Prekių ženklas „Anna Wintour“

Publikuota: 2017-08-13
 

Ilgametės vyriausiosios amerikiečių mados žurnalo „Vogue“ redaktorės Annos Wintour (g. 1949) vardą žino ir tie, kuriems mados naujienos nėra pirmos būtinybės „prekė“. Sakoma, kad toji moteris tokia galinga, jog be jos pritarimo pasaulio mados pramonėje mažai kas vyksta. VŽ – skaitiniai apie didžiąją mados damą, parengti pagal užsienio spaudą.

Amerikietiškojo „Vogue“ redaktore Wintour dirba nuo 1988 m. Nuo 2013 m. – ir žurnalą leidžiančios kompanijos „Conde Naste“ meno direktore. Ji vadinama įtakingiausia moterimi mados pasaulyje, tačiau jos įtaka gerokai didesnė, nei vaizduojama kandžiose karikatūrose: smulkutė despotė su apvaliais „Chanel“ akiniais, valdanti mados pasaulį pasitelkdama nepriekaištingą skonį, terorą ir sarkazmą.

Jos jėga slypi painiame įtakingų draugų ir sąjungininkų tinkle, kurį Wintour mezga kelis dešimtmečius. Tas tinklas apima JAV, pradedant Holivudu, tada žemyn iki Vašingtono, ir nusidriekia už abiejų vandenynų, pasakojama „Wall Street Journal“ laisvalaikio priede „WSJ Magazine“.

Annos armija

Dizaineris Marcas Jacobsas sako, kad jos genialumas slypi gebėjime įžvalgiai pasirinkti žmones, visiškai nesvarbu, iš kokios srities – politikos, kino, sporto ar mados. Kita vertus, jos draugų ir kolegų būrys uždaras, o lojalumą Wintour būtų galima apibūdinti kaip ištikimybę šunų gaujoje.

„Aš esu serijinis žaidėjas, o Anna yra visada, gerai tai būtų ar blogai“, – sako Harvey‘us Weinsteinas, nepriklausomos JAV kino studijos „Weinstein Company“ vienas iš steigėjų ir bendrasavininkis, dirbantis su Wintour apie 20 metų.

„Kai man prastai sekdavosi, Anna surengdavo vakarėlį ir pasodindavo greta, pavyzdžiui, Bernard‘o Arnault. Taip radosi keletas verslo sutarčių“, – nesileisdamas į detales apie pažintį su Bernard‘u Arnault, prancūzų prabangos prekių magnatu, koncerno LVMH vadovu, pasakoja Weinsteinas. Jis neliko skolingas: prisidėjo rengiant Bruce Springsteeno ir Billy Joelio koncertą tuometiniam senatoriui Barackui Obamai prieš 2008 m. rinkimus paremti.

Australų režisierius Bazas Luhrmannas susipažino su Wintour, kai nusiuntė jai filmo „Moulin Rouge!“ dalį, kuri dar nebaigus kurti filmo buvo nutekinta ir aršiai kritikuota. Wintour, gelbėdama Luhrmanną, žurnalo viršelį papuošė Nicoles Kidman, vilkinčios suknele iš filmo, nuotrauka, ir surengė aukcioną, kuriame dalyvavo tokios įžymybės kaip Donaldas Trumpas ir Weinsteinas.

Nuo to laiko Luhrmannas su Wintour liko geri draugai, ir režisierius prisipažįsta, kad visada pasidalija su Anna savo kūrybos planais ir išklauso juos nuomonės.

Niujorko šansas

Annos armija suteikia jai gerokai didesnę, nei vien žurnalo redaktorės, galią, nekalbant apie stiprią įtaką ekonomikai. Per pastarąjį dešimtmetį nesyk tapdavo aišku, kokia iš tiesų stipri toji įtaka. Antai dar 2009 m. pradžioje, kai milijoninė Niujorko mados rinka ėmė rodyti nestabilumo požymius, Wintour miesto merui Michaelui Bloombergui pasiūlė surengti vienos nakties apsipirkimą pagal Paryžiaus „nuits blanches“ (baltosios naktys), kai mieste kiaurą naktį vyksta įvairiausi meno ir aukštosios mados renginiai, pavyzdį.

Bloombergas sutiko su sąlyga, kad į renginį bus įtraukti visi 5 Niujorko rajonai.

„Net toks žmogus kaip aš, kuris nesugeba priderinti kaklaraiščio prie marškinių, žino, kad mada Niujorkui atneša daug pinigų. O Anna nėra tas žmogus, kuriam galėtum pasakyti „ne“, – paaiškino tuomet miesto meras.

Iš pradžių idėja nesulaukė didelio palaikymo. Tuo metu Niujorką už gerklės sugriebusi laikė šalta naujosios dorybės ranka – taupumas, ir apsipirkinėjimas tapo nesuprantamas. Kai kelių parduotuvių savininkai atsisakė dalyvauti renginyje, Wintour skambino jiems sakydama: „Jūsų parduotuvėje pasirodys Sienna Miller, o jums atsiųsiu Justiną Timberlake‘ą!“

„Mados naktis“ buvo tarsi Užgavėnės gavėnios metu. Niujorko parduotuvėse apsilankė 50% daugiau žmonių nei įprastai. Nors vėliau pasigirdo nuomonių, kad jie veikiau žvalgėsi nei pirko, galutinis verdiktas buvo teigiamas, rašė agentūra „Bloomberg“.

„Gal ir neįmanoma tiksliai įvardinti skaičiaus, kuriuo prie ekonomikos prisideda Wintour, tačiau jis tikrai didelis“, – teigė Terry Lundgrenas, „Macy‘s Inc“ įmonės, kuriai priklauso „Macy‘s“ ir „Bloomingdale‘s“ prabangių parduotuvių tinklas, vadovas. Jis prisipažino iš pradžių ir pats dvejojęs, ar visa tai pavyks, bet „Macy‘s“ pelnas, kritęs 4–5%, po „Mados naktų“ pakilo. Tai buvo pirmasis prekybos pagyvėjimas tais metais.

Po sėkmingų pirmųjų „Mados naktų“ 2010-ųjų renginyje dalyvavo 1.000 Niujorko parduotuvių, o prie niujorkiečių prisijungė daugiau nei 100 kitų Amerikos miestų ir 16 pasaulio šalių, tarp jų – ir Lietuva. Pvz., Stambule per 3 val. buvo parduota drabužių už 2 mln. USD.

Savaime suprantama, kad „Mados naktys“ kaip išplito kaip virusas ir vyksta iki šiol.

Dulkes – iš muziejaus

2010 m. Wintour padidino statymus. Į Paryžių ji sukvietė 30 šalių leidėjus ir „Vogue“ redaktorius, norėdama aptarti tolesnius planus.

„Tai buvo pirmas kartas, kai kažkas subūrė visus į vieną vietą“, – prisimena Samuelis I. Newhouse‘as, leidybos kompanijos „Advance Publications“ (AP) bendrasavininkis ir vadovas. (Žurnalo „Forbes“ 2017-ųjų duomenimis, AP yra 44 pagal dydį privati JAV kompanija, be kitų, jai priklauso ir „Conde Nast“, kurios antrinė įmonė yra „Vogue“.)

„Tokiam žingsniui nereikėjo mano pagalbos – ji turi nepaprastą savybę primesti savo valią. Jei būčiau negalėjęs dalyvauti, ji tikriausiai viską būtų surengusi ir be manęs“, – S. I. Newhouse‘ą cituoja „WJS magazine“.

Dar vienas Wintour projektas – labdaros pokyliai Metropolitano muziejaus (MET) Kostiumo institute, į kuriuos susirenka daugybė įspūdingų Wintour draugų. Svečių sąraše – Paulas McCartney‘us, Jeffas Koonsas, Alicia Keys, Nicole Kidman, Cate Blanchett...

Kostiumo instituto rėmimo renginiai vyko nuo 1948 m. Moterys sumokėdavo po 50 USD, kad per vakarienę galėtų pasipuošti institute saugomomis suknelėmis. Kai 1995 m. Wintour perėmė vienos iš pokylio organizatorių pareigas, tai buvo lėtai augantis fondas, kasmet skirstęs apie 900.000 USD, gautus iš labdaros. Wintour sukvietė žymiausius žmones iš Holivudo, televizijos, interneto, politikos, meno pasaulio ir pavertė pokylį vienu prestižiškiausių Niujorko renginių.

Staliukų kainos labdaros pokylio metu – nuo 25.000 iki 250.000 USD. Muziejaus globėja paskelbta Wintour nuo savo vadovavimo labdaros pokyliui pradžios surinko gerokai per 100 mln. Už dalį jų 2012 m. buvo renovuotas Kostiumo institutas.

Ir velnias dėvi „Prada“

Daugelis žmonių manosi pažįstą Anną Wintour. Ji – visada tobulai atrodanti mados pasaulio šventoji superžvaigždė. Per daugelį metų jai buvo lipdomos įvairiausios pravardės, dažnai susijusios su žodžiu „šalta“. Ji nesistengia jų paneigti. 2009 m. sukurtame dokumentiniame filme „The September issue“ (Rugsėjo leidimas), Wintour be jokių emocijų visas publikos simpatijas leidžia pelnyti „Vogue“ kūrybos vadovei Grace Coddington.

Buvęs jos kolega pasakoja, kad „Anna niekada nežaidžia su žmonių jai priskiriamais lūkesčiais“. Priešingai, į savo reputaciją Wintour reaguoja su humoru. Į „Ir velnias dėvi „Prada“ peržiūrą (filmas buvo pastatytas pagal buvusios Wintour asistentės parašytą romaną) ji atėjo vilkėdama būtent „Prada“ mados namų drabužiais. Spaudos konferencijos metu Kinijoje paklausta, ar iš tiesų ji yra tokia kaip filme, be jokių emocijų atsakė: „Visiška tiesa, kad savo asistentus mušu, užrakinu spintelėse ir nemoku atlyginimo“.

„Ji turi savybę juoktis iš viso cirko, net kai į tai žiūri labai rimtai“, – teigia Luhrmannas. Pati Wintour sako paprasčiau: „Man labai rūpi šeima ir draugai, jie tai žino, tačiau darbas yra darbas.“

Domėtis mada Wintour pradėjo jaunystėje. 1967-aisiais septyniolikmetė Anna metė mokyklą ir įsijungė į Londono mados pasaulį. Nuo to laiko vadovavo įvairiems Didžiosios Britanijos madų žurnalams, tačiau jos taikiklyje visada buvo SVARBIAUSIOJO žurnalo vadovės postas. Istorija, kai 1982 m. Wintour ėjo į darbo pokalbį su tuometine „Vogue“ redaktore Grace Mirabella, yra tapusi legenda. Kai Mirabella paklausė, kokių pareigų, jeigu ją priimtų, norėtų Anna, ši nė nemirktelėjusi atsakė: „jūsiškių“. Mirabella į tai nekreipė dėmesio, bet per 6 m. Wintour sugebėjo užimti jos vietą. Anksčiau nei kiti Anna suvokė, kad madai lemta apimti įvairias kultūros sritis.

Kai 1991 m. ant gegužės „Vogue“ žurnalo viršelio pasirodė Kim Basinger, mados pasaulis dar gyveno kitomis nuotaikomis. Holivudo žvaigždės nebuvo laikomos nei mados etalonais, nei didžios išminties šaltiniais. Wintour tokį požiūrį pakeitė žurnalo viršelius puošdama vis kitomis įžymybėmis, taip lyg įspėdama Holivudą, jog metas susirūpinti savo garderobu. Winona Rider ir Sharon Stone 1993-aisiais, Julia Roberts – 1994 m., Demi Moore – 1995 m., 1998 m. – Sandra Bullock, Claire Danes, Renee Zellweger, Elisabeth Hurley ir net „Spice girls“. Tais pačiais metais – Oprah Winfrey ir Hillary Clinton, taip parodant, jog „Vogue“ užsimojo plačiai. Kartais nepasiseka: 2008 m. Annie Leibovitz fotografuotas viršelis su LeBronu Jamesu nebuvo labai „einamas“.

Be Annos – niekas

Per pastaruosius dešimtmečius mados industrija, vertinama 350 mlrd. USD, plačiai išsiliejo iš savo vagos ribų. Kita vertus, ji išlieka pakankamai kompaktiška, kad čia galėtų dominuoti vienas žmogus – Anna Wintour, teigia „WSJ Magazine“. Žurnale pasakojama, kaip prieš keletą metų visą Italiją ji privertė nerimauti pranešusi, jog kasmetinėje Milano mados savaitėje praleis tik keturias dienas. Buvo šaukiami skubūs susitikimai, panikuojantys dizaineriai prašė pakeisti kolekcijų pristatymo laiką ir visi bandė 88 mados pasirodymus sutalpinti į 70 valandų vien dėl jos sutrumpintos viešnagės.

Kai 2007-aisiais R. J. Cutleris nufilmavo „Rugsėjo leidimą“, kolega režisieriaus paklausė, kaip jis jautėsi stebėdamas Wintour darbą. „Holivude gali pastatyti filmą be Spielbergo palaiminimo ir pardavinėti kompiuterinę įrangą Silikono slėnyje gali be Billo Gateso palaiminimo, tačiau gana akivaizdu, kad be Annos Wintour palaiminimo mados pasaulyje nepasiseks“, – atsakė šis.

Faktas yra tai, kad kai kurie didieji vardai dabar garsūs beveik vien Wintour dėka. Ji padėjo susilieti „Bottega Veneta“ ir „Gucci“ mados namams, Michaelo Korso ir „Sportswear Holdings“ įmonėms.

„Tai ji daro labai diskretiškai, tarsi patarėja mados ir pardavimų rinkoje“, – pasakoja buvęs kolega.

„Ji yra mados McKinsey‘us“, – teigia buvęs Wintour kolega, dalyvavęs su ja susitikimuose dėl korporacijų susijungimo. Pati ji kalba kukliau: „Mes galime tik patarti, bet galutinį sprendimą priima jie patys.“Vienas iš tų, kuriems pataria Wintour, yra Bernard‘as Arnault. Jo prašmatniam „LVMH“ konglomeratui priklauso „Louis Vuitton“, „Givenchy“, „Marc Jacobs“, „Fendi“, kiti garsūs prekių ženklai.

1993 m. Wintour ir laisvai samdomas „Vogue“ redaktorius Andre Leon Talley suvedė jauną dizainerį, vardu Johnas Galliano, su finansų brokeriais Johnu Bultu ir Marku Rice‘u. Taip prasidėjo Galliano karjera. Vėliau jaunąjį dizainerį Wintour pasiūlė Arnault, kuris jį pasamdė „Givenchy“, o vėliau – „Christian Dior“ mados namams.

„Ji mums parodė netikėtas galimybes, – sako Arnault. – Jos tikslas nebuvo pasirinkti tuo metu esančias geriausias pavardes. Jai užteko pastebėti Johno ir „Dior“ stilistinį panašumą. Ji buvo atradėja.“ 1997 m. Wintour pastūmėjo Arnault priimti Marcą Jacobsą į „Luis Vuitton“ namus.

2010 m. Wintour susitiko su tuometiniu Prancūzijos ekonomikos ministru Christianu Estrosi ir mandagiai pasiūlė vyriausybei finansiškai labiau remti jaunus prancūzų dizainerius. Jos pačios „CFDA/Vogue“ mados fondas, kuris jauniems Amerikos dizaineriams surenka milijonus, tapo pavyzdžiu Europoje. Fondo idėja kilo 2001-aisiais, kai Pasaulio prekybos centro tragedija sutrukdė Niujorko mados savaitę, o jauni dizaineriai liko „ant ledo“. Dabar apie 10 mln. USD pajamas turintis fondas panašias programas pradėjo Milane ir Londone.

„Ji sprendžia tokius dalykus, kurių kiti redaktoriai nesiima“, – teigia Francois Henri Pinault, Prancūzijos prekybos ir prabangos prekių koncerno PPR, savo portfelyje turinčio „Gucci“, „Yves Saint Laurent“, „Puma“ prekių ženklus, įkūrėjas ir pagrindinis akcininkas, aukcionų namų „Christie‘s“ savininkas, nuo 1331 m. istoriją skaičiuojančios Bordo vyninės „Chateau Latour“ šeimininkas ir vienas įtakingiausių žmonių šiuolaikinio meno pasaulyje.

Nesakyti „ne“

Artimiausi žmonės tikina, kad Wintour iš savo veiklos nesitiki konkrečios naudos. Tačiau jei ko nors paprašo, dviejų galimų atsakymų nėra.

„Jei manęs prašo to, ko daryti nenoriu, pirmiausia gaunu elektroninį laišką. Tada sulaukiu skambučio iš „Vogue“, o tada nebėra prasmės sakyti „ne“, nes žinau, kad paskui skambins Wintour“, – sako Markas Jacobsas. Santykius su mados diktatore jis apibūdina beveik kaip motiniškus, kokių net neįtaria esant tie, kurie mato tik kietą šaltąjį jos paviršių. „Ji susilaukia tiek neigiamą komentarų. Nors šalia žmonių, kuriais tiki, ji stovi besąlygiškai“, – kalba dizaineris.

Valdant tokį didelį ir gražų kolektyvą kaip „Vogue“, kyla grėsmė, kad jis gali tapti klubu. Wintour tvirtina, kad stengiasi priimti naujų darbuotojų, bet akivaizdu, jog labai svarbu pasitikėti žmonėmis, su kuriais teko dirbti daugelį metų.

„Mes turim tam tikrą „Vogue“ žodyną ir yra žmonių, kurie funkcionuoja tarsi žurnalo stuburas. Daug žadančius jaunuolius mes stengiamės integruoti ir supažindinti su jau esama stilistika. Bet aš labiau krypstu į nuoseklumo, o ne išsišokimo pusę“, – kalba „Vogue“ redaktorė.

Dėl jos nuolatinių kelionių, renginių organizavimo, pažinčių mezgimo galima ir pamiršti, kad kasdienis Wintour darbas yra žurnalo redaktorės pareigos. Kaip ir visą spaudos industriją, „Vogue“ stipriai paveikė ekonominė krizė. 2008 m. pajamos krito 5, 5%, 2009 m. – dar 27% (iki 298 mln. USD). Atsigavęs po frizės, „Vogue“ tapo pelningiausiu „Conde Nast“ leidiniu.

Pasak Wintour vadovo Newhouse‘o, prie internetinės bendruomenės „Vogue“ prisijungė gana vėlai, pradėjo dirbti su tinklalapiu nenoriai, nes, jos manymu, „Vogue“ ekspresijos efektyvumas slypi spausdintame variante. „Tačiau kaip visada, kai tuo užsiėmė, Anna viską padarė teisingai“, – Newhouse‘ą cituoja „WSJ Magazine“.

Klausiamas apie netilstančius gandus apie Wintour, kuriai 66-eri, pasitraukimą, Newhouse‘as sako: „Niekados. Tikiuosi matyti ją redaktore ir po 10, ir po 20 metų“.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
A. Puklevičius: šalin rankas nuo potencialo! Premium 1

Nuo seno žinoma, kad žmogui neduota pažinti šviesos, jis pasmerktas klaidžioti tamsybėmis ir tunelio gale...

Verslo klasė
2019.12.14
Iliustruotoji istorija: kaip maurai sukūrė rojų Premium

711 m. į Pirėnų pusiasalį įsiveržę musulmonų užkariautojai rado pilietinio karo išvargintą visuomenę. Per...

Laisvalaikis
2019.12.14
Antikvarų verslas – pogrindyje? Premium

„Nemanau, kad viena ar kita pusė privalo nutaisyti komunarų veidus ir kovoti už neegzistuojančią tiesą. Daug...

Laisvalaikis
2019.12.14
Atidarytas Vilniaus startuolių muziejus

Apie muziejus vis dar vyrauja stereotipas, jog juose saugomi ir puoselėjami praeities dalykai. Tačiau tik ne...

Laisvalaikis
2019.12.13
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė traukiasi iš pareigų

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė traukiasi iš pareigų.

Laisvalaikis
2019.12.12
Saudo Arabijos restoranuose nebeliks atskirų įėjimų vyrams ir moterims

Saudo Arabijos restoranams ir kavinėms nebebus privaloma įrenginėti atskirus įėjimus skirtingos lyties...

Paslaugos
2019.12.09
Meno aukcionai rodo sveikos rinkos požymius Premium

Gruodžio 5 ir 6 d. Vilniuje vyko du meno kūrinių aukcionai, leidę pasitikrinti, kur link krypsta antrinė meno...

Laisvalaikis
2019.12.09
Meliuzinų šėlsmas Laisvydės Šalčiūtės parodoje Premium

Laisvydės Šalčiūtės paroda yra ne tai, ko jūs tikitės. Įėję į Vilniaus grafikos meno centro galeriją...

Laisvalaikis
2019.12.08
Vasaros g. 5: Anamnezė Premium

Anamnezė [gr. anamnesis – pri(si)minimas]: ligonio ir jo artimųjų gydytojui suteiktos žinios apie ligonį ir...

Verslo klasė
2019.12.08
Iliustruotoji istorija: 1983 m. savižudžio išpuolis Beirute  Premium 1

1983 m. spalį išsišiepęs vyras sunkvežimiu įvažiuoja į JAV jūrų pėstininkų korpuso pastatą Beirute, Libane.

Laisvalaikis
2019.12.07
S. Šimkutė: pabėgimas  Premium

Kartais norėdavosi pabėgti. Nuo šios minties paslėpsniais nusiridendavo kutenantis jaudulys, tačiau Tadui vis...

Verslo klasė
2019.12.07
Profesorė S. Jarmalaitė: vėžys nebėra mirtina liga Premium

Genetikos profesorė, biologijos mokslų daktarė Sonata Jarmalaitė, Nacionalinio vėžio instituto (VNI)...

Laisvalaikis
2019.12.07
Paskelbtas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų trumpasis sąrašas 1

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė kūrėjų, pretenduojančių gauti 2019 metų...

Laisvalaikis
2019.12.06
Lietuvos urbanistai įvertinti globalios Europos konkurse Premium

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) tarptautiniame urbanistiniame...

Laisvalaikis
2019.12.05
MO nominuotas Europos metų muziejaus‘2020 apdovanojimui 2

Europos muziejų forumas (EMF) paskelbė geriausio Europos metų muziejaus 2020 (European Museum of the Year...

Laisvalaikis
2019.12.05
Interviu su pagrindiniu „Light Conversion“ akcininku: įmonė įkurta siekiant išlaikyti protus per pirmąją emigracijos bangą Premium 3

Lietuvišku Billu Gatesu kartais vadinamas dr. Romualdas Danielius – geidžiamiausio darbdavio Lietuvoje UAB...

Technologijos
2019.12.05
T. Karosas: versle kiekvieną dieną turi didesnę ar mažesnę krizę Premium 11

Versle praleistus 30 metų Tadas Karosas, holdingo „LTk Capital“ savininkas, vadina kosmosu, tebėra nusiteikęs...

Rinkos
2019.12.05
Vėl tęsiamas 2 mln. Eur vertės Reformatų sodo atkūrimo projektas Premium

Nuo gruodžio 4 d. bus tęsiami Vilniaus centre, Pylimo gatvėje, esančio Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo...

Laisvalaikis
2019.12.03
Kaip nugalėti baimę kalbėti viešai Premium

„Aš – ne aktorius“, – šis pasiteisinimas jus ramino ir saugojo nuo kalbėjimo viešai. Tačiau kartą atėjo...

Verslo klasė
2019.12.01
Iliustruotoji istorija: karalius, kuris mėgo aukštus vyrus Premium

Prūsijos karalius Frydrichas Vilhelmas I (1688–1740) buvo klasikinis prūsiškos tvarkos ir nuosaikumo...

Laisvalaikis
2019.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau