Kam reikalinga Lukiškių aikštės projektų paroda
FOTOGALERIJA Lukiškių projektų paroda ŠMC (26 nuotr.)
Lapkričio 23 d. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centro skaitykloje, atidaryta liūdno likimo vilniškės Lukiškių aikštės memorialo projektų paroda. Greta vizualizacijų ir architektūrinių brėžinių joje pristatomi skulptūriniai penkių pasiūlymų maketai ir medžiagų bandiniai. Tai paskutinis LR kultūros ministerijos ir ŠMC organizuojamų kūrybinių dirbtuvių etapas.
Gali būti, kad ramiausius savo laikus Lukiškų aikštė išgyveno XX a. pradžioje, kai į Kaziuko turgus joje suvažiuodavo tūkstančiai valstiečių, ir kažin, ar nuo antrosios Nepriklausomybės laikų koks nors objektas ar vieta (išskyrus, žinoma, Vamzdį) visuomenėje sukėlė tiek šaršalo, pareikalavo tiek laiko ir išvaistytų pinigų. Pakanka prisiminti vien 2008 ir 2013 m. įvykusius (!!!) konkursus Lukiškių memorialo konkursus kažkas juos rengė, laimėjo, laimėtojams buvo skirti piniginiai prizai. Ir t. t.
Visuomenės balsavimas internetu dėl Lukiškių aikštės memorialo baigėsi lapkričio 19-ąją. Verdiktą dėl laimėtojo, sudėjus po 50% visuomenės ir vertinimo komisijos balsų, žadama paskelbti lapkričio 27 dieną. Taigi, kyla klausimas, kam skirta ši paroda, ir kodėl ji nebuvo surengta anksčiau.
Kultūros viceministrė dr. Gintautė Žemaitytė neslepia, jog darbo grupėje, kurią sudaro Vyriausybės, Vilniaus savivaldybės, Kultūros, Aplinkos, Krašto apsaugos, Finansų ministerijų ir Seimo kanceliarijos atstovai, kilo nemenkų ginčų dėl projektų pristatymo ŠMC jau pasibaigus visuomenės balsavimui internetu.
Anot dr. Žemaitytės, sunku buvo atsverti argumentus tų, kurie teigė, kad su visuomenės balsavimu internete suderinta paroda atimtų galimybę už projektą lygiomis sąlygomis balsuoti visiems Lietuvos žmonėms, ir vilniečiai čia turėtų privalumų. Kitas dalykas, VŽ sakė kultūros viceministrė, šiais laikais žmonės daug mieliau balsuoja internetu rinkdamiesi iš vizualizacijų, nei eina į parodą, ją apžiūri ir tada pareiškia savo nuomonę. Galiausiai lėmė ir techniniai dalykai pagaminti projekto maketus užėmė daug laiko.
Konkurso sąlygos nurodo, jog projektų vertinimo komisija negali balsuoti, neturėdama prieš akis maketų, taigi iš esmės ši paroda skirta vertinimo komisijai bei lankytojų meninei edukacijai, kad šie galėtų stebėti memorialo radimosi virtuvę. Ar toji atvira virtuvė bent kiek apramins nesibaigiančias kovas dėl Lukiškių aikštės memorialo, kitas klausimas.
Paroda veiks iki gruodžio 17 d., kasdien nuo 12 iki 20 val., išskyrus pirmadienius. Lankymas nemokamas. Tris parodos trečiadienius (lapkričio 29 d., gruodžio 6 d. ir 13 d.) 17 val. bus rengiamos ekskursijos po parodą su ŠMC edukatore.
Įgyvendins per metus
VŽ primena, kad Premjero sudaryta darbo grupė pavasarį pavedė ŠMC surengti Lukiškių aikštės memorialo atrankos kūrybines dirbtuves.
2017 m. liepos pabaigoje ekspertų komisija iš daugiau nei 30-ies idėjų atrinko penkių autorių pasiūlymus. Kūrybinėse dirbtuvėse parengtas idėjas plėtojo šie autoriai ir kolektyvai: architektų Gintaro Čaikausko, Kęstučio Akelaičio, Lino Naujokaičio, dailininkao Rimanto Dichavičiaus ir skulptoriaus Arūno Sakalausko grupė; architektų Tomo Grunskio, Jūratės Kindurytės, Eglės Dimaitytės, Jovitos Laurukėnaitės, Martyno Mankaus grupė; skulptorius ir dizaineris Andrius Labašauskas; buvęs tremtinys, kraštotyrininkas Algimantas Lelešius; fotografas, filmų ir meno instaliacijų kūrėjas Darius Žiūra.
Pagal kvietimo į kūrybines dirbtuves sąlygas Lukiškių aikštės memorialas turėtų būti įgyvendintas iki 2018 m. gruodžio, t. y., lygiai per metus.
Lukiškių aikštę reprezentacine, skirta įamžinti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimui, LR Seimas nusprendė 1999 m.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti