Pirmasis telefonas, kuris mums patiko: kur dabar yra „Nokia“?

Publikuota: 2017-08-20
„Nokia“ vadovai džiaugsmingai pozuoja su „Nokia Lumia 925“, kurios likimas buvo ne toks džiaugsmingas, 2013 m. LUKO MACGREGORO/(„REUTERS“) NUOTR.
„Nokia“ vadovai džiaugsmingai pozuoja su „Nokia Lumia 925“, kurios likimas buvo ne toks džiaugsmingas, 2013 m. LUKO MACGREGORO/(„REUTERS“) NUOTR.
 

Suomių gigantė „Nokia“, visų mėgtų mobiliųjų telefonų gamintoja, užmigo grožio miegelio ir praleido išmaniųjų telefonų revoliuciją. Menka bėda – ji grįžta pailsėjusi ir nusiteikusi tapti varomąja jėga 5G ryšio technologijos – savavaldžių automobilių ir telemedicinos – rinkoje, praneša „Bloomberg“.

Tiems, kurie „Nokios“ prekės ženklą nostalgiškai sieja su mobiliaisiais telefonais, gal net sunku patikėti, kad bendrovė vis dar versle. 14 metų pasaulyje viešpatavusi kaip didžiausia telefonų gamintoja ir laikyta Suomijos ekonomikos varikliu, ilgainiui „Nokia“ patyrė nuosmukį.

Tačiau nepasidavė ir pasuko kitu keliu – ji nebekuria produktų „paprastiems“ vartotojams: puikiai atpažįstamas logotipas dabar dažniau puikuojasi ant tinklo procesorių, maršrutizatorių, radijo stočių ir kitų mums įprastai nematomų ryšio infrastruktūros dalių. Maža to – bendrovė aktyviai rengiasi 5G interneto ryšio lenktynėms.

Kaip Feniksas iš pelenų

2012-aisiais bendrovė prarado 4 mlrd. USD, o 2013-aisiais pardavė telefonų verslą, kuriame dirbo 32.000 žmonių, amerikiečių technologijų kompanijai „Microsoft“.

„Akivaizdu, kad „Nokia“ neturi pakankamai išteklių investuoti į mobiliųjų telefonų ir išmaniųjų įrenginių tobulinimą“, – tuomet sakė Risto Siilasmaa, kompanijos valdybos narys.

„Nokia“ susitraukė, tačiau vis tiek išliko rinkos milžinė. 2016 m. ji pardavė produktų už 26,1 mlrd. USD. Dabar ji – visiškai kitokia kompanija nei tuomet, kai prekiavo paprastais ir patvariais telefonais, vertina „Bloomberg“.

Keli artimiausi metai bendrovei bus itin svarbūs, nes industrija pasirengusi į pasaulį išleisti 5G interneto ryšio technologiją, pajėgsiančią perkelti daugiau duomenų per trumpesnį laiką. Ši technologija, kurią plėtoja „Nokia“ ir jos konkurentai, leis greičiau rastis savavaldžiams automobiliams, vystyti telemediciną, sukurs daugiau automatizuotų darbo vietų.

„Norime būti kompanija, kuri padeda kitoms didelėms įmonėms skaitmenizuoti savo veiklą“, – sako Rajeevas Suri, „Nokios“ vykdomasis direktorius. Nuo tada, kai jo vadovaujama bendrovė ėmėsi gaminti telefonus, jokia kita sritis jai neatnešė tiek daug pajamų. Tikimasi, kad 5G interneto ryšys pratęs telefonų sėkmę. Jei nepavyks, įmonei šįkart bus sunkiau atsitiesti.

Senesnė už Suomiją

Skaičiuojama, kad komunikacijos technologijų rinkos centre „Nokia“ sukasi apie 150 metų. Tai būtų tiesa, jeigu pripažintume, kad kompanijos pirmasis produktas – medienos masė – irgi yra komunikacijos technologija.

Kompanijos popieriaus fabrikas, kuriame buvo apdorojama mediena, pastatytas 1865 m. šalia Tamperės miesto, tuo metu priklaususio Rusijos imperijai. Suomija nepriklausomybę paskelbė 1917-aisiais, tačiau šios šiaurės šalies ekonomika buvo kuriama žvilgčiojant į Rusijos modelį. Antrojo pasaulinio karo metais Suomija kartu su nacistine Vokietija kariavo prieš Sovietų Sąjungą, o karui pasibaigus kartu mokėjo karo reparaciją Stalino valdomai imperijai. Suomiai ligi šiol nevengia priminti, kad tik jie atidavė karo žalai atlyginti numatytą visą sumą – 300.000 USD (1938 m. valiutos verte).

Stalinas reikalavo traukinių ir sunkvežimių, o tai skatino Suomiją iš agrarinės ekonomikos tapti industrine. „Nokia“ buvo šios metamorfozės centre. XX a. pradžioje įmonė ėmė generuoti elektrą, tiesti jos tinklus, telefonų kabelius, gaminti gumines padangas ir batus. Antroje amžiaus pusėje sukūrė įmonių konglomeratą ir gamino viską, pradedant televizoriais ir baigiant dujokaukėmis. 7-ajame dešimtmetyje policiją ir karines pajėgas aprūpino radijo stotelėmis.

Pradžių pradžia telefonų rinkoje galima laikyti telefoną, pritaikytą naudotis automobilyje. Nuo tada vis daugiau buvo investuojama į mobiliuosius įrenginius, pasakoja „Bloomberg“.

„Nokios“ fenomenas šioje nišoje gali būti siejamas su šiaurės mobiliųjų telefonų (angl. Nordic Mobile Telephone (NMT)) sistema. Šiaurės šalių ryšių reguliavimo vyriausybinės agentūros, bendradarbiaudamos tarpusavyje, siekė sukurti bendrą ryšio platformą, kuri leistų nepamesti signalo esant kaimynų kraštuose. Tai analoginė, ne skaitmeninė sistema, bet ji buvo pajėgi nustatyti ryšio paslaugų vartotojų buvimo vietą ir perjungti juos iš vienos ryšio stoties į kitą. Kiekviena tokio tipo technologija, prasidedanti „G“ raide, tarp jų ir 5G, yra NMT palikuonė.

Rinkoje iš pradžių dominavo „Motorolos“ telefonų gamintojai, bet 1999 m. juos aplenkė „Nokia“, perėjusi prie skaitmeninės sistemos ir palikusi konkurentus įsitvėrusius analoginės.

„Nokiai“ visada tekdavo ekstremaliai rizikuoti. Kai XX a. pabaigoje visas jėgas ji nukreipė į mobiliųjų telefonų gamybą, daug kam ši mintis atrodė beprotiška – juk „Nokia“ iki tol gamino kabelius. Kai ta pati bendrovė analoginę sistemą iškeitė į skaitmeninę, daug kam šis ėjimas pasirodė per daug agresyvus“, – prisimena Tero Kuittinen, Suomijos investavimo į mobiliąsias programėles įmonės „Kuuhubb“ įkūrėjas ir vyriausiasis strategas.

Kas „Nokia“, tas Suomijos

Sunku perdėti vertinant, kokia svarbi Suomijos ekonomikai buvo „Nokia“. Kompanijos sėkmė padėjo šaliai išbristi iš duobės, atsivėrusios žlugus Sovietų Sąjungai – didžiausiai Suomijos prekybos partnerei. Remiantis ETLA, Suomijos ekonomikos, politikos mokslų tyrimų instituto, duomenimis, 2000 m. „Nokios“ pelnas sudarė trečdalį šalies BVP. Įmonės ir jų tiekėjų mokesčiai valstybei sustiprino Suomijos socialinį politikos modelį ir geriausiai pasaulyje vertinamą švietimo sistemą. Pasak Jario Gustafssono, Suomijos ekonomikos ir darbo ministerijos nuolatinio sekretoriaus, tuo metu šalis leido daugiau pinigų nei bet kuri kita valstybė.

Tačiau „Nokia“, buvusi greita įžvelgti skaitmeninių tinklų privalumus, per lėtai sureagavo į išmaniųjų telefonų bangą. Brangiai kainuojantys „iPhone“ kompaniją privertė rinktis, ar siūlyti pigesnę produktų versiją, ar iš viso nebedalyvauti šioje rinkoje. Net Suomijoje vartotojai ėmė piktintis „Nokia“, kad kone su plaktuku reikia trankyti per telefono ekraną, kad šis veiktų. Palyginti su elegantiškuoju „iPhone“, „Nokia“ vartotojams pasirodė nepatogi, meniu – per įmantrus.

Amerikiečių „Apple“, Pie­tų Korėjos „Samsung Elec­tronics“ ir „LG Electronics“ aplenkė „Nokią“ ir paliko ją nuošalyje.

„Nokios“ problemos tapo Suomijos problemomis. Kom­panijos ir jos tiekėjų nuosmukis pertraukė šalies ekonomikos tęstinumą, kuris ir taip ėmė trūkinėti dėl aukštų darbo jėgos kainų ir valstybės išlaidų viešosioms reikmėms. Būdama euro zonos nare, Suomija negalėjo devalvuoti valiutos ir tokiu būdu paskatinti žmones leisti savo pinigus. Šalis pradėjo stagnuoti, ir tik dabar po truputį atsitiesia, teigia „Bloomberg“.

„Padėtis buvo sudėtinga visomis prasmėmis“, – 2012-aisiais pripažino p. Siilasmaa, kai buvo paskirtas „Nokios“ valdybos pirmininku.

Jis įkūrė kibernetinės saugos kompaniją „F-Secure Corporation“, o į „Nokią“ atėjo tuomet, kai šios pardavimai drastiškai smuko: per metus – 26%.

„Mūsų darbuotojus demotyvavo mus supančios neigiamos žinios. Žiniasklaida svarstė ne apie tai, ar bankruotuosime, o tiesiog kada“, – prisimena p. Siilasmaa, padėjęs parduoti „Nokios“ telefonų verslą „Microsoft“ kompanijai, kuri jau tuomet kūrė operacines sistemas „Nokios“ telefonams.

Susitarimas buvo trauma Suomijai. Žinoma, tai buvo bandymas išspausti geriausia iš blogiausio ir priversti kompaniją koncentruotis tik į įrangos pardavimus ir interneto ryšio tiekimą. Ponas Suri bandė kurti bendrą kompaniją su technologijų gamintojais „Siemens“, tačiau 2013-aisiais pardavė turėtą kompanijos dalį. „Nupirko visą mūsų mobiliųjų įrenginių verslą ir tai tapo naujosios „Nokios“ pagrindu“, – sako p. Suri. „Nokią“ praėjusiais metais nusipirko prancūzų kompaniją „Alcatel-Lucent“.

Visų galų meistrė

Negalėtum pasakyti, kad telefonai „Nokia“ išvis išnyko. Pernai „Microsoft“, ne ką geriau tvarkiusis su „Nokios“ verslu, pardavė jį kinų gamintojams „Foxconn Technology Group“. Bendradarbiaudami su suomių kompanija „HMD Global Oy“, „Foxconn“ į rinką išleido naujų „Nokios“ mobiliųjų įrenginių, kuriems pritaikyta „Android OS“ sistema.

Didžiąją dalį pajamų „No­kia“ šiuo metu gauna aprūpindama interneto ryšio bendroves „Verizon“, „AT&T“, „T-Mobile“, „Korea Telecom“ ir „Deutsche Telekom“ reikiama įranga: siųstuvais, jungikliais, serveriais, antenomis ir programomis, leidžiančiomis šiai įrangai veikti, ir kartu teikdama darbo su parduodamais įrenginiais paslaugas.

Problemos, kurias „Nokia“ turi išspręsti, siekdama sukurti nuolat didėjančią ir konkurencingą informacijos technologijų paklausą, yra kompleksinės. Kaip ir konkurentės – Švedijos bendrovė „Ericsson“ ir Kinijos „Huawei Technologies“, „Nokia“ patobulino siųstuvų sudėtingą programinę įrangą, kuria siekiama surinkti kuo daugiau informacijos duomenų iš individualių vartotojų.

Be 5G lenktynių, „Nokia“ dar vis siekia sėkmės prekiaudama elektronikos gaminiais. Praėjusiais metais bendrovė nusipirko prancūzų kompaniją „Withings“, kuriančią termometrus, sportininkų mėgstamus kultūrizmo įrenginius, kūdikių kontrolės prietaisus, – visa tai nuo šiol priklauso „Nokios“ prekės ženklui. Kompanija taip pat ėmė prekiauti 40.000 USD kainuojančiomis virtualios realybės „Ozo“ kameromis.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Įdomūs laikai Venecijos bienalėje: tikros ir alternatyvios tiesos Premium

Įdomiausia Venecijos bienalės naujiena mums buvo Lietuvos paviljono laimėjimas. Mane jis nudžiugino dar ir...

14:58
G. Nausėda sukilimo vadų laidotuvėse: bendra praeitis įkvepia siekti glaudžių santykių

Bendra lietuvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių ir kitų su cariniu Rusijos režimu XIX a. kovojusių tautų...

14:35
Vartotojai – už influencerių reklamos žymėjimą

Dauguma vartotojų norėtų, kad nuomonės formuotojai socialiniuose tinkluose savo žinutėse nurodytų, kad jo...

Rinkodara
14:00
Susisiekimo ministerija sieks stabdyti tik Kauno ir Klaipėdos paštų pardavimą 1

Susisiekimo ministerija sieks stabdyti Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pastatų pardavimą, Vilniaus pašto...

12:55
Logistikos įmonės savininkė Žana Kel: turiu gauti tai, ko noriu Premium

Pervežimų verslą Žana Kel, sertifikuota finansų ekspertė, prieš gerą dešimtmetį pradėjo su keturiais...

Laisvalaikis
11:11
1863–1864 m. sukilimas: kuo jis mums svarbus Premium

Lapkričio 22-ąją Vilniuje vyksta 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių valstybinių laidotuvių ceremonija.

Laisvalaikis
09:32
Du Fridos Kahlo darbai parduoti už 9 mln. USD

Meksikiečių dailininkės Fridos Kahlo paveikslas „Baltai vilkinčios moters portretas“ Niujorke vykusiame...

Laisvalaikis
2019.11.21
Į UNESCO minimų sukakčių sąrašą įtrauktos dviejų vilniečių pavardės

Į UNESCO Generalinės konferencijos paskelbtą 2020–2021 m. UNESCO minimų sukakčių sąrašą pateko ir dvi,...

Laisvalaikis
2019.11.20
Ciklas režisieriui E. Nekrošiui atminti: tada ir dabar

Lapkričio 21–30 d. Vilniuje vyksta renginių ciklas režisieriui Eimuntui Nekrošiui (1952–2018) atminti. Vieno...

Laisvalaikis
2019.11.20
A. Verseckas: paramos projektų klaidos Lietuvoje – vis tos pačios Premium

Ne taip sėkmingai startavusi socialinė kampanija „Vienos kėdės istorija“ transformuojasi ir trūkstamą sumą...

Rinkodara
2019.11.20
Paskutinis penkmetis – virsmo metai pramogų versle: viską gauti nori iš vienų rankų Verslo tribūna

Prieš 15-a metų visos Lietuvos dėmesį prikaustė svarbus įvykis – po 13 mėnesių trukusių statybų buvo...

Vadyba
2019.11.19
B. Gatesas susigrąžino turtingiausio pasaulio žmogaus vardą

Milijardierius, filantropas, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas po dvejų metų atgavo turtingiausio pasaulio...

Laisvalaikis
2019.11.18
Iliustruotoji istorija: kaip Wellingtonas pergudravo Napoleoną

Daugiau nei po dvidešimties metų, praleistų fronte, pirmasis Velingtono hercogas, karys ir politikas...

Kruvinoji automobilizmo istorijos pusė

Pirmą kartą užvedę automobilį, amerikiečiai laikė jį neįprastu stebuklu. Naujoji transporto priemonė suteikė...

Laisvalaikis
2019.11.17
Turto bankas rengs kūrybines dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo teritorijai 1

Valstybės valdomas Turto bankas kitąmet ketina surengti kūrybos dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo...

Statyba ir NT
2019.11.17
Neringa švenčia gimtadienį ir atidaro atnaujintą prieplauką

Lapkričio 15–17 d. Neringa švenčia savo 58-ąjį gimtadienį. Bene laukiamiausias šventinio savaitgalio įvykis –...

Laisvalaikis
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 3

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
Nuomonė: gydant vėžį žolelių papildai labiau kenkia nei padeda

Sergantieji vėžiu savo gydytojui turėtų pranešti apie visus vartojamus medikamentus ir natūralius papildus,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Veneciją užliejo didžiausias potvynis

Lapkričio 12-osios vakarą Venecijoje vanduo pakilo aukščiausiai per pastaruosius 50 metų – beveik du metrus.

Laisvalaikis
2019.11.13
Kinijoje išleista solidi lietuvių poezijos rinktinė

Kinijos leidykla „Guangdong Flower City Publishing House“ išleido šiuolaikinės Lietuvos poezijos antologiją,...

Laisvalaikis
2019.11.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau