Rizika neivestuoti per didelė: kiek kainuoja Z kartos vaikai

Publikuota: 2017-09-15
Z karta – individualistai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Z karta – individualistai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Z karta kainuoja daug. Ne tik pinigų – taip pat brangaus juos auginančių ir ugdančių vyresnių kartų laiko, energijos bei kantrybės. Tačiau rizika į Z vaikus neinvestuoti yra per didelė, o štai galima investicijų grąža turėtų būti solidi.

Penktadalis Lietuvos gyventojų jau priklauso vadinamajai Z kartai – šalyje šiuo metu gyvena beveik 700.000 žmonių, gimusių 1995-aisiais ir vėlesniais metais, Vakarų pasaulyje vadinamų Z jaunimu. 168.000 jų – jau pilnamečiai, o vyriausiems šiemet sukanka 22-eji.

Kol kas Z karta karaliauja darželiuose, mokyklose ir universitetuose, o šalies darbo rinkoje šis jaunimas tik įsibėgėja, tačiau po 15–20 metų, remiantis dabartinėmis tendencijomis, jų bus beveik pusantro milijono ir sudarys daugiau nei pusę visų Lietuvos gyventojų. Jie kurs šalies ekonomiką, formuos politiką, griaus X, Y ir dar ankstesnių kartų sukurtas gyvenimo, bendravimo, elgesio taisykles ir kurs savo pasaulio modelį. Koks jis bus, labiausiai priklauso nuo pastangų šiandien ugdant ir lavinant visai kitokią jaunąją kartą.

Vyresniųjų galvos skausmas

Z karta tikrai kitokia, ir tam daug įrodymų nereikia. Vos prieš savaitę Lietuvos mokyklų kiemuose vyko rugsėjo pirmosios renginiai. Elitinėse šalies gimnazijose būriavosi pasitempę uniformuoti jaunuoliai ir bent išoriškai nedaug skyrėsi nuo šventiškai nusiteikusių mokinių prieš dvidešimt metų. Išskyrus vieną detalę – kone visi jie rankose laikė išmaniuosius telefonus ir kas slapta, o kas visai atvirai dirsčiojo į ekraną, net kai gimnazijų vadovai rėžė progines kalbas.

„Paprastesnėse“ šalies mokyklose pakako dirstelėti į mokinių aprangą ir galėjai nuspėti, kad iš praeities į šią rugsėjo pirmąją teleportuotas mokytojas, išvydęs jaunąją Z kartą, būtų patyręs šoką.

Štai Vilniaus Pilaitės gimnazijos kieme akį patraukė elegantišką juodą suknelę dėvinti mergina. Jos avalynė šventinę dieną buvo juodos pūkuotos… šlepetės. O greta – klasės draugas su kamufliažine uniforma. „Vaikai dabar kitokie“, – atsidūsta pirmoką į mokyklą atlydėjęs garbaus amžiaus senelis. „Taip, vaikai dabar kitokie“, – pritaria, tik jau džiugiai, šį atodūsį nugirdusi jaunesnės kartos mokytoja.

Z karta tikrai yra kitokia. Ir ne tik išvaizda, nors ir ji gali šokiruoti taisykles ir formalumus gerbiančius „prarastosios kartos“ atstovus, gimusius po Antrojo pasaulinio karo, – tarkime, jau minėtąjį senelį, kuriam šlepetėmis avinti mergina veikiausiai atrodo nepagarbi, nekultūringa, gal ir netvarkinga.

Jaunesnei X kartai, kuriai priklauso ir didelė dalis dabartinių mokytojų, įmonių vadovų, politikų, Z kartos jaunimas atrodo pernelyg infantilus, nesavarankiškas ir be dvasinių vertybių – tokią išvadą padarė kartų skirtumus tyrinėjanti amerikietė, knygų apie tėvystę autorė, „Psychology Today“ žurnalistė Hara Estroff Marano.

Net amžiumi „zet“ vaikams netolima Y karta turi priekaištų: šiandienos trisdešimtmečiams kliūva jaunesnių kolegų, mokinių ar jų vaikų hiperaktyvumas, vartotojiškumas, per didelis pasinėrimas į informacines technologijas.

Tiesa, tą pačią savybę galima vertinti ir teigiamai, ir neigiamai – viskas priklauso nuo požiūrio.

„Z kartai būdingas noras kuo daugiau patirti ir išbandyti. Bet jiems sunku baigti, kas pradėta. Kita šios kartos savybė – gebėjimas daug darbų daryti vienu metu. Jei užduotys nesudėtingos, tuomet tai puiki savybė. Tačiau jei dirbant reikia įsigilinti, susikaupti, kelios veiklos vienu metu pradeda blaškyti. Tas pats ir kalbant apie darbą su informacija. Viena vertus, jis yra labai greitas. Iš kitos pusės, – paviršutiniškas“, – Z kartos bruožus komentuoja Asta Blandė, psichologė, dviejų knygų apie vaikus bendraautorė.

Kaip auklėti Z vaiką?

„Gimusieji 1995-aisiais ir vėliau jau spėjo tapti ir mokslininkų tyrimo objektu, ir darbdavių galvos skausmu, ir patyčių aukomis, ir jaunaisiais išradėjais bei atradėjais. Viskas priklauso nuo Z kartos auklėjimo, ugdymo, gebėjimo ir noro juos suprasti“, – teigia p. Blandė.

Jos nuomone, svarbiausia – motyvacija priimti kitoje aplinkoje augantį vaiką. Ir priešingai, noras, kad vaikas elgtųsi taip, kaip elgėmės mes, supratimas, kad auklėti reikia taip, kaip buvome auklėjami mes, lemia tik kartų konfliktą.

„Dabartinių jaunų žmonių aplinka yra kitokia. Ji greitesnė, pasirinkimo kur kas daugiau. Kai vaikas ateina į tokį pasaulį, svarbu jį suprasti, klausytis ir, žinoma, padėti jam nubrėžiant ribas ir taisykles. Auklėti reikia rimtai, bet kartu pagarbiai ir švelniai, su meile. Ir tada nesvarbu, ar būsi Z kartos vaiko tėvas, ar senelis, – su juo rasi ryšį“, – įsitikinusi psichologė.

Tačiau suprasti Z kartą ne taip paprasta, ypač jei tai – ne artimiausia ir meile spinduliuojanti aplinka, o mokykla, universitetas, kolektyvas.

Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro prieš dvejus metus atlikta 1.482 Lietuvos pradinių klasių ir dalykų mokytojų apklausa atskleidė, kad didžioji pedagogų dalis savo mokinių – Z kartos vaikų – nemėgsta. 58,4 % atsakymų apie jaunąją besimokančiųjų kartą buvo neigiami. „Ištižėlių karta; savanaudžiai; drą­sūs iki įžū­lumo; nori greito rezultato ir minimalaus darbo; pasyvūs tinginukai, sukišę nosis į išmaniuosius įrenginius; nekultū­ringi, nejaučia atsakomybės ir pareigos; reikalauja sau begalinio dėmesio; apsnūdę, nuolatos pavargę; gyvena tik šia diena, jokios perspektyvos; siaubinga karta“, – tai nedidelė dalis apibūdinimų, rodančių, kad kartų konfliktas stipriai juntamas jau mokykloje.

Psichologų teigimu, tai gali būti ne vien mokytojų nenoras priimti kitokius žmones, bet ir išties ne pačios geriausios Z vaikų savybės, kurios gali išryškėti dėl auklėjimo spragų.

Pagarba už pagarbą

Ponia Blandė atkreipia dėmesį, kad Z kartos vaikų tėvai neretai klaidingai mano, esą ypatingosioms jų atžaloms reikia labai daug laisvės. Tačiau tokie vaikai neišmoksta elgesio ribų, nepažįsta netinkamo elgesio pasekmių. „Kai žinau, kad man visiškai viskas leidžiama, toks viską sau leidžiantis būsiu ir patekęs į bet kurią kitą aplinką – mokyklą, universitetą, darbą“, – kalba p. Blandė.

Tad kokios yra pagrindinės Z vaikų auklėjimo taisyklės?

Pirmoji – kareiviški metodai nebetinka. Ankstesnės kartos dažnai buvo auklėjamos komanduojant, nurodant, liepiant. Joms buvo natūralu gerbti už save vyresnį, statusu ar pareigomis viršesnį žmogų. O štai dabartinė karta gerbia tuos, kurie gerbia juos.

„Jei noriu, kad mane gerbtų kaip mamą, bet pati komanduoju, nurodinėju ir nesiklausau, pagarbos iš Z vaiko tikėtis bus sudėtinga“, – aiškina p. Blandė.

Taigi Z kartos atstovai nepakenčia komandų, įsakmaus tono ir griežtų taisyklių, tačiau labai vertina susitarimus, suaugusiųjų bendravimą su jais kaip lygūs su lygiais.

„Taisyklės namuose yra labai svarbu. Pavyzdžiui, susitarimas, kada grįžtama namo, kiek laiko skiriama namų darbams, kiek laiko savo malonumui leidžiama prie televizoriaus ar kompiuterio. Tačiau tam, kad vaikas šias taisykles gerbtų, būtina viena sąlyga, apie kurią dažnas nepagalvojame, – taisyklė, taip pat sankcijos už jos sulaužymą turi galioti visiems šeimos nariams. Jei tėtis pusdienį praleidžia prie kompiuterio, o vaiką nuo jo veja po valandos, nereikia tikėtis, kad Z kartos vaikas su tuo nuolankiai ir pagarbiai sutiks“, – pataria psichologė.

Patirčių maratonininkai

Vis dėlto vien meilės, pagarbos ir motyvacijos suprasti jaunąją kartą nepakanka. Ypač kalbant apie mažuosius „zetukus“, kurie mielai įlįstų į kompiuterius, planšetes ir atsiribotų nuo išorinio pasaulio. Jiems reikia veiklos. Ir bent iš pradžių tuo teks pasirūpinti tėvams. Bloga žinia – Z kartos vaikai, mūsų – vyresniųjų akimis, yra hiperaktyvūs. Kaip rašo portalas „Business Insider“, Z karta – tarsi X karta, vartojanti steroidus. O kadangi ir X atstovai vaikystėje nenustygdavo vietoje, norint tinkamai gyvenimui parengti savo Z vaikus nuobodžiauti neteks.

„Būdama penkiolikos, mano mama buvo pirmą kartą pavėžinta arklio traukiamu vežimu. Aš pati penkiolikos pirmą kartą įsėdau į automobilį. O anūkė būdama vos trejų jau yra skridusi lėktuvu, parasparniu, plaukusi garlaiviu ir gali papasakoti, kaip atrodo mėnulis per teleskopą“, – apie Z kartos anūkę kalba močiutė vilnietė Viktorija Balsienė. Jai atrodo, kad mažoji anūkė – ypatingas vaikas, itin imlus naujovėms, nepaprastai gabus, greičiausiai – net talentingas.

Tačiau ši trimetė – tokia pati mergaitė kaip daugelis kitų bendraamžių Vakarų pasaulyje.

Dažnas raidžių dar nepažįstantis Z kartos mažylis jau moka parsisiųsti žaidimų programėlę iš interneto, spalvas įvardyti ne tik lietuviškai, bet ir angliškai.

Lietuvos baleto, dailiojo čiuožimo, meninės gimnastikos mokyklos neseniai irgi pradėjo siūlyti pamokas trimečiams, nors prieš 20 m. buvo manoma, kad tokių užsiėmimų neverta pradėti anksčiau nei šešerių septynerių.

Kai kurių tėvų nuomone, šių dienų mažylis turėtų gyventi pagal švedišką taisyklę – lankyti tiek būrelių, kiek jam metų.

Svarbu nepersistengti

Prieš savaitę Vilniuje, o šį savaitgalį Kaune vykstančios būrelių ir užimtumo mugės „Z vaikai“ organizatorė Meda Kišonė mano, kad švediškoji taisyklė vienam vaikui gali būti pernelyg didelis iššūkis, o kitam – dar ne riba.

„Mes su dukra būrelių klausimu buvome aktyvios nuo pat jos gimimo – dukrytė lankė kelis būrelius, o seneliai net klausdavo, kada būtų galima pamatyti anūkę, nes ji nuolat buvo užsiėmusi“, – pasakoja renginių organizatorė ir priduria, kad ramesnį, uždaresnį vaiką toks didelis aktyvumas ir užimtumas gali pernelyg varginti.

Vis dėlto būti visai neužsiėmusiam – taip pat blogai.

Tomas Rakovas, psichologas, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro direktoriaus pavaduotojas ugdymui, atkreipia dėmesį, kad Z vaikams būtina ugdyti bendravimo, bendradarbiavimo, emocijų valdymo gebėjimus ir tam svarbu būti socialinėje, o ne virtualioje tikrovėje, dalyvauti visuomeninėje veikloje. „Z vaikams, kuriems naudotis technologijomis dažnai yra tas pats, kas ankstesnėms kartoms – liniuotė ar pieštukas, svarbu socialiniai ir emociniai įgūdžiai. Vyresniems žmonėms svarbu išmokti naudotis technologijomis, kad siektų savo tikslų, o vaikams, kuriems technologijomis naudotis yra visiškai natūralu, labai svarbu išmokti socialinių įgūdžių, bendravimo, savireguliavimo“, – aiškina psichologas.

nuotrauka::1

Kita vertus, p. Rakovas nelinkęs supriešinti technologijų ir socialumo. „Yra nemažai su technologijomis susijusių vaikams skirtų veiklų. Pavyzdžiui, „Robotikos akademija“ ir kitos panašios organizacijos. Jos skatina mokytis įvairių socialinių įgūdžių, moko kurti, siekti, bendradarbiauti“, – teigia p. Rakovas.

Ponia Kišonė atkreipia dėmesį, kad dar viena silpnoji Z vaikų savybė – jie dažnai nesugeba dirbti komandoje, nes tai individualistai. Todėl būreliai, kur reikia bendrų sprendimų ar veiklos, lavina šią savybę.

Be to, pašnekovės teigimu, reguliariai lankant būrelius galima „ištaisyti“ dar vieną Z kartos savybę – paviršutiniškumą.

„Z kartai būdingas nenuoseklumas, todėl tėvams siūlyčiau su vaiku tartis, kiek laiko jis būtinai lankys norimą būrelį. Pavyzdžiui, galima susitarti, kad vaikas vieną ar kitą veiklą lankys porą mėnesių ar pusmetį ir tik tada galės spręsti, ar toliau nori tai daryti“, – pataria ponia Meda ir vis dėlto ragina neversti vaiko lankyti užsiėmimų, kurie jam neteikia džiaugsmo ar kuriuose neatsiskleidžia jo gabumai.

Lankomų būrelių skaičius irgi negali būti begalinis. Daugelis papildomų veiklų kainuoja, kita vertus, tėvai neturėtų tapti savo vaikų „taksistais“, metančiais darbus, kad ištisas dienas plūktųsi spūstyse juos vežiodami iš vieno užsiėmimo į kitą. „Klausimas, ar tėvai nepersistengia, dažnai skamba. Bet vieno atsakymo į jį nėra.

Svarbu, kad vaiko darbotvarkė netaptų per didele našta visai šeimai, kad tai neatimtų brangaus laiko, kuris galėtų būti skirtas bendrauti“, – įsitikinęs psichologas.

Jo nuomone, vaikas turi pratintis, mokytis pasirinkti. Tad pora, daugiausia trys užsiėmimai per savaitę – pats tas, kad nepervargtų nei vaikas, nei tėvai.

Na, o jei vaikui tiek užsiėmimų nepakanka, puiki išeitis – užsiėmimai ir būreliai darželyje ar mokykloje.

Lavinimo kaina

Tokį modelį ketverių metų sūnui lavinti pasirinko vilniečių verslininkų Kristinos ir Arūno Kreivių šeima. Mažasis Martynas visą dieną praleidžia privačiame darželyje, kuriame greta specialios edukacinės darželio programos už papildomą kainą taip pat lanko futbolo ir keramikos užsiėmimus.

nuotrauka::2

„Jaučiuosi visiškai rami, nes žinau, kad vaikas šiame darželyje gauna labai daug informacijos, ugdomi jo emociniai, intelektualiniai, fiziniai gebėjimai. Tad daugiau papildomų veiklų nė nereikia – kartais iš darželio grįžęs sūnus mus maloniai nustebina naujai įgytomis žiniomis, todėl mums nekyla abejonių, kad darželyje jis visapusiškai lavinamas“, – kalba keturmečio mama p. Kristina, kurios šeima tokiam vaiko ugdymui per mėnesį išleidžia apie 440 Eur.

Rengti Z kartą ateičiai įmanoma ir pigiau.

Ponas Rakovas ragina nenumoti ranka į įvairias veiklas siūlančias nevyriausybines organizacijas. Pavyzdžiui, puikių savybių ir gebėjimų galima semtis skautų, šaulių, ateitininkų, įvairiose labdaros organizacijose, pavyzdžiui, jaunųjų maltiečių. „Tokia veikla kainuoja nedaug arba visai nekainuoja, o jos vertė asmenybei – didžiulė“, – neabejoja psichologas ir primena, kad galimybių tobulėti dažnai siūlo ir privačios verslo kompanijos, ypač – veikiančios technologijų srityje.

Svarbu ir tai, kad Z karta nuo mažiausių dienų neimtų galvoti, jog viskas tik perkama ir parduodama. Juo labiau kad šiai kartai būdingas savitas požiūris į pinigus ir vartojimą.

Z karta ir pinigai

Ponia Blandė neabejoja, kad vaiką skatinti pinigais kai kuriais atvejais yra naudinga. Svarbiausia, kad nebūtų mokama už kasdienius, kitiems šeimos nariams įprastus darbus. „Reikėtų pasiūlyti vaikui užsidirbti atliekant papildomą užduotį. Dar svarbiau, kad už ją būtų adekvačiai mokama. Nes jei už pusvalandį visiškai nesudėtingo darbo vaikas gaus 10 Eur, jis gali imti manyti, kad pinigais lyja“, – pataria psichologė p. Blandė. Jos nuomone, vaikas turėtų suprasti, kad reikia nemažai nuveikti, jog galėtum susitaupyti tam tikrą sumą pinigų.

Ypač tai svarbu žinant Z kartos silpnybę išlaidauti.

Antai JAV kompanijos jau dabar savo verslą orientuoja į Z kartos poreikius – juk Z jaunimas per metus prie JAV ekonomikos prisideda 44 mlrd. USD.

Taip, tai bene aktyviausia vartotojų grupė, kurios vartotojiškumas glumina jų tėvus, bet džiugina gamintojus. Be to, verslininkų džiaugsmui, Z kartos žmonėms kur kas mažiau nei Y kartai rūpi kaina. Pavyzdžiui, JAV vartotojų apklausa parodė, kad tik 59 proc. Z kartos jaunimo netingėtų išsispausdinti nuolaidų kupono internete ir prekę ar paslaugą įsigyti pigiau – visi kiti mokėtų visą kainą ir negaištų laiko taupydami. Y kartos atstovai į tą patį klausimą atsakė visiškai kitaip – beveik visi pirktų su kuponu.

„Huffington post“ atskleidžia ir daugiau Z kartos savybių, prie kurių teks priprasti šiandienos verslui. Pavyzdžiui, jie kur kas kritiškiau nei jų tėvai vertina reklamą. Be to, iš kompanijos, prekių ženklo ar pardavėjo jie tikisi kur kas daugiau, o svarbiausia – reikalauja lojalumo sau. „Z kartos žmonės tikisi lojalumo ir didžiulių pastangų, kad būtų patenkinti jų poreikiai. Jei kas nors neveikia taip greitai, kaip jie tikisi, vadinasi, tai gedimas ir savotiška išdavystė. Ir keičia gamintoją“, – teigia Marcie Merriman, korporacijos „Ernst & Young“ plėtros vadovė, ir atkreipia dėmesį į dar vieną svarbią tendenciją: Z karta, priešingai nei Y, nebenori pirkti internetu. Tai griauna ankstesnę X kartai tinkančią įmonių strategiją, nes buvo tikimasi, kad technologijose paskendusi Z karta į realias parduotuves ilgainiui visai neis. Tiesa pasirodė esanti kitokia. JAV psichologai net aiškina, esą pirkimo procesas jaunuoliams padeda spręsti psichologines problemas. Be to, vis dažniau jie tai daro ne pavieniui, o su draugais. „Būrys draugų drabužių parduotuvėje – įprastas vaizdas bet kuriame JAV ar Europos didmiesčio prekybos centre. Jie tariasi, renkasi ir perka. Toks užsiėmimas jiems yra ne būdas papildyti garderobą, o pakelti nuotaiką“, – šių dienų jaunuolių pirkimo įpročiai komentuojami portale „Psychology Today“.

Apibendrinant Z kartą galima vertinti įvairiai – nuo nerūpestingų vartotojų iki genialių išradėjų ar pasipūtusių individualistų, tačiau turėtume prisiminti, kad šie žmonės įkūnija sustiprintas gerąsias ir blogąsias mūsų savybes. O norėdami, kad Z kartos valdomas pasaulis kada nors būtų jaukus ir mums, turime investuoti ne tik į juos, bet ir į geresnius save.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vertėjams paskirtos Šv. Jeronimo premijos

Vertėjų globėjo šv. Jeronimo premijos šiemet skirtos vertėjoms Eugenijai Ulčinaitei ir Dacei Maierei.

Laisvalaikis
11:01
Lukiškių aikštę toliau valdys Vilniaus savivaldybė 2

Lukiškių aikštė lieka Vilniaus miesto savivaldybės globoje. Savivaldybės pateikti pasiūlymai, kaip...

Laisvalaikis
2020.09.28
Prancūzmetis Klaipėdos krašte: egzotiškas istorijos epizodas Premium

Vadinamasis prancūzmetis Klaipėdos krašte nėra toks plačiai žinomas mūsų istorijos epizodas, kaip, tarkime,...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pandemija kerpa sparnus: milijardierius R. Perelmanas išsiparduoda Premium 1

JAV milijardierius Ronaldas Perelmanas, bankininkas, investuotojas, gelbėdamas savo kompanijas, yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: A. Venskus – diplomatas, išradėjas, pramonininkas Premium

Pirmasis Lietuvos ambasadorius prie NATO ir ES Adolfas Venskus (1924–2007) kaip nė vienas kitas Prancūzijoje...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pasaulio aukso atsargos senka: kiek jo dar liko Premium

Auksas paklausus kaip investicija, jis laikomas statuso simboliu, galiausiai – šis taurusis metalas yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: iš diplomato P. Klimo prisiminimų Premium

Teisininkas, istorikas, politikas, Vasario 16-osios akto signataras Petras Klimas (1892–1969) 1925-aisiais...

Laisvalaikis
2020.09.26
„Netflix“ įkūrėjas R. Hastingsas: tokio augimo dar neregėjome Premium 2

Reedas Hastingsas. Milijardierius, „Netflix“ įkūrėjas, filantropas. Žmogus, kuris sunaikino „Blockbuster“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.26
Genocido centras iš interneto išima KGB bylų registracijos žurnalą  1

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) paskelbė, jog iš interneto svetainės...

Laisvalaikis
2020.09.24
Lukiškių aikštės perdavimą vadina ir būtinąja gintimi, ir R. Karbauskio erotine fantazija

Lukiškių aikštės Vilniuje perdavimas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui yra būtinoji...

Laisvalaikis
2020.09.24
Po 40-ies metų už savo „niekingą poelgį“ atsiprašė J. Lennono žudikas

Markas Chapmanas, vyras, 1980 m. gruodžio 8 d. nušovęs britų dainininką Johną Lennoną, atsiprašė jo našlės...

Laisvalaikis
2020.09.23
Nobelio premijų teikimo ceremoniją pakeis televizinis renginys

Pirmą kartą nuo 1944 metų dėl COVID-19 pandemijos atšauktą tradicinę Nobelio premijų teikimo ceremoniją...

Laisvalaikis
2020.09.22
Šešiems kūrėjams – aukščiausi Kultūros ministerijos apdovanojimai

Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems kūrėjams įteikti aukščiausi Kultūros ministerijos skiriami...

Laisvalaikis
2020.09.22
Atstovauti Lietuvai 2022-ųjų Venecijos bienalėje pretenduoja keturi projektai

Lietuvos kultūros taryba, baigusi paraiškų atstovauti Lietuvai 59-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje...

Laisvalaikis
2020.09.21
Įpročiai, kurie didina kasdienį nuovargį Premium 1

Miego trūkumą ir stresą dažniausiai kaltiname dėl prastos savijautos. Bet anot sveikatos priežiūros...

Laisvalaikis
2020.09.20
VU kviečia į diskusiją apie įvykius Baltarusijoje 2

Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su Vilniaus tarptautinio kino festivaliu „Kino pavasaris“,...

Laisvalaikis
2020.09.20
Rumunijoje atrastos 2017-aisias Londone pagrobtos itin vertingos knygos 3

Rumunijoje policija atrado apie 200 retų ir vertingų knygų, pavogtų per sudėtingą sandėlio apiplėšimą Londone...

Laisvalaikis
2020.09.19
Išrinkti geriausi pasaulio NT projektai

Pasaulinės nekilnojamojo turto (NT) parodos MIPIM metu apdovanoti geriausi projektai. Du prizai iškeliavo į...

Statyba ir NT
2020.09.19
Banksy prarado prekių ženklo teises į vieną iš savo garsiausių kūrinių

Jungtinės Karalystės (JK) gatvės menininkas Banksy pralaimėjo dvejus metus trukusią kovą su atvirukus...

Laisvalaikis
2020.09.18
Nacionaliniam dramos teatrui toliau vadovaus M. Budraitis

Konkursą eiti Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinio direktoriaus pareigas laimėjo Martynas...

Laisvalaikis
2020.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus