbučiai, prekybos centrai, mokyklos.
Santiago Calatrava, pasaulinio garso ispanų architektas, skulptorius ir inžinierius, čia suprojektavo naują futuristinį tiltą, dangoraižius, kurių formos iš paukščio skrydžio primintų karūną, ir daugybę ateities daugiabučių.
Viską, ko reikės tūkstantmečio kartai ir ateities jupiams (angl. yuppies) prašmatniems gerai uždirbantiems vidurinės klasės miesto stileivoms, rašo Forbes.
Projektas bus įgyvendinamas per 25 metus ir kainuos apie 9,5 mlrd. USD.
Tačiau kiekvienas dešimtmečiams į priekį suplanuotas užmojis neišvengiamai susiduria su netikėtomis kliūtimis.
Bloomberg atkreipia dėmesį, kad 2013 m. niekas neįsivaizdavo, jog viena problemų iškils jau netrukus.
Brexit Didžiajai Britanijai gresia nemenkomis išlaidomis ir gali neigiamai paveikti nekilnojamojo turto rinką, todėl Knight Dragon keičia planus ir pradeda svarstyti, ką darys, jei ims svyruoti ekonomika, rašo Bloomberg.
Richardas Margree, bendrovės Knight Dragon vykdomasis direktorius, įtikinėja, kad nemes pagrindinio kelio dėl takelio, tačiau apsidrausti vis tiek esą privalu, todėl artimiausiu metu bus įgyvendinta keletas greitą naudą atnešiančių komercinių projektų, o Grinvičo pusiasalio plėtra kurį laiką bus nukelta.
Įtikti ir patikti
Net jei nebūtų Brexit, rašo Bloomberg, Grinvičo pusiasalio plėtotojai vis tiek patirtų didelių sunkumų. Juk jiems reikia sukurti vietą, kurioje norėtų gyventi ateities žmonės, o dalis jų dar nėra gimę.
Reikia nuspėti jų pomėgius, įpročius, lūkesčius ir net sugebėti nustebinti.
Tai galioja visiems ateities projektams nuo Manhatano Hudson Yards (pastarąjį finansuoja Niujorko valdžia ir viešojo transporto kompanija) iki Londono Royal Wharf (pusiau privati iniciatyva) ar Malaizijos Forest City, kurį finansuoja daugybė investuotojų iš įvairių šalių.
Grinvičo pusiasalis nuo jų skiriasi reikšme sostinei ir tuo, kad jį įgyvendina viena privati kompanija. Palyginkime: Hudson Yards užima 5 ha Niujorko teritorijos, tebūnie centrinės, Royal Wharf 16 ha Rytų Londone. Malaizijos Forest City plotas šimtai hektarų, bet jis kuriamas ne kur nors sostinėje, o šalies pasienyje su Singapūru.
O Grinvičo pusiasalis patenka į vadinamąją antrąją zoną ir užima milžinišką miesto teritoriją, dvigubai didesnę nei garsusis Soho, tad neabejotinai paveiks Londono infrastruktūrą ir susisiekimą.
Spėjimai nepasiteisina
Naujausiuose pastatuose Londone, Niujorke ar Šanchajuje vyrauja mums įprastos mados: su svetaine sujungta virtuvė, langai nuo žemės iki lubų, sieninis apšvietimas.
Tačiau kiekvienas, kuriam daugiau nei 10 metų, prisimena, kad taip buvo ne visuomet. Interjere buvo kur kas mažiau ekshibicionizmo: langai buvo mažesni, virtuvė ir valgomieji atskirti, o sienos ne baltos. Ir kas gali žinoti, ar dabartinis skonis nepasikeis ir žmonės negrįš prie ankstesnių tradicijų, retoriškai klausia Bloomberg ir primena, kad gyvenamosios erdvės po truputį mažėja, o noras turėti atskirą kampelį bute ar name auga.
Niekas nežino, ko žmonėms reikės po 25 metų. Futuristų reputacija visuomet prasta, nes niekam nepavyksta tiksliai išpranašauti ateities, Knight Dragon perspektyvomis abejoja Witoldas Rybczynskis, Pensilvanijos universiteto urbanistikos profesorius.
Kol kas Grinvičo pusiasalio maketai ir projekcijos atrodo įspūdingai, o ar atitiks ateities turtingųjų lūkesčius, parodys laikas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti