2018-ieji taps Adolfo Ramanausko-Vanago ir Sąjūdžio metais

2018-ieji Seimas skelbs vieno iš partizanų vadų Adolfo Ramanausko-Vanago bei Lietuvos Sąjūdžio metais.
Tokius nutarimus Seimas svarstė antradienio posėdyje. Už juos abu balsavo visi posėdyje dalyvavę parlamentarai, pvz., už 2018 m. paskelbimą partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago metais buvo 90 Seimo narių, nei vienas nebalsavo prieš ir nesusilaikė.
Kitąmet kovą sukanka 100 metų, kai Jungtinėse Amerikos Valstijose gimė Adolfas Ramanauskas, po Antrojo pasaulinio karo pasiėmęs Vanago slapyvardį ir tapęs partizanų vadu. Jis buvo sovietų saugumo struktūros KGB suimtas, kankinamas ir galų gale nužudytas. Atkurtos nepriklausomybės metais jam suteiktas dimisijos brigados generolo vardas.
Seimo susitelkimui šiuo klausimu nemenka dalimi pasitarnavo prieš kelias savaites kilęs didelis triukšmas, kai rašytoja Rūta Vanagaitė viešai apkaltino Adolfą Ramanauską-Vanagą galimu bendradarbiavimu su KGB ir dalyvavimu holokauste. Reaguodama į tokius skandalingus pasisakymus leidykla Alma littera nutraukė p. Vanagaitės knygų prekybą. Išimtas iš prekybos knygas leidykla pažadėjo atiduoti į makulatūrą perdirbimui.
Ponia Vanagaitė vėliau pabandė taisyti situaciją, atsiprašydama už nepagrįstus kaltinimus partizanų vadui.
Seimo posėdyje kalbėjęs konservatorius, istorikas Arvydas Anušauskas sakė: Atrodė, klausimas galėjo būti lyg ir labai formalus, bet tapo labai svarbiu. KGB savo laiku kartu su partine nomenklatūra pratino žmones prie jų skleidžiamo melo ir apgaulės apie partizanus. Žmonės, nesusipažinę su KGB virtuve, gali ir nesužinoti apie šios struktūros veiklos detales, todėl gali susidaryti neteisingą nuomonę apie tai, kas vyko. Tik neįsigilinę į tas detales gali kalbėti apie brutalios kovos su pokario rezistentais idealizavimą.
Šiokią tokią sumaištį Seimo posėdyje sukėlė valdančiajai Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai priklausantis Dainius Kepenis. Praėjusią savaitę lankydamasis savo apygardoje sužinojau baisią istoriją apie tai, kad pokaryje 5 žmonės iš vienos šeimos buvo nužudyti miškinių. Taip 20.000 šeimų buvo išžudyta pokaryje. Ne aš vadinu, bet žmonės vadina miškinius banditais. Todėl aš gal ir nesu prieš Adolfo Ramanausko-Vanago metų paskelbimą, bet už tai, kad kitąmet kartu paskelbtume ir Santarvės metais, galbūt inicijuotume kokio nors Susitaikymo monumento pastatymą, tvirtino p. Kepenis.
Šiuos parlamentaro kontraversiškus pasisakymus pasmerkė įvairioms Seimo frakcijoms priklausantys politikai. Siūloma pastatyti budelių ir aukų susitaikymo memorialą? Man tai nekyla klausimų, kas pokaryje buvo aukos ir kas budeliai, tad, labai jau švelniai kalbant, nevisai suprantu kolegos idėjos ir pasiūlymo, pareiškė liberalas Eugenijus Gentvilas. Man gėda, kad Seime dar tebeturime tokių nesusipratusių narių, tvirtino konservatorius Rimantas Dagys.
Seimas taip pat vieningai 92 balsavus už, nei vienam nebuvus prieš ir nesusilaikius balsavo už nutarimą, kuriuo kiti metai paskelbiami dar ir Sąjūdžio metais.
Į Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą atvedęs Sąjūdis buvo visuomenės atstovų įsteigtas 1988 m. birželį ir netrukus judėjimo idėjos suvienijo faktiškai visą tautą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti